Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 14/06 5:56 am - Tour de France: Stage 12


Posted by Editoress on 07/14/06
 

Tour de France - Pro Tour France

Stage 12: Luchon to Carcassonne, 211 km

Photos

1 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                            4:34:582 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                              at 0:273 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                             0:294 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                               0:355 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                  4:256 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                         7 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                       8 Erik Zabel (Ger) Milram                                                     9 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                       10 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                         11 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                                12 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                              13 Axel Merckx (Bel) Phonak                                                   14 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                                 15 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                           16 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                      17 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                              18 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                                19 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                        20 Floyd Landis (USA) Phonak                                                  21 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                          22 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                              23 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                          24 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                         25 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                        26 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                               27 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                    28 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                             29 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    30 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                                 31 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                     32 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                              33 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                        34 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                                    35 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                               36 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                  37 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        38 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                                    39 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                    40 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                              41 David Canada (Esp) Saunier Duval                                           42 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                  43 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                               44 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                             45 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                         46 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                         47 Marco Velo (Ita) Milram                                                    48 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                         49 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                        50 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                      51 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                                   52 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                          53 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                            54 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                      55 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                          56 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                                57 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                    58 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                     59 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                       60 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                                61 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                    62 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                                63 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                                64 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                           all s.t.65 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                              4:4066 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                      67 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                                 68 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                                       69 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                     70 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                             71 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                    72 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                         73 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                      74 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                       75 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                      76 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                      77 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                    78 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                             all s.t.79 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  4:4480 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                     81 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                            82 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                          83 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                           84 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                              85 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                                  86 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                            87 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                             88 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                         89 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                                  90 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                              91 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                                    92 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                        93 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                                      94 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    95 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                               96 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                             97 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                              98 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                    99 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                           100 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        101 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                              102 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                                   103 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                                104 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                        105 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears           106 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        107 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                       108 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                           109 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                     110 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                                  111 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                           112 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                           113 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                      114 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                                   115 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                             116 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                             117 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                           118 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                             119 Christian Knees (Ger) Milram                                              120 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                           121 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                          122 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                    123 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                   all s.t.124 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                            4:56125 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                                126 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                           127 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                      all s.t.128 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                           5:02129 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                      5:05130 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                                131 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                both s.t.132 David Millar (GBr) Saunier Duval                                      5:12133 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                          5:13134 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                                 135 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                             136 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                           137 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                             138 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                                      139 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                    140 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                   141 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                     142 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                              143 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                     144 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                                    145 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                             146 Robert Hunter (RSA) Phonak                                        all s.t.147 David Zabriskie (USA) Team CSC                                        5:23148 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               5:31149 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                           6:05150 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                              6:48151 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                      12:04152 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                                 12:07153 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                             154 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                        155 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                       156 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                           157 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                       158 Mirko Celestino (Ita) Milram                                              159 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                      160 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                           all s.t.DNF Benjamin Noval (Esp) Discovery Channel                                    DNF Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                                  DNF Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                         DNF Jose Alberto Martinez (Esp) Agritubel                                     DNF Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel                                           GC 1 Floyd Landis (USA) Phonak                                           53:57:302 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                   at 0:083 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                            1:014 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                       1:175 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                            1:526 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                           2:297 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                           3:228 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                     3:339 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                 3:4410 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                              4:1511 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                       4:1712 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                4:2613 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                        5:3814 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                     5:3915 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                         5:5416 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                     6:4717 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                                6:5218 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  7:0719 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                                   7:4220 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                        8:3021 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                           8:3722 Axel Merckx (Bel) Phonak                                               8:3923 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                   9:3724 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                 11:1825 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                               11:3526 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                13:0727 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                   13:4128 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                               14:0329 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                 14:1630 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                         14:3531 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                      15:2532 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                  16:3233 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                   16:3434 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     18:1435 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                      18:1536 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                      19:5137 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    20:4438 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                               22:4939 George Hincapie (USA) Discovery Channel                               22:5940 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                               24:4341 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                25:5042 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                       26:5743 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                             27:0744 Mirko Celestino (Ita) Milram                                          27:1345 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                         27:1846 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    28:5047 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     28:5248 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                       29:2849 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                                30:3350 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                 31:1251 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                 31:2652 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                31:3353 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                           31:5954 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                       32:5155 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                        33:1456 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                   33:2657 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   33:3658 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                                  34:5559 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                               35:0260 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                         35:1761 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                         35:4162 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                              35:5663 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                    36:2564 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                        37:0665 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                          38:3166 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                38:5867 David Canada (Esp) Saunier Duval                                      39:3668 Erik Zabel (Ger) Milram                                               39:4569 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                 41:5570 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                               42:1371 David Zabriskie (USA) Team CSC                                        42:3172 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                                 43:4573 David Millar (GBr) Saunier Duval                                      43:5774 Christian Knees (Ger) Milram                                          44:0675 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                     44:2776 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                 44:2977 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                         44:3878 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                 44:4779 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                             45:0480 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                               45:2581 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                         45:3882 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                  46:2283 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                              46:2984 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                          46:3885 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   46:5386 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                             47:3487 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                 48:1088 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                            49:2689 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                       49:4190 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                           50:3391 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                       51:3892 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                52:0893 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                52:3294 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                    53:3295 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                         53:3696 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                         55:1097 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                             55:2798 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                    56:3599 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                            57:07100 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                           57:21101 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                            57:29102 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                             58:10103 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                              58:15104 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                    58:37105 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                          58:39106 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                            58:41107 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                        58:59108 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                              59:34109 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                          59:51110 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                               59:56111 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                              1:00:57112 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                          1:01:28113 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                1:02:59114 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                    1:03:54115 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                               1:03:58116 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                     1:04:23117 Robert Hunter (RSA) Phonak                                         1:04:41118 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                       1:05:02119 Marco Velo (Ita) Milram                                            1:05:24120 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                1:06:13121 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                       1:06:26122 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                              1:06:27123 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                    1:07:04124 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                1:07:48125 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                 1:07:50126 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 1:08:36127 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                      1:08:40128 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears    1:09:02129 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                        1:09:17130 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                 1:10:26131 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                    1:10:53132 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                            1:11:21133 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                      1:11:35134 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                        1:11:39135 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                  1:12:11136 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                        1:13:38137 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                    1:14:32138 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                           1:15:06139 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                      1:15:08140 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                            1:15:26141 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                     1:16:27142 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                              1:17:07143 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                   1:19:08144 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                         1:19:09145 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                         1:19:13146 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                      1:20:21147 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                       1:20:47148 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                         1:20:57149 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                    1:21:53150 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                            1:22:47151 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                        1:27:36152 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                               1:27:43153 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                         1:29:11154 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                            1:29:51155 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                1:32:05156 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                             1:32:36157 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                        1:32:39158 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                    1:36:58159 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                              1:41:34160 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                            1:49:08 Points GC 1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                      232 pts2 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                              2073 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                   2044 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                    1835 Erik Zabel (Ger) Milram                                                  1616 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                       1457 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                              1368 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                                  1279 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                    10710 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                           10311 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                      9912 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                               9813 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                            7114 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                            6715 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                  4816 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                  4617 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                     4618 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                            4319 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                                4020 Floyd Landis (USA) Phonak                                                4021 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                    3922 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                         3923 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                    3824 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                   3425 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                            3426 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                            3327 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                               3328 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                3229 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                           3230 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                                  3131 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                          3132 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                        2833 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                    2634 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                          2535 Marco Velo (Ita) Milram                                                  2536 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                   2437 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                    2438 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                        2439 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                                2340 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                             2241 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                        2242 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                              2143 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                      2044 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                    2045 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                2046 David Zabriskie (USA) Team CSC                                           2047 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                          2048 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                                2049 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                              1950 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                       1851 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                         1852 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                       1753 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                       1754 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                               1655 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                  1656 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                              1657 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                           1558 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  1559 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  1560 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                  1461 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                             1462 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                       1463 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                    1364 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                          1365 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                       1266 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                              1267 Mirko Celestino (Ita) Milram                                             1168 Robert Hunter (RSA) Phonak                                               1169 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                          1070 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                           1071 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                   1072 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                       1073 Christian Knees (Ger) Milram                                             1074 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                       1075 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   976 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                      977 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                                 978 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                                979 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                         880 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                              881 Axel Merckx (Bel) Phonak                                                  882 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                        783 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                   684 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                    685 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                                   686 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                                687 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                   688 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                     589 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                           490 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                    491 David Canada (Esp) Saunier Duval                                          492 David Millar (GBr) Saunier Duval                                          493 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                              494 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                             495 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears           496 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                           397 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                              398 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                           299 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                    2100 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                            2101 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                          2102 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                  2103 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                          2104 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    1105 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                                     1106 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                           1107 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                            1 Mountains GC 1 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                    80 pts2 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                        623 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                         614 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                          615 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                       456 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                            417 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   388 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                        369 Floyd Landis (USA) Phonak                                                 3510 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                    3511 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                             3012 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                     2813 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                       2814 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                      2615 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                             2516 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                      2517 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                            2418 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                               2219 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                   2020 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                        1621 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                  1422 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                    1323 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                    1324 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                  1225 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                            1226 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                  1227 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                1228 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                   1129 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  1030 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  1031 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                             1032 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                           933 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                               934 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                   935 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        936 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                        737 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                   738 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                           639 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                        640 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                     641 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                                 542 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                    543 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                                    544 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                                   545 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                         546 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                                 447 David Millar (GBr) Saunier Duval                                          348 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                                 349 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                       350 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                                   351 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                     352 David Zabriskie (USA) Team CSC                                            353 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                     254 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                               255 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                            256 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                   157 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                    158 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                     159 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                            160 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                           1 Young rider GC 1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    54:01:472 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                   12:153 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 27:164 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                          31:005 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                               31:396 Christian Knees (Ger) Milram                                           39:497 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                  40:308 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                                41:089 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                          41:2110 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                          42:2111 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                48:1512 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                         49:1913 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                    52:1814 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                            52:5015 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                            53:0416 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                               53:5817 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                             54:2418 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                     1:02:4719 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                 1:03:3120 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                        1:16:3021 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                             1:18:3022 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                             1:25:3423 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                         1:28:22 Team GC 1 T-Mobile Team                                                      162:02:162 Gerolsteiner                                                            0:463 AG2R Prevoyance                                                         5:004 Rabobank                                                                5:215 Team CSC                                                                7:526 Saunier Duval - Prodir                                                 16:037 Lampre-Fondital                                                        20:598 Discovery Channel Team                                                 22:409 Caisse D’Epargne-Illes Balears                                         23:4510 Phonak Hearing Systems                                                24:5811 Euskaltel - Euskadi                                                   30:0912 Agritubel                                                             40:3913 Cofidis Credit Par Telephone                                          48:5414 Bouygues Telecom                                                      49:4615 Davitamon - Lotto                                                     53:2016 Credit Agricole                                                       53:5517 Team Milram                                                         1:23:2718 Francaise Des Jeux                                                  1:36:0219 Liquigas                                                            2:08:0220 Quick Step - Innergetic                                             2:14:12

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login