Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 16/06 9:11 am - Tour de France Stage 14


Posted by Editor on 07/16/06
 

Tour de France

Stage 14 - Montelimar to Gap 181 km

1 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                              4:14:232 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                                 s.t.3 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                  at 0:034 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                 0:075 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                          6 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                             7 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                              8 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                               9 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                     10 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                          11 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                  12 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                      13 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                       14 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                         15 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                               16 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    17 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                           18 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                               19 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                               20 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                     21 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                              22 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                       23 Axel Merckx (Bel) Phonak                                                   24 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                            25 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                              26 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                              27 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                         28 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      29 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                                       30 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                          31 Floyd Landis (USA) Phonak                                                  32 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                         33 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                        34 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                                  35 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                    36 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                              all s.t.37 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                          0:2938 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                0:4139 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                           40 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                            41 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                all s.t.42 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    0:5043 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    0:5844 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 1:5845 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                                   2:0446 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                      47 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                         both s.t.48 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                         2:1849 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                      50 Marco Velo (Ita) Milram                                                    51 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                                52 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                        53 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                           54 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                                    55 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                                      56 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                     57 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                    58 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                             59 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                              all s.t.60 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                       3:4961 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                               5:1862 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                                 63 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                               64 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                          65 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                               all s.t.66 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     6:2867 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                  6:5868 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                              69 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                                 70 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                        all s.t.71 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                            7:4472 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                    8:0473 Erik Zabel (Ger) Milram                                                    74 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                                75 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                          76 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                                  77 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                         78 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                                    79 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                  80 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                               81 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                            82 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                                83 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                                    84 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                      85 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                        86 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                       87 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                         88 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                    89 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                      90 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                                91 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                            92 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                          93 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                              94 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                                  95 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                     96 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                    97 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                                 98 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                                     99 David Millar (GBr) Saunier Duval                                           100 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                             101 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                                102 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                    103 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                             104 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                               105 David Zabriskie (USA) Team CSC                                      all s.t.106 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                       8:58107 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                         108 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                                    109 Robert Hunter (RSA) Phonak                                                110 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                               111 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                                 112 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                     113 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                             114 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                        115 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                             116 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                              117 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                     118 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 all s.t.119 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                     12:04120 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                              121 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        122 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                           123 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears           124 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                           125 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                            126 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                           127 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                     128 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                           129 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                   130 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                 all s.t.131 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                       12:56132 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                                 133 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                                134 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                               135 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                        136 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                                137 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                           138 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                             139 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   140 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                                      141 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                     142 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                                  143 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                     all s.t.144 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                             15:51145 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                           16:14146 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                        17:00147 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                     148 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                                   149 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                                   150 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                              all s.t.151 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                  20:02152 Christian Knees (Ger) Milram                                              153 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                        154 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                       all s.t.155 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                 22:08156 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                            32:05DNF Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                              DNF David Canada (Esp) Saunier Duval                                          DNF Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                           DNF Mirko Celestino (Ita) Milram                                               GC 1 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  64:05:042 Floyd Landis (USA) Phonak                                            at 1:293 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                      1:374 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                            2:305 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                       2:466 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                            3:217 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                           3:588 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                           4:519 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                     5:0210 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                5:1311 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                              5:4412 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                       5:4613 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                5:5514 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                        7:0715 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                     7:0816 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                         7:2317 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                     8:1618 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  8:3619 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                                   9:1120 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                          10:0621 Axel Merckx (Bel) Phonak                                              10:0822 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                               10:3223 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                       10:3324 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                  11:0625 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                        11:1726 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                 12:4727 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                               13:0428 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                14:3629 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                   14:5830 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                               15:3231 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                         16:0432 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                 16:1933 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                  18:0134 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                      19:0535 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     19:4336 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                      21:5437 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                      23:2638 George Hincapie (USA) Discovery Channel                               24:2839 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                               24:5240 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                               25:3741 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    28:3442 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                             28:3643 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                         28:4744 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                29:3045 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                       34:2046 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                34:5347 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                           35:2548 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   35:4849 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                       36:2350 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                        36:5451 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                         37:0852 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                   37:5853 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     38:1854 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                                  38:2155 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                               38:4256 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                 39:3257 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                                39:5958 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                             40:3559 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                 40:5060 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                              42:3661 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                   42:5262 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                       42:5463 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                          45:1164 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                    45:5165 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                                 47:2566 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                              47:3367 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                            47:5068 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                       47:5769 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                 48:1370 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                48:2471 Erik Zabel (Ger) Milram                                               49:1172 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                         49:5973 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   50:3374 David Zabriskie (USA) Team CSC                                        51:5775 David Millar (GBr) Saunier Duval                                      53:2376 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                     53:5377 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                 53:5578 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                         54:5879 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                         55:0480 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                 55:2181 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                             55:2482 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                               55:3983 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                  55:5884 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                          56:0485 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                            56:1686 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                             57:0087 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                59:1288 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                           59:5989 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                     1:01:0490 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                       1:01:5691 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                               1:02:2892 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                  1:02:5893 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                     1:03:0794 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                             1:03:4795 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                               1:04:3796 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                           1:04:5397 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                   1:05:0998 Christian Knees (Ger) Milram                                        1:05:3099 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                       1:05:39100 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                         1:06:47101 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                            1:07:41102 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                        1:08:05103 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                            1:09:00104 Marco Velo (Ita) Milram                                            1:09:04105 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                        1:09:17106 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                             1:09:22107 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                1:10:08108 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                             1:10:30109 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                          1:11:47110 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                           1:12:28111 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                1:13:19112 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                            1:15:01113 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                       1:15:22114 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                1:15:39115 Robert Hunter (RSA) Phonak                                         1:16:04116 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                              1:16:47117 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                      1:17:21118 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                 1:17:59119 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                 1:18:10120 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                               1:18:16121 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                     1:18:41122 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                        1:18:43123 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                    1:20:30124 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                        1:20:45125 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                    1:21:13126 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                      1:21:55127 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 1:22:02128 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears    1:22:28129 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                  1:22:31130 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                      1:24:34131 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                 1:24:44132 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                            1:24:52133 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                        1:27:56134 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                         1:28:39135 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                      1:28:41136 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                    1:28:50137 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                         1:29:17138 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                     1:29:53139 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                      1:30:04140 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                          1:32:08141 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                            1:32:13142 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                           1:32:19143 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                   1:32:34144 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                         1:33:27145 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                       1:34:13146 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                              1:35:29147 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                    1:36:11148 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                        1:36:19149 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                        1:37:56150 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                             1:42:56151 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                            1:44:09152 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                1:45:31153 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                         1:46:47154 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                               1:51:13155 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                              1:51:54156 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                            2:07:30 Points Classification 1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                      252 points2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                   2223 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                              2074 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                    1925 Erik Zabel (Ger) Milram                                                  1726 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                       1597 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                              1488 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                                  1469 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                    12010 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                           111 Mountains Classification 1 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                    80 points2 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                          733 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                        624 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                         615 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                            616 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                       457 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   388 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                        369 Floyd Landis (USA) Phonak                                                 3510 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                    35 Young Rider Classification 1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    64:10:502 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                at 12:153 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 29:074 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                          31:225 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                               36:506 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                             42:047 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                  42:278 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                          49:189 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                           50:1810 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                53:26 Team GC 1 Team CSC                                                           192:07:162 Caisse D’Epargne-Illes Balears                                      at 15:573 T-Mobile Team                                                          22:094 Gerolsteiner                                                           22:555 AG2R Prevoyance                                                        27:436 Rabobank                                                               31:127 Saunier Duval - Prodir                                                 40:438 Lampre-Fondital                                                        43:019 Cofidis Credit Par Telephone                                           44:3110 Discovery Channel Team                                                44:4911 Phonak Hearing Systems                                                49:0412 Euskaltel - Euskadi                                                   53:5213 Agritubel                                                           1:03:1014 Bouygues Telecom                                                    1:15:5015 Credit Agricole                                                     1:18:1516 Davitamon - Lotto                                                   1:20:4017 Team Milram                                                         1:40:0818 Francaise Des Jeux                                                  2:13:3019 Liquigas                                                            2:17:4220 Quick Step - Innergetic                                             2:50:34

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login