Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

April 6/07 10:27 am - Good Friday RR


Posted by Editoress on 04/6/07
 

Good Friday Road Race - Ontario

Hosted by Hamilton CC

Master 3 & Senior 4 Men - 38 km
1. Charlie Philbrook (London Centennial Wheelers - RME.4)1:07:19
2. Jarrod Forest (Independent - RME.4)
3. Michael Falikowski (Jamis Racing - RME.3)
4. Carlo Capaldi (Independent - RMM.3)all s.t.
5. Jonathan Wilby (Independent - RME.4)0:22
6. Rob Visser (St. Catharines Cycling Club - RMM.3)0:33
7. Paul Beit (Wheels Of Bloor - RMM.3)0:37
8. Rob Bruce (Independent - RME.4)0:41
9. Jason May (Cyclissimo Cycling Club - RMM.3)1:15
10. Rob Faulkner (Independent - RME.4)1:21
11. Phil Harper (Newmarket Eagles - RMM.3)1:31
12. Shawn Conlon (St. Catharines Cycling Club - RMM.3)1:31
13. Joseph Miller (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RME.4)2:10
14. Jeffrey Poulsen (St. Catharines Cycling Club - RMM.3)2:17
15. Michael Mandel (Independent - RMM.3)2:43
16. David Enns (Brant Cycle - RMM.3)3:13
17. John Fisher (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RMM.3)3:36
18. Robert Dakin (St. Catharines Cycling Club - RME.4)6:27
19. John Alves (Independent - RME.4)6:32
20. Clifford Vanclief (The Hub Bicycle Club - RMM.3)6:55
21. Robert Massicotte (Cyclepath Markham - RMM.3)7:39
22. Matt Wynen (Cycle Cambridge - 107.5 Dave Fm - RME.4)11:25
23. Mark Kremblewski (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.4)11:31
24. Todd Hoover (Independent - RMM.3)11:31
25. Peter Kraiker (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.3)11:31
DNF. Michael Geraghty (Independent - RMM.3)
DNS. Michael Belshaw (Independent - RME.4)
DNS. Glenn Sweazey (Wheels Of Bloor Ct - RMM.3)
DNS. Tim Porter (Midweek Cycling Club - RMM.3)
DNS. Thomas Lees (Speedriver.Com - RMM.3)
DNS. Tomasz Kasprzyk (The Hub Bicycle Club - RME.4)
DNS. Tony Broski (Independent - RMM.3)
DNS. John Stewart (Independent - RMM.3)
DNS. Tom Hannam (Pierik's / Elite Health - RME.4)
DNS. Mauro Rizzardo (Midweek Cycling Club - RME.4)
DNS. Mark Daley (London Centennial Wheelers - RME.4)
Cadet Men - 38 km
1. Andrew Lattimore (Ottawa Bicycle Club - RMU17)1:05:59
2. Trevor Damen (Ottawa Bicycle Club - RMU17)at 1:48
3. Bennett Winn (Impala Bicycles - RMU17)2:40
4. Jordan Kremblewski (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RMU17)4:25
5. Christopher Bradbury (Cyclissimo Cycling Club - RMU17)7:51
6. Kevin Massicotte (Cyclepath Markham - RMU17)8:05
7. Brett Auger (St. Catharines Cycling Club - RMU17)12:50
8. Christopher Sparrow (St. Catharines Cycling Club - RMU15)12:50
DNS. Jeff Tompkins (The Hub Bicycle Club - RMU17)
Cadet Women - 38 km
1. Krista Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWU17)1:15:43
2. Stephanie Bester (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWU17)at 3:06
3. Robyn Mildren (Hamilton Cycling Club - RWU17)
4. Laura Bietola (3 Rox Racing - RWU17)
5. Natasha Oldcorn (Team Hardwood Cycling & Ski Club - RWU17)all s.t.
Junior Women - 38 km
1. Celeste Jones-Baumgardt (Independent - RWJ)1:14:55
Elite 3 Women - 38 km
1. Kathryn Rozitis (Independent - RWE.3)1:15:20
2. Claire Michel (Queen's - RWE.3)at 0:47
3. Aimee Allen (Maple Leaf Cycling Club - RWE.3)0:55
4. Carmen Diges (Independent - RWE.3)1:55
DNF. Joanna Zdrojewska (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWE.3)
Master Women - 38 km
1. Lisa Chrolavicius (Mcmaster - RWMA)1:15:43
2. Andrea Bowker (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RWMA)s.t.
DNS. Rhonda Hall-Couch (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWMA)
DNS. Andrea Bacik (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWMB)
DNS. Leigh Bianco (Cyclissimo Cycling Club - RWMA)
DNS. Corinne Roos (Independent - RWMB)
DNS. Lori Kofman (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWMB)
Elite 3 & Junior Men - 56 km
1. Evan Mundy (Cyclissimo Cycling Club - RMJ)1:50:17
2. Andrew Bradbury (Cyclissimo Cycling Club - RME.3)at s.t.
3. Keir Plaice (Emd Serono Cycle Logik Racing - RME.3)0:02
4. Dave Byer (Independent - RME.3)s.t.
5. Devon Novakowski (Independent - RMJ)0:12
6. Matthew Stein (Maple Leaf Cycling Club - RMJ)0:22
7. Peter Mogg (The Hub Bicycle Club - RME.3)0:25
8. Jan Zak (Mazurcoaching.Com - RMJ)s.t.
9. Ian Young (St. Catharines Cycling Club - RME.3)0:35
10. Erik Box (The Hub Bicycle Club - RME.3)0:38
11. Jamie Riggs (Ottawa Bicycle Club - RMJ)0:59
12. Tim Plunkett (Speedriver.Com - RME.3)1:18
13. Brandon Throop (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.3)
14. Matthew Mccartney (J & J Cycle - RMJ)
15. Zachary Hughes (The Hub Bicycle Club - RMJ)all s.t.
16. Thomas Hums (Sudbury Cycling Club - RMJ)1:41
17. Justen Winster (Pedal Performance - RME.3)2:15
18. Michael Hruska (Mazurcoaching.Com - RMJ)2:28
19. Scott Moore (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RME.3)2:32
20. Marco Cote (Maple Leaf Cycling Club - RMJ)2:41
21. Kerry Abols (Sudbury Cycling Club - RME.3)
22. William Fu (Pedal Performance - RME.3)both s.t.
23. Badih Schoueri (Mazurcoaching.Com - RME.3)2:48
24. Dave Woltz (Independent - RME.3)3:04
25. Brian Eberdt (Midweek Cycling Club - RME.3)4:20
26. Jacob Bosancich (Mazurcoaching.Com - RME.3)4:29
27. Thomas Lees (Speedriver.Com - RME.3)5:54
28. Stephen Meyer (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMJ)5:57
29. Matthew Campbell (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RME.3)s.t.
30. Ernesto Alvarez (Mazurcoaching.Com - RME.3)8:10
31. Michael Belshaw (Independent - RME.4)8:56
32. Matthew Robertson (Spin12 - RMJ)s.t.
33. David Grose (Newmarket Eagles - RMU23.3)8:59
34. Ryan Crawford (Aquila Racing / Racer Sportif - RMJ)9:26
35. David Cramer (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.3)9:32
36. Shawn Staff (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.3)s.t.
37. Ian Turner (Independent - RMJ)9:36
38. Tristan Smit (Bikesports Racing Team - RME.3)9:42
39. John Lucente (Maple Leaf Cycling Club - RMJ)10:31
40. Logan Cornel (Ottawa Bicycle Club - RMJ)10:34
41. Domenic Valela (Independent - RME.3)10:36
42. Simon Szymczak (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RME.3)10:36
43. Joseph Veloce (Aquila Racing / Racer Sportif - RMJ)11:22
44. Jamie Davies (Bikesports Racing Team - RME.3)11:32
45. Guy Vankrimpen (St. Catharines Cycling Club - RME.3)12:26
46. Hani Mehrpouyan (Independent - RME.3)14:32
47. Colin Matsalla (Independent - RME.3)14:47
48. Darren Korten (St. Catharines Cycling Club - RMJ)16:45
49. John Stewart (Independent - RME.3)18:23
50. Kyle Andress (Independent - RME.3)21:15
51. Aidan Moore (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.3)23:08
52. Adam Yantha (Independent - RME.3)23:26
DNF. Greg Allen (Maple Leaf Cycling Club - RME.3)
DNF. Enrico Traini (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.3)
DNF. John Fisher (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RMJ)
DNF. Karson Linton (Peterborough Cycling Club - RMJ)
DNF. Jason Daplyn (Brockville Cycling Club - RMJ)
DNF. Adrian Huemmer (Mazurcoaching.Com - RMJ)
DNF. Ryan Murray (Arrow Racing - RME.3)
DNF. Chris Jackson (Independent - RMJ)
DNF. Andrew Dadds (Jamis Racing - RMJ)
DNF. Duncan Jackson (Mazurcoaching.Com - RME.3)
DNF. Christopher Bent (Team R.A.C.E - RMJ)
DNF. Zachary Jones (Mazurcoaching.Com - RME.3)
DNF. Dave Brown (Bikesports Racing Team - RME.3)
DNF. Scott Kelly (Independent - RME.3)
DNF. Shawn Clarke (West Of Quebec Wheelers - RME.3)
DNF. Scott Luscombe (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RME.3)
DNF. Ryan Murray (Arrow Racing - RME.3)
DNF. Andrew Durward (Speedriver.Com - RME.3)
DNS. Justin Steeds (Waterloo Cycling Club - RME.3)
DNS. Nathan Schnarr (Waterloo Cycling Club - RME.3)
DNS. Matt Ellis (Independent - RME.3)
DNS. Chadwick Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMJ)
Master 2 Men - 56 km
1. Kees Louws (London Centennial Wheelers - RMM.2)2:01:39
2. Marten Mann (Reynold Cycle/Trek - RMM.2)
3. Stephen Ciazynski (St. Catharines Cycling Club - RMM.2)
4. Andy Leger (J & J Cycle - RMM.2)
5. Tom Fernandez (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.2)
6. Ryan Trant (Cyclepath Oakville Race Team - RMM.2)
7. Julian Howitt (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.2)
8. Rick Meloff (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMM.2)
9. Leo St. Germain (Mississauga Bicycle Racing Club - RMM.2)
10. Craig Maceachern (Cyclissimo Cycling Club - RMM.2)
11. Oscar Retamal (Independent - RMM.2)all s.t.
12. Sergio Bolzon (Speed River Cycling Club - RMM.2)0:10
13. Craig Vedova (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.2)
14. Andy Selin (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.2)
15. Iain Allen (Independent - RMM.2)
16. Julio Pascoa (London Honda Westhaven Homes - RMM.2)all s.t.
17. Darko Antic (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.2)0:14
18. Roderick Olliver (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.2)0:26
19. Kevin Mclean (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.2)s.t.
20. Phill Vermette (Caboto Velo/Cane Creek Cycling - RMM.2)0:57
21. Dave Scott (Speedriver.Com - RMM.2)3:14
22. Greg Palmer (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.2)s.t.
23. Thomas Hanrahan (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RMM.2)6:29
24. William Shewan (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.2)7:13
25. John De Boer (Waterloo Cycling Club - RMM.2)12:04
DNF. Richard Hall (Newmarket Eagles - RMM.2)
DNF. Chris Helwig (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.2)
DNF. John Mccormick (The Hub Bicycle Club - RMM.2)
DNF. Fred Pepper (Mazurcoaching.Com - RMM.2)
DNF. Paul Dean (London Honda Westhaven Homes - RMM.2)
DNF. Glen Mccrone (Newmarket Eagles - RMM.2)
DNF. Dean Lowrie (London Honda Westhaven Homes - RMM.2)
DNF. Greg Andre-Barrett (Cyclepath Oakville Race Team - RMM.2)
DNF. Terry Rice (Team H&R Block - RMM.2)
DNF. Chris Chambers (Team R.A.C.E - RMM.2)
Elite 1 & 2 Women - 56 km
1. Leigh Hobson (Cheerwine - RWE.1)2:01:39
2. Denise Ramsden (Team Ultralink - RWE.2)
3. Terri Gregotski (Fly Gurlz - RWE.2)both s.t.
4. Sue Trimble-Haviland (Independent - RWE.2)0:10
5. Naomi Cermak (Team Terry Precision - RWE.2)0:21
6. Anne Guzman (Team Kenda Tire - RWE.2)1:20
7. Ireen Wieditz (Terry Precision Cycling Team - RWE.2)7:13
8. Heather Davidson-Meyn (Mazurcoaching.Com - RWE.1)12:04
DNF. Tara Ross (Team Advil-Chapstick - RWE.1)
DNF. Sarah Coney (Emd Serono Cycle Logik Racing - RWE.2)
DNS. Julia Farell (Team Ultralink - RWE.1)
Elite 1 & 2 Men - 74 km
1. Thorben Wieditz (Italpasta-Transport Belmire - RME.1)2:01:55
2. Peter Morse (Jet Fuel Coffee - RME.1)
3. Derrek Ivey (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.2)both s.t.
4. Bryan Rusche (Cyclissimo Cycling Club - RME.1)0:02
5. Heath Cockburn (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)0:40
6. Charlie Bryer (Team Spin 12 - RME.1)1:07
7. Chris Freeland (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.2)1:17
8. Chris Atkins (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)1:23
9. Nathan Chown (Cyclissimo Cycling Club - RME.2)
10. Jason Valenti (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)
11. Jonathan Prosser (Aquila Racing / Racer Sportif - RME.2)all s.t.
12. Adam Thuss (Team R.A.C.E - RME.2)1:30
13. Daniel Maggiacomo (Italpasta-Transport Belmire - RME.1)
14. Stephen Keeping (West Quebec Wheelers - RME.1)
15. Alexander Fulton (Independent - RME.2)
16. Jamie Gilgen (Bikesports Racing Team - RME.2)
17. Alex Bhogal (Mazurcoaching.Com - RME.2)all s.t.
18. Attila Hajdu (Mississauga Bicycle Racing Club - RME.2)1:38
19. Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RME.1)1:41
20. Thomas Foster (Racer Sportif - RME.2)
21. Chris Bruckner (Impala Bicycles - RME.2)
22. Chris Saunders (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)all s.t.v
23. Matthew Guse (Team R.A.C.E - RME.2)1:44
24. John Van Arragon (The Hub Bicycle Club - RME.2)1:47
25. Graydon Raymer (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)s.t.
26. Martin Lazarski (Italpasta Transport Belmire - RME.2)1:52
27. Mark Batty (Team R.A.C.E - RME.2)2:08
28. Matt Kings (Hamilton Cycling Club - RME.2)2:13
OTL. Marco Li (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.2)
OTL. Matthew Bell (Cyclissimo Cycling Club - RME.2)
OTL. Justin Steeds (Waterloo Cycling Club - RME.2)
OTL. Sebastian Porten (Aquila Racing / Racer Sportif - RME.2)
OTL. Blair Purvis (Independent - RME.2)
OTL. Ed Veal (Cyclissimo Cycling Club - RME.1)
OTL. James Macdonald (Cyclissimo Cycling Club - RME.2)
OTL. Zachary Winn (Impala Bicycles - RME.2)
OTL. Kevin Hazzard (Jet Fuel Coffee - RME.2)
DQ. Brandon Crichton (Symmetrics Racing Team - RME.1)
DNS. Brett Boniface (Chazal P/B Chambery Cyclisme - RME.1)
NP. Samuel Bail (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)
NP. Jason Rody (Arrow Racing - RME.2)
NP. James Larmer (Sudbury Cycling Club - RME.2)
NP. Jason Skalski (Preferred Care - RME.2)
NP. Erich Baumhard (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing - RME.1)
NP. Vince De Jong (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)
NP. Kyle Douglas (3 Rox Racing - RME.2)
NP. Mark Stables (Independent - RME.2)
NP. Charlie Goreman (Fresh Air Experience Racing Team - RME.2)
NP. Eric Robertson (Team R.A.C.E - RME.2)
NP. Michael Dennis (Speedriver.Com - RME.2)
NP. Mike Larantry (Ag Edwards - RME.2)
Master 1 Men - 56 km
1. Greg Cavanagh (Cyclepath Oakville - RMM.1)1:36:00
2. Kevin Davis (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)at s.t.
3. Steve Heck (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)0:28
4. Dan Lefebvre (Team R.A.C.E - RMM.1)
5. Stuart Mckay (Cycle 4 Ms - RMM.1)
6. Julio Goncalves (London Honda Westhaven Homes - RMM.1)
7. Christopher Paton (Cycle 4 Ms - RMM.1)
8. Ed Campbell (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
9. Miguel (mike) Novo (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)
10. Fred Perez (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)
11. Martin Derlacki (Midweek Cycling Club - RMM.1)
12. John Pucic (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
13. Stephen Eastwood (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
14. Stirling Mcarthur (Cycle 4 Ms - RMM.1)
15. Jonathan Wood (Ertc - RMM.1)
16. Paolo Dilecce (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
17. Peter Kofman (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.1)
18. Chris Wood (Sound Solutions - RMM.1)
19. Mike Viel (Invita Racing - RMM.1)
20. Robert Brehn (Jet Fuel Coffee - RMM.1)
21. Adrian Jackson (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)all s.t.
22. Bob Markewich (Independent - RMM.1)0:36
23. Marc Boudreau (Ride With Rendall - RMM.1)0:38
24. Carmine Caravaggio (Invita Racing - RMM.1)0:42
25. Carlos Goncalves (London Honda Westhaven Homes - RMM.1)
26. Craig Mccarthy (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)
27. Shane Lavell (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
28. Brian Haum (Pierik's / Elite Health - RMM.1)
29. Andrew Stewart (Project Freeride - RMM.1)
30. Doug Richards (Pierik's / Elite Health - RMM.1)
31. Edward Renkema (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
32. Ian Mackellar (Cycle 4 Ms - RMM.1)
33. Gregory T. Cushing (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
34. Craig C Hawkes (The Cyclery - RMM.1)
35. Tom Villano (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)
36. Hamish Gordon (Team R.A.C.E - RMM.1)all s.t.
37. Steven Smith (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.1)1:05
38. Mark Summers (Sound Solutions - RMM.1)
39. Jason Vincze (Sound Solutions - RMM.1)both s.t.
40. Martin Ray (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)1:20
41. Patrick Dooling (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)1:57
42. Donald Smith (Pierik's / Elite Health - RMM.1)2:18
43. Sam Babe (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)s.t.
44. Francois Faust (Team R.A.C.E - RMM.1)2:37
45. James Bongard (Sound Solutions - RMM.1)3:07
46. Greg Bishop (Pierik's / Elite Health - RMM.1)8:41
47. Mike Vantil (Pierik's / Elite Health - RMM.1)8:41
48. Jon Barnes (Independent - RMM.3)10:42
49. Frank Watts (Pierik's / Elite Health - RMM.1)16:06
50. Jonathan Mitchell (Invita Racing - RMM.1)18:54
DNF. Douglas Holt (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
DNF. Matthew Chaffe (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)
DNF. Andrew Macdonald (Invita Racing - RMM.1)
DNF. Paul Devries (Team R.A.C.E - RMM.1)
DQ. Garnett Abbey (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
DQ. Thomas Schmidt (Zm Cycling Club - RMM.1)
DQ. Erik Davis (Cycle 4 Ms - RMM.1)
DQ. Joe Torchia (London Honda Westhaven Homes - RMM.1)
DQ. Ilija Petrovski (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
DQ. Scott Dorfman (Queen City / Handlebars - RMM.1)
DQ. Glenn Cameron (Sound Solutions - RMM.1)
DQ. Tony Abramavicius (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
DNS. Piers Davidge (Cycle 4 Ms - RMM.1)
DNS. Craig Kaufman (Cyclepath Oakville Race Team - RMM.1)
DNS. Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
DNS. Benedict Ayson (Cycle 4 Ms - RMM.1)
NP. Duncan Salisbury (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.1)
NP. Jarek Skonieczny (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
NP. Malcolm Eade (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
NP. Roberto Vani (Jamis Racing - RMM.1)
NP. Mijoslaw Gacek (Independent - RMM.1)
NP. Robert Fletcher (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)
NP. Mark Hearn (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
NP. W. Drew Robertson (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)
NP. James Layfield (Team R.A.C.E - RMM.1)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login