Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

May 6/06 12:46 pm - Giro d'Italia Prologue Full Results


Posted by Editor on 05/6/06
 

Giro d'Italia

Stage 1 - Seraing ITT, 6.2 km

1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team             7:50
2 Bradley McGee (Aus) Francaise des Jeux                             at 0:11
3 Jose E. Gutierrez Cataluna (Esp) Phonak Hearing Systems               0:13
4 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                   s.t.
5 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team                                   0:15
6 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears          0:16
7 Jose Ivan Gutierrez Palacios (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears      s.t.
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                    0:17
9 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                    0:18
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                        0:19
11 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                               0:20
12 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team               0:21
13 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                            0:23
14 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                            0:25
15 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                  s.t.
16 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir                           0:26
17 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                          0:27
18 Carlos Sastre Candil (Esp) Team CSC                                      
19 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic                      both s.t.
20 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                0:28
21 Joan Horrach Rippoll (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears            0:29
22 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                               s.t.
23 Dario David Cioni (Ita) Liquigas                                     0:30
24 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team             0:31
25 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                                 
26 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                 both s.t.
27 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                               0:32
28 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                     0:33
29 Jose Luis Rubiera Vigil (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team     0:34
30 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                  0:35
31 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                                    
32 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                             both s.t.
33 Juan Manuel Garate (Esp) Quick Step-Innergetic                       0:36
34 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                       
35 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                       
36 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                                 
37 Francisco J. Vila Errandonea (Esp) Lampre-Fondital                  all s.t.
38 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone       0:37
39 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                              s.t.
40 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems               0:38
41 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare                          
42 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                         both s.t.
43 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Esp) Team CSC                          0:39
44 Andrea Noe' (Ita) Liquigas                                               
45 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic                          
46 Jose Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni          
47 Jussi Veikkanen (Fin) Francaise des Jeux                                 
48 Philippe Gilbert (Bel) Francaise des Jeux                           all s.t.
49 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                  0:40
50 Remi Pauriol (Fra) Credit Agricole                                   0:41
51 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team                   
52 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                          
53 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                       all s.t.
54 Roberto Laiseka Jaio (Esp) Euskaltel-Euskadi                         0:42
55 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Wurth Team                        
56 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                    
57 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                          
58 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                           
59 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                           all s.t.
60 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni       0:43
61 Sandy Casar (Fra) Francaise des Jeux                                  s.t.
62 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare          0:44
63 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                                 
64 Steve Zampieri (Sui) Phonak Hearing Systems                              
65 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team        all s.t.
66 Bobby Julich (USA) Team CSC                                          0:45
67 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                 s.t.
68 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                 0:46
69 David Lopez Garcia (Esp) Euskaltel-Euskadi                               
70 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                       
71 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole                                     
72 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                 
73 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                    all s.t.
74 Angel Gomez Gomez (Esp) Saunier Duval-Prodir                         0:48
75 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                
76 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                              
77 Gustav Erik Larsson (Swe) Francaise des Jeux                        all s.t.
78 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                   0:49
79 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                          
80 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team                                          
81 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner                                 all s.t.
82 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                  0:50
83 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance                                   s.t.
84 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                       0:51
85 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                       s.t.
86 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                0:52
87 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           
88 Jose Luis Carrasco Gamiz (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
89 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance                                   all s.t.
90 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                              0:53
91 Daniel Navarro Garcia (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                s.t.
92 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team          0:54
93 Jonathan Patrick McCarty (USA) Phonak Hearing Systems                   
94 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                      
95 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                    
96 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone              all s.t.
97 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                   0:55
98 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                                     
 Johann Tschopp (Sui) Phonak Hearing Systems                                
100 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram                                    
101 Josep Jufre Pou (Esp) Davitamon-Lotto                                   
102 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare              
103 Unai Osa Eizaguirre (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                    
104 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team                                  all s.t.
105 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                    0:56
106 Cyrille Monnerais (Fra) Francaise des Jeux                              
107 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                                  
108 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                         
109 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                                all s.t.
110 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       0:57
111 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                       
112 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole                            both s.t.
113 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                             0:58
114 Inigo Chaurreau Bernardez (Esp) AG2R Prevoyance                         
115 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                                        
116 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                               all s.t.
117 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance                                   0:59
118 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                       s.t.
119 Jose Cayetano Julia Cegarra (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears    1:00
120 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                    
121 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance                                   
122 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                    all s.t.
123 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic                      1:01
124 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                                
125 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni       both s.t.
126 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare         1:02
127 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                         
128 Christian Knees (Ger) Team Milram                                       
129 Gregory Rast (Sui) Phonak Hearing Systems                               
130 Marcos A. Serrano Rodriguez (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team      all s.t.
131 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto                              1:03
132 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth Team                  s.t.
133 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                        
134 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise des Jeux                             1:04
135 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                   
136 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                        
137 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                                    
138 Joachim Benoit (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team            all s.t.
139 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                          1:05
140 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto                                        
141 Andre Korff (Ger) T-Mobile Team                                         
142 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni   all s.t.
143 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears                1:06
144 Manuel Beltran Martinez (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team     s.t.
145 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole                           1:07
146 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                   1:08
147 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                  
148 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                             
149 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                          all s.t.
150 Javier Ramirez Abeja (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team               1:09
151 Mikel Pradera Rodriguez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
152 Martin Elmiger (Sui) Phonak Hearing Systems                      both s.t.
153 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team                                 1:10
154 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                1:11
155 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                             1:12
156 Ivan Mayoz (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   s.t.
157 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                                   1:13
158 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                      
159 Ruben Lobato Elvira (Esp) Saunier Duval-Prodir                          
160 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       
161 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Wurth Team                      all s.t.
162 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                                        
163 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                              1:14
164 Anton Luengo Celaya (Esp) Euskaltel-Euskadi                         1:15
165 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                             
166 Arnaud Gerard (Fra) Francaise des Jeux                                  
167 Dario Andriotto (Ita) Liquigas                                          
168 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                 
169 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears              all s.t.
170 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                            1:16
171 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel-Euskadi                       s.t.
172 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                          1:17
173 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                       
174 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir                           both s.t.
175 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team                                     01:19
176 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                          s.t.
177 Jose Antonio Garrido Lima (Esp) Quick Step-Innergetic               1:20
178 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital                                  
179 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni       both s.t.
180 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                        1:21
181 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas                                s.t.
182 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone         1:22
183 Mickael Delage (Fra) Francaise des Jeux                             1:23
184 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic                          1:24
185 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni         s.t.
186 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare            1:25
187 Andoni Aranaga Azkune (Esp) Euskaltel-Euskadi                       1:27
188 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                             1:29
189 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                1:31
190 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare                    
191 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                               both s.t.
192 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone             1:32
193 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni           1:39
194 Koldo Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                             1:44
195 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                         1:49
196 Benat Albizuri Aransolo (Esp) Euskaltel-Euskadi                     1:50
197 Iker Flores Galarza (Esp) Euskaltel-Euskadi                         1:52
198 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance                                    1:53


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login