Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 12/07 6:50 am - Giro Stage 1 (Full Results & Standings)


Posted by Editor on 05/12/07
 

Giro d'Italia

Stage 1 - Caprera to La Maddalena Team Time Trial 24 km

Teams
1 Liquigas                                                            33:38
2 Astana                                                            at 0:13
3 Team CSC                                                             0:30
4 Lampre-Fondital                                                      0:42
5 Discovery Channel Pro Cycling Team                                   0:49
6 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                                         1:02
7 Tinkoff Credit System                                                1:04
8 Crédit Agricole                                                      1:13
9 Caisse d'Epargne                                                     1:23
10 Saunier Duval-Prodir                                                1:25
11 Quickstep-Innergetic                                                1:26
12 Predictor-Lotto                                                     1:28
13 Gerolsteiner                                                        1:32
14 Team Milram                                                         1:33
15 Cofidis-Le Crédit par Téléphone                                     1:38
16 Rabobank                                                            1:47
17 T-Mobile Team                                                       1:49
18 Ceramica Panaria-Navigare                                           2:01
19 Bouygues Telecom                                                    2:07
20 AG2r Prévoyance                                                     2:17
21 Euskaltel-Euskadi                                                   2:38
22 Française des Jeux                                                  2:50
 
GC
1 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                    33:38
2 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                            
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                           
4 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                         
5 Andrea Noe' (Ita) Liquigas                                               
6 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                          
7 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas                                 at 0:02
8 Paolo Savoldelli (Ita) Astana                                        0:13
9 Eddy Mazzoleni (Ita) Astana                                              
10 Andrey Mizourov (Kaz) Astana                                            
11 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                           
12 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana                                           
13 Fabian Cancellara (Sui) Team CSC                                    0:30
14 David Zabriskie (USA) Team CSC                                          
15 Andy Schleck (Lux) Team CSC                                             
16 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                        
17 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                         
18 Damiano Cunego (Ita) Lampre - Fondital                              0:42
19 Francisco Javier Vila Errandonea (Esp) Lampre - Fondital                
20 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - Fondital                                
21 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - Fondital                                 
22 Marco Marzano (Ita) Lampre - Fondital                                   
23 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre - Fondital                                 
24 José Luis Rubiera Vigil (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team    0:49
25 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team               
26 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team                
27 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team              
28 Steven Cummings (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team                
29 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo               1:02
30 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                    
31 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                    
32 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                   
33 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                      
34 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                   
35 Branislau Samoilau (Blr) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                 
36 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit System                           1:04
37 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit System                                  
38 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit System                                 
39 Daniele Contrini (Ita) Tinkoff Credit System                            
40 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit System                            
41 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole                            1:13
42 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole                                       
43 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole                                    
44 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole                                    
45 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole                                 
46 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole                                   
47 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne                         1:23
48 David Arroyo Duran (Esp) Caisse d'Epargne                               
49 Alberto Losada Alguacil (Esp) Caisse d'Epargne                          
50 Aitor Perez Arrieta (Esp) Caisse d'Epargne                              
51 Joan Horrach Rippoll (Esp) Caisse d'Epargne                             
52 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                                     
53 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval - Prodir                         1:25
54 Iban Mayo Diez (Esp) Saunier Duval - Prodir                             
55 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval - Prodir                           
56 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval - Prodir                            
57 Rubens Bertogliati (Sui) Saunier Duval - Prodir                         
58 Paolo Bettini (Ita) Quickstep - Innergetic                          1:26
59 Andrea Tonti (Ita) Quickstep - Innergetic                               
60 Leonardo Scarselli (Ita) Quickstep - Innergetic                         
61 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep - Innergetic                        
62 Hubert Schwab (Sui) Quickstep - Innergetic                              
63 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto                               1:28
64 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Predictor - Lotto                           
65 Dario David Cioni (Ita) Predictor - Lotto                               
66 Josep Jufre Pou (Esp) Predictor - Lotto                                 
67 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto                                   
68 Wim Van Huffel (Bel) Predictor - Lotto                                  
69 Giovanni Visconti (Ita) Quickstep - Innergetic                          
70 David Canada Gracia (Esp) Saunier Duval - Prodir                    1:31
71 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner                                   1:32
72 Oliver Zaugg (Sui) Gerolsteiner                                         
73 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner                                          
74 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                                        
75 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                      
76 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                1:33
77 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                      
78 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                      
79 Christian Knees (Ger) Team Milram                                       
80 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                                 
81 Brett Lancaster (Aus) Team Milram                                       
82 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                                   
83 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                        
84 Steve Zampieri (Sui) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              1:38
85 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone         
86 Tristan Valentin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                
87 Amaël Moinard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                   
88 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  
89 Bingen Fernandez Bustinza (Esp) Cofidis - Le Crédit par Téléphone       
90 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto                                 1:43
91 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre - Fondital                             1:45
92 William Walker (Aus) Rabobank                                       1:47
93 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                             
94 Pedro Horrillo Munoz (Esp) Rabobank                                     
95 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                          
96 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank                                         
97 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                        
98 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile Team                               1:49
99 Axel Merckx (Bel) T-Mobile Team                                         
100 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team                                    
101 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile Team                                      
102 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team                                   
103 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas                              1:51
104 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                     
105 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval - Prodir                          1:52
106 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne                      1:53
107 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria - Navigare                   2:01
108 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria - Navigare          
109 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare                        
110 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare                   
111 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria - Navigare           
112 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                              2:05
113 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                            2:07
114 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom                                 
115 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                    
116 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                 
117 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                              
118 Lloyd Mondory (Fra) AG2r Prévoyance                                2:17
119 Hubert Dupont (Fra) AG2r Prévoyance                                    
120 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance                                   
121 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2r Prévoyance                                
122 Julien Loubet (Fra) AG2r Prévoyance                                    
123 Carl Naibo (Fra) AG2r Prévoyance                                       
124 Christophe Riblon (Fra) AG2r Prévoyance                                
125 Martin Müller (Ger) Team Milram                                    2:19
126 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone             2:21
127 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                    2:23
128 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi                2:38
129 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi                       
130 Aketza Pena Iza (Esp) Euskaltel - Euskadi                              
131 Benat Albizuri Aransolo (Esp) Euskaltel - Euskadi                      
132 Anton Luengo Celaya (Esp) Euskaltel - Euskadi                          
133 Danilo Napolitano (Ita) Lampre - Fondital                          2:41
134 Matteo Bono (Ita) Lampre - Fondital                                    
135 Andrea Pagoto (Ita) Ceramica Panaria - Navigare                        
136 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare                    2:43
137 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                             2:50
138 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux                              
139 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                               
140 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux                                    
141 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux                                
142 Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux                                  
143 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux                             
144 Mauro Facci (Ita) Quickstep - Innergetic                           3:02
145 Matteo Tosatto (Ita) Quickstep - Innergetic                        3:03
146 Addy Engels (Ned) Quickstep - Innergetic                               
147 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval - Prodir                   3:09
148 Angel Gomez (Esp) Saunier Duval - Prodir                               
149 Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux                           3:16
150 Joseba Zubeldia Agirre (Esp) Euskaltel - Euskadi                   3:22
151 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis - Le Crédit par Téléphone           3:32
152 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner                                     3:37
153 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                         
154 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                       
155 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo             3:39
156 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                
157 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                             
158 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team                                 3:41
159 Adam Hansen (Aus) T-Mobile Team                                        
160 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit System                     3:43
161 Elio Aggiano (Ita) Tinkoff Credit System                               
162 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit System                             
163 Ricardo Serrano Gonzalez (Esp) Tinkoff Credit System                   
164 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria - Navigare                3:44
165 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                   
166 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                                
167 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne                               4:01
168 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne                                    
169 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                                     
170 Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole                                  
171 Matti Breschel (Den) Team CSC                                      4:07
172 Juan José Haedo (Arg) Team CSC                                         
173 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC                                       
174 Maxim Gourov (Kaz) Astana                                          4:09
175 Benoît Joachim (Lux) Astana                                        4:11
176 Steve Morabito (Sui) Astana                                            
177 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto                                 4:21
178 Stefano Zanini (Ita) Predictor - Lotto                                 
179 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team             4:24
180 Brian Vandborg (Den) Discovery Channel Pro Cycling Team                
181 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team             
182 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team                 
183 Michael Barry (Can) T-Mobile Team                                  4:25
184 Aaron Olson (USA) T-Mobile Team                                        
185 Alexandre Usov (Blr) AG2r Prévoyance                               4:26
186 Koldo Fernandez (Esp) Euskaltel - Euskadi                          4:38
187 Iban Velasco (Esp) Euskaltel - Euskadi                                 
188 Dionisio Galparsoro Martinez (Esp) Euskaltel - Euskadi                 
189 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom                            4:48
190 Yohann Gène (Fra) Bouygues Telecom                                     
191 Leon Van Bon (Ned) Rabobank                                        4:58
192 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                            
193 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                                      
194 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria - Navigare                  
195 Laurent Mangel (Fra) AG2r Prévoyance                               5:20
196 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone      5:45
197 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                 7:38


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login