Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 21/06 7:23 am - Spa-Francorchamps XC World Cup: Women's Full Results


Posted by Editoress on 05/21/06
 

Spa-Francorchamps World Cup
Reports made possible with the support of Vélirium Mountain Bike Festival

1. Gunn-Rita Dahle (Nor) Multivan Merida Biking Team1:36:51
2. Irina Kalentieva (Rus) Topeak-Ergonat 2:10
3. Marie-Helene Premont (Can) Rocky Mountain Business Objects3:11
4. Sabine Spitz (Ger) Specialized Factory Racing4:27
5. Lene Byberg (Nor) Bikin'cyprus Int.4:46
6. Nina Gohl (Ger) Multivan Merida Biking Team5:03
7. Margarita Fullana Riera (Esp) Spiuk Illes Balears7:03
8. Katerina Nash (Cze) Luna Women's Mtb7:53
9. Alison Sydor (Can) Rocky Mountain Business Objects8:21
10. Cecile Rode (Fra) Team Lapierre International8:26
11. Ren Chengyuan (Chn)8:28
12. Anna Enocsson (Swe) Ghost International Racing Team8:31
13. Maja Wloszczowska (Pol) Lotto8:31
14. Katrin Schwing (Ger)8:54
15. Shonny Vanlandingham (USA) Luna Women's Mtb9:01
16. Wendy Simms (Can) Velo Bella - Kona9:28
17. Tereza Hurikova (Cze) Ceska Sporitelna Mtb9:28
18. Anna Szafraniec (Pol) Lotto9:31
19. Mary McConneloug (USA) Kenda Seven9:43
20. Sarah Koba (Sui)9:57
21. Eva Lechner (Ita)10:12
22. Nina Homovec (Slo)10:21
23. Franziska Rothlin (Sui) Kona Verbier Factory Team11:17
24. Helene Marcouyre (Fra) Bh-Sr. Suntour11:19
25. Blaza Klemencic (Slo)11:28
26. Kelli Emmett (USA)11:34
27. Jingling Wang (Chn)11:53
28. Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher12:10
29. Kiara Bisaro (Can) Team R.A.C.E.12:17
30. Sabrina Enaux (Fra) Team Lapierre International12:30
31. Pia Sundstedt (Fin) Rocky Mountain Business Objects12:36
32. Maria Ostergren (Swe)12:39
33. Laura Turpijn (Ned)12:48
34. Barbel Jungmeier (Aut)13:04
35. Janka Stevkova (Svk) Max Cursor13:06
36. Adelheid Morath (Ger)13:42
37. Jaqueline Mourao (Bra)13:59
38. Maria Osl (Aut) Tonis Pro Team Kirchberg14:12
39. Rosara Joseph (NZl)14:22
40. Elena Giacomuzzi (Ita)14:24
41. Evelyn Staffler (Ita)14:29
42. Ying Liu (Chn)14:42
43. Elisabeth Osl (Aut) Tonis Pro Team Kirchberg14:46
44. Jimena Florit (Arg)14:47
45. Maureen Guichardot (Fra) Scott Les 2 Alpes14:57
46. Magdalena Sadlecka (Pol)15:15
47. Daniela Louis (Sui)15:22
48. Arielle Van Meurs (Ned)15:38
49. Jenny Copnall (GBr) Subaru-Gary Fisher15:44
50. Katerina Bohata (Cze)15:52
51. Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher16:37
52. Ivonne Kraft (Ger)16:51
53. Githa Michiels (Bel)17:01
54. Agnes Naumann (Ger)17:19
55. Kathy Sherwin (USA)17:22
56. Asa Maria Erlandsson (Swe)17:58
57. Hanna Klein (Ger)17:59
58. Catherine Delfosse (Bel) Massi-Abarth18:48
59. Trish Sinclair (Can) Scott19:07
60. Sara Bresnick (USA)19:30
61. Maroussia Rusca (Sui) Team Bikepark.Ch Tui19:34
62. Saskia Elemans (Ned)20:02
63. Sheju Mei (Chn)20:09
64. Caroline Mani (Fra) Massi-Abarth20:16
65. Susan Haywood (USA) Trek Volkswagen Pro Factory Team20:27
66. Wei Fang (Chn)20:48
67. Sarka Chmurova (Cze) Max Cursor21:08
68. Audrey Middendorp (Ned)21:58
69. Elina Sophokleous (Cyp) Bikin'cyprus Int.22:44
70. Lubomira Kalinova (Svk)23:15
71. Caroline Jackson (GBr)24:06
72. Carina Ketonen (Fin)24:25
73. Cristina Mascarreras Sabria (Esp)25:06
74. Hanna Israel (Fra) Team Orbea25:59
75. Sandra Walter (Can) XO Felt26:11
76. Nataliya Krompets (Ukr)26:54
77. Linda Larsen (Nor)28:28
78. Francisca Campos Salas (Chi)29:48
79. Martina Feldmann (Can) XO Felt30:40
80. Anouk Kesseler-Haarsma (Ned)31:20
81. Genevieve Whitson (NZl)32:39
82. Neus Parcersas (Esp) Msc Bikes-1 Lap
83. Ingrid Bosscha (Ned)-1 Lap
84. Kristien Nelen (Bel)-1 Lap
85. Stephanie Wiedner (Aut)-1 Lap
86. Elena Babikova Gogoleva (Rus)-1 Lap
87. Nancy Bober (Bel)-1 Lap
88. Carla Salgado (Mex)-1 Lap
89. Inbar Ronen (Isr)-1 Lap
90. Amanda Davies (NZl)-1 Lap
91. Lidy Spierings (Ned)-1 Lap
92. Monika Heuveling (Ned)-2 Laps
93. Klara Van Der Vaart (Ned)-2 Laps
DNF. Petra Henzi (Sui) Fischer-Bmc
DNF. Annika Smail (NZl)
DNF. Amy Hunt (GBr)
DNF. Bettina Schmid (Sui)
DNF. Karin Groen (Ned)
DNF. Marianne Teerenstra (Ned)
DNF. Magdalena Pyrgies (Pol)
DNS. Petra Mermans (Bel)
DNS. Sabine Bombaert (Bel)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login