Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 8/97 17:13 pm - Official Tour results, Fitchburg Longsjo, CHIN Picnic


Posted by Editor on 07/8/97
 

Tour de France - Official Results Stage 3, Vire to Plumelec - 224 km 1 ZABEL Erik 4:54:33 2 VANDENBROUCKE Franck 3 RIIS Bjarne 4 JALABERT Laurent 5 REBELLIN Davide 6 OLANO Abraham 7 ROBIN Jean-Cyril 8 ULLRICH Jan 9 DUFAUX Laurent 10 CHANTEUR Pascal all s.t. 15 BOARDMAN Chris s.t. 17 EKIMOV Vjatceslav s.t. 25 CIPOLLINI Mario at 0:11 27 BERZIN Evgeni s.t. 39 ANDREU Frankie 0:25 56 PANTANI Marco 1:25 73 ZULLE Alex 1:31 114 MUSEEUW Johan 2:57 134 GOTTI Ivan 3:20 147 FRASER Gord (Canada) 3:59 Abandon: Tony Rominger (broken collarbone) G.C. 1 CIPOLLINI 16:10:12 2 ZABEL at 0:14 3 BOARDMAN Chris 0:27 4 ULLRICH 0:29 5 VANDENBROUCKE 0:33 6 OLANO 0:37 7 JALABERT 0:39 8 LINO Pascal 0:52 9 MONCASSIN Fr'd'ric 0:55 10 CAMENZIND Oscar 0:55 15 ANDREU 1:11 22 RIIS 1:32 23 BERZIN 1:41 27 EKIMOV 1:50 67 PANTANI 3:29 72 ZULLE 3:38 108 GOTTI 5:28 185 FRASER (Canada) 16:23 195 riders remain Sprinters Jersey 1 ZABEL 95 points 2 CIPOLLINI 87 3 MONCASSIN 58 24 FRASER 19 Climbers Jersey 1 BROCHARD Laurent 28 points 2 SAUGRAIN Cyril 11 3 KASPUTIS Arturas 10 Team Standings 1 TEAM DEUTSCHE TELEKOM 48:32:33 2 GAN at 0:38 3 MAPEI-GB 0:42 Fitchburg Longsjo Classic Women 1 Giana Roberge (Saeco/Timex) 2 Jacinta Coleman (New Zealand) 3 Elizabeth Emery (Team Klein) 4 Susy Pryde (Saeco/Timex) 5 Sue Palmer (Saturn) Canada 8 Annie Gariepy (Elita) Canada CHIN Picnic, Toronto (July 1) - thanks to Keith Davidge for these results Senior 1/2 Men 1. David Bogue (Forest City) 1:38:49 2. Graeme Miller (Ital Pasta) 3. Eric Wohlberg (Shaklee) 4. Matthew Koschara (Shaklee) 5. Tim Hadfield (Kissena) all s.t. Senior Women 1. Linda Simonson (Hamilton CC) 2. Linda Gilligan (Silent Sports) 3. Julia Farrel (Optiped) Veteran Men 1. Ronnie Johnson (Queens City) 47:36 2. Mark Castilloux (Queens City) 3. Gary Scully (Jet Fuel) all s.t. Junior Men 1. Peter Mazur (D‚Ornellas) 42:49 2. Michael Luther (Buffalo CC) 3. Andrew Giorgini (Forest City) all s.t. Cadet Men 1. Jose Estevez 2. Fernando Estevez 3. Chris Reid (Ziggy‚s) Senior 3 Men 1. Christopher Helwig (Forest City) 2. Steven Naraswk (Schwinn) 3. Michael Luther (Buffalo CC)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login