Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 2 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

May 14/06 10:19 am - Joe Martin Stage Race: Women Stages 2 & 3


Posted by Editoress on 05/14/06
 

Joe Martin Stage Race Fayetteville, Arkansas

Report by Jim Williams, Colavita /Cooking Light Cycling Team

Racing stays Hot in Arkansas

Stage 2: Pic makes it 2 for 2

Stages 2 and 3 of the Joe Martin stage race were held Saturday with a morning road race of 70 miles and an uphill time trial in the evening. The morning race saw continued aggression from the Webcor team as they tried repeatedly to get some of their climbers away in a break in order to gain time and foil the plans of Colavita/Cooking Light.

Webcor was joined in this constant attacking by the Victory Brewing team as well. While small breaks formed during the day, nothing of any significance occurred until the last 15 miles when Kelly Murdin of Vella Bella slipped off of the front and gained over a minute on the field. Colavita/Cooking Light's Sarah Tillotson, Brooke Ourada, Audrey Lemieux, and Sima Trapp went to the front of the field and maintained a steady pace to keep the time gap manageable and stop the relentless attacking the team's sprinters had to respond to.

With 5 K to go things were all back together and the run in to the line began. Sue Palmer-Komar did a great job in the last 1000 meters to keep the pace high and her sprinters out in front. In the end Tina Pic narrowly finished ahead of Laura Van Gilder to win for the second day in a row, and she was joined this time by her Colavita/Cooking Light teammate Gina Grain.

Stage 3: Bausch Climbs with the leaders

The third stage of the Joe Martin Stage race always proves to be a decider for the general classification battle, a 2.5 mile uphill ride in Devils Den State park.

Webcor riders Erinne Willock, Alisha Lion, and Felica Gomez set very fast times and it looked as they may swep the podium, but Colavita/Cooking Light's Dotsie Bausch came storming up the hill in a great time to secure 2nd place. Joining her in the top 10 were Sue Palmer-Komar in 7th and Brooke Ourada in 8th.

Going into the last Stage Willock holds a 6 second lead over Bausch with Pic in 5th and Palmer-Komar in 8th. It should make for some exciting racing on the last stage crit.

Stage 2: Road race, 69 miles/111km
1. Tina Pic (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)3:01:36
2. Laura Van Gilder (Team Lipton)
3. Gina Grain (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)
4. Kelly Benjamin (Cheerwine)
5. Katherine Bates (Nurenberg)
6. Shontell Gauthier (Team Joy Rides/Austin Flyers)
7. Kim Geist (Victory Brewing Team)
8. Dotsie Bausch (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)
9. Laura Yoisten (Victory Brewing Team)
10. Maatje Benassi (Excel Sports)
11. Tara Ross (Victory Brewing Team)
12. Beverley Harper (Touchstone Climbing)
13. Betina Hold (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
14. Molly Vetter-Smith (Mesa Cycles Racing Team)
15. Kathleen Billington (TRIA)
16. Michelle Beltran (Cheerwine)
17. Brenda Lyons (Victory Brewing Team)
18. Laura Bowles (Victory Brewing Team)
19. Leigh Hobson (Victory Brewing Team)
20. Kristin Wentworth (NOVA - IS CORP)
21. Felicia Gomez (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
22. Betsy Galenti (America's Dairyland)
23. Alison Powers (Rio Grande/Sports Garage)
24. Sue Palmer-Komar (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)
25. Kori Seehafer (Team Lipton)
26. Allyson Brandt (ConexTrain)
27. Catherine Walberg (Team Kenda Tire)
28. H. Ne Carabin (B1. Rocks)
29. Kristen Lasasso (Team Lipton)
30. Erinne Willock (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
31. Jennifer Manefield (Cheerwine)
32. Rachel Heal (Victory Brewing Team)
33. Amanda Lawrence (Verducci Racing/Break Away Bikes)
34. Robin Farina (Team Kenda Tire)
35. Beth Allen (Team Joy Rides/Austin Flyers)
36. Kate Sherwin (Victory Brewing Team)
37. Audrey Lemieux (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)
38. Kristin Sanders (Cheerwine)
39. Liza Rachetto (Team Lipton)
40. Tracie Akerhielm (Compliance Depot Cycling Team)
41. Sarah Tillotson (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)
42. Suz Weldon (TRIA)
43. Hiroko Shimada (Velo Bella-Kona)
44. Pam Hinton (TRIA)
45. Alisha Lion (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
46. Brooke Ourada (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)
47. Andrea Dvorak (TRIA)
48. Kele Murdin (Velo Bella-Kona)
49. Jenny Trew (Team Kenda Tire)all s.t.
50. Patricia Palmer (Americas Dairyland)2:31
51. Mandy Lozano (Cheerwine)10:28
52. Sarah Bambeger (Cheerwine)s.t.
53. Suzanne Aguero (Mercy Cycling Team)11:07
54. Juli Fiocca (ConexTrain)
55. Mary Downing (Team Kenda Tire)
56. Amber Rais (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
57. Tamyra Barnard (Team Kenda Tire)
58. Cat Malone (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)
59. Caroline Soong (Team Kenda Tire)
60. Shannon Koch (Compliance Depot Cycling Team)
61. Charm Breon (Cheerwine)all s.t.
62. Syrae Weikle (Rio Grande/Sports Garage)23:10
63. Carrie Eller (TRIA)27:35
64. Audrey Carmical (Team Joy Rides/Austin Flyers)s.t.
65. Marley Shipps (NA)28:01
66. Miranda Quigley (Team Joy Rides/Austin Flyers)s.t.
67. Rebecca Gross (US Armed Forces)30:23
DNF Megan Melamed (Rio Grande/Sports Garage)
DNF Natalie Klemko (America's Dairyland)
DNF Carrieann Kopernik (NOVA - IS CORP)
DNF Deborah Elliott (Team Kenda Tire)
DNF Kirsten Robbins (Victory Brewing Team)
DNF Andrea Ratkovic (B1. Rocks)
DNF India Sanjuan (Touchstone Climbing)
DNF Allison Carter (Team Kenda Tire)
DNF Jennifer Chapman (Velo Bella-Kona)
DNF Kendra Keeley (Rio Grande/Sports Garage)
DNF Sima Trapp (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)
DNF Mackenzie Woodring (Priority Health Cycling Team)
DNF Debbie Dust (Team Kenda Tire)
DNS Megan Hottman (MRRC/Trek-VW Midwest)
DNS Rebecca Anderson (Americas Dairyland)
DNS Amanda Cox (Team Kenda Tire)
DNS Stacey Bertsch (Mercy Cycling Team)
DNS Jane Ziegler (Velo Bella-Kona)
DNS Katharine Carroll (Victory Brewing Team)
Stage 3: Time trial, 2.5. miles/4km
1. Erinne Willock (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)9:41
2. Dotsie Bausch (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)at 0:20
3. Alisha Lion (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)0:22
4. Felicia Gomez (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)0:25
5. Kori Seehafer (Team Lipton)0:43
6. Alison Powers (Rio Grande/Sports Garage)0:46
7. Sue Palmer-Komar (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)0:47
8. Brooke Ourada (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)1:00
9. Kathleen Billington (TRIA)1:02
10. Kristen Lasasso (Team Lipton)1:07
11. Leigh Hobson (Victory Brewing Team)1:11
12. Kristin Sanders (Cheerwine)1:13
13. Betina Hold (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)1:14
14. Rachel Heal (Victory Brewing Team)s.t.
15. Laura Vangilder (Team Lipton)1:17
16. Kirsten Robbins (Victory Brewing Team)1:18
17. Andrea Dvorak (TRIA)s.t.
18. Sima Trapp (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)1:19
19. Sarah Bambeger (Cheerwine)1:21
20. Tina Pic (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)s.t.
21. Andrea Ratkovic (B1. Rocks)1:25
22. Katherine Bates (Nurenberg)s.t.
23. Maatje Benassi (Excel Sports)1:26
24. Hiroko Shimada (Velo Bella-Kona)1:28
25. Kate Sherwin (Victory Brewing Team)1:30
26. Suz Weldon (TRIA)1:33
27. Jennifer Manefield (Cheerwine)1:37
28. Tracie Akerhielm (Compliance Depot Cycling Team)1:40
29. Sarah Tillotson (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)1:52
30. Shannon Koch (Compliance Depot Cycling Team)1:54
31. Amber Rais (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)1:58
32. Liza Rachetto (Team Lipton)1:59
33. Catherine Walberg (Team Kenda Tire)2:03
34. Michelle Beltran (Cheerwine)2:06
35. Juli Fiocca (ConexTrain)2:11
36. Jennifer Chapman (Velo Bella-Kona)2:14
37. Allyson Brandt (ConexTrain)2:15
38. Cat Malone (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)2:17
39. Tara Ross (Victory Brewing Team)s.t.
40. Mandy Lozano (Cheerwine)2:22
41. Charm Breon (Cheerwine)s.t.
42. Robin Farina (Team Kenda Tire)2:23
43. H. Ne Carabin (B1. Rocks)2:24
44. Amanda Lawrence (Verducci Racing/Break Away Bikes)s.t.
45. Kim Geist (Victory Brewing Team)2:25
46. Kele Murdin (Velo Bella-Kona)2:26
47. Kristin Wentworth (NOVA - IS CORP)2:27
48. Gina Grain (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)2:28
49. Audrey Lemieux (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)2:29
50. Syrae Weikle (Rio Grande/Sports Garage)2:31
51. Kendra Keeley (Rio Grande/Sports Garage)2:34
52. Brenda Lyons (Victory Brewing Team)2:38
53. Beth Allen (Team Joy Rides/Austin Flyers)2:42
54. Shontell Gauthier (Team Joy Rides/Austin Flyers)2:53
55. Mary Downing (Team Kenda Tire)2:55
56. Molly Vetter-Smith (Mesa Cycles Racing Team)2:58
57. Pam Hinton (TRIA)3:03
58. Laura Bowles (Victory Brewing Team)3:06
59. Kelly Benjamin (Cheerwine)3:07
60. Betsy Galenti (America's Dairyland)s.t.
61. Laura Yoisten (Victory Brewing Team)3:10
62. Jenny Trew (Team Kenda Tire)
63. Miranda Quigley (Team Joy Rides/Austin Flyers)both s.t.
64. Caroline Soong (Team Kenda Tire)3:15
65. Patricia Palmer (Americas Dairyland)3:17
66. Tamyra Barnard (Team Kenda Tire)3:29
67. Carrie Eller (TRIA)3:32
68. Rebecca Gross (US Armed Forces)3:37
69. Marley Shipps (NA)3:47
70. Suzanne Aguero (Mercy Cycling Team)3:52
71. Audrey Carmical (Team Joy Rides/Austin Flyers)4:20
DNF Allison Carter (Team Kenda Tire)
DNS Rebecca Anderson (Americas Dairyland)
DNS Natalie Klemko (America's Dairyland)
DNS Katharine Carroll (Victory Brewing Team)
DNS Jane Ziegler (Velo Bella-Kona)
DNS India Sanjuan (Touchstone Climbing)
DNS Beverley Harper (Touchstone Climbing)
DNS Amanda Cox (Team Kenda Tire)
DNS Deborah Elliott (Team Kenda Tire)
DNS Debbie Dust (Team Kenda Tire)
DNS Megan Melamed (Rio Grande/Sports Garage)
DNS Mackenzie Woodring (Priority Health Cycling Team)
DNS Carrieann Kopernik (NOVA - IS CORP)
DNS Megan Hottman (MRRC/Trek-VW Midwest)
DNS Stacey Bertsch (Mercy Cycling Team)
GC
1. Erinne Willock (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)5:52:07
2. Dotsie Bausch (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)at 0:06
3. Alisha Lion (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)0:22
4. Kori Seehafer (Team Lipton)0:34
5. Tina Pic (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)0:42
6. Felicia Gomez (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)0:43
7. Alison Powers (Rio Grande/Sports Garage)0:46
8. Sue Palmer-Komar (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)0:47
9. Laura Vangilder (Team Lipton)0:48
10. Kathleen Billington (TRIA)1:02
11. Kristen Lasasso (Team Lipton)1:07
12. Leigh Hobson (Victory Brewing Team)1:11
13. Kristin Sanders (Cheerwine)1:13
14. Betina Hold (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)1:14
15. Rachel Heal (Victory Brewing Team)s.t.
16. Katherine Bates (Nurenberg)1:25
17. Kate Sherwin (Victory Brewing Team)1:30
18. Brooke Ourada (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)1:36
19. Jennifer Manefield (Cheerwine)1:37
20. Maatje Benassi (Excel Sports)1:44
21. Andrea Dvorak (TRIA)1:45
22. Hiroko Shimada (Velo Bella-Kona)1:46
23. Suz Weldon (TRIA)1:51
24. Tara Ross (Victory Brewing Team)2:49
25. Tracie Akerhielm (Compliance Depot Cycling Team)5:11
26. Liza Rachetto (Team Lipton)9:47
27. Catherine Walberg (Team Kenda Tire)9:51
28. Michelle Beltran (Cheerwine)9:54
29. Allyson Brandt (ConexTrain)10:03
30. Kim Geist (Victory Brewing Team)10:09
31. Gina Grain (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)10:11
32. Robin Farina (Team Kenda Tire)s.t.
33. Amanda Lawrence (Verducci Racing/Break Away Bikes)10:12
34. H. Ne Carabin (B1. Rocks)s.t.
35. Kele Murdin (Velo Bella-Kona)10:14
36. Kristin Wentworth (NOVA - IS CORP)10:15
37. Audrey Lemieux (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)10:17
38. Brenda Lyons (Victory Brewing Team)10:26
39. Beth Allen (Team Joy Rides/Austin Flyers)10:30
40. Molly Vetter-Smith (Mesa Cycles Racing Team)10:46
41. Pam Hinton (TRIA)10:51
42. Laura Bowles (Victory Brewing Team)10:54
43. Kelly Benjamin (Cheerwine)10:55
44. Laura Yoisten (Victory Brewing Team)10:58
45. Sarah Bambeger (Cheerwine)11:49
46. Shontell Gauthier (Team Joy Rides/Austin Flyers)12:45
47. Charm Breon (Cheerwine)13:29
48. Patricia Palmer (Americas Dairyland)15:46
49. Sarah Tillotson (Colavita/ Cooking Light Cycling Team)20:36
50. Mandy Lozano (Cheerwine)20:38
51. Shannon Koch (Compliance Depot Cycling Team)20:49
52. Amber Rais (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)20:53
53. Jenny Trew (Team Kenda Tire)20:57
54. Cat Malone (Webcor-Platinum Women's Cycling Team)21:12
55. Mary Downing (Team Kenda Tire)21:50
56. Tamyra Barnard (Team Kenda Tire)22:24
57. Juli Fiocca (ConexTrain)23:10
58. Caroline Soong (Team Kenda Tire)24:20
59. Betsy Galenti (America's Dairyland)26:07
60. Suzanne Aguero (Mercy Cycling Team)32:46
61. Syrae Weikle (Rio Grande/Sports Garage)33:29
62. Carrie Eller (TRIA)40:59
63. Miranda Quigley (Team Joy Rides/Austin Flyers)43:57
64. Audrey Carmical (Team Joy Rides/Austin Flyers)44:41
65. Marley Shipps49:35
66. Rebecca Gross (US Armed Forces)51:47


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login