Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 3/06 8:49 am - Team Coastal Mt. Seymour Challenge


Posted by Editoress on 08/3/06
 

Team Coastal Mt. Seymour Challenge Vancouver BC

Presented by Riley Law

CityGender/CatActual
1. Frank Weber (-)Vancouver(Male - Masters Men/Women 30-39)0:42:05
2. Rick Rodland (FLORA-GLO/NORCO/STREETHAWK)Langley(Male - Masters Men/Women 30-39)0:44:09
3. Jason Leber (Steed Cycles/SRAM)New Westminster(Male - Masters Men/Women 30-39)0:44:28
4. Roman Dujmovic (-)Burnaby(Male - Masters Men/Women 30-39)0:44:30
5. Victor Brudov ()Burnaby(Male - Masters Men/Women 30-39)0:46:15
6. Guy Wilson-Roberts ()Vancouver(Male - Masters Men/Women 30-39)0:48:02
7. Brian Postlethwaite (-)Vancouver(Male - Masters Men/Women 30-39)0:48:45
8. Vasil Ganchev (Bulgarplod)Burnaby(Male - Masters Men/Women 30-39)0:49:55
9. Gavin Marshall ()North Vancouver(Male - Masters Men/Women 30-39)0:51:02
DNS. Jim Douglas (Marin Bikes)Garibaldi Highlands(Male - Masters Men/Women 40-49)0:00:00
1. Brent Hladchuk (-)Burnaby(Male - Masters Men/Women 40-49)0:41:38
2. Kerry White (Team Coastal)Surrey(Male - Masters Men/Women 40-49)0:44:25
3. Michel Pelletier (CVC Team)Vancouver(Male - Masters Men/Women 40-49)0:45:13
4. Tyler Tabor (-)Issasquah(Male - Masters Men/Women 40-49)0:45:18
5. Dale Ewanchook ()Vancouver(Male - Masters Men/Women 40-49)0:45:34
6. David Miller (Wedgewood)Vancouver(Male - Masters Men/Women 40-49)0:47:30
7. Doug Mulder (Wedgewood)Vancouver(Male - Masters Men/Women 40-49)0:48:58
8. John Tani (-)Vancouver(Male - Masters Men/Women 40-49)0:50:01
9. Wayne Adare ()North Vancouver(Male - Masters Men/Women 40-49)0:51:15
10. Andrew Wilson (Atomic Racing)Vancouver(Male - Masters Men/Women 40-49)0:52:07
11. Brian Kelsch (Team Blue Sky)North Vancouver(Male - Masters Men/Women 40-49)0:55:13
0. Nels Guloien (Sugoi/Giant)Port Moody(Male - Masters Men/Women 50-59)0:43:01
1. K James (Escape Velodity)Vancouver(Male - Masters Men/Women 50-59)0:45:34
2. Don Pryce (Team Coastal)Delta(Male - Masters Men/Women 50-59)0:46:15
3. Bill Riley (Team Coastal)North Vancouver(Male - Masters Men/Women 50-59)0:46:31
4. Stuart Lynne (Velo Vets)Port Moody(Male - Masters Men/Women 50-59)0:48:22
5. Michael Barker (Team Coastal)Vancouver(Male - Masters Men/Women 50-59)0:48:45
6. Bill Yearwood (Might Cycling)Vancouver(Male - Masters Men/Women 50-59)0:50:34
7. Fred Peters (-)North Vancouver(Male - Masters Men/Women 50-59)0:51:47
8. Tony Thompson (Independent)(Male - Masters Men/Women 50-59)0:52:45
9. Vittorino Dal Cengio (Velo Vets)Surrey(Male - Masters Men/Women 50-59)0:55:52
10. William Letham (-)North Vancouver(Male - Masters Men/Women 50-59)1:35:43
1. Peter Reichman (Vancouver Velo Vets)North Vancouver(Male - Masters Men/Women 60+)0:55:13
2. Giocona De Giusti ()Vancouver(Male - Masters Men/Women 60+)0:55:43
DNS. Christopher Reynolds (CVC Racing)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:00:00
1. Bruce Schlatter (mercinary)Victoria(Male - Men Cat 3)0:37:55
2. Jonathan Page (dEVo/powerbar/ryders)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:38:41
3. Joe Wessel (-)Kelowna(Male - Men Cat 3)0:39:02
4. Graeme Martindale (Trek Red Truck Racing)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:39:32
5. Blair Scott (Mighty Cycling)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:39:46
6. Wendell Challenger (GS Campione)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:41:11
7. R. Carsten Ivany (Natural Earth Racing)Langley(Male - Men Cat 3)0:41:14
8. Patrick Love (Wedgewood)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:41:21
9. Graeme Bant (Rocky Mountain/ Different Bikes)West Vancouver(Male - Men Cat 3)0:41:22
10. Jae-ho Yoo (Atomic Racing Club)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:41:59
11. Leonard Conlin (TRS Racing)New Westminster(Male - Men Cat 3)0:42:58
12. Bevan Hughes (Atomic Racing Club)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:43:22
13. Russell Stead (Escape Velocity)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:43:33
14. Paul Cross (Atomic Racing Club)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:44:10
15. Colin Adamson (Escape Velocity)Vancouver(Male - Men Cat 3)0:47:09
1. Chris Roberts (Phoenix Velo)Abbotsford(Male - Mens Cat 4)0:39:36
2. Zeb Pigott-Duggan ()Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:39:38
3. Tyrone Maguire ()Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:39:39
4. David Penner (Escape Velocity)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:39:42
5. Andrew Lea (Coastal Cycling)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:40:06
6. Guy Biggar (EV)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:40:36
7. Jeremy Stothers ()Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:40:43
8. David Gerth (Team Coastal)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:41:22
9. Richard Mechlein ()Port Coquitlam(Male - Mens Cat 4)0:41:32
10. Paul McCloskey (Atomic)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:41:45
11. David Kvick (Sugoi/Giant)North Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:42:27
12. Koen Raedschelders (GS Campione)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:42:42
13. Kevin Rutherford (Atomic Racing)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:43:10
14. Mark Dormer (escape velocity / devo)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:43:15
15. Mike Fellows (Atomic Racing)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:43:16
16. Bob Chew (Escape Velocity)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:44:55
17. Jason Brooks ()North Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:45:08
18. Colin Hale (Team Coastal)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:45:42
19. Ben Jackson (Escape Velocity)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:46:29
20. Paul Falcon (Team Coastal)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:47:01
21. Mike Rauch (Life Cycles Abbostsford)Abbotsford(Male - Mens Cat 4)0:48:02
22. John Rozell (Team Coastal)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:48:07
23. Jakub Wasiela (escape velocity)Richmond(Male - Mens Cat 4)0:48:09
24. Patrick Brick (Team Coastal)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:49:26
25. Todd Heintz (-)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:50:42
26. Benny Faber (Team Coastal)Vancouver(Male - Mens Cat 4)0:51:41
27. Erich Zurich ()Prince George(Male - Mens Cat 4)0:53:07
1. Mike Sidic ()Vancouver(Male - Mens Cat 5)0:43:25
2. Joel Stiles (CyclePath Vancouver)Vancouver(Male - Mens Cat 5)0:44:22
3. Colin Campbell ()Vancouver(Male - Mens Cat 5)0:46:14
4. Tyler Jordan (-)Squamish(Male - Mens Cat 5)0:48:44
5. Darren Yanke (Atomic)Vancouver(Male - Mens Cat 5)0:48:50
6. Jonathan Markham (Atomic)Vancouver(Male - Mens Cat 5)0:50:30
7. David Neely ()Vancouver(Male - Mens Cat 5)0:52:31
8. Eric Wright (CyclePath Vancouver)Vancouver(Male - Mens Cat 5)0:54:09
9. Francis vanderLoos (-)Abbotsford(Male - Mens Cat 5)0:54:49
10. Brian Goldstone (Masi Adobe)North Vancouver(Male - Mens Cat 5)0:54:49
11. Rob McMurtry ()Coquitlam(Male - Mens Cat 5)0:57:27
12. Gordon Tulip (-)Vancouver(Male - Mens Cat 5)1:27:14
DNF. Ryan Olson (-)Victoria(Male - Senior Men Cat 1-2)0:00:00
DNS. Brad Slater (masi-adobe)West Vancouver(Male - Senior Men Cat 1-2)0:00:00
DNS. Scott Slater (Masi-Adobe)West Vancouver(Male - Senior Men Cat 1-2)0:00:00
1. Cam Evans (Symmetrics)Vancouver(Male - Senior Men Cat 1-2)0:35:59
2. Brandon Crichton (Symmetrics)Burlington(Male - Senior Men Cat 1-2)0:36:02
3. Kerry Farrell (Wheelsport)Auburn(Male - Senior Men Cat 1-2)0:36:10
4. Sean Dawson (Masi Adobe)Vancouver(Male - Senior Men Cat 1-2)0:37:09
5. Kevin Noiles (Masi-adobie)Vancouver(Male - Senior Men Cat 1-2)0:37:49
6. Damien Waugh (Masi-Adobe)Burnaby(Male - Senior Men Cat 1-2)0:37:52
7. Philip Burgess (Masi Adobe)Vncr(Male - Senior Men Cat 1-2)0:39:29
8. Brad Issel (Team Coastal)White Rock(Male - Senior Men Cat 1-2)0:39:38
9. Craig de Gier (GS Campione)Surrey(Male - Senior Men Cat 1-2)0:40:04
10. Tim Abercrombie (Escape Velocity)New Westminster(Male - Senior Men Cat 1-2)0:40:15
11. Shane Savage (-)Vancouver(Male - Senior Men Cat 1-2)0:41:20
12. Gordon Ross (Team Escape Velocity)Vancouver(Male - Senior Men Cat 1-2)0:42:48
13. Kirk O'Bee (Health Net/Maxxis)North Vancouver(Male - Senior Men Cat 1-2)0:43:12
1. Nathan MacDonald (GS Campione)Coquitlam(Male - Under 19)0:39:39
1. Matt Potma (lactic acid racing)Coquitlam(Male - Under 19)0:42:15
2. Michael Rothengatter (Lactic Acid Racing)Coquitlam(Male - Under 19)0:45:43
1. Matthew Bowe (lactic acid racing)Coquitlam(Male - Under 19)0:49:18
1. Daniel Chan (dEVo)Vancouver(Male - Under 19)0:54:27
0. Helen Harding (-)Vancouver(Female - Masters Men/Women 30-39)1:03:09
1. May Jung (-)North Vancouver(Female - Masters Men/Women 40-49)0:48:53
2. Sherri Iwaschuk (-)Vancouver(Female - Masters Men/Women 40-49)0:50:39
3. Peggy Riley (Velo Vets)North Vancouver(Female - Masters Men/Women 50-59)0:59:49
4. Elizabeth Dickin (Lactic Acid Racing)Coquitlam(Female - Under 19)0:51:45
DNF. Leah Guloien (Sugoi/Giant)Port Moody(Female - Women Cat 1-2-3)0:00:00
1. Leah Goldstein (Symmetrics)Vancouver(Female - Women Cat 1-2-3)0:42:55
2. Lee Darling (Team Coastal)North Vancouver(Female - Women Cat 1-2-3)0:47:27
3. Lisa Tasa (Chapman Land Surveying)Coquitlam(Female - Women Cat 1-2-3)0:47:47
1. Gill Walker (Escape Velocity)Vancouver(Female - Women Cat 1-2-3)0:48:40
2. Courtney Albert (Dizzy Chicks)Port Moody(Female - Women Cat 1-2-3)0:49:59
3. Margaret Pugh (Dizzy Chicks)Vancouver(Female - Women Cat 4)0:50:37
4. Heather King (Natural Earth Racing)Vancouver(Female - Women Cat 4)0:53:39
5. Sarah Nathan (Dizzy Chicks)Vancouver(Female - Women Cat 4)0:56:34
1. Bas Krauwel (TRV de Bollenstreek)Noordwijk(Male - Under 17)0:33:25
2. Curtis Jung (Devo)N. Vancouver(Male - Under 17)0:37:05
1. Connor Richey (On the Edge Bike Club)Roberts Creek(Male - Under 15)0:25:55
2. Stuart Richey (On the Edge bike Club)Roberts Creek(Male - Under 15)0:26:16
1. Sam MorrisWest Vancouver(Male - U13)0:18:46


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login