Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 12/06 8:33 am - Tour de France Stage 9


Posted by Editor on 07/12/06
 

Tour de France

Stage 9 - Bordeaux to Dax 170 km

1 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                      3:35:242 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                     3 Erik Zabel (Ger) Milram                                                 4 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                  5 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                           6 Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                       7 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                   8 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                             9 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                           10 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                     11 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                                12 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                             13 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                  14 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                            15 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    16 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                   17 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                              18 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                                19 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                       20 Floyd Landis (USA) Phonak                                              21 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                          22 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                      23 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                  24 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                25 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                        26 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                               27 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                  28 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                               29 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                        30 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                       31 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                           32 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                         33 Marco Velo (Ita) Milram                                                34 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel                             35 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                           36 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                   37 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     38 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                             39 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                          40 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                        41 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                            42 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                              43 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                      44 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                45 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                               46 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                           47 David Zabriskie (USA) Team CSC                                         48 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                     49 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                50 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                     51 David Millar (GBr) Saunier Duval                                       52 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                53 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                          54 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    55 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                   56 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                57 Mirko Celestino (Ita) Milram                                           58 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                    59 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                        60 Axel Merckx (Bel) Phonak                                               61 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                    62 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                          63 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                                  64 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                  65 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                    66 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                     67 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     68 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                  69 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                   70 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                         71 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  72 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                     73 Benjamin Noval (Esp) Discovery Channel                                 74 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                 75 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                      76 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                                   77 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                 78 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                  79 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                        80 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                            81 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                          82 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                                83 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                            84 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                           all s.t.85 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                 at 0:1386 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                      87 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                88 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                              89 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                              90 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                                   91 David Canada (Esp) Saunier Duval                                       92 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                  93 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     94 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                95 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                                   96 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                           97 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                 98 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                99 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                         100 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                         101 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                       102 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     103 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                      104 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                             105 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                         106 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                          107 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                      108 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                            109 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                         110 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                          all s.t.111 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                               0:20112 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                               113 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                      114 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                         115 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                       116 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                       117 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                                118 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears       119 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                 all s.t.120 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                 0:23121 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                        0:24122 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                           0:26123 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                         124 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                         125 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                               126 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               127 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                    128 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                         129 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     130 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                131 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                           132 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                133 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                            134 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                             135 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                             136 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                         137 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                       138 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                          139 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                140 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                           141 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                  all s.t.142 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                0:33143 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                         s.t.144 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                   0:58145 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                             1:03146 Christian Knees (Ger) Milram                                      1:06147 Robert Hunter (RSA) Phonak                                        1:15148 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                           1:17149 Jose Alberto Martinez (Esp) Agritubel                             1:29150 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel                                   s.t.151 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears               1:41152 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                          1:45153 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                 154 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                            155 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic                        156 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                              157 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                        158 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                     all s.t.159 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                0:26160 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                             0:13161 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               1:45162 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                          163 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                 both s.t.164 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                       2:21165 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                   2:30166 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                            3:29167 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                             5:23168 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                           6:05169 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                            7.52170 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                s.t. GC 1 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                  38:14:172 Floyd Landis (USA) Phonak                                        at 1:003 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                       1:084 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                     1:455 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                       1:506 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears               1:527 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                    s.t.8 David Zabriskie (USA) Team CSC                                      1:539 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    2:0310 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                            2:0711 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                           2:1012 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                       2:1313 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                      2:1414 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                    2:1615 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                  2:2216 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                       2:2717 George Hincapie (USA) Discovery Channel                            2:3018 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 2:5719 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                           3:0120 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                 3:1521 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                              s.t.22 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                3:2523 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel                         3:2724 David Millar (GBr) Saunier Duval                                   3:3825 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                              3:4626 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                          3:4727 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                             s.t.28 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                 3:5029 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                             3:5630 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                      s.t.31 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                         3:5832 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                               4:0933 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                               4:2034 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                            4:2235 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                    4:3036 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                              4:3337 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                  s.t.38 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                              4:4239 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                              4:4640 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     41 Axel Merckx (Bel) Phonak                                        both s.t.42 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                             5:0043 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                      5:0544 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                         5:1045 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                 5:2546 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                            5:2647 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                5:3448 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                    5:3949 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                            5:4250 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                      s.t.51 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                               5:4452 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                             5:4853 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                5:5054 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                    5:5455 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                   5:5556 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                             s.t.57 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                    5:5758 Christian Knees (Ger) Milram                                       6:1559 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                      6:1760 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                6:2461 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   s.t.62 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                        6:2563 Mirko Celestino (Ita) Milram                                        s.t.64 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                       6:2765 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                6:3066 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                6:3267 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                          6:3668 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                        6:3869 David Canada (Esp) Saunier Duval                                   6:4170 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                             s.t.71 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                       6:4272 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                 6:4373 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                          6:4574 Erik Zabel (Ger) Milram                                            6:5075 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                               7.0676 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                              7.1577 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                              7.1678 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                        7.1879 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                 7.2180 Benjamin Noval (Esp) Discovery Channel                             7.2481 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                            7.2782 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                          s.t.83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                             7.3284 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                   7.4085 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                      7.4786 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                       7.5887 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                      8:0588 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                      8:1189 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                              8:1290 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                             s.t.91 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears    8:1492 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                            8:1893 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                            8:1994 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                      8:2295 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                               8:3196 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                          8:3297 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                               8:3398 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                             8:3999 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                  8:40100 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                             8:42101 Marco Velo (Ita) Milram                                           8:43102 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                             8:46103 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                       8:48104 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                     9:00105 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                             9:16106 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                            9:17107 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                9:21108 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                   9:26109 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                       9:30110 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                             9:31111 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                 9:52112 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                9:57113 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                          10:25114 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                  10:59115 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                              11:16116 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                  11:18117 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                        11:34118 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel                                 11:46119 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                    11:49120 Robert Hunter (RSA) Phonak                                       11:57121 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                         12:19122 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                    12:41123 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                          13:00124 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                 13:02125 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                      13:09126 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                         13:34127 Jose Alberto Martinez (Esp) Agritubel                            13:40128 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                     13:42129 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                  13:44130 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                  13:47131 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                        14:01132 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                    14:06133 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                   14:08134 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                          14:21135 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                 14:27136 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                      14:34137 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                14:37138 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                          14:57139 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                15:30140 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                        15:36141 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                            15:50142 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                       16:16143 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                              16:18144 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears               16:21145 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                 17.59146 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                         18:06147 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                    18:08148 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                       18:44149 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                     19:30150 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears              19:31151 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                             19:36152 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                       19:48153 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                    19:52154 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                  20:36155 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                     20:38156 Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                20:58157 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                          21:30158 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic                   26:23159 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                   26:31160 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                      27.07161 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                       32:30162 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                           34:03163 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                              35:24164 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                  35:58165 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                           166 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                           36:08167 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                          36:49168 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                            41:05169 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                           41:52170 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                          49:30 Points Classification 1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                  211 points2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                               1883 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                          1814 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                1515 Erik Zabel (Ger) Milram                                              1416 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                   1347 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                              1278 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                          1269 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                         9410 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                93 Mountains Classification 1 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                  28 points2 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                173 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     154 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                 135 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               106 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                            97 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                78 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                        69 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                610 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                    6 Young Rider Classification 1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                38:16:202 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                         at 0:583 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                          1:554 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                          3:075 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                  3:226 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                             3:237 Christian Knees (Ger) Milram                                        4:128 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                        4:249 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                5:0310 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                              5:12 Team GC 1 T-Mobile Team                                                  114:45:512 Phonak Hearing Systems                                           at 3:093 Gerolsteiner                                                        3:564 Team CSC                                                            4:185 AG2R Prevoyance                                                     4:286 Discovery Channel Team                                              4:297 Francaise Des Jeux                                                  5:368 Caisse D'Epargne-Illes Balears                                      6:009 Rabobank                                                            6:2710 Bouygues Telecom                                                   9:1911 Cofidis Credit Par Telephone                                       9:2012 Davitamon - Lotto                                                   s.t.13 Lampre-Fondital                                                    9:2814 Saunier Duval - Prodir                                            10:5915 Team Milram                                                       11:1716 Euskaltel - Euskadi                                               13:1417 Quick Step - Innergetic                                           13:3018 Liquigas                                                          13:3519 Credit Agricole                                                   16:2620 Agritubel                                                         16:58

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login