Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

February 11/07 9:59 am - Trofeo Mallorca (Challenge Illes Balears)


Posted by Editoress on 02/11/07
 

Challenge Volta a Mallorca Spain

Stage 1: Trofeo Mallorca, Palma to Palma, 100 km

1. Oscar Freire (Esp) Rabobank1:57:08
2. Jose Joaquin Rojas (Esp) Caisse D'Epargne
3. Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
4. Koldo Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi
5. Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
6. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
7. Fco. Jose Ventoso (Esp) Saunier Duval-Prodir
8. Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile Team
9. Vicente Reynes (Esp) Caisse D'Epargne
10. Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
11. Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Chanel
12. Unai Elorriaga (Esp) Selec. Espanola Pist
13. Enrique Mata (Esp) Vina Magna-Cropu
14. Joaquin Sobrino (Esp) Relax-Gam
15. Gregory Rast (Sui) Astana
16. Gustavo Dominguez (Esp) Karpin-Galicia
17. Murilo A. Fischer (Bra) Liquigas
18. Erik Zabel (Ger) Team Milram
19. Xabat Otxotorena (Esp) Orbea
20. Linas Balciunas (Ltu) Agritubel
21. Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
22. Assan Bazayev (Kaz) Astana
23. Jesus Del Nero (Esp) Saunier Duval-Prodir
24. Koen De Kort (Ned) Astana
25. Manuel Vazquez (Esp) Andalucia-Cajasur
26. Stijn Devolder (Bel) Discovery Chanel
27. Jose Ivan Gutierrez (Esp) Caisse D'Epargne
28. Denis Kudashev (Rus) Relax-Gam
29. Ignacio Sarabia (Mex) Extremadura-Spiuk
30. Benat Albizuri (Esp) Euskaltel-Euskadi
31. Sergi Escobar (Esp) Grupo Nicolas Mateos
32. Fernando Torres (Esp) Extremadura-Spiuk
33. Alexei Markov (Rus) Caisse D'Epargne
34. Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
35. Jorge Ferrio (Esp) Andalucia-Cajasur
36. Jose Adrian Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canari
37. Alan Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi
38. Juan Jose Cobo (Esp) Saunier Duval-Prodir
39. Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
40. Daniel Moreno (Esp) Relax-Gam
41. Nacor Burgos (Esp) Relax-Gam
42. Andrey Mizourov (Kaz) Astana
43. Andoni Aranaga (Esp) Euskaltel-Euskadi
44. Maxim Gourov (Kaz) Astana
45. Jesus Rosendo (Esp) Andalucia-Cajasur
46. Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
47. Alexey Kolessov (Kaz) Astana
48. Jesus Tendero (Esp) Vina Magna-Cropu
49. Javier Aramendia (Esp) Orbea
50. Joan Llaneras (Esp) Selec. Espanola Pist
51. Markel Irizar (Esp) Euskaltel-Euskadi
52. David De La Fuente (Esp) Saunier Duval-Prodir
53. Angel Gomez (Esp) Saunier Duval-Prodir
54. Roberto Barrientos (Esp) Orbea
55. Marcel Sieberg (Ger) Team Milram
56. Juan Olmo (Esp) Andalucia-Cajasur
57. Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Chanel
58. Iker Mezo (Esp) Orbea
59. Iker Camano (Esp) Saunier Duval-Prodir
60. Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
61. Martin Müller (Ger) Team Milram
62. Juan Carlos Fernandez (Esp) Extremadura-Spiuk
63. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
64. Adrian Palomares (Esp) Fuerteventura-Canari
65. David Garcia (Esp) Karpin-Galicia
66. Vicente Ballester (Esp) Fuerteventura-Canari
67. Gorka Amuriza (Esp) Grupo Nicolas Mateos
68. Pedro Romero (Esp) Extremadura-Spiuk
69. David Bernabeu (Esp) Fuerteventura-Canari
70. Julian Sanchez (Esp) Relax-Gam
71. Raul Alarcon (Esp) Saunier Duval-Prodir
72. Anton Luengo (Esp) Euskaltel-Euskadi
73. Luis Leon Sanchez (Esp) Caisse D'Epargne
74. Luis Perez Rodriguez (Esp) Andalucia-Cajasur
75. Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi
76. Juan Jose Oroz (Esp) Orbea
77. Oscar Garcia (Esp) Relax-Gam
78. Diego Milan (Esp) Grupo Nicolas Mateos
79. Pavel Padrnos (Cze) Discovery Chanel
80. Luis Perez Romero (Esp) Andalucia-Cajasur
81. Juan Manuel Garate (Esp) Quickstep-Innergetic
82. David Munoz (Esp) Fuerteventura-Canari
83. Josu Mondelo (Esp) Extremadura-Spiuk
84. Oleg Chuzhda (Ukr) Fuerteventura-Canari
85. Alejandro Valverde (Esp) Caisse D'Epargne
86. Carlos Torrent (Esp) Vina Magna-Cropu
87. Gaizka Lasa (Esp) Karpin-Galicia
88. Bert Grabsch (Ger) T-Mobile Team
89. Diego Gallego (Esp) Vina Magna-Cropu
90. Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
91. Gianni Meersman (Bel) Discovery Chanel
92. Raul Garcia (Esp) Relax-Gam
93. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
94. Jose Antonio Banos (Esp) Grupo Nicolas Mateos
95. Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
96. Miquel Alzamora (Esp) Selec. Espanola Pist
97. David Abal (Esp) Karpin-Galicia
98. Gerben Lowik (Ned) Rabobank
99. Christian Knees (Ger) Team Milram
100. Imanol Erviti (Esp) Caisse D'Epargne
101. Francisco Perez (Esp) Caisse D'Epargne
102. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
103. Juan Jose Abril (Esp) Vina Magna-Cropu
104. Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
105. Josu Agirre (Esp) Orbea
106. Mikel Gaztanaga (Esp) Agritubel
107. Ezequiel Mosquera (Esp) Karpin-Galicia
108. Alberto Rodriguez (Esp) Vina Magna-Cropu
109. Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
110. Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
111. Stephen Cummings (GBr) Discovery Chanel
112. Ivan Gilmartin (Esp) Vina Magna-Cropu
113. Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
114. Peter Van Petegem (Bel) Quickstep-Innergetic
115. David Martin (Esp) Vina Magna-Cropu
116. Pablo De Pedro (Esp) Grupo Nicolas Mateos
117. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
118. Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel
119. Ivan Melero (Esp) Orbea
120. Igor Abakoumov (Bel) Astana
121. Servais Knaven (Ned) T-Mobile Team
122. Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic
123. Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
124. Cedric Vasseur (Fra) Quickstep-Innergetic
125. Jesus Ramirez (Esp) Extremadura-Spiuk
126. Carlos Barredo (Esp) Quickstep-Innergetic
127. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
128. David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
129. Filippo Pozzato (Ita) Liquigas
130. Jorge Azanza (Esp) Euskaltel-Euskadi
131. Asier Fernandez (Esp) Orbea
132. Luis Fernandez (Esp) Karpin-Galicia
133. Vladimir Gusev (Rus) Discovery Chanel
134. Eloy Teruel (Esp) Grupo Nicolas Mateos
135. Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Chanel
136. Pieter Weening (Ned) Rabobank
137. Pedro Horrillo (Esp) Rabobank
138. Isidro Nozal (Esp) Karpin-Galicia
139. Israel Perez (Esp) Extremadura-Spiuk
140. Enrique Alonso (Esp) Karpin-Galicia
141. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
142. Claudio Jose Casas (Esp) Andalucia-Cajasur
143. Manuel Calvente (Esp) Agritubel
144. Fco. Jose Martinez (Esp) Andalucia-Cajasur
145. Alberto Fernandez (Esp) Saunier Duval-Prodir
146. Jan Hruska (Cze) Relax-Gam
147. Rodrigo Garcia (Esp) Fuerteventura-Canari
148. David Muntaner (Esp) Selec. Espanola Pist
149. Miguel Ochoa (Esp) Grupo Nicolas Mateos
150. Javier Moreno (Esp) Extremadura-Spiuk
151. Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
152. Alessandro Proni (Ita) Quickstep-Innergetic
153. Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Chanel
154. Florent Brard (Fra) Caisse D'Epargne
155. Trent Lowe (Aus) Discovery Chanel
156. Evgeniy Sladkov (Kaz) Astana
157. Asier Maeztu (Esp) Selec. Espanola Pist
158. Andre Korff (Ger) T-Mobile Team
159. Ramon Troncoso (Esp) Karpin-Galicia
160. Jose Ruiz (Esp) Andalucia-Cajasur
161. Vicente Peiro (Esp) Grupo Nicolas Mateos
162. Toni Tauler (Esp) Selec. Espanola Pist
163. Fco. Jose Terciado (Esp) Relax-Gam
164. Mikel Artetxe (Esp) Fuerteventura-Canari
165. Moises Duenas (Esp) Agritubel
166. Benat Intxausti (Esp) Grupo Nicolas Mateos
167. Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
168. Jose Antonio Lopez (Esp) Andalucia-Cajasur
169. Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
170. Michael Albasini (Sui) Liquigas
171. Reinbert Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir
172. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
173. Unai Uribarri (Esp) Euskaltel-Euskadi
174. Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
175. Gonzalo Rabunal (Esp) Karpin-Galicia
176. Inigo Lazkano (Esp) Orbea
177. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
178. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
179. Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
180. Jose Herrada (Esp) Vina Magna-Cropu
181. Egoitz Murgoitio (Esp) Grupo Nicolas Mateos
182. Angel Rodriguez (Esp) Extremadura-Spiuk
183. Oscar Pereiro (Esp) Caisse D'Epargne
184. Luis Roberto Alvarez (Esp) Vina Magna-Cropu
185. Jose Rafael Martinez (Esp) Relax-Gam
186. Kai Reus (Ned) Rabobank
187. Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic
188. Guido Trenti (USA) Liquigas
189. William Walker (Aus) Rabobank
190. Tim Klinger (Ger) Gerolsteinerall s.t.
191. Luca Paolini (Ita) Liquigas0:24
192. Bjorn Schroder (Ger) Team Milram0:53
193. Magnus Backstedt (Swe) Liquigas0:56
194. Aaron Villegas (Esp) Orbea1:03
195. Patrick Calcagni (Sui) Liquigas2:16
196. Alfonso Rodriguez (Esp) Extremadura-Spiukfreires.t.



 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login