Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

February 22/07 10:40 am - Vuelta a Cuba: Stage 10


Posted by Editoress on 02/22/07
 

Vuelta a Cuba Cuba

Stage 10: Cienfuegos to Cardenas, 175 km

1. Jan Carlos Arias (Cub) ISCF Manuel Fajardo4:20:59
2. Freddy Parra (Col) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
3. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD
4. David Salomon (Mex) Mexico
5. Dayren Lagrana (Cub) Matanzas
6. Marsh Cooper (Can) Symmetrics Cycling Team
7. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habanaanaall s.t.
8. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPD0:17
9. Anthony Brea (Ven) Venezuela
10. Bruno Antero (Por) Viña Magna Cropus
11. Jorge Rojas (Cub) Sancti Spiritus
12. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba
13. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien
14. Reinier Vazquez (Cub) Matanzas
15. Wilmen Bravo (Ven) Venezuela
16. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexico
17. Yosvani Barea (Cub) Holguin
18. Jose Carballo (Cub) Habana
19. Jose Mojica (Cub) Habana
20. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
21. Noslen Funes (Cub) C.T Cienfuegos
22. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas
23. Yordenis Crespo (Cub) Matanzas
24. Duany Rivero (Cub) Villa Clara
25. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team
26. Nicolai Schwarz (Ger) Alemania
27. Marcelino Esparza (Mex) Mexico
28. Juan Magallanes (Mex) Mexico
29. Jose Medina (Ven) Venezuela
30. Nico Graf (Ger) Alemania
31. Roberto Fernandez (Cub) Ciego de Avila
32. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo
33. Neorlan Ramos (Cub) Habana
34. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo
35. Bernardo Colex (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
36. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama
37. Yoerlan Marrero (Cub) Matanzas
38. Odel Caballero (Cub) Holguin
39. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus
40. Hinolt Hidalgo (Pan) Rali Panama
41. Alberto Grana (Cub) Holguin
42. Danger Angulo (Cub) Sancti Spiritus
43. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara
44. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPD
45. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamoall s.t.
46. Roilan Sena (Cub) Pinar Del Rio0:37
47. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Clara0:17
48. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo
49. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rio
50. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio
51. Osniel Duarte (Cub) Pinar Del Rio
52. Yoandry Freire (Cub) C.T Cienfuegos
53. Hector Yamay (Cub) Santiago De Cuba
54. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus
55. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
56. Fredy Buergos (Cub) Ciego de Avila
57. Jose Contreras (Ven) Venezuela
58. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling Team
59. Stefan Poll (Aut) Denzel Cliff Wien
60. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba
61. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela
62. Carlos Arias (Cub) Ciudad Habanaana
63. Eduardo Morejon (Cub) Matanzas
64. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Team
65. Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habanaana
66. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPD
67. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropus
68. Ernesto Cano (Cub) ISCF Manuel Fajardo
69. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama
70. Salvador Aranda (Cub) Santiago De Cuba
71. Carlos Hernandez (Mex) Mexico
72. Emilio Barreras (Cub) Ciego de Avila
73. Francisco Matamoros (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
74. Jesus Zarate (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
75. Eduardo Treto (Cub) C.T Cienfuegos
76. Arnold Alcolea (Cub) Cuba
77. Lisuandy Alonso (Cub) C.T Cienfuegos
78. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habanaana
79. Michel Suarez (Cub) Ciudad Habanaana
80. Rodolfo Avila (Mex) Mexico
81. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus
82. Yunier Alonso (Cub) Habana
83. Yasmani Martinez (Cub) Cuba
84. Lizardo Benitez (Cub) Cuba
85. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus
86. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegos
87. Dayron Mendez (Cub) Ciudad Habanaana
88. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardo
89. Leinier Padilla (Cub) Habana
90. Raul Granjel (Cub) ISCF Manuel Fajardo
91. Yulien Rodriguez (Cub) Habana
92. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara
93. Yenier Lopez (Cub) Cuba
94. Luis Macias (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
95. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropusall s.t.
96. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus0:37
97. Yovani Caceres (Cub) C.T Cienfuegos1:14
98. Victor Tellez (Cub) Holguin
99. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardo
100. Jose Rodriguez (Cub) Ciego de Avila
101. Jair Suira (Pan) Rali Panamaall s.t.
102. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio2:40
103. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panama3:33
104. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD23:29
105. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPDs.t.
GC
1. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba35:22:5
2. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela0:35
3. Marcelino Esparza (Mex) Mexico0:36
4. Adonis Cardoso (Cub) Cubas.t.
5. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPD0:49
6. Jesus Zarate (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara1:34
7. Bernardo Colex (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara1:40
8. Jose Contreras (Ven) Venezuela1:42
9. Arnold Alcolea (Cub) Cubas.t.
10. Lizardo Benitez (Cub) Cuba1:44
11. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas1:46
12. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropus1:48
13. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus1:49
14. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
15. Francisco Matamoros (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
16. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPD
17. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardoall s.t.
18. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus2:05
19. Yoandry Freire (Cub) C.T Cienfuegos2:49
20. Yordenis Crespo (Cub) Matanzas5:17
21. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling Team5:18
22. Stefan Poll (Aut) Denzel Cliff Wiens.t.
23. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team5:40
24. Raul Granjel (Cub) ISCF Manuel Fajardo5:41
25. David Salomon (Mex) Mexico6:56
26. Nicolai Schwarz (Ger) Alemania10:25
27. Luis Macias (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara14:05
28. Juan Magallanes (Mex) Mexico15:16
29. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPD15:34
30. Yasmani Martinez (Cub) Cuba15:36
31. Fredy Buergos (Cub) Ciego de Avila15:59
32. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexico16:12
33. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo17:28
34. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardo18:44
35. Jan Carlos Arias (Cub) ISCF Manuel Fajardo19:22
36. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo21:00
37. Lisuandy Alonso (Cub) C.T Cienfuegos22:55
38. Yoerlan Marrero (Cub) Matanzas22:57
39. Freddy Parra (Col) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara23:54
40. Yosvani Barea (Cub) Holguin24:11
41. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPD24:49
42. Jorge Rojas (Cub) Sancti Spiritus24:58
43. Yenier Lopez (Cub) Cuba25:03
44. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD25:13
45. Anthony Brea (Ven) Venezuela26:29
46. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus27:42
47. Ernesto Cano (Cub) ISCF Manuel Fajardo29:18
48. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegos29:25
49. Jose Medina (Ven) Venezuela31:13
50. Yovani Caceres (Cub) C.T Cienfuegos32:48
51. Carlos Hernandez (Mex) Mexico37:18
52. Reinier Vazquez (Cub) Matanzas38:31
53. Rodolfo Avila (Mex) Mexico
54. Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habanaana
55. Mario Couso (Cub) Santiago De Cubaall s.t.
56. Eduardo Treto (Cub) C.T Cienfuegos39:12
57. Noslen Funes (Cub) C.T Cienfuegos40:02
58. Marsh Cooper (Can) Symmetrics Cycling Team41:08
59. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo43:51
60. Dayron Mendez (Cub) Ciudad Habanaana44:05
61. Hector Yamay (Cub) Santiago De Cuba45:36
62. Jose Mojica (Cub) Habana47:22
63. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama48:03
64. Emilio Barreras (Cub) Ciego de Avila48:25
65. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habanaana48:53
66. Nico Graf (Ger) Alemania50:14
67. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropus50:35
68. Wilmen Bravo (Ven) Venezuela51:19
69. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Team52:19
70. Bruno Antero (Por) Viña Magna Cropus53:41
71. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus54:10
72. Neorlan Ramos (Cub) Habana57:26
73. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio57:56
74. Alberto Grana (Cub) Holguin58:20
75. Salvador Aranda (Cub) Santiago De Cuba58:43
76. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama59:28
77. Carlos Arias (Cub) Ciudad Habanaana1:00:18
78. Hinolt Hidalgo (Pan) Rali Panama1:01:03
79. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habanaana1:01:28
80. Osniel Duarte (Cub) Pinar Del Rio1:02:38
81. Eduardo Morejon (Cub) Matanzas1:03:33
82. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD1:03:39
83. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien1:04:37
84. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rio1:05:30
85. Odel Caballero (Cub) Holguin1:07:38
86. Yunier Alonso (Cub) Habana1:09:48
87. Jose Rodriguez (Cub) Ciego de Avila1:10:52
88. Jair Suira (Pan) Rali Panama1:12:14
89. Dayren Lagrana (Cub) Matanzas1:13:49
90. Leinier Padilla (Cub) Habana1:14:05
91. Roberto Fernandez (Cub) Ciego de Avila1:16:26
92. Roilan Sena (Cub) Pinar Del Rio1:18:35
93. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara1:20:40
94. Yulien Rodriguez (Cub) Habana1:21:44
95. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara1:23:28
96. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus1:23:50
97. Michel Suarez (Cub) Ciudad Habanaana1:26:07
98. Jose Carballo (Cub) Habana1:29:18
99. Duany Rivero (Cub) Villa Clara1:31:42
100. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Clara1:35:22
101. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo1:40:15
102. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio1:41:37
103. Danger Angulo (Cub) Sancti Spiritus1:45:44
104. Victor Tellez (Cub) Holguin1:54:01
105. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panama1:55:52
U23 GC
1. Yoandry Freire - C.T Cienfuegos35:25:41
2. Yordenis Crespo - Matanzasat 2:28
3. Christian Meier - Symmetrics Cycling Team2:29
4. Stefan Poll - Denzel Cliff Wiens.t.
5. Raul Granjel - ISCF Manuel Fajardo2:52
6. Nicolai Schwarz - Alemania7:36
7. Yasmani Martinez - Cuba12:47
8. Fredy Buergos - Ciego de Avila13:10
9. Jan Carlos Arias - ISCF Manuel Fajardo16:33
10. Lisuandy Alonso - C.T Cienfuegos20:06
22. Marsh Cooper - Symmetrics Cycling Team38:19
Points
1. Pedro Pablo Perez - Cuba86pts
2. Anthony Brea - Venezuela83
3. Juan Magallanes - Mexico58
4. Jan Carlos Arias - ISCF Manuel Fajardo50
5. Victor Gomez - Viña Magna Cropus47
6. Gianluca Coletta - Cinelli-Endeka-OPD44
7. Bruno Antero - Viña Magna Cropus42
8. Luis Macias - Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara39
9. Andrew Pinfold - Symmetrics Cycling Team35
10. Freddy Parra - Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara28
21. Marsh Cooper - Symmetrics Cycling Team12
37. Christian Meier - Symmetrics Cycling Team6
54. Svein Tuft - Symmetrics Cycling Team2
Team GC
1. Cuba106:11:37
2. Cinelli-Endeka-Opdat 0:56
2. Tecos Uag
2. Symmetricsboth s.t.
5. Mexico14:08
6. Iscf Manuel Fajardo15:06
7. Matanzas24:50
8. Viña Magna Cropus24:59
9. Venezuela26:26
10. C.T Cienfuegos39:26
11. Pinar Del Rio1:22:59
12. Ciudad Habana1:27:20
13. Sancti Spiritus1:38:58
14. Santiago De Cuba1:41:05
15. Habana1:44:47
16. Ciego De Avila1:52:08
17. Guantanamo1:54:38
18. Rali Panama2:17:53
19. Holguin2:19:27
20. Villa Clara 3:15:36

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login