Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

May 6/07 11:39 am - Bike the Rock


Posted by Editoress on 05/6/07
 

Bike the Rock Heubach Marathon Sui

Men
1. Roel Paulissen (Cannondale-Vredestein)1:51:55.3
2. Christoph Sauser (Team Specialized)at 0:38.1
3. Wolfram Kurschat (MBC Bochum/ topeak ergon)0:39.7
4. Florian Vogel (Swisspower MTB Team)0:57.8
5. Jose Hermida (Multivan Merida Biking Team)1:37.9
6. Yader Zoli (KTM International Team)1:51.9
7. Ralf Naef (Multivan Merida Biking Team)2.15.6
8. Manuel Fumic (FBI Fumic Racing Team)2.24.7
9. Peter Andersen Riis (Alb-Gold Team)3:22.9
10. Christoph Soukup (Team FUJI-BIKES europe)3:45.6
11. Rudi van Houts (Dolphin Bike Team)3:48.3
12. Bas Peters (herbalife-merida)3:48.9
13. Filip Meirhaeghe (Belgian national team)4:09.2
14. Jochen K≈ss (Team ALB-GOLD Mountainbike)4:32.7
15. Jaroslav Kulhavy (Czech national team)5:01.2
16. Michael Weiss (Bikin'Cyprus Int'l)5:02.1
17. Silvio Bundi (Giant Swiss Team)5:38.2
18. Moritz Milatz (Multivan Merida Biking Team)6:18.8
19. Karl Markt (SRM Simplon Team)6:34.9
20. Hannes Genze (Team ALB-GOLD Mountainbike)7.23.4
21. Jan Skarnitzl (Czech national team)7.30.3
22. Daniel Mcconnell (SouthAustralia.com)7.55.7
23. Hannes Metzler (GIANT Swiss Team)8:07.0
24. Jelmer Pietersma (BeOne Chainreaction)8:22.0
25. Bjorn Brems (Team Dolphin)8:43.2
26. Karl Platt (Bulls)8:45.5
27. Milan Spesny (Merida Biking Team)8:46.5
28. Frank Lehmann (ROTHAUS-CUBE)9:17.1
29. Daniel Braunsteins (SouthAustralia.com)9:39.5
30. Bart Brentjens (Team Dolphin)10:24.1
31. Simon Richardson (Great Britain National Team)10:34.5
32. Fabian Giger (Tower Sports/ VC Eschenbach)11:14.0
33. Axel Bult (De Brink-TenTusscher)11:21.7
34. Wilko Rochow (Team SR Suntour)11:36.7
35. Tobias Witzack (TEam Fuji Bikes)11:37.1
36. Jiri Friedl (Merida Biking Team)11:50.2
37. Chris Jongewaard (Dolphin Bike Team)12:10.4
38. Lachlan Norris (SouthAustralia.com)12:17.5
7.Runde
39. Tim Wijnants (Team Dolphin)
40. Marc Nambian (MR PRICE)
41. Andi Weinhold (SRM Simplon Team)
42. Anders Hovdenes (Team ETTO Hoydahl)
43. Andrea Tiberi (KTM International Team)
44. Kristian Hynek (Czech national Team)
45. Klaus Nielsen (Team ALB-GOLD Mountainbike)
46. Marco Sch≈tzing (Scott Genius Generation)
47. Robert Mennen (Team Fuji-Bikes)
Women
1. Irina Kalentyeva (Team Ergon-Topeak)1:20.37.9
2. Chengyuan Ren (China)0:00.1
3. Gunn-Rita Dahle Flesja (Multivan Merida Biking Team)0:59.8
4. Ying Liu (China)1:23.6
5. Jingjing Wang (China)3:02.5
6. Tereza Hurikova (Czech national Team)3:59.6
7. Ivonne Kraft (mbc Bochum)4:20.1
8. Elisabeth Osl (Tonis Pro Team Kirchberg)4:22.3
9. Sabine Spitz (Team GHOST International)5:39.1
10. Renata Bucher (St√ckli Craft)5:44.4
11. Mary McConneloug (Kenda/Seven Cyckes)6:09.5
12. Elsbeth van Rooij Vink (beone mtb team)6:15.2
13. Anna Enocsson (GHOST Int. RACING TEAM)6:45.7
14. Nina Gohl (Multivan Merida Biking Team)7.44.9
15. Maria Osl (Tonis Pro Team Kirchberg)7.53.0
16. Sarah Koba (KOBA Biketeam.gr)8:29.7
17. Petra Henzi (Fischer BNC)8:34.0
18. Laura Turpijn (merida herbalife)8:38.2
19. Sabrina Enaux (Team LAPIERRE International)8:49.2
20. Esther Suss (BikErich/RC Gr≈nichen)8:55.5
21. Julie Krasniak (lapierre international)9:34.9
22. Katrin Leumann (goldwurst-power.ch)9:50.2
23. Bettina Schmid (Fischer BMC)10:20.0
24. Arielle van Meurs (Continental Scott Racing Team)10:47.4
25. Hanna Klein (TV Oberlengenhardt)12:34.8
26. Heike Hundertmark (Ergon Topeak)13:51.9
27. Janka Stevkova (CK MTB Dohnany)14:22.8
28. Anja Gradl (GHOST-Racing Team)14:47.3
29. Judith Pollinger (Sunshine Racers ASV Nals)15:02.9
30. Niki Fisher (Tuggeramong Vikings)15:33.7
31. Ilke De Jongh (National Belgian Mountainbike)15:56.0
32. Elina Sophokleous (Bikin'Cyprus Int'l)16:27.9
33. Silke Schmidt (SR Suntour Fuji)18:56.0
34. Nicole Lechl (HaiBike Racing Team)21:38.0
4.Runde
35. Sandra Elhart (WV Olympia)
36. Stephanie Wiedner (Rad Team K≈rnten)
37. Nina Kunz (Merida Deutschland)
38. Linda Larsen (kck)
39. Silja Vetter (SC Hausach Team Neumayer Tekfo)
40. Almut Grieb (MTB Racing-Team MayerArbeitsb¸)
41. Sarah Reiser (Team Neumayer Tekfor/SC Hausac)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login