Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

January 31/19 11:37 am - Women's Herald Sun Tour: Stage 2 and Final GC results, Jackson 9th


Posted by Editoress on 01/31/19
 

Results from the 2nd and final stage in Australia

Stage 2: Churchill to Churchill, 92 km
1 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton Scott 2:28:02
2 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott at 0:39
3 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 0:39
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo 1:24
5 Jenna Merrick (NZl) Mike Greer Homes Women 1:28
6 Emily Roper (Aus) KordaMentha Australian Team 1:51
7 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo 2:06
8 Grace Brown (Aus) Mitchelton Scott 2:35
9 Alison Jackson (Can) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 2:49
10 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women's Racing 2:50
11 Holly Harris (Aus) Specialized Women's Racing 3:00
12 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipolini 3:39
13 Elizabeth Stannard (Aus) Gusto StepFWD 4:02
14 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo 4:56
15 Taryn Heather (Aus) Specialized Women's Racing 5:20
16 Georgia Williams (NZl) Mitchelton Scott 5:59
17 Deborah Paine (NZl) New Zealand 5:59
18 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women's Racing 7:10
19 Amanda Jamieson (NZl) Mike Greer Homes Women
20 Sarah Gigante (Aus) KordaMentha Australian Team
21 Kirsty Mccallum (NZl) New Zealand
22 Annelise Jefferies (Aus) KOM Financial Advice Racing Team
23 Katia Ragusa (Ita) BePink
24 Niamh Fisher-Black (NZl) Mike Greer Homes Women
25 Vicki Whitelaw (Aus) Sydney Uni-Staminade
26 Jemma Eastwood (Aus) Gusto StepFWD all s.t.
27 Shannon Malseed (USA) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 8:09
28 Anna Booth (Aus) Sydney Uni-Staminade
29 Sharlotte Lucas (Aus) Team TIBCO - Silicon Valley Bank
30 Jessica Pratt (Aus) KordaMentha Australian Team
31 Francesca Pattaro (Ita) BePink all s.t.
32 Elyse Fraser (NZl) New Zealand 8:31
33 Lauren Stephens (GBr) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 8:43
34 Ella Bloor (Aus) Specialized Women's Racing 8:45
35 Nicole Steigenga (Ned) BePink 9:39
36 Georgie Whitehouse (Aus) KordaMentha Australian Team 9:51
37 Annamarie Lipp (NZl) New Zealand 10:05
38 Briony Mattocks (Aus) Specialized Women's Racing
39 Gina Ricardo (Aus) Sydney Uni-Staminade
40 Ruby Roseman-Gannon (Aus) KordaMentha Australian Team
41 Romy Kasper (Ger) Ale Cipolini
42 Nadia Quagliotto (Ita) Ale Cipolini
43 Alice Cobb (USA) Team TIBCO - Silicon Valley Bank all s.t.
44 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott 10:08
45 Maria Apolonia Van 'T Geloof (Ned) Ale Cipolini 12:06
46 Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Trek-Segafredo
47 Jessica Mundy (Aus) Gusto StepFWD
48 Lauretta Hanson (Aus) Trek-Segafredo
49 Stella Nightingale (NZl) Mike Greer Homes Women all s.t.
50 Jenny Pettenon (Aus) Gusto StepFWD 14:39
51 Abigail Morton (NZl) New Zealand
52 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott
53 Anya Louw (Aus) KordaMentha Australian Team
54 Nicola Macdonald (Aus) Gusto StepFWD all s.t.
55 Tereza Medvedova (Svk) BePink 18:57
56 Kirsty Deacon (Aus) KOM Financial Advice Racing Team 21:16
57 Rebecca Stephens (Aus) KOM Financial Advice Racing Team 21:19
DNF Eri Yonamine (Jpn) Ale Cipolini
DNF Jessica Raimondi (Ita) Ale Cipolini
DNF Abigail Van Twisk (GBr) Trek-Segafredo
DNF Rachele Barbieri (Ita) BePink
DNF Ione Johnson (NZl) New Zealand
DNF Veronica Lebedev (Aus) Gusto StepFWD
DNF Amy Vesty (NZl) Sydney Uni-Staminade
DNF Jennifer Darmody (Aus) Sydney Uni-Staminade
DNF Jade Colligan (Aus) Sydney Uni-Staminade
DNF Bridget Bremner (Aus) KOM Financial Advice Racing Team
DNF Katie Banerjee (Aus) KOM Financial Advice Racing Team
DNF Emma Coral-Roberts (Aus) KOM Financial Advice Racing Team
DNF Libby Arbuckle (NZl) Mike Greer Homes Women
DNF Hannah Bartram (NZl) Mike Greer Homes Women
 
Final GC
1 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton Scott 4:58:21
2 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott at 0:36
3 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 0:45
4 Jenna Merrick (NZl) Mike Greer Homes Women 1:38
5 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo 1:48
6 Emily Roper (Aus) KordaMentha Australian Team 1:54
7 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo 2:20
8 Grace Brown (Aus) Mitchelton Scott 2:37
9 Alison Jackson (Can) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 2:52
10 Jaime Gunning (Aus) Specialized Women's Racing 3:00
11 Holly Harris (Aus) Specialized Women's Racing 3:17
12 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipolini 3:23
13 Elizabeth Stannard (Aus) Gusto StepFWD 4:12
14 Taryn Heather (Aus) Specialized Women's Racing 5:30
15 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo 6:08
16 Georgia Williams (NZl) Mitchelton Scott 6:09
17 Deborah Paine (NZl) New Zealand s.t.
18 Amanda Jamieson (NZl) Mike Greer Homes Women 7:20
19 Matilda Raynolds (Aus) Specialized Women's Racing
20 Niamh Fisher-Black (NZl) Mike Greer Homes Women
21 Katia Ragusa (Ita) BePink
22 Vicki Whitelaw (Aus) Sydney Uni-Staminade
23 Kirsty Mccallum (NZl) New Zealand all s.t.
24 Sarah Gigante (Aus) KordaMentha Australian Team 7:39
25 Annelise Jefferies (Aus) KOM Financial Advice Racing Team
26 Jemma Eastwood (Aus) Gusto StepFWD both s.t.
27 Anna Booth (Aus) Sydney Uni-Staminade 8:19
28 Jessica Pratt (Aus) KordaMentha Australian Team s.t.
29 Sharlotte Lucas (Aus) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 8:35
30 Shannon Malseed (USA) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 8:52
31 Lauren Stephens (GBr) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 8:53
32 Ella Bloor (Aus) Specialized Women's Racing 8:55
33 Francesca Pattaro (Ita) BePink 9:17
34 Nicole Steigenga (Ned) BePink 9:49
35 Georgie Whitehouse (Aus) KordaMentha Australian Team 10:01
36 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott 10:05
37 Ruby Roseman-Gannon (Aus) KordaMentha Australian Team 10:15
38 Romy Kasper (Ger) Ale Cipolini s.t.
39 Nadia Quagliotto (Ita) Ale Cipolini 10:22
40 Annamarie Lipp (NZl) New Zealand 10:31
41 Alice Cobb (USA) Team TIBCO - Silicon Valley Bank s.t.
42 Gina Ricardo (Aus) Sydney Uni-Staminade 10:34
43 Briony Mattocks (Aus) Specialized Women's Racing s.t.
44 Elyse Fraser (NZl) New Zealand 11:06
45 Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Trek-Segafredo 12:05
46 Maria Apolonia Van 'T Geloof (Ned) Ale Cipolini 12:19
47 Lauretta Hanson (Aus) Trek-Segafredo 12:20
48 Jessica Mundy (Aus) Gusto StepFWD 12:35
49 Nicola Macdonald (Aus) Gusto StepFWD 14:56
50 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott s.t.
51 Abigail Morton (NZl) New Zealand 15:05
52 Anya Louw (Aus) KordaMentha Australian Team 16:35
53 Stella Nightingale (NZl) Mike Greer Homes Women 18:54
54 Tereza Medvedova (Svk) BePink 19:18
55 Jenny Pettenon (Aus) Gusto StepFWD 21:27
56 Kirsty Deacon (Aus) KOM Financial Advice Racing Team 21:45
57 Rebecca Stephens (Aus) KOM Financial Advice Racing Team 34:52
 
QoM
1 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton - Scott 24pts
2 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 16
3 Alison Jackson (Can) Team TIBCO - Silicon Valley Bank 12
4 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton - Scott 8
5 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo 8
6 Jenna Merrick (NZl) Mike Greer Homes Womens Cycling Team 4
7 Niamh Fisher-Black (NZl) Mike Greer Homes Womens Cycling Team 4



Women's Herald Sun Tour: Stage 1 results, Jackson 5th

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.