Posted by Editoress on 04/30/07
FloraGlo BC Cup Race #2 - The Race the Ridge Omnium Maple Ridge BC
Courtesy Steve Devantier, Local Ride Bike Shop
April 28th and 29th
Category 1/2 Men | |
Final GC | |
1. Rob Britton (La-Z-Boy Cycling) | 41pts |
2. Ryan Anderson (TREK Red Truck Racing) | 32 |
3. Jamie Sparling (La-Z-Boy Cycling) | 31 |
4. Tim Abercrombie (Escape Velocity) | 26 |
5. Cory Forest (Total Restoration) | 24 |
6. Derek McMaster (La-Z-Boy Cycling) | 15 |
7. Carlos Capela (Total Restoration) | 13 |
8. Dave Vukets (TREK Red Truck Racing) | 12 |
9. John Tolkamp (Escape Velocity) | 11 |
10. Scott Laliberte (Integrale/ BH Bikes) | 10 |
11. Matt Savage (Aviawest) | 8 |
12. Trevor Connor (La-Z-Boy Cycling) | 6 |
13. Andrew Kyle (Aviawest) | 5 |
14. Matthew Cottrell (Aviawest) | 5 |
15. Zachery Garland (Masi Adobi) | 4 |
Road Race - 5 laps 100km | |
1. Rob Britton (La-Z-Boy Cycling) | |
2. Jamie Sparling (La-Z-Boy Cycling) | |
3. Ryan Anderson (TREK Red Truck Racing) | |
4. Tim Abercrombie (Escape Velocity) | |
5. Cory Forest (Total Restoration) | |
6. Derek McMaster (La-Z-Boy Cycling) | |
7. Neal Kindree | |
8. Marcel Aarden (Integrale/ BH Bikes) | |
9. Matthew Cottrell (Aviawest) | |
10. Dave Vukets (TREK Red Truck Racing) | |
11. Matt Usborne (Integrale/ BH Bikes) | |
12. Matthew Walker (La-Z-Boy Cycling) | |
13. Tyler Trace (La-Z-Boy Cycling) | |
14. Larry Zimich (Integrale/ BH Bikes) | |
15. Alistair Howard (Masi Adobi) | |
16. Mike Elliston (CVC Racing) | |
17. Paul Beard (Escape Velocity) | |
18. Daniel MacDonald (Masi Adobi) | |
19. Carlos Capela (Total Restoration) | |
20. Ryan Smith (Total Restoration) | |
21. Jason Fluckiger (Team Coastal) | |
22. Trevor Connor (La-Z-Boy Cycling) | |
23. Ryan Mcnamara (La-Z-boy Cycling) | |
24. Thomas Skinner (Giant/ Garneau Clothing) | |
25. Jason Thompson (Escape Velocity) | |
Time Trial - 22km | |
1. Rob Britton (La-Z-Boy Cycling) | 0:29:18 |
2. Jamie Sparling (La-Z-Boy Cycling) | 0:29:53 |
3. John Tolkamp (Escape Velocity) | 0:30:07 |
4. Ryan Anderson (TREK Red Truck Racing) | 0:30:09 |
5. Cory Forest (Total Restoration) | 0:30:22 |
6. Dave Vukets (TREK Red Truck Racing) | 0:30:28 |
7. Derek McMaster (La-Z-Boy Cycling) | 0:30:50 |
8. Trevor Connor (La-Z-Boy Cycling) | 0:30:58 |
9. Andrew Kyle (Aviawest) | 0:31:02 |
10. Zachery Garland (Masi Adobi) | 0:31:03 |
11. Ryan Hopping (La-Z-Boy Cycling) | 0:31:04 |
12. Christopher Reid (Masi Adobi) | 0:31:30 |
13. Tim Abercrombie (Escape Velocity) | 0:31:33 |
14. Simon Craig (Spoke n' Motion) | 0:31:35 |
15. Garth White (TREK Red Truck Racing) | 0:31:44 |
16. Murray Solem (Integrale/ BH Bikes) | 0:31:47 |
17. Daniel MacDonald (Masi Adobi) | 0:31:49 |
18. Alistair Howard (Masi Adobi) | 0:31:52 |
19. Jefferey Castenmiller (TREK Red Truck Racing) | 0:31:53 |
20. Dan Skinner (Total Restoration) | 0:31:54 |
21. Carlos Capela (Total Restoration) | 0:32:04 |
22. Kevin Noiles (TREK Red Truck Racing) | 0:32:08 |
23. Jay Hawranik (unattached) | 0:32:17 |
24. Nathan MacDOnald (TREK Red Truck Racing) | 0:32:18 |
25. Jason Thompson (Escape Velocity) | 0:32:19 |
26. Frederic Bussieres (Aviawest) | 0:32:22 |
27. Tyler Trace (La-Z-Boy Cycling) | 0:32:39 |
28. Scott Laliberte (Integrale/ BH Bikes) | 0:32:40 |
29. Matthew Walker (La-Z-Boy Cycling) | 0:32:42 |
30. Shane Savage (Mighty Cycles) | 0:32:46 |
31. Matthew Cottrell (Aviawest) | 0:32:58 |
32. William Ralph (F.O.G. Bikes & Beyond) | 0:32:59 |
33. Jeff Ain (Escape Velocity) | 0:33:02 |
34. Sean Williams (Total Restoration) | 0:33:10 |
35. Brad Kerr (Total Restoration) | 0:33:17 |
36. Matt Savage (Aviawest) | 0:33:39 |
37. Ryan Smith (Total Restoration) | 0:34:07 |
38. Gary Wade (Total Restoration) | 0:34:12 |
39. Mike Bidniak (TREK Red Truck Racing) | 0:34:24 |
40. Rob White (Aviawest) | 0:34:35 |
41. Ryan Mcnamara (La-Z-boy Cycling) | 0:36:50 |
42. Craig De Gier (Integrale/ BH Bikes) | 0:36:51 |
43. Trevor Haaheim (Total Restoration) | 0:42:07 |
Criterium - 55 min +2 laps | |
1. Tim Abercrombie (Escape Velocity) | |
2. Carlos Capela (Total Restoration) | |
3. Rob Britton (La-Z-Boy Cycling) | |
4. Scott Laliberte (Integrale/ BH Bikes) | |
5. Ryan Anderson (TREK Red Truck Racing) | |
6. Matt Savage (Aviawest) | |
7. Chris Worsold (Team Glotman Simpson) | |
8. Maurice Worsfold (Team Glotman Simpson) | |
9. Larry Zimich (Integrale/ BH Bikes) | |
10. Jamie Sparling (La-Z-Boy Cycling) | |
11. Cory Forest (Total Restoration) | |
12. Daniel MacDonald (Masi Adobi) | |
13. Murray Solem (Integrale/ BH Bikes) | |
14. Neal Kindree | |
15. Frederic Bussieres (Aviawest) | |
Category 3 Men and Junior Men | |
Final GC | |
1. Jonathan Page (Escape Velocity/ DEVO) | 40pts |
2. Cody Campbell (DEVO) | 34 |
3. Owen Harrison (Total Restoration) | 30 |
4. Matthew Potma (Integrale/ BH Bikes) | 29 |
5. Owen Sturgess (Escape Velocity) | 17 |
6. Jesse Vanoene (Kelowna Cycle) | 16 |
7. Galen Kehler (Wentings Cycle) | 12 |
8. Michael Rothengatter (DEVO) | 11 |
9. Chris Roberts (Phoenix Velo Training Group) | 11 |
10. Ellis Jordan (Interior Grasslands Cycling) | 11 |
11. Guy Biggar | 9 |
12. Alex Van Poppelen (Total Restoration) | 8 |
13. Marco Sabatino (La-Z-Boy Cycling) | 8 |
14. Jason Manning (DEVO) | 7 |
15. Russell Stead (Escape Velocity) | 7 |
Road Race - 4 laps 80km | |
1. Jonathan Page (Escape Velocity/ DEVO) | |
2. Cody Campbell (DEVO) | |
3. Owen Sturgess (Escape Velocity) | |
4. Owen Harrison (Total Restoration) | |
5. Matthew Potma (Integrale/ BH Bikes) | |
6. Galen Kehler (Wentings Cycle) | |
7. Matthew O'Hagan (unattached) | |
8. Christopher Reynolds (CVC Racing) | |
9. Alex Van Poppelen (Total Restoration) | |
10. Carsten Ivanby (Natural Earth) | |
11. Michael Rothengatter (DEVO) | |
12. Chris Roberts (Phoenix Velo Training Group) | |
13. Paul Cross (Atomic Racing) | |
14. Jae-Ho Yoo | |
15. Larry Wilson (IRC/ Cameron Law) | |
16. Trevor Hopkins (Team Whistler) | |
17. Hans Froese (Interior Grasslands) | |
18. Jesse Vanoene (Kelowna Cycle) | |
19. Graeme Martindale (TREK Red Truck Racing) | |
20. Ellis Jordan (Interior Grasslands Cycling) | |
21. Nels Guloien (Natural Earth) | |
22. Patrick Love (Wedgewood Cycling) | |
23. Jeff Clarkson (Aviawest) | |
24. Kevin Rutherford (Integrale/ BH Bikes) | |
25. Alex Northey (Wedgewood Cycling) | |
Time Trial - 22km | |
1. Matthew Potma (Integrale/ BH Bikes) | 0:30:23 |
2. Jesse Vanoene (Kelowna Cycle) | 0:30:57 |
3. Cody Campbell (DEVO) | 0:31:07 |
4. Jonathan Page (Escape Velocity/ DEVO) | 0:31:53 |
5. Demian Seale (IRC) | 0:32:08 |
6. Marco Sabatino (La-Z-Boy Cycling) | 0:32:09 |
7. Michael Rothengatter (DEVO) | 0:32:12 |
8. Owen Harrison (Total Restoration) | 0:32:28 |
9. Owen Sturgess (Escape Velocity) | 0:32:30 |
10. Galen Kehler (Wentings Cycle) | 0:33:01 |
11. Austin Macdonald (DEVO) | 0:33:02 |
12. Alex Van Poppelen (Total Restoration) | 0:33:02 |
13. David Penner (Escape Velocity) | 0:33:12 |
14. Jason Manning (DEVO) | 0:33:18 |
15. Guy Biggar | 0:33:31 |
16. Kevin Rutherford (Integrale/ BH Bikes) | 0:33:33 |
17. Colin Hale (Team Coastal) | 0:34:10 |
18. Hans Froese (Interior Grasslands) | 0:34:34 |
19. Carsten Ivanby (Natural Earth) | 0:34:41 |
20. Ellis Jordan (Interior Grasslands Cycling) | 0:35:15 |
21. Nels Guloien (Natural Earth) | 0:35:19 |
22. Chris Roberts (Phoenix Velo Training Group) | 0:35:40 |
23. Graham Garrison (Natural Earth) | 0:36:11 |
24. Nicholas Bird (DEVO) | 0:36:23 |
25. Angus Straight (DEVO) | 0:36:45 |
26. Tom Birk (Steed Cycles) | 0:36:58 |
27. Philip Cairns (Team Squamish) | 0:38:15 |
Criterium - 40 min +2 laps | |
1. Jonathan Page (Escape Velocity/ DEVO) | |
2. Owen Harrison (Total Restoration) | |
3. Ellis Jordan (Interior Grasslands Cycling) | |
4. Cody Campbell (DEVO) | |
5. Chris Roberts (Phoenix Velo Training Group) | |
6. Guy Biggar | |
7. Russell Stead (Escape Velocity) | |
8. Jeff Clarkson (Aviawest) | |
9. Christopher Reynolds (CVC Racing) | |
10. Jason Manning (DEVO) | |
11. Jesse Vanoene (Kelowna Cycle) | |
12. Matthew Potma (Integrale/ BH Bikes) | |
13. Michael Rothengatter (DEVO) | |
14. Alex Van Poppelen (Total Restoration) | |
15. Owen Sturgess (Escape Velocity) | |
Category 4/5 Men | |
Final GC | |
1. Nic Hamilton (Aviawest) | 34pts |
2. Julian Base (unattached) | 25 |
3. Bob Chew (Escape Velocity) | 22 |
4. Roy MacBeth (Local Ride) | 21 |
5. Steve Devantier (Local Ride) | 18 |
6. Mark Dormer (unattached) | 14 |
7. Andrew Lea | 13 |
8. David Nelson (Gerick Cycles) | 13 |
9. Mike Berkenpas (Local Ride) | 8 |
10. Drew Kaiser (Kelowna Cycle) | 8 |
11. Aaron Amar (IRC) | 8 |
12. Alexander Pope (Escape Velocity) | 8 |
13. Gerry Van Gaaris (unattached) | 8 |
14. David Gerth (Team Coastal) | 7 |
15. Derek Ferguson (Snow Covers) | 5 |
Road Race - 3 laps 60km | |
1. Nic Hamilton (Aviawest) | |
2. Bob Chew (Escape Velocity) | |
3. Robert Welbourn (unattached) | |
4. Zeb Piggott-Duggan (unattached) | |
5. Steve Devantier (Local Ride) | |
6. Mike Berkenpas (Local Ride) | |
7. David Gerth (Team Coastal) | |
8. Andrew Lea | |
9. Derek Ferguson (Snow Covers) | |
10. Drew Kaiser (Kelowna Cycle) | |
11. Mark Dormer (unattached) | |
12. Chris McKillican (Kelowna Cycle) | |
13. Albert Nomura (unattached) | |
14. David Broemeling (Escape Velocity) | |
15. Ben Jackson (Escape Velocity) | |
16. Cameron Thorpe (DEVO) | |
17. Jason Brooks (unattached) | |
18. Roy MacBeth (Local Ride) | |
19. Mike Tunnah (Wedgewood Cycling) | |
20. Patrick Beukstead (Ambelside Cycle) | |
21. Curtis Jung (DEVO) | |
22. William Letham (unattached) | |
23. Paul Craig (Natural Earth) | |
24. Darren Yanke (Atomic Racing) | |
25. Richard Machnein (Unattached) | |
Time Trial - 22km | |
1. Kyle Kennedy (unattached) | 0:32:18 |
2. Roy MacBeth (Local Ride) | 0:32:31 |
3. Craig Premack (PartOne International) | 0:33:09 |
4. Julian Base (unattached) | 0:33:11 |
5. Bob Chew (Escape Velocity) | 0:33:20 |
6. Gerry Van Gaaris (unattached) | 0:33:30 |
7. Andrew Lea | 0:33:33 |
8. Nic Hamilton (Aviawest) | 0:33:48 |
9. Steve Devantier (Local Ride) | 0:33:54 |
10. DJ Manning (DEVO) | 0:33:55 |
11. Mark Dormer (unattached) | 0:33:58 |
12. Alexander Pope (Escape Velocity) | 0:34:02 |
13. Brian Postlethwaite (Escape Velocity) | 0:34:05 |
14. Drew Kaiser (Kelowna Cycle) | 0:34:06 |
15. Paul Brewer (unattached) | 0:34:27 |
16. David Gerth (Team Coastal) | 0:34:33 |
17. Brent Hladchuk (unattached) | 0:34:35 |
18. David Nelson (Gerick Cycles) | 0:35:06 |
19. Jakub Wasiela (Escape Velocity) | 0:35:06 |
20. Paul Craig (Natural Earth) | 0:35:08 |
21. David Broemeling (Escape Velocity) | 0:35:11 |
22. Richard Machnein (Unattached) | 0:35:23 |
23. Stuart Lynne (Vancouver Velovets) | 0:35:26 |
24. Shane Reaume (Local Ride) | 0:35:32 |
25. Rob Kipps (Local Ride) | 0:35:36 |
26. Mike Berkenpas (Local Ride) | 0:35:43 |
27. David Beggs (Derailleurs in the Mist) | 0:35:47 |
28. Cameron Thorpe (DEVO) | 0:35:48 |
29. Corey Hess (Aviawest) | 0:35:59 |
30. David Kossick (Escape Velocity) | 0:36:05 |
31. Chris McKillican (Kelowna Cycle) | 0:36:30 |
32. Doug Preston (Escape Velocity/ DEVO) | 0:36:30 |
33. Curtis Jung (DEVO) | 0:37:10 |
34. John Hawranik (unattached) | 0:37:16 |
35. Artuvciejka (Prince George Cyclig Club) | 0:37:25 |
36. Derek Ferguson (Snow Covers) | 0:37:25 |
37. Mark Rainer (Snow Covers) | 0:37:55 |
38. Paul McCloskey (Integrale/ BH Bikes) | 0:38:24 |
39. Alan Young (Local Ride) | 0:38:27 |
40. Gavin Day (La-Z-Boy Cycling) | 0:39:00 |
41. Mark Boothroyd (unattached) | 0:39:36 |
42. David Nud | 0:41:25 |
Criterium - 30 min +2 laps | |
1. Julian Base (unattached) | |
2. David Nelson (Gerick Cycles) | |
3. Nic Hamilton (Aviawest) | |
4. Tony Zackery | |
5. Robert Welbourn (unattached) | |
6. Mark Dormer (unattached) | |
7. Roy MacBeth (Local Ride) | |
8. Alexander Pope (Escape Velocity) | |
9. Aaron Amar (IRC) | |
10. Steve Devantier (Local Ride) | |
11. Drew Kaiser (Kelowna Cycle) | |
12. Jakub Wasiela (Escape Velocity) | |
13. Gavin Day (La-Z-Boy Cycling) | |
14. Cameron Thorpe (DEVO) | |
15. Brian Postlethwaite (Escape Velocity) | |
Category 1/2/3 Women | |
Final GC | |
1. Leah Guloien (Giant Bicycles Women's Team) | 33pts |
2. Jean-Ann McKirdy (Rocky Mountain) | 26 |
3. Laura Brown (Integrale/ BH Bikes) | 20 |
4. Gillian Kornell (Total Restoration) | 18* |
5. Sarah Stewart (Wedgewood Cycling) | 18 |
6. Marie Claude Gagnon (Integrale/ BH Bikes) | 17 |
7. Jennifer Schutlz (Total Restoration) | 16 |
8. Lee Darling (Integrale/ BH Bikes) | 16 |
9. Danielle Kenny (Team H&R Block) | 10 |
10. Jenelle Cassidy (Giant Bicycles Women's Team) | 10 |
11. Leslie Vice (The Chicks Cycling Club) | 7 |
12. Claire Cameron | 6 |
13. Barb Zimich (Integrale/ BH Bikes) | 6 |
14. Monica Nelson (Total Restoration) | 3 |
15. Karen Watson (Integrale/ BH Bikes) | 3 |
*tiebreaker was road race position | |
Road Race - 4 laps 80km | |
1. Leah Goldstein (Symmetrics) | |
2. Marni Hambleton (Symmetrics) | |
3. Leah Guloien (Giant Bicycles Women's Team) | |
4. Jenny Trew (Giant Bicycles Women's Team) | |
5. Jean-Ann McKirdy (Rocky Mountain) | |
6. Courtney Albert (TREK Red Truck Racing) | |
7. Gillian Kornell (Total Restoration) | |
8. Corinne Issel (TREK Red Truck Racing) | |
9. Sarah Stewart (Wedgewood Cycling) | |
10. Laura Brown (Integrale/ BH Bikes) | |
11. Jennifer Shutlz (Total Restoration) | |
12. Kristine Brynjolfson (Team Coastal) | |
13. Alena Radomsky (Giant Bicycles Women's Team) | |
14. Anne Marie Lefrancois (Integrale/ BH Bikes) | |
15. Danielle Kenny (Team H&R Block) | |
16. Lisa Tasa (TREK Red Truck Racing) | |
17. Lee Darling (Integrale/ BH Bikes) | |
18. Jenelle Cassidy (Giant Bicycles Women's Team) | |
19. Lisa Howard (Giant Bicycles Women's Team) | |
20. Leslie Vice (The Chicks Cycling Club) | |
21. Monica Nelson (Total Restoration) | |
22. Marie Claude Gagnon (Integrale/ BH Bikes) | |
23. Moriah MacGregor (AE Sport Development) | |
24. Lisa Dorian (The Chicks Cycling Club) | |
25. Claire Cameron | |
Time Trial - 22km | |
1. Moriah MacGregor (AE Sport Development) | 0:31:11* |
2. Marie Claude Gagnon (Integrale/ BH Bikes) | 0:34:10 |
3. Leah Guloien (Giant Bicycles Women's Team) | 0:34:58 |
4. Jean-Ann McKirdy (Rocky Mountain) | 0:35:02 |
5. Danielle Kenny (Team H&R Block) | 0:35:10 |
6. Sarah Stewart (Wedgewood Cycling) | 0:35:16 |
7. Lee Darling (Integrale/ BH Bikes) | 0:35:32 |
8. Barb Zimich (Integrale/ BH Bikes) | 0:36:05 |
9. Leslie Vice (The Chicks Cycling Club) | 0:36:11 |
10. Lisa Dorian (The Chicks Cycling Club) | 0:36:12 |
11. Gillian Kornell (Total Restoration) | 0:36:13 |
12. Monica Nelson (Total Restoration) | 0:36:31 |
13. Melanie Zinck (Team H&R Block) | 0:36:33 |
14. Fiona MacLeod (TREK Red Truck Racing) | 0:37:26 |
15. Laura Brown (Integrale/ BH Bikes) | 0:37:32 |
16. Jennifer Schutlz (Total Restoration) | 0:39:01 |
17. Lisa Tasa (TREK Red Truck Racing) | 0:39:04 |
18. Jenelle Cassidy (Giant Bicycles Women's Team) | 0:41:42 |
*unofficial | |
Criterium - 45min +2 laps | |
1. Laura Brown (Integrale/ BH Bikes) | |
2. Jennifer Schutlz (Total Restoration) | |
3. Leah Guloien (Giant Bicycles Women's Team) | |
4. Jenelle Cassidy (Giant Bicycles Women's Team) | |
5. Lee Darling (Integrale/ BH Bikes) | |
6. Gillian Kornell (Total Restoration) | |
7. Jean-Ann McKirdy (Rocky Mountain) | |
8. Claire Cameron | |
9. Sarah Stewart (Wedgewood Cycling) | |
10. Marie Claude Gagnon (Integrale/ BH Bikes) | |
11. Karen Watson (Integrale/ BH Bikes) | |
12. Leslie Vice (The Chicks Cycling Club) | |
13. Lisa Tasa (TREK Red Truck Racing) | |
14. Monica Nelson (Total Restoration) | |
15. Moriah MacGregor (AE Sport Development) | |
Category 4 Women and Junior Women | |
Final GC | |
1. Chelsea Bilsbarrow (Giant Bicycles Women's Team) | 41pts |
2. Liz Hatch (Local Ride) | 37 |
3. Megan Rathwell (unattached) | 33 |
4. Rachel Canning (DEVO) | 23 |
5. Kyla Giesbrecht (DEVO) | 22 |
6. Sarah Nathan (The Chicks Cycling Club) | 17 |
7. Margaret Pugh (The Chicks Cycling Club) | 16 |
8. Camille Nonis (DEVO) | 16 |
9. Kjersten Lone (Dirty Girlz Loeka) | 12 |
10. Sarah McMillan (The Chicks Cycling Club) | 11 |
11. Lauren Hughes (Team Squamish) | 10 |
12. Sara Froese (Interior Grasslands Cycling) | 7 |
13. Jennifer Gerth (unattached) | 5 |
14. Jannine Ball (Local Ride) | 4 |
15. Julia Jurcova (unattached) | 2 |
Road Race - 2 laps 40km | |
1. Chelsea Bilsbarrow (Giant Bicycles Women's Team) | |
2. Megan Rathwell (unattached) | |
3. Liz Hatch (Local Ride) | |
4. Margaret Pugh (The Chicks Cycling Club) | |
5. Sarah Nathan (The Chicks Cycling Club) | |
6. Lauren Hughes (Team Squamish) | |
7. Kerrie Siemens (unattached) | |
8. Sarah McMillan (The Chicks Cycling Club) | |
9. Kyla Giesbrecht (DEVO) | |
10. Judi Garrison (Natural Earth) | |
11. Rachel Canning (DEVO) | |
12. Jannine Ball (Local Ride) | |
13. Camille Nonis (DEVO) | |
14. Linda Chow (Wedgewood Cycling) | |
15. Jenn Kohm (The Chicks Cycling Club) | |
16. Julia Jurcova (unattached) | |
17. Karen Nakagawa (The Chicks Cycling Club) | |
18. Jennifer Gerth (unattached) | |
19. Jenny Dueck (unattached) | |
20. Michelle Tang (Integrale/ BH Bikes) | |
Time Trial - 22km | |
1. Liz Hatch (Local Ride) | 0:37:32 |
2. Michelle Reaume (Local Ride) | 0:37:43 |
3. Chelsea Bilsbarrow (Giant Bicycles Women's Team) | 0:37:53 |
4. Megan Rathwell (unattached) | 0:38:37 |
5. Kyla Giesbrecht (DEVO) | 0:39:24 |
6. Kjersten Lone (Dirty Girlz Loeka) | 0:39:27 |
7. Rachel Canning (DEVO) | 0:39:46 |
8. Camille Nonis (DEVO) | 0:39:53 |
9. Jennifer Gerth (unattached) | 0:40:05 |
10. Sarah McMillan (The Chicks Cycling Club) | 0:40:22 |
11. Margaret Pugh (The Chicks Cycling Club) | 0:40:55 |
12. Julia Jurcova (unattached) | 0:41:19 |
13. Sarah Nathan (The Chicks Cycling Club) | 0:41:32 |
14. Sara Froese (Interior Grasslands Cycling) | 0:41:49 |
15. Lauren Hughes (Team Squamish) | 0:41:53 |
16. Marie Devantier (Local Ride) | 0:43:05 |
17. Susan Weston (Natural Earth) | 0:43:18 |
18. Linda Chow (Wedgewood Cycling) | 0:43:28 |
19. Karen Nakagawa (The Chicks Cycling Club) | 0:43:41 |
20. Jannine Ball (Local Ride) | 0:44:19 |
21. Jenn Kohm (The Chicks Cycling Club) | 0:46:07 |
22. Sonja Heilmeier (The Chicks Cycling Club) | 0:47:00 |
Criterium - 30min +2 laps | |
1. Chelsea Bilsbarrow (Giant Bicycles Women's Team) | |
2. Rachel Canning (DEVO) | |
3. Liz Hatch (Local Ride) | |
4. Megan Rathwell (unattached) | |
5. Camille Nonis (DEVO) | |
6. Kyla Giesbrecht (DEVO) | |
7. Sarah Nathan (The Chicks Cycling Club) | |
8. Sara Froese (Interior Grasslands Cycling) | |
9. Judi Garrison (Natural Earth) | |
10. Kjersten Lone (Dirty Girlz Loeka) | |
11. Margaret Pugh (The Chicks Cycling Club) | |
12. Jannine Ball (Local Ride) | |
13. Lauren Hughes (Team Squamish) | |
14. Sarah McMillan (The Chicks Cycling Club) |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |