Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 1 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

April 8/07 4:13 am - Tour of Flanders Full Results


Posted by Editor on 04/8/07
 

Tour of Flanders (ProTour) - Belgium

1 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                          6:10:15
2 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto                                    s.t.
3 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                      at 0:05
4 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                            
5 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel                         both s.t.
6 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel                               0:13
7 Nick Nuyens (Bel) Cofidis                                               
8 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                           
9 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                  all s.t.
10 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                      0:35
11 Jesus Del Nero (Esp) Saunier Duval-Prodir                              
12 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic                                  
13 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile                                        
14 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                         
15 Gregory Rast (Sui) Astana                                              
16 Steffen Wesemann (Sui) Wiesenhof-Felt                                  
17 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis                                        
18 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                          
19 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                          all s.t.
20 Bjorn Leukemans (Bel) Predictor-Lotto                              0:42
21 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Innergetic                           0:48
22 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com                                     1:32
23 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Tonissteiner                       
24 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems                        
25 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                              
26 Frederic Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Tonissteiner                   
27 Brett Lancaster (Aus) Milram                                           
28 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano                                  
29 Arnaud Coyot (Fra) Unibet.com                                          
30 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano                                     
31 Fabio Sabatini (Ita) Milram                                            
32 Bas Giling (Ned) Wiesenhof-Felt                                        
33 Martin Elmiger (Sui) Ag2r Prevoyance                                   
34 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                  
35 Leon Van Bon (Ned) Rabobank                                            
36 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                              
37 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital                                   
38 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel                               
39 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto                                     
40 Markel Irizar (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  
41 Matthew Wilson (Aus) Unibet.com                                        
42 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet-Tonissteiner                    
43 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel                                 
44 Koen De Kort (Ned) Astana                                              
45 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                       
46 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                                    
47 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir                         
48 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com                                       
49 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                            
50 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Tonissteiner                       
51 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto                               
52 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                     
53 Fabian Cancellara (Sui) Team CSC                                       
54 Jorg Ludewig (Ger) Wiesenhof-Felt                                      
55 Andreas Klier (Ger) T-Mobile                                           
56 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano                                  
57 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile                                             
58 Serguei Ivanov (Rus) Astana                                            
59 Peter Van Petegem (Bel) Quickstep-Innergetic                   all s.t.
60 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                 2:57
61 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                   
62 Matthew White (Aus) Discovery Channel                                  
63 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom                                  
64 Elio Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems                              
65 Christophe Laurent (Fra) Credit Agricole                               
66 Laurent Mangel (Fra) Ag2r Prevoyance                                   
67 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram                                     
68 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                           
69 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen              
70 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne                                   
71 Francisco Jose Ventoso (Esp) Saunier Duval-Prodir                      
72 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet-Tonissteiner                       
73 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital                                    
74 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                  all s.t.
75 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-Fondital                            6:50
76 Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto                                  
77 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic                     both s.t.
78 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital                             6:55
79 Igor Abakoumov (Bel) Astana                                            
80 Frederic Guesdon (Fra) Francaise Des Jeux                              
81 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic                              
82 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                    
83 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic                      all s.t.
84 Fabio Sacchi (Ita) Milram                                          7:10
85 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                   
86 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile                                          
87 Olaf Pollack (Ger) Wiesenhof-Felt                                      
88 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                    
89 Alexandre Usov (Blr) Ag2r Prevoyance                                   
90 Baden Cooke (Aus) Unibet.com                                           
91 Ludovic Auger (Fra) Francaise Des Jeux                                 
92 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                          
93 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                          all s.t.
94 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                                9:47
95 Frederik Willems (Bel) Liquigas                                   10:22
96 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                             
97 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                     
98 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                    
99 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                         
100 Jose Vicente Garcia (Esp) Caisse d'Epargne                    all s.t.
101 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems                     12:37
102 Alan Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    
103 Pedro Horrillo (Esp) Rabobank                                         
104 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                  
105 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner                                    
106 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto                                    
107 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                  
108 Kevin De Weert (Bel) Cofidis                                          
109 Sebastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic                         
110 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen              
111 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen        
112 Allan Johansen (Den) Team CSC                                         
113 Sebastien Minard (Fra) Cofidis                                        
114 Thierry Marichal (Bel) Francaise Des Jeux                             
115 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com                                         
116 Jan Boven (Ned) Rabobank                                      all s.t.
DNF Steven De Jongh (Ned) Quickstep-Innergetic                            
DNF Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto                               
DNF Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto                                    
DNF Markus Eichler (Ger) Unibet.com                                       
DNF Jimmy Casper (Fra) Unibet.com                                         
DNF Matti Breschel (Den) Team CSC                                         
DNF Kasper Klostergard (Den) Team CSC                                     
DNF Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                        
DNF Jose Joaquin Rojas (Esp) Caisse d'Epargne                             
DNF Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne                                   
DNF Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne                                  
DNF Vicente Reynes (Esp) Caisse d'Epargne                                 
DNF Luis Leon Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne                              
DNF Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                                 
DNF Andoni Aranaga (Esp) Euskaltel-Euskadi                                
DNF Unai Uribarri (Esp) Euskaltel-Euskadi                                 
DNF Iban Mayoz (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    
DNF Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel-Euskadi                               
DNF Iban Iriondo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  
DNF Koldo Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               
DNF David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir                               
DNF Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir                         
DNF Angel Gomez Gomez (Esp) Saunier Duval-Prodir                          
DNF Raul Alarcon (Esp) Saunier Duval-Prodir                               
DNF Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                               
DNF Stephane Poulhies (Fra) Ag2r Prevoyance                               
DNF Loyd Mondory (Fra) Ag2r Prevoyance                                    
DNF Christophe Riblon (Fra) Ag2r Prevoyance                               
DNF Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prevoyance                                  
DNF Renaud Dion (Fra) Ag2r Prevoyance                                     
DNF Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                                 
DNF Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                               
DNF Michiel Elijzen (Ned) Cofidis                                         
DNF Tyler Farrar (USA) Cofidis                                            
DNF Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis                                        
DNF Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                               
DNF Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole                                   
DNF Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                                
DNF Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                     
DNF Sebastien Chavanel (Fra) Francaise Des Jeux                           
DNF Christophe Detilloux (Bel) Francaise Des Jeux                         
DNF Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux                             
DNF Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                     
DNF Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     
DNF Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner                                        
DNF Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner                                     
DNF Bert Grabsch (Ger) T-Mobile                                           
DNF Servais Knaven (Ned) T-Mobile                                         
DNF Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile                                       
DNF Roger Hammond (GBr) T-Mobile                                          
DNF Roberto Petito (Ita) Liquigas                                         
DNF Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                       
DNF Murilo Fischer (Bra) Liquigas                                         
DNF Erik Zabel (Ger) Milram                                               
DNF Marcel Sieberg (Ger) Milram                                           
DNF Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram                                         
DNF Bram De Groot (Ned) Rabobank                                          
DNF Guennadi Mikhailov (Rus) Astana                                       
DNF Aaron Kemps (Aus) Astana                                              
DNF Benoit Joachim (Lux) Astana                                           
DNF Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                 
DNF Steve Cummings (GBr) Discovery Channel                                
DNF Antonio Cruz (USA) Discovery Channel                                  
DNF Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen             
DNF Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen         
DNF Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen              
DNF Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen         
DNF Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
DNF James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet-Tonissteiner                
DNF Jan Kuyckx (Bel) Landbouwkrediet-Tonissteiner                         
DNF Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tonissteiner                     
DNF Robert Wagner (Ger) Wiesenhof-Felt                                    
DNF Daniel Musiol (Ger) Wiesenhof-Felt                                    
DNF Stefan Van Dijck (Ned) Wiesenhof-Felt                                 
DNF Felix Odebrecht (Ger) Wiesenhof-Felt                                  
DNF Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems                         
DNF Ilya Chernetsky (Rus) Tinkoff Credit Systems                          
DNF Nikolai Trussov (Rus) Tinkoff Credit Systems                          
DNF Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems                               
DNF Anton Mindlin (Rus) Tinkoff Credit Systems                            
DNF Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                                   
DNF Christian Müller (Ger) Skil-Shimano                                   
DNF Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano                             
DNF David Deroo (Fra) Skil-Shimano


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login