Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

September 13/06 2:49 am - Track Nationals: Day 3 Full results


Posted by Editoress on 09/13/06
 

Track Nationals - Dieppe, N.B.

Day 3 (September 9th)

Men's Scratch Final
1. Martin Gilbert (Qu ébec)
2. Zach Bell (Yukon)
3. Travis Smith (Alberta)
4. Adam Thuss (Ontario)
5. Christian Meier (New Brunswick)
6. Glen Rendall (Ontario)
7. Cameron Evans (British Columbia)
8. Michael McCorkell (Alberta)
9. Daniele De Franchesi (Ontario)
10. Derek Mcmaster (British Columbia)
11. Ryan Belliveau (New Brunswick)
12. Reid Dalgleish (Alberta)
13. Eric Roberston (Ontario)
14. Jamie Sparling (Alberta)
15. David Byer (Ontario)
16. Hugues Lapointe (Qu ébec)
17. Charly Vives (Qu ébec)
18. Ryan McKenzie (Alberta)
DNF. Keven Lacombe (Qu ébec)
DNF. Dustin MacBurnie (Nova Scotia)
DNF. Taylor Martin (Ontario)
DNF. Mark Foster (Alberta)
DNF. Max Keeler (Prince Edward Island)
DNF. Jean-Rene Belanger (Qu ébec)
Women's Points Race Final
1. Gina Grain (British Columbia)32 pts
2. Laura Yoisten (Alberta)27
3. Natasha Kuzmak (Alberta)21
4. Laura Brown (Alberta)20
5. Sarah Kirby (British Columbia)13
6. Jeanne Ju 8
7. Maogosha Pyjor (Ontario)5
8. Stephanie Roorda (Alberta)4
DNF. Laura Hominick (New Brunswick)
DNF. Sacha Leblanc (New Brunswick)
DNS. Anne Guzman (Ontario)
Men's Sprint
Semi-Final
Heat 1 - Race #1
1. Cameron MacKinnon (British Columbia)11.614 (61.994 kmph)
. Matt Barlee (British Columbia)
Heat 1 - Race #2
1. Cameron MacKinnon (British Columbia)12.763 (56.413 kmph)
. Matt Barlee (British Columbia)
Heat 2 - Race #1
1. Travis Smith (Alberta)11.746 (61.297 kmph)
. Lawrence Leroux (Qu ébec)
Heat 2 - Race #2
. Travis Smith (Alberta)11.865 (60.683 kmph)
. Lawrence Leroux (Qu ébec)
Final
Race for Gold & Silver
Race #1
1. Travis Smith (Alberta)11.814 (60.945 kmph)
2. Cameron MacKinnon (Alberta)
Race #2
1. Travis Smith (Alberta)12.285 (58.608 kmph)
2. Cameron MacKinnon (Alberta)
Race for Bronze
Race #1
1. Matt Barlee (British Columbia)12.12 (59.406 kmph)
2. Lawrence Leroux (Qu ébec)
Race #2
1. Matt Barlee (British Columbia)12.094 (59.534 kmph)
2. Lawrence Leroux (Qu ébec)
Women's Sprint
Semi-Final
Heat 1 - Race #1. Karine Cote (Qu ébec)13.266 (54.274 kmph)
1. Sarah Kirby (British Columbia)
Heat 1 - Race #2
1. Sarah Kirby (British Columbia)13.727 (52.451 kmph)
. Karine Cote (Qu ébec)
Heat 1 - Race #3
1. Sarah Kirby (British Columbia)13.828 (52.068 kmph)
. Karine Cote (Qu ébec)
Heat 2 - Race #1
1. Auna Brit Ericksen (Alberta)14.492 (49.683 kmph)
. Stephanie Roorda (Alberta)
Heat 2 - Race #2
1. Auna Brit Ericksen (Alberta)15.115 (47.635 kmph)
. Stephanie Roorda (Alberta)
Final
Race for Gold & Silver
Race #1
1. Auna Brit Ericksen (Alberta)13.763 (52.314 kmph)
2. Sarah Kirby (British Columbia)
Race #2
1. Auna Brit Ericksen (Alberta)13.649 (52.751 kmph)
2. Sarah Kirby (British Columbia)
Race for Bronze
Race #1
1. Stephanie Roorda (Alberta)14.005 (51.41 kmph)
2. Karine Cote (Qu ébec)
Race #2
1. Stephanie Roorda (Alberta)13.828 (52.068 kmph)
2. Karine Cote (Qu ébec)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login