Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

April 24/07 10:53 am - Alberta Mountain Bike XC Cup #1


Posted by Editoress on 04/24/07
 

Coulee Cruiser XC April 22nd, Lethbridge AB
Courtesy ABA

No Surprises at Alberta XC opener

Pleasant temperatures and a physically demanding course greeted 107 riders Sunday at the Coulee Cruiser, the kick-off event of the 2007 Alberta Mountain Bike XC Cup.

As expected, Mical Dyck (Trek/Terrascape) and a returning-to-form Roddi Lega (United Cycle) dominated the Elite categories, each defeating the competition by several minutes. The Elite Men's category did feature some close racing, albeit for second place, with Dallas Morris (Team H&R Block) finishing ahead of Brian Bain (Cyclemeisters/Bow Cycle).

The course, winding up and down the coulees of the Oldman River Valley in Lethbridge, featured few technical challenges but did include several lung-busting climbs which forced many riders to dismount, followed by swoopy single-track downhills.

Thanks to Peter Kwan and the Headwinds Cycling Club of Lethbridge for hosting the event.

Elite Men - 5 Laps, 25 Km
1. Roddi Lega (United Cycle - Elite Men)1:43:23
2. Dallas Morris (Team H&R Block - Elite Men)1:47:24
3. Brian Bain (Cyclemeisters/Bow Cycle - U23 Men)1:48:18
4. Ryan Hopping (La Z Boy Cycling Team - Elite Men)1:49:28
5. Evan Sherman (United Cycle - Elite Men)1:50:06
6. Jon Nutbrown (Ridley's - Elite Men)1:51:12
7. Dion Clark (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Men)1:56:37
8. Pat Doyle (Deadgoat - Elite Men)1:56:50
9. Mike Sarnecki (Team I.N.G. - Elite Men)2:01:59
10. Jeff Neilson (Terrascape - Master Expert Men A)2:05:05
11. Earl Nolan (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Men)2:16:35
Dnf. Frederic Langevin (Couloir Cycle and Ski - Elite Men)
Elite Women - 4 Laps, 20 Km
1. Mical Dyck (Terrascape Racing - Elite Women)1:35:26
2. Trish Grajczyk (Deadgoat - Master Expert Women B)1:45:41
3. Margie Smith (Independent - Elite Women)1:52:00
4. Andrea Stevens (Terrascape Racing - Elite Women)1:55:01
Expert Women - 3 Laps, 15 Km
1. Cindy Koo (Deadgoat - Master Expert Women A)1:37:51
2. Lauren Lankester (bicisport - Junior Expert Women)1:41:14
3. Jennifer Virtue (Cyclemeisters/Bow Cycle - Junior Expert Women)1:56:31
Sport Women - 2 Laps, 10 Km
1. Brooke Gosling (Rundle Mountain CC - Elite Sport Women)0:56:16
2. Amy Barnett (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Sport Women)0:57:29
3. Jodi Siever (Spin Sisters - Master Sport Women A)1:00:00
4. Kelly Hall (Juventus - Junior Sport Women)1:02:28
5. Tami Thicke (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Sport Women)1:03:13
6. Shantel Koenig (Independent - Elite Sport Women)1:04:39
7. Aimee Willette (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Sport Women)1:07:37
Dnf. Samantha Grover (Juventus - U17 Expert Women)
Expert Men - 4 Laps, 20 Km
1. Cam McKnight (ERTC/redbike - Elite Expert Men)1:26:00
2. Chris McNeil (Team H@R Block - Master Expert Men A)1:28:15
3. Mike McKee (Deadgoat - Master Expert Men A)1:29:12
4. Devin Erfle (Deadgoat - Master Expert Men A)1:31:10
5. Erik Bakke (Deadgoat - Elite Expert Men)1:32:34
6. Justin Middleton (Juventus - Junior Expert Men)1:33:38
7. Dustin Andrews (Cyclemeisters/Bow Cycle - Junior Expert Men)1:36:15
8. Keith Batstone (Frank's Red Hot - Master Expert Men A)1:36:29
9. Steven Johnson (Independent - Master Expert Men A)1:38:23
10. Greg Dycke (KHS Canada - Master Expert Men A)1:38:27
11. Bruce Penner (United Cycle - Master Expert Men B)1:39:48
12. Edward Roddy (Deadgoat - Master Expert Men B)1:41:52
13. Adrian Specogna (Cyclemeisters/Bow Cycle - Master Expert Men A)1:43:29
14. Darcy Jones (Highwood Cycling - Master Expert Men B)1:49:45
15. Jack Funk (Deadgoat - Master Expert Men A)1:52:10
16. Mark Fedoroshyn (Calgary Wieler Club - Master Expert Men A)1:53:46
17. Daniel Toumine (Independent - Junior Expert Men)2:12:31
Novice Women - 2 Laps, 10 Km
1. Alana Heise (Terrascape Racing - Master Novice Women A)0:59:35
2. Nicole Muzechka (Spin Sisters - Elite Novice Women)1:01:32
3. Cathy Graham (Spin Sisters - Master Novice Women A)1:02:48
4. Tori Fahey (Deadgoat - Elite Novice Women)1:05:02
5. Aimee Procyk (Headwinds - Elite Novice Women)1:20:20
Sport Youth Women - 2 Laps, 10 Km
1. Kendra Middleton (Juventus - U17 Sport Women)1:04:32
2. Anastasia Stadnyk (bicisport - U17 Sport Women)1:31:05
Novice Youth Women - 2 Laps, 10 Km
1. Caeli Barron (Synergy - U17 Novice Women)1:18:41
2. Emily Defreitas (bicisport - U15 Novice Women)1:28:31
3. Gina Kisell (Synergy - U17 Novice Women)1:45:17
Sport Men - 3 Laps, 15 Km
1. Aaron Schooler (ERTC/redbike - U23 Sport Men)1:07:26
2. Tom Van Ommeren (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Sport Men)1:14:03
3. Peter Knight (United Cycle - Junior Sport Men)1:15:02
4. Kurt De Freitas (Cyclemeisters/Bow Cycle - U17 Expert Men)1:15:40
5. Kirk Bothwell (Terrascape - Master Sport Men A)1:16:49
6. Mike Steneker (Juventus - Master Sport Men C)1:18:07
7. Simon Richard (United Cycle - Master Sport Men A)1:18:29
8. Ed Garvin (Independent - Master Sport Men B)1:18:33
9. Thomas Auer (Calgary Cycle - Master Sport Men B)1:19:11
10. Jeff Bell (Highwood Cycling - Master Sport Men B)1:19:52
11. Trevor Pombert (United Cycle - Master Sport Men A)1:20:12
12. Garnet Ezard (Juventus - Elite Sport Men)1:20:23
13. Gerry Mccuaig (Deadgoat - Master Sport Men B)1:20:58
14. Clayton Stafford (United Cycle - Master Sport Men B)1:21:20
15. Paul Martin (Cyclemeisters/Bow Cycle - Master Sport Men A)1:21:48
16. Mark Dumesnil (Pedalhead Road Works - Elite Sport Men)1:22:25
17. Roger Clemens (United Cycle - Master Sport Men B)1:22:45
18. James Morton (Deadgoat - Master Sport Men B)1:23:34
19. Derek Neabel (Deadgoat - Master Sport Men A)1:24:22
20. Patrick Mcmanus (Cyclemeisters/Bow Cycle - Junior Sport Men)1:24:22
21. David Dyck (Schmoe Racing - Master Sport Men C)1:25:41
22. Bailey Mcknight (Synergy - Junior Sport Men)1:26:04
23. Darren Dyck (Moose Jaw Pavers - Master Sport Men B)1:31:03
24. Michael Kohlenberg (United Cycle - Master Sport Men B)1:35:31
Dnf. Wayne Douglass (United Cycle - Master Sport Men B)dnf
Novice Men - 2 Laps, 10 Km
1. Adam Phillips (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Novice Men)0:45:27
2. Robert Haine (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Novice Men)0:46:01
3. Lucas Marshall (Cyclemeisters/Bow Cycle - Elite Novice Men)0:47:36
4. Brad Schalles (Headwinds - U23 Novice Men)0:50:09
5. Aaron Sands (Independent - Master Novice Men A)0:52:02
6. Simon Williams (Independent - Master Novice Men A)0:52:06
7. Matthew Boekel (Independent - Elite Novice Men)0:52:33
8. Greg Wikenheiser (Headwinds - Master Novice Men B)0:53:52
9. Darren Hirst (Deadgoat - Elite Novice Men)0:57:59
10. John McKnight (Independent - Master Novice Men B)0:58:36
11. Ryan Castle (Headwinds - Master Novice Men A)0:58:49
12. Scott Brooks (Terrascape - Master Novice Men A)0:59:17
13. Adrien Regimbald (United Cycle - Elite Novice Men)0:59:21
14. Curtis Wilberg (Independent - Master Novice Men B)0:59:45
15. Thomas Yip (Independent - Elite Novice Men)1:00:33
16. Geordie Heal (Independent - Master Novice Men A)1:02:00
17. Patrick Graham (Deadgoat - Master Novice Men A)1:07:26
18. Joe Royle (Independent - Master Novice Men C)1:07:54
Dnf. Geoff Masson (Cyclemeisters/Bow Cycle - U23 Novice Men)dnf
Sport Youth Men - 2 Laps, 10 Km
1. Mackenzie Carson (Juventus - U17 Sport Men)0:55:45
2. Mac Garvin (Cyclemeisters/Bow Cycle - U17 Sport Men)1:01:12
3. Michael Lankester (Cyclemeisters/Bow Cycle - U15 Sport Men)1:03:03
4. Felix Wilberg (Cyclemeisters/Bow Cycle - U15 Sport Men)1:04:37
Novice Youth Men - 2 Laps, 10 Km
1. Kris Dahl (Independent - U17 Novice Men)0:55:46
2. Ty Andrews (Cyclemeisters/Bow Cycle - U15 Novice Men)0:58:23
3. Zach McAllister (Headwinds - U15 Novice Men)0:59:19
4. Evan Wishloff (Pedalhead Racing - U17 Novice Men)1:04:08
5. Kevin Stafford (United Cycle - U15 Novice Men)1:09:30


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login