Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

August 13/06 2:34 am - Junior Road Worlds Road Races


Posted by Editor on 08/13/06
 

Junior World Championships - Spa-Francorchamps, Belgium

Women's Road Race - 68 km
 
1 Rasa Leleivyte (Lithuania)                     2:01:16
2 Marina Romoli (Italy)                                 
3 Eleonora Patuzzo (Italy)                              
4 Linda van Rijen (Netherlands)                         
5 Karol-Ann Canuel (Canada)                             
6 Cherise Taylor (South Africa)                         
7 Alena Amialiusik (Belarus)                            
8 Gloria Presti (Italy)                                 
9 Nathalie Lamborelle (Luxembourg)                      
10 Julie Krasniak (France)                              
11 Chantal Blaak (Netherlands)                          
12 Elizabeth Armistead (Great Britain)                  
13 Irina Molicheva (Russian Federation)                 
14 Dana Fialova (Czech Republic)                        
15 Mariya Slokotovich (Kazakhstan)                all s.t.
16 Denise Zuckermanden (Germany)                 at 0:06
17 Emilie Blanquefort (France)                       s.t.
18 Oxana Kozonchuk (Russian Federation)             0:11
19 Mie Bekker Lacota (Denmark)                      0:27
20 Grace Sulzberger (Austria)                       0:46
21 Josephine Tomic (Australia)                          
22 Emilia Fahlin (Sweden)                               
23 Ausrine Trebaite (Lithuania)                         
24 Kelly Druyts (Belgium)                               
25 Trine Schmidt Hansen (Denmark)                       
26 Lisa Weissenseel (Germany)                           
27 Joanne Duval (France)                                
28 Katarina Uhlarikova (Slovakia)                       
29 Audrey Cordon (France)                               
30 Elena Berlato (Italy)                                
31 An Arnouts (Belgium)                                 
32 Edita Janeliunaite (Lithuania)                       
33 Roberta Pilkauskaite (Lithuania)                     
34 Tine Ghyselinck (Belgium)                            
35 Tiffany Cromwell (Australia)                         
36 Rushlee Buchanan (New Zealand)                       
37 Alexandra Burchenkova (Russian Federation)           
38 Nina Mikhaylova (Russian Federation)           all s.t.
39 Lisa Brennauer (Germany)                         1:38
40 Olessya Atrashkevich (Kazakhstan)                 s.t.
41 Monique van de Ree (Netherlands)                 2:11
42 Anna Bazan (Poland)                              2:12
43 Corinna Kreidl (Austria)                          s.t.
44 Marta Romanyshyn (Ukraine)                       2:16
45 Lauren Shirock (United States Of America)        3:13
46 Romy Kasper (Germany)                            3:31
47 Aksana Papko (Belarus)                            s.t.
48 Emilie Aubry (Switzerland)                       3:33
49 Mirjam Schwager (Switzerland)                    4:00
50 Noortje Tabak (Netherlands)                       s.t.
51 Anne-Marie Schmitt (Luxembourg)                  4:20
52 Angelika Kulish (Poland)                          s.t.
53 Johana Sovcikova (Slovakia)                      4:24
54 Oksana Liesnik (Ukraine)                             
55 Danielle Kenny (Canada)                              
56 Emma Karlsson (Sweden)                               
57 Olena Oleynk (Ukraine)                               
58 Tone Temtemoen (Norway)                              
59 Olena Iablonska (Ukraine)                            
60 Jacquelyn Crowell (United States Of America)   all s.t.
61 Natalia Fraczek (Poland)                         6:56
62 Caroline Woien (Norway)                          7:25
63 Jessica Schneeberger (Switzerland)               7:36
64 Joanna Rowsell (Great Britain)                   9:37
65 Rebecca Spence (New Zealand)                    10:04
66 Marina Andreichenko (Kazakhstan)                11:09
67 Fabienne Sommer (Switzerland)                     s.t.
68 Mayra Rocha Guerrero (Mexico)                   11:52
69 Saniya Danishkina (Kazakhstan)                  15:55
70 Anita Dalen (Norway)                            15:57
71 Arielle Filiberti (United States Of America)    16:02
72 Jessica Kihlbom (Sweden)                        18:03
73 Maria Helena Bornak (Denmark)                        
74 Elzette Visagie (South Africa)                       
75 Lara Wann (Great Britain)                            
76 Lenka Ochmanova (Czech Republic)               all s.t.
77 Cecilie Johansen (Norway)                       18:07
78 Caroline Svensson (Sweden)                        s.t.
DNF Sanne Van Reusel (Belgium)                          
DNF Peta Mullens (Australia)                            
DNF Verona Sovcikova (Slovakia)                         
DNF Katarzyna Solus (Poland)                            
DNF Jessica Jurado (Mexico)                             
 
Men's Road Race - 122.4 km
 
1 Diego Ulissi (Italy)                                     3:08:50
2 Niki Ostergaard (Denmark)                                at 0:09
3 Tony Gallopin (France)                                          
4 Dmitry Sokolov (Russian Federation)                      both s.t.
5 Siarhei Papok (Belarus)                                     0:24
6 Marko Kump (Slovenia)                                           
7 Alfredo Balloni (Italy)                                         
8 Gert Dockx (Belgium)                                            
9 Juraj Sagan (Slovakia)                                          
10 Morten Nielsen (Denmark)                                       
11 Sten Stenersen (Norway)                                        
12 Sven Vandouselaere (Belgium)                                   
13 Konrad Czajkowski (Poland)                                     
14 Jakub Novak (Slovakia)                                         
15 Julen Gonzalez (Spain)                                         
16 David Piva (Belgium)                                           
17 Sylvain Greinier (France)                                      
18 Boy van Poppel (Netherlands)                                   
19 David Hesselbarth (Germany)                                    
20 Ronan van Zandbeek (Netherlands)                               
21 Dennis Vanendert (Belgium)                                     
22 Jarc Blaj (Slovenia)                                           
23 William Ford (Australia)                                       
24 Jakub Kratochvila (Czech Republic)                             
25 Gregory Joseph (Belgium)                                       
26 Evaldas Siskevicius (Lithuania)                                
27 Oliver Giesecke (Germany)                                      
28 Philipp Ries (Germany)                                         
29 Lukas Goc (Slovakia)                                           
30 Silver Ao (Estonia)                                            
31 Sondre Sörtveit (Norway)                                       
32 Sander Maasing (Estonia)                                       
33 Daniel Barry (New Zealand)                                     
34 Patrick Nuber (Germany)                                        
35 Jonathan Bellis (Great Britain)                                
36 Martijn Keizer (Netherlands)                                   
37 Ramunas Navardauskas (Lithuania)                               
38 Jakub Danacik (Czech Republic)                                 
39 Frantisek Padour (Czech Republic)                              
40 Sebastian Balck (Sweden)                                       
41 Ole Haavardsholm (Norway)                                      
42 Benjamin Cujnik (Slovenia)                                     
43 Nicholas Walker (Australia)                                    
44 Edgaras Kovaliovas (Lithuania)                                 
45 Daniele Ratto (Italy)                                          
46 Mirco Saggiorato (Switzerland)                                 
47 Fabio Anelli (Italy)                                           
48 Alexandr Braico (Republic of Moldova)                          
49 Marius Kukta (Lithuania)                                       
50 Matthias Ladner (Austria)                                      
51 Pawel Borucki (Poland)                                         
52 Brad Carter (New Zealand)                                      
53 Bruno Silva (Portugal)                                         
54 Rafal Majka (Poland)                                           
55 Marco Coelho (Portugal)                                        
56 Carlos Bruquetas (Spain)                                       
57 Matthias Krizek (Austria)                                      
58 Maurits Schreurs (Netherlands)                                 
59 Michael Weicht (Germany)                                       
60 Sebastian Bauman (Slovenia)                                    
61 Adriano Malori (Italy)                                         
62 Russell Hampton (Great Britain)                                
63 Enrico Magazzini (Italy)                                       
64 Vitali Kuprazhkin (Belarus)                                    
65 Cameron Meyer (Australia)                                      
66 Jarlinson Pantano (Colombia)                                   
67 Evgeniy Tokarev (Russian Federation)                           
68 Ilnur Zakarin (Russian Federation)                             
69 Michael Baer (Switzerland)                                     
70 Robert Gavenda (Slovakia)                                all s.t.
71 Martin Puusepp (Estonia)                                   0:34
72 Morgten Reckweg (Denmark)                                   s.t.
73 Furdi Blaz (Slovenia)                                      0:36
74 Mikael Lehtomaa (Sweden)                                    s.t.
75 Marek Canecky (Slovakia)                                   0:44
76 Andrey Kucherov (Kazakhstan)                               0:45
77 Yannick Ricordel (France)                                  0:47
78 Jan Carlos Rienda (Spain)                                  1:27
79 Michael Robinson (South Africa)                            1:34
80 Ervin Haxhi (Albania)                                       s.t.
81 Chris Barton (United States Of America)                    1:37
82 Anders Lund (Norway)                                       1:39
83 Gediminas Kaupas (Lithuania)                                s.t.
84 Victor Mironov (Republic of Moldova)                       1:42
85 Stian Aarud (Norway)                                       2:12
86 Urmo Utar (Estonia)                                        2:19
87 Nicolaj Olesen (Denmark)                                   2:22
88 Manuel Briceno (Venezuela)                                 2:23
89 Egor Silin (Russian Federation)                            2:45
90 Adrian Honkisz (Poland)                                    2:50
91 Danie Minne (South Africa)                                 2:56
92 Joao Costa (Portugal)                                       s.t.
93 Daniel Schorn (Austria)                                    3:18
94 Mark Mcnally (Great Britain)                               5:34
95 Sergey Kuzin (Kazakhstan)                                      
96 Yannick Stoltz (Luxembourg)                                    
97 Alexandr Kilibayev (Kazakhstan)                          all s.t.
98 Jose Luis Cano (Spain)                                     5:53
99 Tejay Alexander Van Garderen (United States Of America)    7:16
100 Nelson Oliveira (Portugal)                                7:19
101 Krisztian Lovassy (Hungary)                               7:23
102 William Goodfellow (Canada)                               7:56
103 Tom Kohn (Luxembourg)                                      s.t.
104 Jonathan isles Mora (Mexico)                              7:58
105 Hossein Alizadeh (Islamic Republic of Iran)               8:00
106 Vyatcheslav Zabava (Ukraine)                              9:53
107 Yoshiaki Shimada (Japan)                                 12:50
108 Paavo Paajanen (Finland)                                 13:24
109 Matthias Brandle (Austria)                               14:14
110 Maksim Kumilevski (Belarus)                              14:17
111 Oleksandr Martunenko (Ukraine)                           14:19
112 Ruslan Dosmailov (Kazakhstan)                            14:21
113 Nikolay Mihaylov (Bulgaria)                              14:25
114 Tobias Larsson (Sweden)                                  14:27
115 Sergei Sakavets (Belarus)                                14:31
116 Mihail Ivanov (Republic of Moldova)                      14:52
117 Ivo Fernandes (Portugal)                                 15:42
118 Aliaksandr Shashkouski (Belarus)                         19:36
119 Petro Garmash (Ukraine)                                  20:30
120 Kohei uchima (Japan)                                     20:51
121 Diarmuid Cronin (Ireland)                                20:53
122 Francisco Javier Espinoza (Ecuador)                      21:02
123 Lars Andersson (Sweden)                                  24:22
 
No other Canadian finishers


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login