Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 16/06 10:58 am - CCA Announces Teams Selection to the Upcoming World Championships


Posted by Editoress on 07/16/06
 

Selection to the Upcoming World Championships
Courtesy CCA

The Canadian Cycling Association is proud to announce the selection of athletes who will represent Canada at upcoming BMX, Paralympic, Road and Track World Championships.

BMX World Championships
Sao Paulo, Brazil, July 28-30

Elite women:
1. Samantha Cools - AB

Junior women:
1. Christine Miller - AB
2. Layne Nyhaug - BC
3. Kaila Sweeney - AB
4. Danielle Brisson - AB

Elite men:
1. Scott Erwood - BC
2. Patrick Lebel - AB
3. Kevin Hill - BC
4. Aaron Lepp - AB

Junior men:
1. Nick Goertzen - AB
2. Jim Brown - AB

Team staff:
Manager: Sean O'Donnell
Head coach: Tanya Dubnicoff
Assistant coach: John Cools
Soigneur: Sophie St-Jacques
Mechanic: Preston Smith
Manager (challenge classes): Sue Morrow


Junior Road and Track Worlds

Track:
Gent, Belgium, August 5-8

Track endurance women:
1. Danielle Kenny - AB

Track sprint women
1. Monique Sullivan - AB

Track endurance men:
1. Eric Smith - AB

Track sprint men:
1. Lawrence Leroux - QC


Road:
Spa, Belgium, August 10-13

Women's Road Race:
1. Julie Beveridge - AB
2. Danielle Kenny - AB
3. Karol-Ann Canuel - QC

Women's Time Trial:
1. Julie Beveridge - AB
2. Danielle Kenny - AB
R1. Karol-Ann Canuel - QC

Men's Road Race:
1. Mark Hinnen - ON
2. Eric Smith - AB
3. William Goodfellow - QC
4. Charlie Bryer - ON
5. Guillaume Boivin - QC
R1. Alexander Korten - ON
R2. André Tremblay - QC

Men's Time Trial:
1. Eric Smith - AB
2. Mark Hinnen - ON

Team staff:
Coaches: Vincent Jourdain, Jacky Hardy, Denise Kelly
Assistant: Tanya Dubnicoff
Soigneur: Michel l'Hoest
Mechanic: Eric Collard

Paralympic Worlds:
Aigle, Switzerland, September 8-17

Cerebral Palsy (CP):
Jean Quevillon - QC
Braydon McDougall - AB

Amputee (LC):
Mark Breton - QC
Eric Bourgault - QC

Hand Cycles (HC):
Mark Beggs - QC
Shauna Whyte - AB

Tandem (VI):
Gene Della Siega - BC (Pilot: Craig Deveer - ON)
Brian Cowie - BC (Pilot: Murray Solem - BC)
Stéphane Côté - QC (Pilot : Pierre-Olivier Boily - QC)

Team staff:
Manager: Larry MacDougall
Coach: Stephen Burke
Assistant : Sébastien Travers
Soigneur: Sylvie Trudel (to be confirmed)
Mechanic: Chad Grochowina


Elite / U23 Road Worlds:
Salzburg, Austria, September 19-24

Note that the elite men's team will be announced on August 20

Elite women road race
1. Alex Wrubleski - SK
2. Sue Palmer-Komar - ON
3. Anne Samplonius - QC
4. Erinne Willock - BC
5. Leigh Hobson - ON
6. Amy Moore - ON
R1. Gina Grain - BC
R2. Kirsten Robbins - PA
R3. Audrey Lemieux - QC

Elite women time trial
1. Alex Wrubleski - SK
2. Anne Samplonius - QC
R1. Erinne Willock - BC

U23 men road race
1. David Veilleux - QC
2. Christian Meier - BC
3. Cam Evans - BC
4. Brandon Crichton - ON
R1. Brad Fairall - BC
R2. Jamie Lamb - NS

U23 men time trial
1. David Veilleux - QC
2. Brad Fairall - BC
R1. Christian Meier - BC

Team staff:
HP Director: Kris Westwood
Manager: Sean O'Donnell
Coach (women): Vincent Jourdain
Coach (U23 men): Jacky Hardy
Assistant: Thomas Liese
Soigneurs: Sophie St-Jacques, Jeremiah Ranegar
Mechanics: Chad Grochowina, Guillaume Sicher

Following this weekend's Tim Hortons National Mountain Bike Championships, the mountain bike athletes who will represent Canada to the World Championships in New Zealand, August 22-27, will be announced on July 25.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login