Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

July 3/06 5:58 am - Tour de France: Stage 2 results & photos


Posted by Editoress on 07/3/06
 

Tour de France - ProTour France

Stage 2: Obernai to Esch-sur-Alzette (Luxembourg), 228.5 km

Photos

1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                              5:36:142 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                  3 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                      4 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                             5 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                   6 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                             7 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                           8 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                                 9 Erik Zabel (Ger) Milram                                                 10 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                       11 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                          12 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    13 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                        14 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                  15 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                              16 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                          17 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                          18 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                      19 Alejandro Valverde (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                20 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel                             21 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                22 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                          23 David Millar (GBr) Saunier Duval                                       24 David Canada (Esp) Saunier Duval                                       25 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                         26 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                              27 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                     28 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                        29 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                    30 Floyd Landis (USA) Phonak                                              31 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                           32 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                        33 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                           34 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                35 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                        36 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                           37 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                                   38 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                               39 Christian Knees (Ger) Milram                                           40 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                        41 Marco Velo (Ita) Milram                                                42 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                     43 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                                44 Bobby Julich (USA) Team CSC                                            45 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                         46 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                             47 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                                48 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                             49 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                  50 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                   51 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                       52 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    53 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                  54 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                          55 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                      56 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                         57 Fabio Sacchi (Ita) Milram                                              58 Mirko Celestino (Ita) Milram                                           59 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                  60 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                61 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                62 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                                   63 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                          64 Axel Merckx (Bel) Phonak                                               65 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                            66 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                67 Benjamin Noval (Esp) Discovery Channel                                 68 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                               69 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                     70 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                      71 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     72 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                   73 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                     74 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 75 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                 76 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                  77 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                     78 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                              79 Robert Hunter (RSA) Phonak                                             80 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                81 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                                  82 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                83 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                          84 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                             85 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                  86 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                          87 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                           88 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                  89 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    90 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                        91 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                               92 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  93 Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      94 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                        95 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  96 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                               97 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                    98 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                  99 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                     100 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                 101 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                           102 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                  103 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                         104 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                    105 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                             106 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                           107 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    108 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     109 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                       110 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                          111 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                            112 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                     113 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                               114 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                       115 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                         116 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                       117 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                               118 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                        119 David Zabriskie (USA) Team CSC                                        120 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                               121 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                   122 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                               123 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                         124 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                                125 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                             126 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                127 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                128 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                                  129 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                               130 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                     131 Jose Alberto Martinez (Esp) Agritubel                                 132 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    133 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears       134 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                      135 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                         136 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                137 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                   138 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                              139 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                         140 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                          141 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                       all s.t.142 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                         2:18143 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                           144 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                       145 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel                              all s.t.146 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                       2:51147 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     148 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                            149 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                     all s.t.150 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                              2:51151 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                  3:30152 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                      153 Kjelt Carlstrom (Fin) Liquigas                                    3:54154 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                          155 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                  156 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                      157 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                       158 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   159 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                160 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                           161 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                  all s.t.162 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                               6:55163 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                            164 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                         165 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                       all s.t.166 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                           8:28167 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                            168 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic                    9:14169 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                                170 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                                171 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                       172 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                            173 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                         all s.t.174 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                       9:37175 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                          13:23DNS Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                          GC 1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                               9:54.192 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                           at 0:053 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                 0:084 George Hincapie (USA) Discovery Channel                             0:105 David Zabriskie (USA) Team CSC                                      0:166 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                       7 Alejandro Valverde (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                   all s.t.9 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                       0:1810 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                           0:2011 Floyd Landis (USA) Phonak                                          0:2112 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                         s.t.13 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears              0:2214 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                     s.t.15 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                    0:2416 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                  0:2517 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                            s.t.18 David Millar (GBr) Saunier Duval                                   0:2619 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                          s.t.20 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                           0:2721 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                      0:2822 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                        23 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                  24 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                  all s.t.25 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                      0:2926 Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  0:3027 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                       28 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                     29 Bobby Julich (USA) Team CSC                                    all s.t.30 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                      0:3131 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel                         0:3232 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                    s.t.33 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                              0:3334 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                    35 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                            both s.t.36 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                 0:3437 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                 38 Robert Hunter (RSA) Phonak                                             39 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                        all s.t.40 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                           0:3541 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                           42 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                         43 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                        44 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                45 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                 46 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                        all s.t.47 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                          0:3648 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                          49 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                          both s.t.50 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                            0:3751 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                s.t.52 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                             0:3853 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                           54 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     55 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                           56 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                            57 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                                  58 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                                59 Erik Zabel (Ger) Milram                                        all s.t.60 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                             0:3961 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                  62 Jose Alberto Martinez (Esp) Agritubel                                  63 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                   all s.t.64 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                  0:4065 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                  66 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears            both s.t.67 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                               0:4168 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                          s.t.69 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                            0:4270 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                          71 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                               72 Benjamin Noval (Esp) Discovery Channel                         all s.t.73 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                            0:4374 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                                75 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                76 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     77 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                all s.t.78 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                               0:4479 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                80 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                                   81 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                      82 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                     all s.t.83 Christian Knees (Ger) Milram                                       0:4584 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                 85 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                         both s.t.86 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                0:4687 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                         88 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                          89 Fabio Sacchi (Ita) Milram                                              90 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                        all s.t.91 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears    0.4792 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                    s.t.93 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                      0:4894 Mirko Celestino (Ita) Milram                                       0:4995 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                        96 Axel Merckx (Bel) Phonak                                               97 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                          0:5098 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                            99 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                                   100 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                    101 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                              all s.t.102 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                             0:51103 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                             104 David Canada (Esp) Saunier Duval                                      105 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                   106 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                 107 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                 all s.t.108 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                       0:52109 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                0:53110 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                  111 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                               112 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                    all s.t.113 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 0:54114 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                   115 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                      both s.t.116 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                        0:55117 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                       118 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   119 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                           120 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                            all s.t.121 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                     0:56122 Marco Velo (Ita) Milram                                               123 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                both s.t.124 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                             0:57125 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                          126 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                           0:58127 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                         128 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   129 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                      all s.t.130 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                             0:59131 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                    132 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                    both s.t.133 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                       1:00134 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                  s.t.135 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                            1:01136 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                 137 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                             1:02138 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                       139 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                        140 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                             all s.t.141 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                      1:04142 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                  1:08143 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                   1:10144 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                       3:07145 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel                                  3:12146 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                              3:31147 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                   3:34148 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                        3:45149 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                         3:55150 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                 4:10151 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                       4:23152 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                  4:25153 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                      4:32154 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                              4:34155 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                            4:40156 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                      4:46157 Kjelt Carlstrom (Fin) Liquigas                                    4:54158 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                   4:55159 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears               5:07160 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                  5:16161 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                       6:11162 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                     7:20163 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                        7:38164 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                               7:40165 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                           7:44166 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                        9:05167 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                           9:14168 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                        9:47169 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                   9:51170 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                           10.03171 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                           10.09172 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                      10.19173 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic                   11.10174 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                            11.34175 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                          14.13 Points GC 1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                   65 pts2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                    623 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                494 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                 465 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                         436 Erik Zabel (Ger) Milram                                               437 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                           428 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                           409 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                               3610 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                           3511 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                     3112 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  2813 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                2414 George Hincapie (USA) Discovery Channel                              2215 Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    2016 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                            1917 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                               1818 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                               1619 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                        1520 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                        1421 Alejandro Valverde (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears              1322 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                      1323 Robert Hunter (RSA) Phonak                                           1124 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                           1025 David Zabriskie (USA) Team CSC                                       1026 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                              1027 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                         928 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                  929 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                     830 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                     831 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               832 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                               733 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel                            634 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                                  635 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                       536 David Millar (GBr) Saunier Duval                                      437 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                         438 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                 439 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                               440 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                              341 Floyd Landis (USA) Phonak                                             242 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                243 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                               244 David Canada (Esp) Saunier Duval                                      245 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                    246 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 147 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                        1 Mountains GC 1 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                14 pts2 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     123 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               104 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                   35 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 26 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                 27 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                1 Young rider GC 1 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                       9:54.402 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                    at 0:073 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    0:094 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                            0:145 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                             0:176 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                              0:187 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                           0:208 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                             0:229 Christian Knees (Ger) Milram                                        0:2410 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                      0:2711 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                      0:3012 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                 0:3213 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                               14 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                          s.t.15 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                0:3716 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                              0:4017 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                       0:4318 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                    0:4919 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                             4:1920 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                       4:2521 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                            8:5322 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                        9:5823 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                           13.52 Teams GC 1 Discovery Channel Team                                          29:43:582 Team CSC                                                         at 0:013 T-Mobile Team                                                       0:074 Caisse D’Epargne-Illes Balears                                      s.t.5 Phonak Hearing Systems                                              0:146 Gerolsteiner                                                        0:187 Davitamon - Lotto                                                   0:318 Credit Agricole                                                     s.t.9 Liquigas                                                            0:3210 AG2R Prevoyance                                                    s.t.11 Cofidis Credit Par Telephone                                       0:3412 Lampre-Fondital                                                    0:3713 Francaise Des Jeux                                                 0:3914 Saunier Duval - Prodir                                             0:4215 Rabobank                                                           s.t.16 Bouygues Telecom                                                   0:4617 Quick Step - Innergetic                                            s.t.18 Euskaltel - Euskadi                                                1:0319 Team Milram                                                        1:1620 Agritubel                                                          1:23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login