Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

December 17/06 12:14 pm - Moscow World Cup: Day 3, Grain 8th in Scratch


Posted by Editoress on 12/17/06
 

Women's Scratch

1 Annalisa Cucinotta (Ita)
2 Lesya Kalitovska (Ukr)
3 Yoanka Gonzalez Perez (Cub)
4 Yumari Gonzalez Valdinieso (Cub)
5 Jarmila Machacova (Cze)
6 Elke Gebhardt (Ger)
7 Pascale Schnider (Swi)
8 Gina Grain (Can)
9 Gema Pascual Torrecilla (Esp)
10 Lyudmyla Vypyraylo (Ukr)
11 Martina Ruzickova (Cze)
12 Jianling Wang (Chn)
13 Elyzaveta Bochkaryova (Ukr)
14 Alisa Krasnova (Rus)
15 Alena Prudnikova (Rus)
16 Sima Trapp (USA)
17 Kori Kelley Seehafer (USA)
18 Katarina Uhlarikova (Svk)
19 Vera Koedooder (Ned)
20 Belem Guerrero Mdez (Mex)
21 Leire Olaberria Dorronsoro (Esp)
22 Giorgia Bronzini (Ita)
23 Yulia Arustamova (Rus)
24 Lada Kozlikova (Cze)
25 Cathy Moncassin (Fra)
26 Larissa Kleinmann (Ger)
27 Marllijn Binnendijk (Ned)
DNS Oxana Kostenko (Rus)
DNS Min Yang (HKg)

Men's Madison

Heat 1

1 Argentina (Angel Colla/Edgardo Simon), 5 pts
2 Belgium (Kenny De Ketele /Iljo Keisse), 5 pts
3 Switzerland (Franco Marvulli/Bruno Risi), 5 pts
4 Denmark (Michael Morkov/Alex Rasmussen, 4 pts
5 ASC Dukla Praha (Martin Blaha/Milan Kadlec), 3 pts
6 Italy (Angelo Ciccone/Fabio Masotti), 3 pts
7 Czech Republic (Alois Kankovsky /Petr Laza), 3 pts
8 Poland (Lukasz Bujko/Rafat Ratajczyk), 3 pts
9 Ukraine (Oleksandr Klymko/Lyubomyr Polatayko), 2 pts
10 France (Mickael Jeannin/Morgan Kneisky)
11 New Zealand, (Sam Bewley /Westley Gough)
12 Hong Kong (Ho Ting Kwok/Hin Leung Szeto) at 1 lap
13 ISD-Sport Donetsk, (Sergiy Minashkyn/Oleksandr Polivoda) at 1 lap

Heat 2

1 Moscow (Konstantin Ponomarev)Alexey Shmidt)
2 Germany (Guido Fulst/Leif Lampater)
3 Spain (Sergio Escobar Roure/ Carlos Torrent Tarres)
4 Great Britain (Mark Cavendish/ Robert Hayles), 8 pts, at 1 lap
5 Russia (Mikhail Ignatiev/Nikolai Trussov), 8 pts, at 1 lap
6 Cespa - Eustrak.Com (Aitor Alonso Granados/Unai Elorriaga Zubiaur), 5 pts, at 1 lap
7 Netherlands (Jens Mouris/Danny Stam), 3 pts, at 1 lap
8 Australia (Mitchell Docker/Nicholas Sanderson ), 3 pts, at 1 lap
9 Austria, (Roland Garber/Andreas Graf), 3 pts, at 1 lap
10 Recycling.Co.Uk (Ed Clancy/Thomas Geraint), 2 pts, at 1 lap
10 Slovakia (Martin Liska/ Jozef Zabka), 1pt, at 1 lap
12 Belarus (Siarhei Daubniuk/Yauheni Sobal), at 1 lap
13 Hungary (Andras Berkesi/Gergely Ivanics), at 1 lap

Final

1 Netherlands
2 Moscow

One lap down

3 Denmark, 16 pts
4 Great Britain, 14
5 Belgium, 10
6 Switzerland, 10
7 Italy, 6
8 Russia, 4
9 Austria, 2
10 Czech Republic, 2
11 Argentina, 2
12 Ukraine
13 Spain
14 Cespa - Eustrak.Com
15 ASC Dukla Praha
16 Germany
17 Australia
DNF Poland

Men's Team Sprint

Qualifying

1 Great Britain ( Matthew Crampton/Jason Kenny/Craig Mclean ), 0.58.78
2 Netherlands (Theo Bos, Teun Mulder, Tim Veldt), 0.59.19
3 France (Gregory Bauge, Mickael Bourgain, Kevin Sireau) 0.59.20
4 Germany (Matthias John, Stefan Nimke, Michael Seidenbecher) 0.59.26
5 Japan (Toshiaki Fushimi, Takashi Kaneko, Seiichiro Nakagawa) 1:00.00
6 China (Yong Feng, Feng Lin, Lei Zhang) 1:00.80
7 Russia, (Denis Dmitriev, Mikhail Shikhalev, Anton Rudoy)1.00.90
8 Poland (Maciej Bielecki, Lukasz Kwiatkowski, Damian Zielinski) 1:01.00
9 Ukraine (Yevgen Bolibrukh, Yuriy Tsyupyk, Andrei Vynokurov) 1:01.10
10 Spain (Salvador Melia Mangrinan, Alvaro Alonso Rubio, Ruben Donet Gregori) 1:01.30
11 Czech Republic (Adam Ptacnik, Denis Spicka, Ivan Vrba) 1:01.80
12 Greece, (Vasileios Reppas, Christos Volikakis, Panagiotis Voukelatos)1:01.90
13 Slovakia (Peter Bazalik, Jaroslav Jerabek, Gabriel Jonasek) 1:02.60
14 Malaysia (Azizul Hasni Awang, Md. Edrus Md. Yunos, Mohd Faisal Mohd Nor) 1:02.90
15 Cuba (Julio Cesar Herrera Cabrera, Alexis Sotolongo, Yasmani Pol Rodriguez) 1:03.20
REL United States (Benjamin Barczewski, Michael Blatchford, Kevin Selker)
DNS Denmark (Kasper Jessen, Casper Jorgensen, Daniel Kreutzfeldt)

Final

1 Great Britain, 0.58.81
2 Netherlands, 0.58.92
3 France, 0.59.32
4 Germany, 0.59.42

5 Japan
6 China
7 Russia
8 Poland
9 Ukraine
10 Spain
11 Czech Republic
12 Greece
13 Slovakia
14 Malaysia
15 Cuba
16 United States
17 Denmark

Women's Keirin

First Round

Heat 1
1 Dana Gloss (Ger)
2 Tamilia Abassova (Rus)
3 Daniela Larreal (Ven)
4 Renata Dabrowska (Pol)
5 Yvonne Hijgenaar (Ned)

Heat 2
1 Christin Muche (Ger)
2 Anna Blyth (GBr)
3 Elisa Frisoni (Ita)
4 Virginie Cueff (Fra)
5 Lubov Shulyka (Ukr)

First Round Repechage

Heat 1
1 Yvonne Hijgenaar (Ned)
2 Daniela Larreal (Ven)
3 Jinjie Gong (Chn)
4 Svetlana Grankovskaia (Rus)
5 Magdalena Sara (Pol)
6 Virginie Cueff (Fra)
REL Sandie Clair (Fra)

Heat 2
1 Natallia Tsylinskaya (Blr)
2 Elisa Frisoni (Ita)
3 Lubov Shulyka (Ukr)
4 Willy Kanis (Ned)
5 Renata Dabrowska (Pol)
6 Na Li (Chn)
7 Lenka Valova (Cze)

Second Round

Heat 1
1 Dana Gloss (Ger)
2 Simona Krupeckaite (Ltu)
3 Anna Blyth (GBr)
4 Lizandra Guerra (Cub)
5 Elisa Frisoni (Ita)
6 Yvonne Hijgenaar (Ned)

Heat 2
1 Natallia Tsylinskaya (Blr)
2 Christin Muche (Ger)
3 Victoria Pendleton (GBr)
4 Oksana Grishina (Rus)
5 Daniela Larreal (Ven)
6 Tamilia Abassova (Rus)

Final

1 Victoria Pendleton (GBr)
2 Christin Muche (Ger)
3 Dana Gloss (Ger)
4 Simona Krupeckaite (Ltu)
5 Natallia Tsylinskaya (Blr)
6 Anna Blyth (GBr)
7 Oksana Grishina (Rus)
8 Yvonne Hijgenaar (Ned)
9 Lizandra Guerra (Cub)
10 Daniela Larreal (Ven)
11 Elisa Frisoni (Ita)
12 Tamilia Abassova (Rus)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login