Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 27/07 12:47 pm - Offenburg World Cup: Men's XC Full Results


Posted by Editoress on 05/27/07
 

Offenburg World Cup Germany

Coverage sponsored by Maxxis, and Vélirium

Men - 39.3km
1. Julien Absalon (Fra) Orbea2:18:54
2. Cedric Ravanel (Fra) Team Lapierre Internationalat 2:42
3. Lukas Fluckiger (Sui) Athleticum MTB Team3:12
4. Jean-Christophe Peraud (Fra) Orbea3:37
5. Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein3:45
6. Christoph Sauser (Sui) Specialized4:15
7. Thomas Frischknecht (Sui) Swisspower Mtb Team4:18
8. Jose Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team4:45
9. Filip Meirhaeghe (Bel) Versluys-Landbouwkrediet5:15
10. Yury Trofimov (Rus)7:02
11. Bart Brentjens (Ned) Dolphin Bike Team7:11
12. Jaroslav Kulhavy (Cze)*7:47
13. Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein8:17
14. Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team8:22
15. Balz Weber (Sui) Bikepark.Ch Tui8:22
16. Milan Spesny (Cze) Merida Biking Team8:36
17. Till Marx (Sui) Swisspower Mtb Team8:47
18. Ralph Naef (Sui) Multivan Merida Biking Team9:20
19. Chris Jongewaard (Aus) Dolphin Bike Team9:28
20. Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik9:54
21. Jurg Graf (Sui)10:01
22. Silvio Bundi (Sui)10:44
23. Rudi Van Houts (Ned) Dolphin Bike Team10:49
24. Sven Nys (Bel)10:58
25. Todd Wells (USA) GT11:06
26. Max Plaxton (Can) Rocky Mountain Haywood*11:23
27. Marek Galinski (Pol) CC-Polsat-Polkowice11:43
28. Peter Riis Andersen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike11:47
29. Sid Taberlay (Aus) Dolphin Bike Team11:48
30. Jeremiah Bishop (USA) Trek-Vw11:51
31. Gion Manetsch (Sui)12:11
32. Oliver Beckingsale (GBr)12:25
33. Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea12:32
34. Hannes Metzler (Aut)12:33
35. Dariusz Batek (Pol) Halls Professional Mtb Team*12:53
36. Francois Bailly Maitre (Fra) Scott Valloire Galibier*12:58
37. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike13:01
38. Martin Kraler (Aut) Gewiss Bianchi13:28
39. Tony Longo (Ita)13:51
40. Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher*14:13
41. Martino Fruet (Ita)14:23
42. Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team14:38
43. Jan Skarnitzl (Cze)*14:54
44. Stefan Sahm (Ger) Team Bulls15:02
45. Karl Markt (Aut)15:10
46. Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Asd Ktm International Team15:16
47. Rene Tann (Ger)*15:21
48. Carlos Coloma Nicolas (Esp) Spiuk-Tau Ceramica15:29
49. Marco Aurelio Fontana (Ita)15:34
50. Christof Bischof (Sui) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team15:40
51. Geoff Kabush (Can) Maxxis16:04
52. Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling16:35
53. Israel Nunez Baticon (Esp) Massi16:49
54. Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International17:03
55. Hector Leonardo Paez Leon (Col) Full-Dynamix-R.S.M.17:31
56. Bjorn Brems (Bel) Dolphin Bike Team*18:15
57. Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Massi18:20
58. Pascal Meyer (Sui)*18:26
59. Alexis Vuillermoz (Fra) Scott Valloire Galibier*18:30
60. Bas Peters (Ned)18:36
61. Matthias Fluckiger (Sui)*18:43
62. Kris Sneddon (Can) Kona Les Gets18:50
63. Burry Stander (RSA) GT*19:08
64. Emil Lindgren (Swe) Gewiss Bianchi*19:17
65. Vaclav Hlavac (Cze)*19:18
66. Stephane Tempier (Fra) Gewiss Bianchi*19:23
67. Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Team Lapierre International19:55
68. Maxime Marotte (Fra)*20:00
69. Daniel Suter (Sui)20:19
70. Martin Fanger (Sui)*20:40
71. Thijs Al (Ned) Beone Mountainbiketeam21:08
72. Maxim Gogolev (Rus)21:49
73. Filip Eberl (Cze)22:43
74. Andreas Kugler (Sui) Fischer-Bmc-1Lap
75. Denis Vorontsov (Rus)*-2Laps
76. Jakob Fuglsang (Den) Cannondale-Vredestein*-2Laps
77. Miha Solar (Slo)-2Laps
78. Frank Lehmann (Ger)-2Laps
79. Hans Becking (Ned) Beone Mountainbiketeam*-2Laps
80. Nicolas Filippi (Fra) Scott Valloire Galibier-2Laps
81. Dario Alejandro Gasco (Arg) Massi*-2Laps
82. Jiri Novak (Cze)*-2Laps
83. Nicolas Bazin (Fra) Bh-Sr. Suntour-2Laps
84. Ivan Seledkov (Rus)-2Laps
85. John Jairo Botero Salazar (Col) Macosta - Leecougan-2Laps
86. Fabian Giger (Sui)*-3Laps
87. Jelmer Pietersma (Ned) Beone Mountainbiketeam-3Laps
88. Simon Richardson (GBr)-3Laps
89. Alban Lakata (Aut) Trek-Vw-3Laps
90. Gareth Montgomerie (GBr)-3Laps
91. Kryspin Pyrgies (Pol)*-3Laps
92. Marcus Roy (NZl)-3Laps
93. Marcel Wildhaber (Sui)*-3Laps
94. Jeff Hall (USA)-3Laps
95. Davy Coenen (Bel) 2mega-Saeco-3Laps
96. Anton Gogolev (Rus)-3Laps
97. Ian Bibby (GBr)*-3Laps
98. Andreas Moser (Sui)-3Laps
99. Lukas Kaufmann (Sui)*-3Laps
100. Olivier Maignan (Fra) Bh-Sr. Suntour-3Laps
101. Sam Jurekovic (USA)*-3Laps
102. Vivien Legastelois (Fra) Team Lapierre International*-3Laps
103. Arnaud Grosjean (Fra) Bh-Sr. Suntour-3Laps
104. Andi Weinhold (Ger)*-3Laps
105. Marc Trayter Alemany (Esp) Spiuk-Tau Ceramica-3Laps
106. Tim Wijnants (Bel) Dolphin Bike Team*-3Laps
107. Ludovic Mottet (Bel)*-3Laps
108. Steffen Thum (Ger) Team Mayer Stevens-3Laps
109. Dylan Cooper (Aus)-3Laps
110. Yevgeniy Yakovlev (Kaz)-3Laps
111. Kristof Bomans (Bel)-3Laps
112. Robert Kircher (Aut)-3Laps
113. Marc Colom (Fra)*-3Laps
114. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher-3Laps
115. Patrick Gaudy (Bel)-3Laps
116. Martin Bratland (Nor) Team Etto Hoydahl-3Laps
117. Lachlan Norris (Aus)*-3Laps
118. Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team-3Laps
119. Calle Friberg (Swe)-3Laps
120. Evguen Pechenine (Rus) Format-Udmurtia-3Laps
121. Robert Gehbauer (Aut) Multivan Merida Biking Team*-3Laps
122. Pierre Lebreton (Fra) Bh-Sr. Suntour-3Laps
123. Marcus Giese (Ger)*-3Laps
124. Wolfram Kurschat (Ger)-3Laps
125. Milan Barenyi (Svk)-3Laps
126. Luka Kodra (Slo)*-4Laps
127. Colin Cares (USA)*-4Laps
128. Ivan Planzer (Sui)-4Laps
129. Frank Schotman (Ned)-4Laps
130. Nieck Busser (Ned)*-4Laps
131. Michael Broderick (USA)-4Laps
132. Andras Melts (Hun)-4Laps
133. Lukas Hanus (Svk)*-4Laps
134. Jordy Luisman (Ned)*-4Laps
135. Marios Athanasiades (Cyp) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team*-4Laps
136. Tim Ottens (Ned) Beone Mountainbiketeam*-4Laps
137. Jiri Hudecek (Cze)*-4Laps
138. Rob Vangenechten (Bel) 2mega-Saeco*-4Laps
139. Bilal Akgul (Tur)-4Laps
140. Michal Plesnik (Svk)-4Laps
141. Joan Marc Perarnau (Esp) Massi*-4Laps
142. Truls Haugseth (Nor) Team Etto Hoydahl-4Laps
143. Daniel Braunsteins (Aus)*-4Laps
144. Bogdan Czarnota (Pol)-4Laps
145. Tobias Witzak (Ger)-4Laps
146. Paolo Montoya (Crc) Macosta - Leecougan*-4Laps
147. Daniel Schutz (Sui)*-4Laps
148. Axel Bult (Ned)-4Laps
149. Rotem Ishai (Isr)*-4Laps
150. Oliver Aviles Gilabert (Esp) Spiuk-Tau Ceramica*-4Laps
151. Peter Coddens (Bel) Lingier-Versluys Team-4Laps
152. Dzintars Ozolins (Lat)-4Laps
153. Shaun Lewis (Aus)*-4Laps
154. Ole Christian Fagerli (Nor) Team Etto Hoydahl-4Laps
155. Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher-4Laps
156. Jelmer Jubbega (Ned) Cannondale-Vredestein*-4Laps
157. Daniel Mcconnell (Aus)*-5Laps
158. Kamil Alev (Tur) Goldcity Alanya*-5Laps
159. Clinton Robert Avery (NZl)*-5Laps
160. Bojan Djurdjic (Srb)-5Laps
161. Didzis Praulins (Lat)*-5Laps
162. Roman Zhientaev (Kaz)*-5Laps
163. Boris Popovic (Srb)-5Laps
164. Reinis Andrijanovs (Lat)*-5Laps
165. Ruud Rentmeester (Ned)-5Laps
166. Marcel Reiser (Ger)*-5Laps
167. Frank Beemer (Ned) Dolphin Bike Team*-5Laps
168. Anthony Mann (Ger) Team Mayer Stevens*-5Laps
169. Wilko Rochow (Ger)*-5Laps
170. Roland Plank (Aut)-5Laps
171. Zoran Zivkovic (Srb)-5Laps
DNF. Fredrik Kessiakoff (Swe) Cannondale-Vredestein
DNF. Nino Schurter (Sui) Swisspower Mtb Team*
DNF. Jader Zoli (Ita) Asd Ktm International Team
DNF. Karl Platt (Ger) Team Bulls
DNF. Marti Gispert Labarta (Esp) Spiuk-Tau Ceramica
DNF. Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International
DNF. Martin Gujan (Sui)
DNF. Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea
DNF. Michael Weiss (Aut) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team
DNF. Mirko Pirazzoli (Ita)
DNF. Massimo De Bertolis (Ita) Full-Dynamix-R.S.M.
DNF. Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team*
DNF. Giuseppe Lamastra (Ita)
DNF. Seamus McGrath (Can) Rocky Mountain Haywood
DNF. Florian Vogel (Sui) Swisspower Mtb Team
DNF. Christoph Soukup (Aut)
DNF. Marc Bassingthwaighte (Nam)
DNF. Andrea Tiberi (Ita) Asd Ktm International*
DNF. Johann Pallhuber (Ita)
DNF. Oriol Morata Abril (Esp)
DNF. Kristian Hynek (Cze) Ceska Sporitelna Mtb
DNF. Alexey Medvedev (Rus)
DNF. Alexandre Moos (Sui) Bmc Racing
DNF. Radim Korinek (Cze)
DNF. Klaus Nielsen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike
DNF. Rick Evers (Ned) Beone Mountainbiketeam
DNF. Robert Odink (Sui)
DNF. Joris Massaer (Bel)
DNF. Patrik Gallati (Sui) Swisspower Mtb Team*
DNF. Jules Chabanon (Fra) Team New Cycling*
DNF. Heiko Gutmann (Ger)*
DNF. Robert Mennen (Ger)*
DNF. Toms Veinbergs (Lat)*
DNS. Philip Spencer (GBr) Subaru-Gary Fisher
DNS. Anders Hovdenes (Nor) Team Etto Hoydahl*
DNS. Max Oste Macdonald (Swe)*
DNS. Roman Rametsteiner (Aut)


*=U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login