Canadian Cyclist Mike Giant Bars July 4 CC
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
The 11 inc Jan 5
 
Cyclist's Edge - November 15
 
TAg Nov 24 (+225)
 
Flow Coaching December 18
 
Share the Road - Dec 14
 

 
IMBA Canada - Dec 14
 

 
ARG Tufo Flexus Oct 27
 

Daily News


 

July 8/97 17:13 pm - Official Tour results, Fitchburg Longsjo, CHIN Picnic


Posted by Editor on 07/8/97
 

Tour de France - Official Results Stage 3, Vire to Plumelec - 224 km 1 ZABEL Erik 4:54:33 2 VANDENBROUCKE Franck 3 RIIS Bjarne 4 JALABERT Laurent 5 REBELLIN Davide 6 OLANO Abraham 7 ROBIN Jean-Cyril 8 ULLRICH Jan 9 DUFAUX Laurent 10 CHANTEUR Pascal all s.t. 15 BOARDMAN Chris s.t. 17 EKIMOV Vjatceslav s.t. 25 CIPOLLINI Mario at 0:11 27 BERZIN Evgeni s.t. 39 ANDREU Frankie 0:25 56 PANTANI Marco 1:25 73 ZULLE Alex 1:31 114 MUSEEUW Johan 2:57 134 GOTTI Ivan 3:20 147 FRASER Gord (Canada) 3:59 Abandon: Tony Rominger (broken collarbone) G.C. 1 CIPOLLINI 16:10:12 2 ZABEL at 0:14 3 BOARDMAN Chris 0:27 4 ULLRICH 0:29 5 VANDENBROUCKE 0:33 6 OLANO 0:37 7 JALABERT 0:39 8 LINO Pascal 0:52 9 MONCASSIN Fr'd'ric 0:55 10 CAMENZIND Oscar 0:55 15 ANDREU 1:11 22 RIIS 1:32 23 BERZIN 1:41 27 EKIMOV 1:50 67 PANTANI 3:29 72 ZULLE 3:38 108 GOTTI 5:28 185 FRASER (Canada) 16:23 195 riders remain Sprinters Jersey 1 ZABEL 95 points 2 CIPOLLINI 87 3 MONCASSIN 58 24 FRASER 19 Climbers Jersey 1 BROCHARD Laurent 28 points 2 SAUGRAIN Cyril 11 3 KASPUTIS Arturas 10 Team Standings 1 TEAM DEUTSCHE TELEKOM 48:32:33 2 GAN at 0:38 3 MAPEI-GB 0:42 Fitchburg Longsjo Classic Women 1 Giana Roberge (Saeco/Timex) 2 Jacinta Coleman (New Zealand) 3 Elizabeth Emery (Team Klein) 4 Susy Pryde (Saeco/Timex) 5 Sue Palmer (Saturn) Canada 8 Annie Gariepy (Elita) Canada CHIN Picnic, Toronto (July 1) - thanks to Keith Davidge for these results Senior 1/2 Men 1. David Bogue (Forest City) 1:38:49 2. Graeme Miller (Ital Pasta) 3. Eric Wohlberg (Shaklee) 4. Matthew Koschara (Shaklee) 5. Tim Hadfield (Kissena) all s.t. Senior Women 1. Linda Simonson (Hamilton CC) 2. Linda Gilligan (Silent Sports) 3. Julia Farrel (Optiped) Veteran Men 1. Ronnie Johnson (Queens City) 47:36 2. Mark Castilloux (Queens City) 3. Gary Scully (Jet Fuel) all s.t. Junior Men 1. Peter Mazur (D‚Ornellas) 42:49 2. Michael Luther (Buffalo CC) 3. Andrew Giorgini (Forest City) all s.t. Cadet Men 1. Jose Estevez 2. Fernando Estevez 3. Chris Reid (Ziggy‚s) Senior 3 Men 1. Christopher Helwig (Forest City) 2. Steven Naraswk (Schwinn) 3. Michael Luther (Buffalo CC)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Jakroo Main Jan4 - GP
 
DOrnellas Overhaul Jan 13
 
WoB Save Sale Jan29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
TO Bike Show 2016 Jan25
 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2016 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login