Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

February 19/07 1:01 am - Vuelta a Cuba: Stage 6


Posted by Editoress on 02/19/07
 

Vuelta a Cuba Cuba

Stage 6 (February 18th): Camaguey to Ciego de Avila, 113 km

1. Bruno Antero (Por) Viña Magna Cropus2:50:46
2. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba
3. Anthony Brea (Ven) Venezuela
4. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPD
5. Juan Magallanes (Mex) Mexico
6. Luis Macias (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
7. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo
8. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus
9. Stefan Poll (Aut) Denzel Cliff Wien
10. Rodolfo Avila (Mex) Mexico
11. Noslen Funes (Cub) C.T Cienfuegos
12. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Team
13. Michael Kocner (Aut) Denzel Cliff Wien
14. Freddy Parra (Col) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
15. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexico
16. Christoph Pfingsten (Ger) Alemania
17. Yasmani Martinez (Cub) Cuba
18. Reinier Vazquez (Cub) Matanzas
19. Marcelino Esparza (Mex) Mexico
20. Nico Graf (Ger) Alemania
21. Carlos Hernandez (Mex) Mexico
22. Ernesto Cano (Cub) ISCF Manuel Fajardo
23. Jan Carlos Arias (Cub) ISCF Manuel Fajardo
24. Jose Carballo (Cub) Habana
25. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus
26. Yosvani Barea (Cub) Holguin
27. Bernardo Colex (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
28. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio
29. Jose Medina (Ven) Venezuela
30. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
31. Yordenis Crespo (Cub) Matanzas
32. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara
33. Jose Mojica (Cub) Habana
34. Lizardo Benitez (Cub) Cuba
35. Jorge Rojas (Cub) Sancti Spiritus
36. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling Team
37. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo
38. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team
39. Marsh Cooper (Can) Symmetrics Cycling Team
40. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPD
41. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas
42. Yoerlan Marrero (Cub) Matanzas
43. Nicolai Schwarz (Ger) Alemania
44. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rio
45. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela
46. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo
47. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio
48. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPD
49. Yoelvis Martinez (Cub) Guantanamo
50. Yoandry Freire (Cub) C.T Cienfuegos
51. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegos
52. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana
53. Surley Leon (Cub) Pinar Del Rio
54. Andrew Randell (Can) Symmetrics Cycling Team
55. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
56. Hinolt Hidalgo (Pan) Rali Panama
57. Wilmen Bravo (Ven) Venezuela
58. Pedro Portuondo (Cub) Santiago De Cuba
59. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama
60. Francisco Matamoros (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
61. Hector Yamay (Cub) Santiago De Cuba
62. Duany Rivero (Cub) Villa Clara
63. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo
64. David Salomon (Mex) Mexico
65. Carlos Arias (Cub) Ciudad Habana
66. Roilan Sena (Cub) Pinar Del Rio
67. Lisuandy Alonso (Cub) C.T Cienfuegos
68. Odel Caballero (Cub) Holguin
69. Danger Angulo (Cub) Sancti Spiritus
70. Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana
71. Jose Contreras (Ven) Venezuela
72. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara
73. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus
74. Neorlan Ramos (Cub) Habana
75. Maikol Rodriguez (Pan) Rali Panama
76. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama
77. Yovani Caceres (Cub) C.T Cienfuegos
78. Emilio Barreras (Cub) Ciego de Avila
79. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropus
80. Jesus Zarate (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
81. Emilio Garcia (Cub) Santiago De Cuba
82. Yunier Alonso (Cub) Habana
83. Marlon Gonzalez (Cub) Ciego de Avila
84. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien
85. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus
86. Phillip Seubert (Ger) Alemania
87. Leinier Padilla (Cub) Habana
88. Salvador Aranda (Cub) Santiago De Cuba
89. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba
90. Jair Suira (Pan) Rali Panama
91. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardo
92. Raul Granjel (Cub) ISCF Manuel Fajardo
93. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Clara
94. Jose Rodriguez (Cub) Ciego de Avila
95. Arnold Alcolea (Cub) Cuba
96. Fredy Buergos (Cub) Ciego de Avila
97. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana
98. Eduardo Treto (Cub) C.T Cienfuegos
99. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardo
100. Dayren Lagrana (Cub) Matanzas
101. Eduardo Morejon (Cub) Matanzas
102. Yenier Lopez (Cub) Cuba
103. Osniel Duarte (Cub) Pinar Del Rio
104. Javier Rodriguez (Cub) Holguin
105. Dayron Mendez (Cub) Ciudad Habana
106. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panama
107. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus
108. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropus
109. Victor Tellez (Cub) Holguin
110. Roberto Fernandez (Cub) Ciego de Avila
111. Yulien Rodriguez (Cub) Habana
112. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPD
113. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD
114. Digider Gonzalez (Cub) Villa Clara
115. Alberto Grana (Cub) Holguinall s.t.
116. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD0:30
117. Alejandro Gonzalez (Cub) Villa Clara15:55
118. Eduard Fucks (Aut) Denzel Cliff Wien
119. Michel Suarez (Cub) Ciudad Habanaboth s.t.
DNS. Juan Alberteri (Cub)


GC
1. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba23:41:07
2. Luis Macias (Mex) Tecosat 0:24
3. Marcelino Esparza (Mex) Mexico0:36
4. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
5. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela
6. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPDall s.t.
7. Anthony Brea (Ven) Venezuela1:26
8. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus 1:28
9. Juan Magallanes (Mex) Mexico1:31
10. Bernardo Colex (Mex) Tecos1:40
11. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPD1:43
12. Lizardo Benitez (Cub) Cuba1:45
13. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo1:46
14. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas
15. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardoboth s.t.
16. Arnold Alcolea (Cub) Cuba1:47
17. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPD
18. Jesus Zarate (Mex) Tecos
19. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus all s.t.
20. Freddy Parra (Col) Tecos1:48
21. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropus s.t.
22. Yasmani Martinez* (Cub) Cuba1:49
23. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus
24. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
25. Yoandry Freire* (Cub) C.T Cienfuegos
26. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD
27. Andrew Randell (Can) Symmetrics Cycling Team
28. Marsh Cooper* (Can) Symmetrics Cycling Team
29. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPD
30. Francisco Matamoros (Mex) Tecos
31. Jose Contreras (Ven) Venezuela
32. Fredy Buergos* (Cub) Ciego de Avila
33. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardo
34. Yenier Lopez (Cub) Cubaall s.t.
35. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexico2:25
36. Ernesto Cano* (Cub) ISCF Manuel Fajardo4:05
37. Jan Carlos Arias* (Cub) ISCF Manuel Fajardo5:05
38. Jorge Rojas* (Cub) Sancti Spiritus5:15
39. Christian Meier* (Can) Symmetrics Cycling Team5:18
40. Yordenis Crespo* (Cub) Matanzas
41. Raul Granjel* (Cub) ISCF Manuel Fajardo
42. Stefan Poll* (Aut) Denzel Cliff Wien
43. Mario Couso (Cub) Santiago De Cubaall s.t.
44. Pedro Portuondo* (Cub) Santiago De Cuba5:25
45. Jose Medina* (Ven) Venezuela5:37
46. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team5:40
47. Carlos Hernandez (Mex) Mexico6:01
48. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegoss.t.
49. Lisuandy Alonso* (Cub) C.T Cienfuegos7:12
50. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo7:13
51. Reinier Vazquez* (Cub) Matanzas7:14
52. Rodolfo Avila* (Mex) Mexico
53. Yoerlan Marrero* (Cub) Matanzas
54. Roberto Menendez* (Cub) Ciudad Habana
55. David Salomon (Mex) Mexicoall s.t.
56. Jose Mojica* (Cub) Habana7:46
57. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Team9:02
58. Yosvani Barea* (Cub) Holguin10:24
59. Bruno Antero* (Por) Viña Magna Cropus s.t.
60. Nicolai Schwarz* (Ger) Alemania10:25
61. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien14:09
62. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo16:24
63. Yovani Caceres* (Cub) C.T Cienfuegos17:04
64. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD19:23
65. Surley Leon* (Cub) Pinar Del Rio19:24
66. Jose Rodriguez (Cub) Ciego de Avila19:34
67. Angel Castillo* (Cub) Ciudad Habana19:38
68. Noslen Funes* (Cub) C.T Cienfuegos20:19
69. Nico Graf* (Ger) Alemania21:20
70. Wilmen Bravo (Ven) Venezuela22:08
71. Hector Yamay* (Cub) Santiago De Cuba22:42
72. Emilio Barreras* (Cub) Ciego de Avila23:38
73. Dayron Mendez* (Cub) Ciudad Habana24:22
74. Hinolt Hidalgo* (Pan) Rali Panama25:05
75. Eduardo Treto* (Cub) C.T Cienfuegos25:25
76. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama26:24
77. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropus 28:02
78. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama28:11
79. Neorlan Ramos* (Cub) Habana28:57
80. Phillip Seubert* (Ger) Alemania29:24
81. Yunier Alonso (Cub) Habana30:12
82. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus 31:14
83. Eduardo Morejon* (Cub) Matanzas32:39
84. Dayren Lagrana* (Cub) Matanzass.t.
85. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana32:54
86. Salvador Aranda* (Cub) Santiago De Cuba34:59
87. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio35:27
88. Alberto Grana* (Cub) Holguin35:47
89. Jose Carballo* (Cub) Habana36:16
90. Roilan Sena* (Cub) Pinar Del Rio36:43
91. Carlos Arias* (Cub) Ciudad Habana37:45
92. Leinier Padilla* (Cub) Habana38:07
93. Osniel Duarte* (Cub) Pinar Del Rio38:09
94. Odel Caballero* (Cub) Holguin40:38
95. Duany Rivero* (Cub) Villa Clara 41:21
96. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rio42:34
97. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Clara
98. Yoelvis Martinez (Cub) Guantanamoboth s.t.
99. Roberto Fernandez f(Cub) Ciego de Avila42:55
100. Emilio Garcia* (Cub) Santiago De Cuba43:12
101. Christoph Pfingsten* (Ger) Alemania43:17
102. Agustin Martinez* (Cub) Villa Clara 45:17
103. Digider Gonzalez* (Cub) Villa Clara 46:04
104. Jair Suira (Pan) Rali Panama46:48
105. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio48:53
106. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panama51:29
107. Alejandro Gonzalez* (Cub) Villa Clara 56:00
108. Carlos Puente* (Cub) Sancti Spiritus56:20
109. Yulien Rodriguez (Cub) Habana56:57
110. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara 57:44
111. Javier Rodriguez (Cub) Holguin58:10
112. Michel Suarez* (Cub) Ciudad Habana1:01:54
113. Danger Angulo* (Cub) Sancti Spiritus1:03:54
114. Marlon Gonzalez (Cub) Ciego de Avila1:04:41
115. Carlos Fidalgo* (Cub) Guantanamo1:07:02
116. Victor Tellez* (Cub) Holguin1:11:02
117. Eduard Fucks (Aut) Denzel Cliff Wien1:44:09

*=U23


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login