Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

August 11/19 13:53 pm - Jackson 2nd Overall after Final Stage of Women's Tour of Scotland


Posted by Editoress on 08/11/19
 

Results from the 3rd and Final stage in Scotland, UK

Stage 3: Edinburgh to Edinburgh, 117.4 km
1 Leah Thomas (USA) Bigla 3:10:04
2 Elise Chabbey (Sui) Bigla
3 Stine Borgli (Nor) Norway National Team
4 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank
5 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana
6 Eri Yonamine (Jpn) Ale Cipollini
7 Julie van de Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies
8 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana all s.t.
9 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:03
10 Nadia Quagliotto (Ita) Ale Cipollini 0:06
11 Vita Heine (Nor) Norway National Team s.t.
12 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 0:08
13 Anna Shackley (GBr) Scotland s.t.
14 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:10
15 Neah Evans (GBr) Scotland s.t.
16 Silvia Persico (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:12
17 Jessica Roberts (GBr) Great Britain National Team
18 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops
19 Niamh Fisher-Black (NZl) Torelli-Assure-Madison all s.t.
20 Sophie Wright (GBr) Bigla 0:15
21 Emma White (USA) Rally UHC Cycling
22 Leah Dixon (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform both s.t.
23 Beate Zanner (Ger) Torelli-Assure-Madison 0:18
24 Illi Gardner (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform
25 Anna Christian (GBr) Drops
26 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana all s.t.
27 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:24
28 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally UHC Cycling 0:26
29 Ahreum (Kor) Ale Cipollini s.t.
30 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:43
31 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:54
32 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla s.t.
33 Mie Bjørndal Ottestad (Nor) Norway National Team 1:33
34 Jennifer George (GBr) Scotland
35 Rebecca Durrell (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform
36 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies
37 Laura Massey (GBr) Torelli-Assure-Madison
38 Elizabeth Bennett (GBr) Drops
39 Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana
40 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
41 Jessica Finney (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform all s.t.
42 Sharlotte Lucas (NZl) Team Tibco-Silicon Valley Bank 1:42
43 Ann-sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg 1:55
44 Shannon Malseed (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank 2:03
45 Brodie Chapman (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank 2:15
46 Gabriella Shaw (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform 3:40
47 Sandra Weiss (Sui) Torelli-Assure-Madison
48 Josie Knight (GBr) Great Britain National Team
49 Amelia Sharpe (GBr) Great Britain National Team
50 Seonha Yu (Kor) Korea National Team
51 Belle de Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg
52 Sophie Lankford (GBr) Scotland all s.t.
53 Sophie Enever (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive le Velo 3:58
54 Maria Apolonia van 't Geloof (Ned) Ale Cipollini 5:19
55 Katie Archibald (GBr) Scotland 5:21
56 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 5:26
57 Danielle Khan (GBr) Lotto Soudal Ladies 5:29
58 Jessica Raimondi (Ita) Ale Cipollini s.t.
59 Gillian Ellsay (Can) Rally UHC Cycling 5:41
60 Sophie Thackray (GBr) Torelli-Assure-Madison 5:45
61 Annabel Simpson (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform 5:52
62 Silvia Pollicini (Ita) Valcar Cylance Cycling 8:06
63 Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg 8:37
64 Grace Anderson (NZl) Drops
65 Allison Beveridge (Can) Rally UHC Cycling
66 Hyunji Kim (Kor) Korea National Team all s.t.
67 Megan Barker (GBr) Drops 9:21
68 Jenny Holl (GBr) Scotland 12:05
DNF Joscelin Lowden (GBr) Drops
DNF Janine van der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Sara Bergen (Can) Rally UHC Cycling
DNF Katherine Maine (Can) Rally UHC Cycling
DNF Rozanne Slik (Ned) Team Tibco-Silicon Valley Bank
DNF Chiara Consonni (Ita) Valcar Cylance Cycling
DNF Anna Docherty (GBr) Great Britain National Team
DNF Suji Jang (Kor) Korea National Team
DNF Hyunkyung Kang (Kor) Korea National Team
DNF Ingrid Lorvik (Nor) Norway National Team
DNF Emelie Røe Utvik (Nor) Norway National Team
DNF Christina Wiejak (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive le Velo
DNF Marie Lynn (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive le Velo
DNF Gemma Sargent (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive le Velo
DNF Lydia Boylan (Irl) Torelli-Assure-Madison
DNS Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies
DNS Hedda Samsing (Nor) Norway National Team
 
Final GC
1 Leah Thomas (USA) Bigla 6:34:24
2 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank at 0:05
3 Stine Borgli (Nor) Norway National Team 0:07
4 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:13
5 Elise Chabbey (Sui) Bigla 0:14
6 Eri Yonamine (Jpn) Ale Cipollini 0:20
7 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
8 Julie van de Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies both s.t.
9 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:23
10 Emma White (USA) Rally UHC Cycling 0:26
11 Vita Heine (Nor) Norway National Team
12 Nadia Quagliotto (Ita) Ale Cipollini both s.t.
13 Anna Shackley (GBr) Scotland 0:28
14 Mikayla Harvey (NZl) Bigla s.t.
15 Jessica Roberts (GBr) Great Britain National Team 0:29
16 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops
17 Niamh Fisher-Black (NZl) Torelli-Assure-Madison both s.t.
18 Silvia Persico (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:32
19 Sophie Wright (GBr) Bigla 0:35
20 Leah Dixon (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform s.t.
21 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:36
22 Beate Zanner (Ger) Torelli-Assure-Madison 0:38
23 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana
24 Illi Gardner (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform
25 Anna Christian (GBr) Drops all s.t.
26 Ahreum (Kor) Ale Cipollini 0:41
27 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:44
28 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally UHC Cycling 0:45
29 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:00
30 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 1:14
31 Rebecca Durrell (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform 1:47
32 Jennifer George (GBr) Scotland 1:50
33 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 1:53
34 Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana
35 Laura Massey (GBr) Torelli-Assure-Madison
36 Jessica Finney (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform all s.t.
37 Shannon Malseed (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank 2:23
38 Brodie Chapman (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank 2:32
39 Belle de Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 3:57
40 Josie Knight (GBr) Great Britain National Team 4:00
41 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 5:52
42 Gillian Ellsay (Can) Rally UHC Cycling 6:15
43 Neah Evans (GBr) Scotland 7:58
44 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 8:43
45 Mie Bjørndal Ottestad (Nor) Norway National Team 9:24
46 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies
47 Ann-sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg 9:40
48 Megan Barker (GBr) Drops 9:55
49 Elizabeth Bennett (GBr) Drops 11:29
50 Gabriella Shaw (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform 11:31
51 Amelia Sharpe (GBr) Great Britain National Team s.t.
52 Sharlotte Lucas (NZl) Team Tibco-Silicon Valley Bank 11:38
53 Sophie Enever (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive le Velo 11:49
54 Katie Archibald (GBr) Scotland 13:12
55 Sophie Thackray (GBr) Torelli-Assure-Madison 13:36
56 Seonha Yu (Kor) Korea National Team
57 Sophie Lankford (GBr) Scotland
58 Sandra Weiss (Sui) Torelli-Assure-Madison all s.t.
59 Jessica Raimondi (Ita) Ale Cipollini 15:25
60 Annabel Simpson (GBr) Brother U.K./ Tifosi p/b Onform 15:48
61 Grace Anderson (NZl) Drops 16:28
62 Allison Beveridge (Can) Rally UHC Cycling s.t.
63 Silvia Pollicini (Ita) Valcar Cylance Cycling 18:02
64 Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg 18:33
65 Hyunji Kim (Kor) Korea National Team s.t.
66 Jenny Holl (GBr) Scotland 19:56
67 Maria Apolonia van 't Geloof (Ned) Ale Cipollini 24:18
68 Danielle Khan (GBr) Lotto Soudal Ladies 24:28



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.