Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

March 26/06 8:29 am - Redlands Classic: Women Stage 2


Posted by Editoress on 03/26/06
 

Redlands ClassicRedlands California, USA

Stage 2: Downtown Criterium, 60 minutes
Women
1. Tina Pic (Colavita/Cooking Light Cycling Team)59:49
2. Ina Teutenberg (T-Mobile)
3. Laura Vangilder (Team Lipton)
4. Anne Samplonius (Team Biovail Pro Cycling)
5. Lauren Franges (Victory Brewing Team)
6. Kristin Armstrong (Team Lipton)
7. Laura Bowles (Victory Brewing Team)
8. Amber Neben (SC Velo)
9. Charm Breon (Cheerwine)
10. Christine Thorburn (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
11. Mari Holden (T-Mobile)
12. Betina Hold (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
13. Brooke Miller (Ford Cycling)
14. Kimberly Baldwin (T-Mobile)
15. Anna Webb (Team Biovail Pro Cycling)
16. Kimberly Anderson (T-Mobile)
17. Alisha Lion (Team Kenda Tire)
18. Rachel O'Connell (Bicycle John's Serious Cycling)
19. Leigh Hobson (Victory Brewing Team)
20. Chrissy Ruiter (Victory Brewing Team)
21. Cindy Carroll (McGuire Cycling Team)
22. Katerina Nash (Luna Women's MTB Team)
23. Michelle Beltran (Cheerwine)
24. Maatje Benassi (Argon 18/Vitesse)
25. Kristin Sanders (Cheerwine)
26. Kori Seehafer (Team Lipton)
27. Cat Malone (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
28. Melodie Metzger (McGuire Cycling Team)
29. Kathy Sherwin (Ford Cycling)
30. Catherine Walberg (Team Kenda Tire)all s.t.
31. Dotsie Bausch (Colavita/Cooking Light Cycling Team)0:13
32. Dara Marks-Marino (LANDIS/TREK/VW)
33. Jane Ziegler (Velo Bella-Kona)
34. Kirsten Robbins (Victory Brewing Team)
35. Meredith Miller (Team Lipton)
36. Sara Bresnick- Zocchi (Ford Cycling)
37. Kristen Lasasso (Team Lipton)
38. Sima Trapp (Colavita/Cooking Light Cycling Team)
39. Kele Murdin (Velo Bella-Kona)
40. Sarah Tillotson (Colavita/Cooking Light Cycling Team)
41. Grace Fleury (Team Lipton)
42. Betsy Galenti (SC Velo)
43. Kelli Emmett (Ford Cycling)
44. Sarah Bambeger (Cheerwine)
45. Jennifer Reither (Bicycle John's Serious Cycling)
46. Taitt Sato (McGuire Cycling Team)
47. Shonny Vanlandingham (Luna Women's MTB Team)
48. Mara Abbott (Ford Cycling)
49. Jessica Phillips (Argon 18/Vitesse)
50. Kristin Danielson (Velo Bella-Kona)
51. Merrill Sapp (LANDIS/TREK/VW)all s.t.
52. Jennifer Wilson (Bicycle John's Serious Cycling)0:45
53. Gabriela Gonzalez- Ferrat (Team Biovail Pro Cycling)
54. Felicia Gomez (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
55. Lea Adams (SC Velo)all s.t.
56. Beth Fisk (Vitamin Cottage)0:54
57. Jimena Florit (Luna Women's MTB Team)s.t.
58. Brooke Ourada (Colavita/Cooking Light Cycling Team)1:16
59. Renee Eastman (Vitamin Cottage)1:27
60. Sharon Allpress (Vitamin Cottage)2:18
61. Erin Alders (McGuire Cycling Team)4:36
62. Holli Steelman (Cheerwine)
63. Jennifer Joynt (Velo Bella-Kona)
64. Martina Patella (McGuire Cycling Team)
65. Carmen Small (Vitamin Cottage)
66. Denise Van De Kamp (Argon 18/Vitesse)
67. Christina Becker (T-Mobile)
68. Ashley Dymond (SC Velo)all s.t.
69. Georgia Gould (Luna Women's MTB Team)22:17
70. Laura Erker (Bicycle John's Serious Cycling)s.t.
71. Carla Flores (Argon 18/Vitesse)26:51
72. Maggie Williams (LANDIS/TREK/VW)
73. Heather Holmes (Ford Cycling)
74. Laura Hines (SC Velo)all s.t.
DNF Molly Hummel (Colorado Premier Training - Colnago)
DNF Holly Borowski (Team Kenda Tire)
DNF Katharine Carroll (Victory Brewing Team)
DNF Priscilla Calderon (SC Velo)
DNF Pam Hinton (Vitamin Cottage)
DNF Audrey Lemieux (Colavita/Cooking Light Cycling Team)
DNF Gina Voci (Cheerwine)
DNF Erin Mirabella (Bicycle John's Serious Cycling)
DNF Aimee Vasse (Colorado Premier Training - Colnago)
DNF Amber Rais (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
DNF Nicole Freedman (Velo Bella-Kona)
DNF Nicky Wangsgard (Colorado Premier Training - Colnago)
DNF Kara Vidaca (Bicycle John's Serious Cycling)
DNF Mary Schuette (Colorado Premier Training - Colnago)
DNF Moriah McGregor (Vitamin Cottage)
DNF Amanda Shaw (Team Biovail Pro Cycling)
DNF Tamyra Barnard (Team Kenda Tire)
DNF Laura Charameda (McGuire Cycling Team)
DNF Christen King (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
DNF Marisa Russell (LANDIS/TREK/VW)
DNF Lisa Sweeney (Colorado Premier Training - Colnago)
DNF Miranda Duff (Colorado Premier Training - Colnago)
DNF Jenny Trew (Team Kenda Tire)
GC
1. Kristin Armstrong (Team Lipton)1:10:35
2. Amber Neben (SC Velo)at 0:05
3. Christine Thorburn (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)0:09
4. Kimberly Baldwin (T-Mobile)0:19
5. Alisha Lion (Team Kenda Tire)0:46
6. Kimberly Anderson (T-Mobile)0:52
7. Anne Samplonius (Team Biovail Pro Cycling)1:01
8. Dotsie Bausch (Colavita/Cooking Light Cycling Team)s.t.
9. Ina Teutenberg (T-Mobile)1:03
10. Charm Breon (Cheerwine)1:17
11. Dara Marks-Marino (LANDIS/TREK/VW)1:18
12. Katerina Nash (Luna Women's MTB Team)1:19
13. Felicia Gomez (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)1:24
14. Grace Fleury (Team Lipton)s.t.
15. Lauren Franges (Victory Brewing Team)1:25
16. Maatje Benassi (Argon 18/Vitesse)1:28
17. Leigh Hobson (Victory Brewing Team)1:29
18. Tina Pic (Colavita/Cooking Light Cycling Team)1:3
19. Kirsten Robbins (Victory Brewing Team)1:31
20. Mari Holden (T-Mobile)1:32
21. Kristin Sanders (Cheerwine)1:34
22. Kori Seehafer (Team Lipton)1:36
23. Kelli Emmett (Ford Cycling)1:38
24. Chrissy Ruiter (Victory Brewing Team)1:41
25. Sarah Tillotson (Colavita/Cooking Light Cycling Team)s.t.
26. Laura Vangilder (Team Lipton)1:42
27. Cat Malone (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)1:49
28. Meredith Miller (Team Lipton)1:50
29. Betina Hold (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)s.t.
30. Shonny Vanlandingham (Luna Women's MTB Team)1:52
31. Sima Trapp (Colavita/Cooking Light Cycling Team)2:00
32. Jennifer Reither (Bicycle John's Serious Cycling)2:01
33. Mara Abbott (Ford Cycling)s.t.
34. Jimena Florit (Luna Women's MTB Team)2:08
35. Jessica Phillips (Argon 18/Vitesse)s.t.
36. Laura Bowles (Victory Brewing Team)2:10
37. Kristen Lasasso (Team Lipton)2:11
38. Sarah Bambeger (Cheerwine)2:20
39. Kristin Danielson (Velo Bella-Kona)2:23
40. Jane Ziegler (Velo Bella-Kona)s.t.
41. Michelle Beltran (Cheerwine)2:25
42. Sara Bresnick-Zocchi (Ford Cycling)2:30
43. Cindy Carroll (McGuire Cycling Team)2:32
44. Merrill Sapp (LANDIS/TREK/VW)2:35
45. Taitt Sato (McGuire Cycling Team)2:38
46. Melodie Metzger (McGuire Cycling Team)2:42
47. Kele Murdin (Velo Bella-Kona)2:46
48. Brooke Miller (Ford Cycling)2:51
49. Catherine Walberg (Team Kenda Tire)2:53
50. Lea Adams (SC Velo)2:56
51. Betsy Galenti (SC Velo)3:01
52. Brooke Ourada (Colavita/Cooking Light Cycling Team)3:05
53. Anna Webb (Team Biovail Pro Cycling)3:07
54. Gabriela Gonzalez- Ferrat (Team Biovail Pro Cycling)3:12
55. Rachel O'Connell (Bicycle John's Serious Cycling)3:17
56. Beth Fisk (Vitamin Cottage)3:24
57. Renee Eastman (Vitamin Cottage)3:43
58. Jennifer Wilson (Bicycle John's Serious Cycling)3:44
59. Kathy Sherwin (Ford Cycling)3:54
60. Sharon Allpress (Vitamin Cottage)4:47
61. Jennifer Joynt (Velo Bella-Kona)7:03
62. Erin Alders (McGuire Cycling Team)7:08
63. Ashley Dymond (SC Velo)7:23
64. Holli Steelman (Cheerwine)7:29
65. Martina Patella (McGuire Cycling Team)7:31
66. Christina Becker (T-Mobile)7:32
67. Carmen Small (Vitamin Cottage)7:39
68. Denise Van De Kamp (Argon 18/Vitesse)7:45
69. Georgia Gould (Luna Women's MTB Team)24:02
70. Laura Erker (Bicycle John's Serious Cycling)24:34
71. Carla Flores (Argon 18/Vitesse)29:28
72. Heather Holmes (Ford Cycling)s.t.
73. Maggie Williams (LANDIS/TREK/VW)29:43
74. Laura Hines (SC Velo)29:52


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login