Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

April 21/07 7:42 am - Houffalize World Cup: Start Lists


Posted by Editoress on 04/21/07
 

Houffalize World Cup 2007 Belgium

Coverage sponsored by Maxxis
and Vélirium

Start lists

MenPlate #
1Julien Absalon (Fra) Orbea
2Christoph Sauser (Sui) Specialized
3José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team
4Bart Brentjens (Ned) Dolphin Bike Team
5Florian Vogel (Sui) Swisspower Mtb Team
7Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein
8Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team
9Nino Schurter (Sui) Swisspower Mtb Team*
10Michael Weiss (Aut) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team
11Fredrik Kessiakoff (Swe) Cannondale-Vredestein
12Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher
13Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team
14Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team
15Martin Kraler (Aut) Gewiss Bianchi
16Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling
18Balz Weber (Sui) Bikepark.Ch Tui
19Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre International
20Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International
21Oliver Beckingsale (GBr) Giant
22Marti Gispert Labarta (Esp) Spiuk-Tau Ceramica
23Filip Meirhaeghe (Bel) Versluys-Landbouwkrediet Mtb
24Jader Zoli (Ita) Asd Ktm International Team
25Carlos Coloma Nicolas (Esp) Spiuk-Tau Ceramica
26Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein
27Martin Gujan (Sui) Athleticum
28Peter Riis Andersen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike
29Mirko Pirazzoli (Ita) Italian National Team
30Alban Lakata (Aut) Trek-Vw
31Christoph Soukup (Aut) Team Fuji Bikes Europe
32Karl Platt (Ger) Team Bulls
33Jakob Fuglsang (Den) Cannondale-Vredestein*
34Thomas Frischknecht (Sui) Swisspower Mtb Team
35Hector Leonardo Paez Leon (Col) Full-Dynamix-R.S.M.
36Bas Peters (Ned) Netherlands National Team
37Yury Trofimov (Rus)
38Karl Markt (Aut)
39Stefan Sahm (Ger) Team Bulls
40Marco Aurelio Fontana (Ita)
41Stéphane Tempier (Fra) Gewiss Bianchi*
42Jeremiah Bishop (USA) Trek-Vw
43Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea
44Marek Galinski (Pol)
45Nicolas Filippi (Fra) Scott Valloire Galibier
47Tony Longo (Ita)
48Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike
49Gion Manetsch (Sui)
50Lukas Flückiger (Sui)
51Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Asd Ktm International Team
52Christof Bischof (Sui) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team
53Pierre Lebreton (Fra) Bh-Sr. Suntour
54Michael Broderick (USA)
55Andreas Kugler (Sui) Fischer-Bmc
56Geoff Kabush (Can) Maxxis
57Rudi Van Houts (Ned) Dolphin Bike Team
58Jérome Chevallier (Fra)
59Jelmer Pietersma (Ned)
60Tim Bohme (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike
61Chris Jongewaard (Aus) Dolphin Bike Team
62Todd Wells (USA)
63Clinton Robert Avery (NZl)*
64Dylan Cooper (Aus)
65Burry Stander (Rsa)*
66Sid Taberlay (Aus) Dolphin Bike Team
67Shaun Lewis (Aus)*
68Lachlan Norris (Aus)*
69Max Plaxton (Can) Rocky Mountain Haywood*
70Jaroslav Kulhavy (Cze)*
71Igor Bogdan (Ukr)
72Daniel McConnell (Aus)*
73Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher*
74Sergiy Rysenko (Ukr)
75John Jairo Botero Salazar (Col) Macosta - Leecougan
76Periklis Ilias (Gre)*
77Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea
78Sam Jurekovic (USA)*
79Wolfram Kurschat (Ger)
80John Paul Pearton (Rsa)
81Oleksandr Yakymenko (Ukr)*
82Emil Lindgren (Swe) Gewiss Bianchi*
83Andrea Tiberi (Ita) Asd Ktm International Team*
84Paolo Montoya (Crc) Macosta - Leecougan*
86Bilal Akgul (Tur)
87Colin Cares (USA)*
88Anders Hovdenes (Nor) Team Etto Hoydahl*
89Jean-Christophe Peraud (Fra) Orbea
90Maxim Gogolev (Rus)
91Ole Christian Fagerli (Nor) Team Etto Hoydahl
92Daniel Braunsteins (Aus)*
93Dariusz Batek (Pol) Halls Professional Mtb Team*
94Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher
95Ian Bibby (GBr)*
96Israel Nunez Baticon (Esp) Massi
97Marc Trayter Alemany (Esp) Spiuk-Tau Ceramica
98Nicolas Bazin (Fra) Bh-Sr. Suntour
99Vaclav Hlavac (Cze)*
100Milan Spesny (Cze) Merida Biking Team
101Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Massi
102Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike
103Martino Fruet (Ita)
104Evguen Petchenine (Rus) Format-Udmurtia
105Evgeny Krylov (Rus)*
106Marcin Karczynski (Pol) Halls Professional Mtb Team
108Dario Alejandro Gasco (Arg) Massi*
109Marios Athanasiades (Cyp) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team*
110Max Oste Macdonald (Swe)*
111Kamil Alev (Tur) Goldcity Alanya*
112Olivier Maignan (Fra) Bh-Sr. Suntour
113Magnus Darvell (Swe)
114Jan Skarnitzl (Cze)*
115Filip Eberl (Cze)
116Ludovic Mottet (Bel)*
117Rotem Ishai (Isr)*
118Marc Colom (Fra)*
119Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team*
120Mehmet Kurt (Tur)
121Guillaume Vinit (Fra) Scott Valloire Galibier*
122Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International
123Hannes Metzler (Aut)
124Axel Bult (Ned)
125Georgios Pattes-Toumanis (Gre)*
126Jürg Graf (Sui)
127Lee Williams (GBr)
128Lukas Vlach (Cze) Merida Biking Team
129Giuseppe Lamastra (Ita)
130Thijs Al (Ned) Beone Mountainbiketeam
132Ondrej Zeleny (Cze)
133Kris Sneddon (Can) Kona Bikes
134Tim Wijnants (Bel) Dolphin Bike Team*
135Hans Becking (Ned) Beone Mountainbiketeam*
136Romain Lejeune (Fra) Team New Cycling*
137Hannes Genze (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike
138François Bailly Maitre (Fra) Scott Valloire Galibier*
139Halil Korkmaz (Tur) Goldcity Alanya
140Frank Schotman (Ned)
141Paul Oldham (GBr)
142Roman Rametsteiner (Aut)
143Bjorn Brems (Bel) Dolphin Bike Team*
144Maxime Marotte (Fra)*
145Luka Kodra (Slo)*
146Philip Spencer (GBr) Subaru-Gary Fisher
147Tomas Vokrouhlik (Cze) Ceska Sporitelna Mtb
148Davy Coenen (Bel) 2mega-Saeco
149Jules Chabanon (Fra) Team New Cycling*
150Steffen Thum (Ger) Team Mayer Stevens
151Peter Frohlich (Aut) Team Hotec / Rsp
152Truls Haugseth (Nor) Team Etto Hoydahl
153Klaus Nielsen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike
154Patrik Gallati (Sui) Swisspower Mtb Team*
155Till Marx (Sui) Swisspower Mtb Team
156Oliver Aviles Gilabert (Esp) Spiuk-Tau Ceramica*
157Alexis Vuillermoz (Fra) Scott Valloire Galibier*
158Robert Gehbauer (Aut) Multivan Merida Biking Team*
159Oldrich Hakl (Cze) Merida Biking Team
160Zdenek Mlynar (Cze) Max Cursor
161Bart Van Hecke (Bel) Lingier-Versluys Team*
163Peter Coddens (Bel) Lingier-Versluys Team
164Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team
165Gerry Werckx (Bel) Lingier-Versluys Team
166Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Team Lapierre International
167Vivien Legastelois (Fra) Team Lapierre International*
168Juri Ragnoli (Ita) Macosta - Leecougan*
169Ugur Hakki Tosun (Tur) Goldcity Alanya
171Julio Humberto Caro Silva (Col) Full-Dynamix-R.S.M.
172Massimo De Bertolis (Ita) Full-Dynamix-R.S.M.
174Frank Beemer (Ned) Dolphin Bike Team*
176Kristian Hynek (Cze) Ceska Sporitelna Mtb
177Jelmer Jubbega (Ned) Cannondale-Vredestein*
178Martin Matrat (Fra) Bh-Sr. Suntour*
179Tim Ottens (Ned) Beone Mountainbiketeam*
180Rick Evers (Ned) Beone Mountainbiketeam
181Jimmy Tielens (Bel) 2mega-Saeco
182Rob Vangenechten (Bel) 2mega-Saeco*
183Dries Hollanders (Bel) 2mega-Saeco*
185Mattias Wengelin (Swe)*
186Lukas Sablik (Cze)*
187Pascal Meyer (Sui)*
188Lukas Kaufmann (Sui)*
189Miha Solar (Slo)
190Matthias Flückiger (Sui)*
191Freddy Betremieux (Fra)*
192Jérome Junker (Lux)
193Anton Gogolev (Rus)
195Alexey Medvedev (Rus)
196Ian Creber (GBr)*
197Denis Vorontsov (Rus)*
198Damian Mroncz (Pol)
199Bogdan Czarnota (Pol)
200Ivan Seledkov (Rus)
201Mathijs Wagenaar (Ned)
202Alexander Wetterhall (Swe)*
203Niels Wubben (Ned)*
204Joris Boillat (Sui)
205Erik Nellen (Ned)*
206Severin Disch (Sui)*
207Jordy Luisman (Ned)*
208Nieck Busser (Ned)*
209Martin Fanger (Sui)*
210Kryspin Pyrgies (Pol)*
211Jiri Hudecek (Cze)*
212Lars Bleckur (Swe)*
214Tom Last (GBr)*
215Gody Jacobs (Bel)
216Jeff Hall (USA)
217William Bjergfelt (GBr)
218Ivan Schalbetter (Sui)
219Hjalmar Bengtsson (Swe)*
221Andreas Moser (Sui)
222Max Friedrich (Ger)
223Joris Massaer (Bel)
224Tim Heemskerk (Ned)
225Patrick Gaudy (Bel)
226Quincy Vens (Bel)*
227Michel Luginbuehl (Sui)*
228Uwe Hochenwarter (Aut)*
229Robert Odink (Sui)
230Ivan Planzer (Sui)
232Calle Friberg (Swe)
233Tobias Witzack (Ger)
234Ruud Rentmeester (Ned)
235Muammer Yildiz (Tur)
236Jiri Novak (Cze)*
237Kristof Bomans (Bel)
238Roland Plank (Aut)
239Radim Korinek (Cze)
240Daniel Suter (Sui)
241Andras Melts (Hun)
242Andi Weinhold (Ger)*
244Kevin Van Hoovels (Bel)*
245Silvio Bundi (Sui)
246Fabian Giger (Sui)*
248Rene Tann (Ger)*
* Espoir
WomenPlate #
1Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team
2Marie-Helene Premont (Can) Rocky Mountain Haywood
3Sabine Spitz (Ger) Ghost International Racing Team
4Irina Kalentieva (Rus) Topeak-Ergon
5Margarita Fullana (Esp) Spiuk-Tau Ceramica
6Nina Göhl (Ger) Multivan Merida Biking Team
7Lene Byberg (Nor) Specialize
8Mary McConneloug (USA) Kenda/Se

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login