Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

September 8/19 13:51 pm - World Cup Snowshoe: Elite XC results


Posted by Editoress on 09/8/19
 

Results from the Elite XC World Cup Finals at Snowshoe, West Virginia, USA

 

Elite Women, 26 8 km (7 laps)
1 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Canyon Factory Downhill Team 1:17:51
2 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing at 0:04
3 Annie Last (GBr) KMC-Ekoi-Orbea 0:27
4 Rebecca McConnell (Aus) Primaflor Mondraker Rotor 0:57
5 Kate Courtney (USA) Scott-SRAM MTB Racing 1:37
6 Chloe Woodruff (USA) 2:17
7 Jenny Rissveds (Swe) 2:23
8 Lea Davison (USA) 2:41
9 Linda Indergand (Sui) Superior XC Team 2:47
10 Catharine Pendrel (Can) Clif Pro 2:50
11 Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing XC 3:05
12 Erin Huck (USA) 3:09
13 Janika Loiv (Est) 3:47
14 Daniela Campuzano Chavez Peon (Mex) 3:47
15 Rocio Del Alba Garcia Martinez* (Esp) BH Templo Cafés UCC 4:07
16 Yana Belomoina (Ukr) CST Sandd Bafang MTB Racing Team 4:08
17 Githa Michiels (Bel) Primaflor Mondraker Rotor 4:09
18 Eva Lechner (Ita) 4:19
19 Jitka Cabelicka (Cze) Gapp System-Cabtech MTB Racing 4:20
20 Sophie Von Berswordt (Ned) JB Brunex Felt Factory Team 4:20
21 Annika Langvad (Den) Specialized Racing 4:40
22 Sina Frei* (Sui) Ghost Factory Racing 4:43
23 Isla Short (GBr) 4:49
24 Anne Tauber (Ned) CST Sandd Bafang MTB Racing Team 4:50
25 Maja Wloszczowska (Pol) Kross Racing Team 5:39
26 Malene Degn (Den) KMC-Ekoi-Orbea 5:58
27 Emily Batty (Can) Trek Factory Racing XC 6:13
28 Tanja Zakelj (Slo) Unior / Devinci Factory Racing 6:37
29 Jovana Crnogorac (Srb) Bike Way Racing Team 7:09
30 Alessandra Keller (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 7:24
31 Agustina Maria Apaza (Arg) 7:32
32 Sandra Walter (Can) LIV Racing 7:35
33 Barbara Benko (Hun) Ghost Factory Racing 7:42
34 Paula Gorycka (Pol) Strüby-Bixs Team 7:55
35 Elisabeth Brandau (Ger) 8:01
36 Holly Harris (Aus) 8:07
37 Adelheid Morath (Ger) 8:20
38 Hannah Finchamp (USA) 8:22
39 Alexis Skarda (USA) 8:39
40 Fabienne Schaus (Lux) Moebel Maerki MTB Pro Team 8:52
41 Ramona Forchini (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 8:55
42 Jaqueline Mourao (Bra) Sense Factory Racing 9:22
43 Elisabeth Osl (Aut) JB Brunex Felt Factory Team 9:38
44 Sofia Gomez Villafane (Arg) 9:54
45 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 10:07
46 Kaysee Armstrong (USA) -1 lap
47 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret -1 lap
48 Elyse Nieuwold (Can) Pendrel Racing -1 lap
49 Karla Stepanova (Cze) Superior XC Team -1 lap
50 Aleksandra Podgorska (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe -2 laps
51 Haley Smith (Can) Norco Factory Team -2 laps
52 Yosiana Fareidy Quintero Pineda (Col) -2 laps
53 Alaina Casioppo (USA) -3 laps
54 Viviane Favery Costa (Bra) Cannondale Brasil Racing -3 laps
55 Andrea Dvorak (USA) -3 laps
56 Fairlee Frey (USA) -4 laps
57 Melissa Cooper (USA) -5 laps
DNF Cindy Montambault (Can)
DNF Julie Bresset (Fra) BMC Mountainbike Racing Team
 
Elite Men, 34.4 km (9 laps)
1 Lars Forster (Sui) Scott-SRAM MTB Racing 1:26:09
2 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing at 0:05
3 Maxime Marotte (Fra) Cannondale Factory Racing 0:07
4 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing 0:08
5 Stephane Tempier (Fra) Bianchi Countervail 0:10
6 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 0:37
7 Nadir Colledani (Ita) Bianchi Countervail 0:38
8 Jordan Sarrou (Fra) Absolute-Absalon 0:41
9 Erik Haegstad (Nor) 0:54
10 Nicholas Pettina' (Ita) Cs Carabinieri-Cicli Olympia-Vittoria 0:56
11 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 0:56
12 Lukas Flueckiger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 1:06
13 Titouan Carod (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 1:10
14 Anton Sintsov (Rus) Primaflor Mondraker Rotor 1:14
15 Victor Koretzky (Fra) KMC-Ekoi-Orbea 1:20
16 Georg Egger (Ger) 1:24
17 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Torpado Ursus 1:29
18 Daniel Mcconnell (Aus) Primaflor Mondraker Rotor 1:31
19 Luca Schwarzbauer (Ger) 1:34
20 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing 1:44
21 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 2:02
22 Martins Blums (Lat) CST Sandd Bafang MTB Racing Team 2:08
23 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles-OTE 2:15
24 Milan Vader (Ned) KMC-Ekoi-Orbea 2:17
25 Pablo Rodriguez Guede (Esp) Primaflor Mondraker Rotor 2:21
26 Keegan Swenson (USA) 2:22
27 Ben Zwiehoff (Ger) 2:24
28 Bartlomiej Wawak (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe Mtb 2:28
29 Markus Schulte-Lunzum (Ger) Bike Way Racing Team 2:29
30 Karl Markt (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 2:32
31 Florian Chenaux (Sui) 2:36
32 Jan Vastl (Cze) Superior XC Team 2:41
33 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 3:04
34 Luiz Henrique Cocuzzi (Bra) 3:16
35 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) Code GTO Cadencia.mx 3:24
36 Daniele Braidot (Ita) Cs Carabinieri-Cicli Olympia-Vittoria 3:29
37 Matthias Stirnemann (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 3:40
38 Maximilian Foidl (Aut) JB Brunex Felt Factory Team 3:42
39 Kohei Yamamoto (Jpn) Dream Seeker MTB Racing Team 3:45
40 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Sandd Bafang MTB Racing Team 3:55
41 Marcel Guerrini (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 3:58
42 Jan Skarnitzl (Cze) Mitas Mercedes-Benz Praha Trek 4:08
43 Andras Parti (Hun) 4:12
44 Fabian Giger (Sui) Superior XC Team 4:15
45 Carlos Coloma Nicolas (Esp) BH Templo Cafés UCC 4:26
46 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Kross Racing Team 4:28
47 Martin Loo (Est) 4:34
48 David Valero Serrano (Esp) Mmr Factory Racing Team 4:42
49 Cameron Ivory (Aus) 4:49
50 Thomas Griot (Fra) Massi 5:03
51 Peter Disera (Can) Norco Factory Team 5:23
52 Florian Vogel (Sui) KMC-Ekoi-Orbea 5:41
53 Thomas Litscher (Sui) KMC-Ekoi-Orbea 6:11
54 Ondrej Cink (Cze) Kross Racing Team 6:11
55 Nicholas Beechan (USA) 6:30
56 Gregor Raggl (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 6:40
57 Luke Vrouwenvelder (USA) 6:42
58 Alan Hatherly (RSA) Specialized Racing 6:49
59 Gioele Bertolini (Ita) Santa Cruz Fsa MTB Pro Team 7:34
60 Fabio Hernando Castaneda Monsalve (Col) 8:30
61 Russell Finsterwald (USA) 9:01
62 Raphael Gagne (Can) 9:28
63 Richard Cypress Gorry (USA) -1 lap
64 Ryan Standish (USA) -1 lap
65 Jhonatan Botero Villegas (Col) -2 laps
66 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles-OTE -3 laps
67 Alexandre Vialle (Can) -3 laps
68 Dario Gasco (Arg) -3 laps
69 Alex Wild (USA) -3 laps
70 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team -3 laps
71 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles-OTE -4 laps
72 Rubens Donizete Valeriano (Bra) Sense Factory Racing -5 laps
DNF Luca Braidot (Ita) Cs Carabinieri-Cicli Olympia-Vittoria
DNF Marton Dina (Hun) Cube-Csomor MTB Team
DNF Sebastian Alejandro Miranda Maldonado (Chi)
DNF Jaroslav Kulhavy (Cze)
DNF Jarno Trey (Est)
DNS Zsombor Palumby (Hun)

 

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.