Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 27/07 10:20 am - Offenburg World Cup: Women's XC Full Results


Posted by Editoress on 05/27/07
 

Offenburg World Cup Germany

Coverage sponsored by Maxxis, and Vélirium

Women - 34.9km
1. Irina Kalentyeva (Rus) Topeak-Ergon2:02:38
2. Marie-Helene Premont (Can) Rocky Mountain Haywoodat 1:28
3. Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team2:20
4. Margarita Fullana (Esp) Spiuk-Tau Ceramica2:20
5. Sabine Spitz (Ger) Ghost International Racing4:57
6. Tereza Hurikova (Cze) Ceska Sporitelna Mtb*5:11
7. Chengyuan Ren (Chn) China*5:30
8. Maja Wloszczowska (Pol) Halls Professional Mtb Team5:54
9. Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher6:30
10. Kiara Bisaro (Can) Opus6:50
11. Susan Haywood (USA) Trek-Vw7:11
12. Cecile Rode Ravanel (Fra) Team Lapierre International7:44
13. Eva Lechner (Ita)*8:07
14. Nina Gohl (Ger) Multivan Merida Biking Team8:15
15. Elsbeth Van Rooij-Vink (Ned) Beone Mountainbiketeam8:26
16. Anna Enocsson (Swe) Ghost International Racin8:29
17. Petra Henzi (Sui) Fischer-Bmc8:41
18. Ying Liu (Chn) China*9:00
19. Elisabeth Osl (Aut) Tonis Pro Team Kirchberg*9:19
20. Nathalie Schneitter (Sui)*9:30
21. Renata Bucher (Sui)9:43
22. Katerina Nash (Cze) Luna Womens Mtb Team9:58
23. Lene Byberg (Nor) Specialized10:08
24. Anna Szafraniec (Pol) Halls Professional Mtb Team11:17
25. Rosara Joseph (NZl)11:24
26. Ivonne Kraft (Ger) La Carrera-BTS12:13
27. Catherine Pendrel (Can) Norco12:13
28. Laura Turpijn (Ned)12:27
29. Laurence Leboucher (Fra)12:52
30. Jingjing Wang (Chn) China12:59
31. Nina Homovec (Slo)*13:11
32. Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher13:23
33. Georgia Gould (USA) Luna Womens Mtb Team13:27
34. Sandra Walter (Can) XO Felt13:41
35. Evelyn Staffler (Ita)13:50
36. Alexandra Engen (Swe)*14:30
37. Maroussia Rusca (Sui)14:58
38. Alison Sydor (Can) Rocky Mountain Haywood15:13
39. Julie Krasniak (Fra) Team Lapierre International*15:19
40. Dellys Starr (Aus)15:34
41. Maria Osl (Aut) Tonis Pro Team Kirchberg15:54
42. Shonny Vanlandingham (USA) Luna Womens Mtb Team16:17
43. Esther Suss (Sui)16:47
44. Sabrina Enaux (Fra) Team Lapierre International16:53
45. Katrin Schwing (Ger)16:56
46. Helene Marcouyre (Fra) Bh-Sr. Suntour18:10
47. Jaqueline Mourao (Bra)18:17
48. Tory Thomas (Aus)18:25
49. Nadja Roschi (Sui) Fischer-Bmc*18:38
50. Jenny Copnall (GBr) Subaru-Gary Fisher18:58
51. Pavla Havlikova (Cze)19:11
52. Blaza Klemencic (Slo) Pintatim Full-Dynamix19:52
53. Katrin Leumann (Sui)19:59
54. Wendy Simms (Can) Kona Les Gets20:11
55. Amy Hunt (GBr)*21:02
56. Barbel Jungmeier (Aut)-1Lap
57. Maureen Guichardot (Fra) Scott Valloire Galibier-1Lap
58. Caroline Mani (Fra)*-1Lap
59. Yolanda Speedy (RSA)-1Lap
60. Elena Gaddoni (Ita)-1Lap
61. Mary Mc Conneloug (USA)-1Lap
62. Judith Pollinger (Ita)*-1Lap
63. Rocio Gamonal Ferrera (Esp) Bh-Sr. Suntour-1Lap
64. Ruth Moll Marques (Esp) Bh-Sr. Suntour-1Lap
65. Bettina Schmid (Sui) Fischer-Bmc*-1Lap
66. Laura Lorenza Morfin (Mex)-2Laps
67. Barbara Oberdorfer (Ita)-2Laps
68. Githa Michiels (Bel)-2Laps
69. Laura Metzler (Fra) Bh-Sr. Suntour*-2Laps
70. Francisca Campos Salas (Chi)*-2Laps
71. Sandra Dolcerocca (Den)-2Laps
72. Anna Villar Argente (Esp) Massi-2Laps
73. Cristina Mascarreras Sabria (Esp) Spiuk-Tau Ceramica-2Laps
74. Zoe King (Aus)-2Laps
75. Hanna Klein (Ger)*-2Laps
76. Inbar Ronen (Isr)-2Laps
77. Sandra Santanyes Murillo (Esp) Massi-2Laps
78. Ksenia Chernykh (Rus)-2Laps
79. Berangère Wilst (Fra)*-2Laps
80. Heike Hundertmark (Ger) Breiz Mountain 22-2Laps
81. Ivanda Eiduka (Lat)-2Laps
82. Nina Baum (USA)-2Laps
83. Arielle Van Meurs (Ned)-3Laps
84. Daniela Campuzano (Mex)*-3Laps
85. Sara Muhl (RSA)-3Laps
86. Anja Gradl (Ger)*-3Laps
87. Joanna Wall (Aus)-3Laps
88. Janka Stevkova (Svk)-3Laps
89. Janine Droz (Sui)*-3Laps
90. Sara Bresnick (USA)-3Laps
91. Kelli Emmett (USA) Giant Mountain Bike Team-3Laps
92. Elena Babikova Gogoleva (Rus)-3Laps
93. Nina Kunz (Ger)-3Laps
94. Ingrid Bosscha (Ned)*-3Laps
95. Berengere Boes (Fra) Breiz Mountain 22*-3Laps
96. Semra Yetis (Tur) Goldcity Alanya*-3Laps
97. Marie Kunst (Den)-4Laps
DNF. Niki Fisher (Aus)
DNF. Magdalena Sadlecka (Pol) Halls Professional Mtb Team
DNF. Elina Sophocleous (Cyp) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team
DNF. Karolina Kozela (Pol)*
DNF. Fiona Macdermid (GBr)
DNF. Severine Hansen (Fra) Bh-Sr. Suntour
DNF. Sarah Koba (Sui)
DNF. Agnes Naumann (Ger)*
DNF. Asa Maria Erlandsson (Swe) Subaru-Gary Fisher
DNF. Kate George (GBr)
DNS. Petra Mermans (Bel)
DNS. Kristien Nelen (Bel)
DNS. Senem Guler (Tur Goldcity Alanya


*=U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login