Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

December 16/18 13:40 pm - Track World Cup London, Day 3 results


Posted by Editoress on 12/16/18
 

Results from the third day of Track World Cup #4 on London, UK

Men Sprint
 
Qualifying
1 Harrie Lavreysen (Netherlands) 9.647
2 Jeffrey Hoogland (Netherlands) 9.689
3 Matthew Glaetzer (Australia) 9.708
4 Nicholas Paul (Trinidad & Tobago) 9.765
5 Jack Carlin (Team Inspired) 9.808
6 Jair Tjon En Fa (Surinam) 9.809
7 Ryan Owens (Great Britain) 9.811
8 Mateusz Rudyk (Poland) 9.812
9 Jason Kenny (Great Britain) 9.847
10 Theo Bos (Beat Cycling Club) 9.877
11 Vasilijus Lendel (Lithuania) 9.880
12 Njisane Phillip (Trinidad & Tobago) 9.882
13 Quentin Lafargue (France) 9.886
14 Hugo Barrette (Canada) 9.893
15 Stefan Botticher (Germany) 9.910
16 Maximilian Dornbach (Germany) 9.917
17 Juan Peralta Gascon (Spain) 9.944
18 Pavel Kelemen (Czech Republic) 9.953
19 Melvin Landerneau (France) 9.994
20 Kevin Santiago Quintero Chavarro (Colombia) 10.042
21 Mohd Azizulhasni Awang (Malaysia) 10.045
22 Sandor Szalontay (Hungary) 10.084
23 Jeseok Oh (Korea) 10.094
24 Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Malaysia) 10.107
25 Andrii Vynokurov (Ukraine) 10.108
26 Aleksei Tkachev (Russia) 10.134
27 Joel Archambault (P2M) 10.138
28 Jose Moreno Sanchez (Spain) 10.147
29 David Sojka (Czech Republic) 10.165
30 Hersony Canelon (Venezuela) 10.165
31 Alexander Sharapov (Russia) 10.166
32 Rafal Sarnecki (Poland) 10.172
33 Tsz Chun Law (Hong Kong) 10.248
34 Svajunas Jonauskas (Lithuania) 10.271
35 Kacio Freitas (Brazil) 10.299
Top 4 riders advance to 1/8 Finals.
5th to 28th places to 1/16 Finals
 
1/16 Finals
 
Heat 1
1 Jack Carlin (Team Inspired) 10.236
2 Jose Moreno Sanchez (Spain)
 
Heat 2
1 Jair Tjon En Fa (Surinam) 10.444
2 Joel Archambault (P2M)
 
Heat 3
1 Ryan Owens (Great Britain) 10.259
2 Aleksei Tkachev (Russia)
 
Heat 4
1 Mateusz Rudyk (Poland) 10.599
2 Andrii Vynokurov (Ukraine)
 
Heat 5
1 Jason Kenny (Great Britain) 10.609
2 Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Malaysia)
 
Heat 6
1 Jeseok Oh (Korea) 10.426
2 Theo Bos (Beat Cycling Club)
 
Heat 7
1 Vasilijus Lendel (Lithuania) 10.239
2 Sandor Szalontay (Hungary)
 
Heat 8
1 Mohd Azizulhasni Awang (Malaysia) 10.216
2 Njisane Phillip (Trinidad & Tobago)
 
Heat 9
1 Kevin Santiago Quintero Chavarro (Colombia) 10.365
2 Quentin Lafargue (France)
 
Heat 10
1 Melvin Landerneau (France) 10.378
2 Hugo Barrette (Canada)
 
Heat 11
1 Stefan Botticher (Germany) 10.357
2 Pavel Kelemen (Czech Republic)
 
Heat 12
1 Maximilian Dornbach (Germany) 10.528
2 Juan Peralta Gascon (Spain)
The winner of each Heat advances to the 1/8 Finals
Final races

 

Men Omnium
 
Scratch Race
1 Elia Viviani (Italy)
2 Christos Volikakis (Greece)
3 Matthew Walls (Great Britain)
4 Sebastian Mora Vedri (Spain)
5 Lindsay de Vylder (Belgium)
6 Ignacio Prado Juarez (Mexico)
7 Joao Matias (Portugal)
8 Aidan Caves (Canada)
9 Jan Willem van Schip (Netherlands)
10 Donavan Vincent Grondin (France)
11 Vitaliy Hryniv (Ukraine)
12 Kirill Sveshnikov (Russia)
13 Marc Potts (Ireland)
14 Casper Von Folsach (Denmark)
15 Krisztian Lovassy (Hungary)
16 Nicolas Pietrula (Czech Republic)
17 King Lok Cheung (Hong Kong)
18 Moritz Malcharek (Germany)
19 Thery Schir (Switzerland)
20 Eiya Hashimoto (Japan)
20 Szymon Krawczyk (Poland)
 
Tempo Race
1 Sebastian Mora Vedri (Spain) 26 pts
2 Matthew Walls (Great Britain) 25
3 Christos Volikakis (Greece) 24
4 Jan Willem van Schip (Netherlands) 5
5 Ignacio Prado Juarez (Mexico) 4
6 Casper Von Folsach (Denmark) 3
7 Lindsay de Vylder (Belgium) 3
8 Elia Viviani (Italy) 2
9 Joao Matias (Portugal) 2
10 Marc Potts (Ireland) 0
11 Moritz Malcharek (Germany) 0
12 Aidan Caves (Canada) 0
13 Thery Schir (Switzerland) 0
14 Szymon Krawczyk (Poland) 0
15 Vitaliy Hryniv (Ukraine) 0
16 Krisztian Lovassy (Hungary) 0
17 Donavan Vincent Grondin (France) 0
18 Nicolas Pietrula (Czech Republic) -18
19 King Lok Cheung (Hong Kong) -20
20 Kirill Sveshnikov (Russia) -20
DNS Eiya Hashimoto (Japan)
 
Elimination Race
1 Elia Viviani (Italy)
2 Matthew Walls (Great Britain)
3 Casper Von Folsach (Denmark)
4 Christos Volikakis (Greece)
5 Jan Willem van Schip (Netherlands)
6 Thery Schir (Switzerland)
7 Aidan Caves (Canada)
8 Sebastian Mora Vedri (Spain)
9 Ignacio Prado Juarez (Mexico)
10 Joao Matias (Portugal)
11 Moritz Malcharek (Germany)
12 Lindsay de Vylder (Belgium)
13 King Lok Cheung (Hong Kong)
14 Kirill Sveshnikov (Russia)
15 Donavan Vincent Grondin (France)
16 Marc Potts (Ireland)
17 Krisztian Lovassy (Hungary)
18 Nicolas Pietrula (Czech Republic)
19 Szymon Krawczyk (Poland)
20 Vitaliy Hryniv (Ukraine)
 
Final Standings after Points Race
1 Matthew Walls (Great Britain) 131 pts
2 Ignacio Prado Juarez (Mexico) 123
3 Elia Viviani (Italy) 114
4 Christos Volikakis (Greece) 113
5 Sebastian Mora Vedri (Spain) 112
6 Jan Willem van Schip (Netherlands) 110
7 Casper Von Folsach (Denmark) 84
8 Aidan Caves (Canada) 82
9 Lindsay de Vylder (Belgium) 81
10 Joao Matias (Portugal) 74
11 Moritz Malcharek (Germany) 51
12 Marc Potts (Ireland) 49
13 Donavan Vincent Grondin (France) 45
14 Vitaliy Hryniv (Ukraine) 41
15 Kirill Sveshnikov (Russia) 34
16 Thery Schir (Switzerland) 31
17 Krisztian Lovassy (Hungary) 30
18 King Lok Cheung (Hong Kong) 28
19 Szymon Krawczyk (Poland) 24
20 Nicolas Pietrula (Czech Republic) 4
DNF Eiya Hashimoto (Japan)

 

Women Keirin
 
First Round
 
Heat 1
1 Pauline Sophie Grabosch (Germany)
2 Nicky Degrendele (Beat Cycling Club)
3 Amelia Walsh (Canada)
4 Maila Andreotti (CTF)
5 Liubov Basova (Ukraine)
6 Mathilde Gros (France)
 
Heat 2
1 Laurine van Riessen (Netherlands)
2 Simona Krupeckaite (Lithuania)
3 Miriam Vece (Italy)
4 Hoi Yan Jessica Lee (Hong Kong)
5 Ekaterina Gnidenko (Russia)
6 Katy Marchant (Great Britain)
 
Heat 3
1 Stephanie Morton (Australia)
2 Martha Bayona Pineda (Colombia)
3 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
4 Urszula Los (Poland)
5 Robyn Stewart (Ireland)
6 Tzu Chun Wang (Taiwan)
 
Heat 4
1 Hyejin Lee (Korea)
2 Daria Shmeleva (Gazprom-Rusvelo)
3 Sara Kankovska (Czech Republic)
4 Dahlia Palmer (Jamaica)
5 Tianshi Zhong (China)
6 Tania Calvo Barbero (Spain)
The first two riders in each Heat advance to the Second Round,
all other riders to the First Round Repechages
 
First Round Repechage
 
Heat 1
1 Katy Marchant (Great Britain)
2 Robyn Stewart (Ireland)
3 Amelia Walsh (Canada)
4 Dahlia Palmer (Jamaica)
 
Heat 2
1 Urszula Los (Poland)
2 Mathilde Gros (France)
3 Ekaterina Gnidenko (Russia)
4 Miriam Vece (Italy)
 
Heat 3
1 Hoi Yan Jessica Lee (Hong Kong)
2 Liubov Basova (Ukraine)
3 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
4 Tania Calvo Barbero (Spain)
 
Heat 4
1 Tianshi Zhong (China)
2 Maila Andreotti (CTF)
3 Sara Kankovska (Czech Republic)
4 Tzu Chun Wang (Taiwan)
The winner of each heat advances to the Second Round.
Final races

 

Women Madison
1 Great Britain (Katie Archibald/Laura Kenny) 34 pts
2 Australia (Amy Cure/Annette Edmondson) 19
3 Belgium (Jolien D'hoore/Lotte Kopecky) 17
4 Netherlands (Kirsten Wild/Amy Pieters) 14
5 Italy (Maria Giulia Confalonieri/Vittoria Guazzini) 6
6 Poland (Wiktoria Pikulik/Daria Pikulik) 3
7 Switzerland (Aline Seitz/Andrea Waldis) 2
8 Ireland (Lydia Boylan/Shannon Mccurley) 2
9 France (Laurie Berthon/Marie Le Net) 2
10 Canada (Allison Beveridge/Stephanie Roorda) 0
11 Japan (Yumi Kajihara/Kie Furuyama) 0
12 Ukraine (Oksana Kliachina/Ganna Solovei) 0
13 Hong Kong, China (Qianyu Yang/Yao Pang) -20
14 Germany (Lea Lin Teutenberg/Michaela Ebert) -20
15 Mexico (Lizbeth Yareli Salazar Vazquez/Sofia Arreola Navarro) -20
16 Czech Republic (Lucie Hochmann/Jarmila Machacova) -40
DNF Russian Federation (Gulnaz Badykova/Evgenia Augustinas)
DNF United States (Kimberly Geist/Kendall Ryan)



Track World Cup London, Day 1 results

Track World Cup London, Day 2 results

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.