Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

August 28/06 10:57 am - BC Provincial Track Championships


Posted by Editoress on 08/28/06
 

BC Provincial Track Championships

Aug 25th through 27th at the Burnaby Velodrome, Burnaby BC

Day 1

Flying 200m

Junior Men
1. Cody Campbell, 12.76
2. Matt Potma, 12.98
3. Scott Mulder, 13.15
4. Michael Rothengatter 13.42
5. Cam Thorpe, 13.55
6. Kevin Thorpe, 13.75

Junior Women
1. Megan Campbell, 16.66

Masters Men
1. Andrew George, 12.27
2. Mark Butschler, 13.05
3. Alexander Pope, 13.14
4. Stuart Lynne, 13.68
5. David Kosick, 14.51
6. Doug Preston, 14.84

Senior Women
1. Danielle Mclaughlin 14.27
2. Naomi Cooper, 14.56

Senior Men
1. Matt Barlee, 11.48
2. Matt Chater, 11.56
3. Glenn Barr, 12.25
4. Keith Bruneau, 12.27
5. John Perkins, 12.75

Chariot Races (non-championship event)

Junior Men/Senior Women
1. Cody Campbell
2. Scott Mulder
3. Michael Rothengater
4. Matt Potma
5. Cam Thorpe
6. Noe Cooper
7. Danielle Mclaughlan
8. Kevin Thorpe

Senior Men/Masters Men
1. Glenn Barr
2. Matt Barlee
3. Andy George
4. Alex Pope
5. Stuart Lynne
6. Dave Shishkoff
7. Doug Preston
8. David Kosick

Day 2

Individual Pursuit

Senior Men (4000m) - Final
1. Scott Laliberte, 5:05 (46.6kmh)
2. Murray Solem, 5:15 (45.7kmh)
3. Dave Shishkoff , 5:22 (44.7kmh)
4. Mike Chandler, 5:41 (42.2kmh)

Masters Women (2000m)
1. Sara Laliberte , 2:59.04 (40.2kmh)

Senior Women (3000m)
1. Naomi Cooper, 4:30.9 (40.0kmh)

Junior Men (3000m) - Qualifying
1. Cody Campbell, 3:47.6 (47.6kmh)
2. Matt Potma, 3:48.6 (47.4kmh)
3. Nathan MacDonald, 3:52.2 (46.6kmh)
4. Michael Rothengatter, 4:08.6 (43.5kmh)
5. Cam Thorpe, 4:09.6 (43.4kmh)
6. Kevin Thorpe, 4:15.3 (42.4kmh)
7. Scott Mulder, 4:16.9 (42.2kmh)

Junior Women (2000m)
1. Megan Campbell, 3:26.2 (35.0kmh)

Masters Men (3000m) - Qualifying
1. Andrew George, 3:59.8 (45.2kmh)
2. Alexander Pope, 4:07.0 (43.7kmh)
3. Mark Butschler, 4:09.6 (43.4kmh)
4. Stuart Lynne, 4:12.6 (42.9kmh)
5. David Kosick, 4:23.5 (41.1kmh)
6. Doug Preston, 4:29.1 (40.1kmh)

Tandem Women (3000m)
1. Claire Cameron / Shawn Marsolais, 4:31.0 (39.9kmh)

Tandem Men (4000m)
1. Gene Della Siega / Craig DeVeer, 4:57.8 (48.5kmh)

Points Race

Senior Men (80 laps / 16km)
1. John Perkins, 61 pts (+2 laps)
2. Scott Laliberte,57 pts (+2 laps)
3. Murray Solem,50 pts (+1 lap)
4. Jeff Ain, -11 pts (-1 lap)
5. Dave Shishkoff, -39 pts (-2 laps)
DNF. Matt Chater
DNF. Glenn Barr

Junior Men (60 laps / 12km)
1. Cody Campbell, 76 pts (+2 laps)
2. Nathan Macdonald, 58 pts (+2 laps)
3. Matt Potma, 9 pts
4. Cam Thorpe, 7 pts
5. Kevin Thorpe, -23 pts (-2 laps)

Masters Men (60 laps / 12km)
1. Andy George, 45 pts (+1 lap)
2. Alex Pope, 39 pts (+1 lap)
3. Stuart Lynne,11 pts
4. Mark Butschler, 7 pts
5. David Kosick,4 pts

Sprints

Junior Men
1. Cody Campbell (2 rides to 1)
2. Matt Potma

3. Mike Rothengatter (2 rides to 0)
4. Scott Mulder

Masters Men
1. Andy George (2 rides to 1)
2. Mark Butschler

3. Alex Pope (2 rides to 0)
4. Stuart Lynne

Senior Men
1. Matt Barlee (2 rides to 0)
2. Matt Chater

3. Glenn Barr
4. Keith Bruneau (scratch)


Day 3

Kilo TT

Women's Tandem
Claire Cameron & Shawn Marsolais 1:23.6

Junior Men
1. Cody Campbell 1:14.1
2. Matt Potma 1:16.0
3. Mike Rothengatter 1:18.5
4. Cam Thorpe 1:19.7
5. Scott Mulder 1:21.9
6. Kevin Thorpe 1:22.7


Senior Men
1. Matt Chater 1:09.6
2. Murray Solem 1:13.4
3. Glenn Barr 1:13.5
4. Scott Laliberte 1:14.7
5. Dave Shishkoff 1:20.6

Men's Tandem
Craig DeVeers & Gene Della Siega 1:12.9


500M TT

Junior Women
1. Megan Campbell, 0:51.2

Senior Women
1. Anne-Brit Ericksen , 0:38.6
2. Danielle McLaughlin, 0:41.2
3. Sara Laliberte, 0:44.5

Masters Men
1. Andy George, 0:37.6
2. Mark Butschler, 0:38.6
3. Alex Pope, 0:39.8
4. Stuart Lynne, 0:42.5
5. David Kosick, 0:43.6


Individual Pursuit - Finals

Tandem women - 3000m
Claire Cameron & Shawn Marsolais, 4:02.4

CP7 - 3000m
Ryan Arbuckle, 4:25.1

Junior Men - 3000m
1. Cody Campbell, 3:44.4 (48.2kmh)
2. Matt Potma, 3:50.9 (47.0kmh)

3. Nathan Macdonald
4. Mike Rothengatter (caught)

Masters Men - 3000m
1. Alex Pope, 4:02.7 (44.6kmh)
2. Andy George, 4:04.6 (44.2kmh)

3. Stuart Lynne, 4:07.5 (43.7kmh)
4. Mark Butschler, 4:11.6 (43.0kmh)

Senior Men - 4000m
1. Scott Laliberte , 5:08.0 (46.7kmh)
2. Murray Solem, 5:12.7 (46.2kmh)

3. Mike Chandler, 5:33.0 (43.2kmh)
4. Dave Shishkoff, 5:36.9 (42.7kmh)


Keirin

Masters Men
1. Andy George
2. Alex Pope
3. Mark Butschler
4. Stuart Lynne
5. David Kosick

Senior Men
1. Matt Chater
2. Murray Solem
3. Glenn Barr
4. John Perkins
5. Dave Shishkoff


Team Pursuit - 4000m

1. Team Symmetrics - 4:46.0 (50.3kmh)
Marsh Cooper, Christian Meier, Cam Evans, Svein Tuft

2. Team Glottman Simpson - 4:54.8 (49.0kmh)
Scott Laliberte, Murray Solem, John Perkins, Nathan Macdonald

3. Team Dogs Breakfast - 5:16.3 (45.6kmh)
Mike Chandler, Matt Potma, Jeff Ain, Dave Shishkoff


Omnium

Junior Men Sprint Championship
1. Cody Campbell
2. Matt Potma
3. Mike Rothengatter

Junior Men Endurance Championship
1. Cody Campbell
2. Nathan Macdonald
3. Matt Potma

Masters Men Sprint Championship
1. Andy George
2. Mark Butschler
3. Alex Pope

Masters Men Endurance Championship
1. Andy George
2. Alex Pope
3. Stuart Lynne

Senior Men Sprint Championship
1. Matt Chater
2. Glenn Barr
3. Murray Solem

Senior Men Endurance Championship
1. Scott Laliberte
2. John Perkins
3. Murray Solem


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login