Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 2/07 7:32 am - Montreal Women's World Cup: Full Results


Posted by Editoress on 06/2/07
 

Montreal World Cup
Photos part one, part two

1. Fabiana Luperini (Ita) Menikini - Selle Italia - Gysko3:07:35
2. Mara Abbott (USA) Webcor Buildersat 0:02
3. Judith Arndt (Ger) T-Mobile0:57
4. Marianne Vos (Ned) Team DSB Bank1:11
5. Nicole Cooke (GBr) Raleigh Lifeforce Creation
6. Oenone Wood (Aus) T-Mobile
7. Jeannie Longo-Ciprelli (Fra) Team UNIQA
8. Trixi Worrack (Ger) Nürnberger Versicherungall s.t.
9. Amber Neben (USA) Team Flexpoint1:17
10. Claudia Häusler (Ger) Nürnberger Versicherung1:22
11. Christine Thorburn (USA) Webcor Builders
12. Edwige Pitel (Fra) Team UNIQAboth s.t.
13. Annette Beutler (Sui) Vinci-Specialized-Menikini1:43
14. Andrea Graus (Aut) Nürnberger Versicherung1:45
15. Tina Liebig (Ger) Getranke-Hoffmanns.t.
16. Alex Wrubleski (Can) Colavita/Sutter Home1:57
17. Sigrid Corneo (Ita) Menikini - Selle Italia - Gysko2:03
18. Joanne Kiesanowski (NZl) Raleigh Lifeforce Creation
19. Kristin Armstrong (USA) TEAm Liptonboth s.t.
20. Monika Schachl (Aut) Team UNIQA2:05
21. Chantal Beltman (Ned) T-Mobile2:55
22. Tina Mayolo Pic (USA) Colavita/Sutter Home3:04
23. Andrea Bosman (Ned) Team DSB Bank
24. Yulia Arustamova (Rus) Russian Cyclist Federation
25. Leigh Hobson (Can) Cheerwine
26. Catherine Cheatley (NZl) Cheerwine
27. Lorian Graham (Aus) Australian National Team
28. Nikki Egyed (Aus) Raleigh Lifeforce Creation
29. Betina Hold (Can) Cheerwine
30. Brooke Ourada (NZl) Cheerwine
31. Toni Bradshaw (NZl) New Zealand National Team
32. Olivia Gollan (Aus) Menikini - Selle Italia - Gysko
33. Vicki Whitelaw (Aus) Australian National Team
34. Chrissy Ruiter (USA) Cheerwine
35. Serena Sheridan (NZl) New Zealand National Team
36. Nathalie Bates (Aus) Getranke-Hoffmann
37. Ekaterina Malomoura (Rus) Russian Cyclist Federation
38. Marisa Asplund (USA) Team TIBCOall s.t.
39. Elena Novikova (Rus) Russian Cyclist Federation3:09
40. Karin Aune (Swe) Menikini - Selle Italia - Gysko3:52
41. Stacy Marple (USA) Team TIBCOs.t.
42. Jocelyn Loane (Aus) Australian National Team3:54
43. Georgina Waibl (NZl) New Zealand National Team3:55
44. Anne Samplonius (Can) Team expresscopy.com4:02
45. Rachel Heal (GBr) Webcor Builders4:08
46. Katheryn Curi (USA) Webcor Builderss.t.
47. Dotsie Bausch (USA) Colavita/Sutter Home5:57
48. Alison Powers (USA) Colavita/Sutter Home6:04
49. Kori Kelley Seehafer (USA) TEAm Lipton6:06
50. Kristen Lasasso (USA) TEAm Liptons.t.
51. Alexandra Burchenkova (Rus) Russian Cyclist Federation7:50
52. Carla Ryan (Aus) Australian National Team8:20
53. Veronika Sprügl (Aut) Team UNIQA8:21
54. Carissa Wilkes (NZl) New Zealand National Team10:43
55. Marie Lindberg (Swe) Nürnberger Versicherungs.t.
56. Verena Absalyamova (Rus) Russian Cyclist Federation14:58
57. Jennifer Stephenson (Can) Marinoni-Cadences.t.
58. Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling14:59
59. Suzanne Van Veen (Ned) Team Flexpoints.t.
60. Yudelmis Dominguez (Cub) Cuba National Team18:15
61. Eléna Gayun (Rus) Russian Cyclist Federation18:19
62. Elisa Gagnon-Gascon (Can) Advil/Chapstick19:31
63. Xiang Yin Ruan (Chn) Giant Pro Cycling
64. Heather Lachance (USA) Advil/Chapstick
65. Michelle Hyland (NZl) New Zealand National Team
66. Johanne Cyr (Can) Cascades
67. Anna Milkowski (USA) Target Training
68. Hiroko Shimada (Jpn) Target Training
69. Amanda Sin (Can) Advil/Chapstick
70. Victoria Bastide (Swe) Team TIBCO
71. Kerry Litka (USA) Terry Precision
72. Erinne Willock (Can) Team expresscopy.com
DNF. Sarah Düster (Ger) Raleigh Lifeforce Creation
DNF. Patricia Schwager (Sui) Raleigh Lifeforce Creation
DNF. Tanja Slater (GBr) Raleigh Lifeforce Creation
DNF. Adrie Visser (Ned) Team DSB Bank
DNF. Noortje Tabak (Ned) Team DSB Bank
DNF. Katherine Bates (Aus) T-Mobile
DNF. Anke Wichmann (Ger) T-Mobile
DNF. Kimberly Anderson (USA) T-Mobile
DNF. Regina Schleicher (Ger) Nürnberger Versicherung
DNF. Claudia Stumpf (Ger) Nürnberger Versicherung
DNF. Elodie Touffet (Fra) Menikini - Selle Italia - Gysko
DNF. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini - Selle Italia - Gysko
DNF. Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint
DNF. Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
DNF. Lauren Franges (USA) TEAm Lipton
DNF. Lara Kroepsch (USA) TEAm Lipton
DNF. Meredith Miller (USA) TEAm Lipton
DNF. Karol-Ann Canuel (Can) Vinci-Specialized-Menikini
DNS. Emilie Roy (Can) Vinci-Specialized-Menikini
DNF. Marie-Pier Bedard (Can) Vinci-Specialized-Menikini
DNF. Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Manhattan
DNF. Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Manhattan
DNF. Daniela Fusar Poli (Ita) Safi - Pasta Zara Manhattan
DNF. Luisa Tamanini (Ita) Safi - Pasta Zara Manhattan
DNF. Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Manhattan
DNF. Bernadette Schober (Aut) Team UNIQA
DNF. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team
DNF. Sara Carrigan (Aus) Australian National Team
DNF. Iona Wynter (Jam) Colavita/Sutter Home
DNF. Stacey Spencer (Can) Colavita/Sutter Home
DNF. Brooke Miller (USA) Team TIBCO
DNF. Katherine Lambden (USA) Team TIBCO
DNF. Theresa Senff (Ger) Getranke-Hoffmann
DNF. Virginia Hennig (Ger) Getranke-Hoffmann
DNF. Elke Gebhardt (Ger) Getranke-Hoffmann
DNF. Kathleen Billington (USA) Target Training
DNF. Mandy Lozano (USA) Target Training
DNF. Andrea Meyers (USA) Target Training
DNF. Yoanka Gonzalez Perez (Cub) Cuba National Team
DNF. Yumari Gonzalez Valdiuieso (Cub) Cuba National Team
DNF. Dalila Rodriguez (Cub) Cuba National Team
DNF. Yeima Torres (Cub) Cuba National Team
DNF. Amber Rais (USA) Webcor Builders
DNF. Helen Kelly (Aus) Webcor Builders
DNF. Tara Ross (Can) Advil/Chapstick
DNF. Kirsten Robbins (Can) Advil/Chapstick
DNF. Jessica Phillips (USA) Team expresscopy.com
DNF. Melissa Holt (NZl) Team expresscopy.com
DNF. Joelle Numainville (Can) Team expresscopy.com
DNF. Gina Grain (Can) Team expresscopy.com
DNF. Marina Duvnjak (NZl) New Zealand National Team
DNF. Xiaoning Gao (Chn) Giant Pro Cycling
DNF. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling
DNF. Jessica Burns (Can) Cascades
DNF. Caroline Montminy (Can) Cascades
DNF. Joanie Caron (Can) Cascades
DNF. Julie Bellerose (USA) Cascades
DNF. Genevieve Gagnon (Can) Cascades
DNF. Naomi Cermak (Can) Terry Precision
DNF. Megan Guarnier (USA) Terry Precision
DNF. Ireen Wieditz (Can) Terry Precision
DNF. Rosie Coleman (USA) Terry Precision
DNF. Ann Hansgate (USA) Terry Precision
DNF. Julie Marceau (Can) Marinoni-Cadence
DNF. Kathleen Villeneuve (Can) Marinoni-Cadence
DNF. Magali Tisseyre (Can) Marinoni-Cadence
DNF. Jennifer Wilson (USA) Marinoni-Cadence
DNF. Jennifer Reither (USA) Marinoni-Cadence
DNS. Anna Zugno (Ita) Safi - Pasta Zara Manhattan
DNS. Liza Rachetto (USA) Team TIBCO


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login