Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC2 - Aug 12
 

Daily News


 

June 9/07 11:07 am - Champery World Cup: Men's XC Full Results


Posted by Editoress on 06/9/07
 

Champéry World Cup Switzerland

Coverage sponsored by Maxxis, and Vélirium

Men - 47.9km
1. Julien Absalon (Fra) Orbea 2:12:44
2. Christoph Sauser (Sui) Specialized at 0:50
3. Nino Schurter* (Sui) Swisspower Mtb Team 2:21
4. Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein 2:49
5. Ralph Naef (Sui) Multivan Merida Biking Team 3:17
6. Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre Internation 3:41
7. José Hermida (Esp) Multivan Merida Biking Te 3:49
8. Thomas Frischknecht (Sui) Swisspower Mtb Team 4:18
9. Jaroslav Kulhavy* (Cze) 4:27
10. Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team 4:51
11. Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein 5:06
12. Florian Vogel (Sui) Swisspower Mtb Team 5:13
13. Jakob Fuglsang* (Den) Cannondale-Vredestein 5:19
14. Jader Zoli (Ita) Asd Ktm International Team 5:45
15. Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International 6:03
16. Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Asd Ktm International Team 6:04
17. Lukas Flückiger (Sui) Athleticum MTB Team 6:34
18. Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea 6:43
19. Jean-Christophe Peraud (Fra) Orbea 7:02
20. Wolfram Kurschat (Ger) 7:08
21. Filip Meirhaeghe (Bel) Versluys-Landbouwkrediet 7:22
22. Martin Gujan (Sui) 7:25
23. Jeremiah Bishop (USA) Trek-Vw 7:28
24. Seamus McGrath (Can) Rocky Mountain Haywood 7:36
25. Rudi Van Houts (Ned) Dolphin Bike Team 8:13
26. Milan Spesny (Cze) Merida Biking Team 8:51
27. Jürg Graf (Sui) Scott Allianz Suisse 8:53
28. Silvio Bundi (Sui) Giant/Athleticum 8:57
29. Stéphane Tempier* (Fra) Gewiss Bianchi 9:05
30. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher 9:22
31. Marek Galinski (Pol) CC-Polsat-Polkowice 9:33
32. Christoph Soukup (Aut) 9:47
33. Rene Tann* (Ger) 9:50
34. Chris Jongewaard (Aus) Dolphin Bike Team 9:57
35. Carlos Coloma Nicolas (Esp) Spiuk-Tau Ceramica 10:09
36. Hannes Metzler (Aut) 10:10
37. Balz Weber (Sui) Bikepark.Ch Tui 10:20
38. Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling 10:24
39. Peter Riis Andersen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike 10:28
40. Bas Peters (Ned) 10:35
41. Bart Brentjens (Ned) Dolphin Bike Team 10:41
42. Fredrik Kessiakoff (Swe) Cannondale-Vredestein 10:46
43. Till Marx (Sui) Swisspower Mtb Team 10:49
44. Martino Fruet (Ita) 10:54
45. Matthias Flückiger* (Sui) 11:04
46. Israel Nunez Baticon (Esp) Massi 11:19
47. Emil Lindgren* (Swe) Gewiss Bianchi 12:28
48. Burry Stander* (RSA) 12:36
49. Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea 12:47
50. Marco Aurelio Fontana (Ita) 12:58
51. Alexis Vuillermoz* (Fra) Scott Valloire Galibier 13:37
52. Yury Trofimov (Rus) 15:02
53. Gion Manetsch (Sui) at 1Lap
54. Christof Bischof (Sui) Bikin'cyprus Int'l Mtb Te 1Lap
55. Miha Solar (Slo) 1Lap
56. Alexandre Moos (Sui) Bmc Racing 1Lap
57. Alban Lakata (Aut) Trek-Vw 1Lap
58. Sergiy Rysenko (Ukr) 1Lap
59. Marc Trayter Alemany (Esp) Spiuk-Tau Ceramica 1Lap
60. Michael Broderick (USA) 1Lap
61. Fabian Giger* (Sui) 1Lap
62. Lukas Kaufmann* (Sui) 1Lap
63. Tony Longo (Ita) 1Lap
64. Marc Colom* (Fra) 1Lap
65. Jan Skarnitzl* (Cze) 1Lap
66. Gareth Montgomerie (GBr) 2Laps
67. Maxim Gogolev (Rus) 2Laps
68. Nicolas Bazin (Fra) Bh-Sr. Suntour 2Laps
69. Guillaume Vinit* (Fra) Scott Valloire Galibier 2Laps
70. Jelmer Pietersma (Ned) Beone Mountainbiketeam 2Laps
71. Michael Weiss (Aut) Bikin'cyprus Int'l Mtb Te 2Laps
72. Patrik Gallati* (Sui) Swisspower Mtb Team 2Laps
73. Dario Alejandro Gasco* (Arg) Massi 2Laps
74. Denis Vorontsov* (Rus) 2Laps
75. Ivan Planzer (Sui) 2Laps
76. François Bailly Maitre* (Fra) Scott Valloire Galibier 2Laps
77. Wilko Rochow* (Ger) 2Laps
78. Jiri Friedl* (Cze) Merida Biking Team 2Laps
79. Jelmer Jubbega* (Ned) Cannondale-Vredestein 2Laps
80. Daniel Suter (Sui) 2Laps
81. Andreas Moser (Sui) 2Laps
82. Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Team Lapierre Internation 2Laps
83. Yannick Bernasconi* (Sui) 2Laps
84. Andreas Kugler (Sui) Fischer-Bmc 3Laps
85. Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike 3Laps
86. Robert Mennen* (Ger) 3Laps
87. Mirko Pirazzoli (Ita) 3Laps
88. Luka Kodra* (Slo) 3Laps
89. Frank Schotman (Ned) 3Laps
90. Giuseppe Lamastra (Ita) 3Laps
91. Marcel Wildhaber* (Sui) 3Laps
92. Shaun Lewis* (Aus) 3Laps
93. Michel Luginbuehl* (Sui) 3Laps
94. Tobias Witzak (Ger) 3Laps
95. Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Massi 3Laps
96. Dries Govaerts* (Bel) 3Laps
97. Robert Gehbauer* (Aut) Multivan Merida Biking Te 3Laps
98. Vivien Legastelois* (Fra) Team Lapierre Internation 3Laps
99. Karl Markt (Aut) 3Laps
100. Clinton Robert Avery* (NZl) 3Laps
101. Umberto Corti* (Ita) 3Laps
102. Jiri Novak* (Cze) 3Laps
103. Andras Melts (Hun) 3Laps
104. Dylan Cooper (Aus) 4Laps
105. Kohei Yamamoto* (Jpn) 4Laps
106. Oleksandr Yakymenko* (Ukr) 4Laps
107. Maxime Marotte* (Fra) 4Laps
108. Yevgeniy Yakovlev (Kaz) 4Laps
109. Tom Meeusen* (Bel) 4Laps
110. Daniel Mcconnell* (Aus) 4Laps
111. Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team 4Laps
112. Lachlan Norris* (Aus) 4Laps
113. Pierre Lebreton (Fra) Bh-Sr. Suntour 4Laps
114. Andi Weinhold* (Ger) 4Laps
115. Marcus Roy (NZl) 4Laps
116. Nicola Rohrbach* (Sui) 4Laps
117. Ivan Schalbetter (Sui) 4Laps
118. Axel Bult (Ned) 4Laps
119. Peter Coddens (Bel) Lingier-Versluys Team 4Laps
120. Bjorn Brems* (Bel) Dolphin Bike Team 4Laps
121. Romain Lejeune* (Fra) Team New Cycling 4Laps
122. Nuno Oliveira (Por) 5Laps
123. Daniel Schütz* (Sui) 5Laps
124. Andriy Gumenyuk* (Ukr) 5Laps
125. Daniel Braunsteins* (Aus) 5Laps
126. Oliver Aviles Gilabert* (Esp) Spiuk-Tau Ceramica 5Laps
127. Anthony O'boyle* (GBr) Mojo Orange 5Laps
128. Marco Cellini* (Ita) 5Laps
129. Ivan Grabovskyy* (Ukr) 5Laps
130. Jules Chabanon* (Fra) Team New Cycling 5Laps
131. Daniel Marques* (Por) 5Laps
132. Tim Bohme (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike 6Laps
133. Roman Zhientaev* (Kaz) 6Laps
134. Sid Taberlay (Aus) Dolphin Bike Team 6Laps
135. Kristian Hynek (Cze) Ceska Sporitelna Mtb 6Laps
136. James Fraser-Moodie (GBr) 6Laps
137. Marios Athanasiades* (Cyp) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team 7Laps
DNF. Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team
DNF. Oliver Beckingsale (GBr)
DNF. Todd Wells (USA)
DNF. Marti Gispert Labarta (Esp) Spiuk-Tau Ceramica
DNF. Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.Internatio
DNF. Sven Nys (Bel)
DNF. Max Plaxton* (Can) Rocky Mountain Haywood
DNF. Dariusz Batek* (Pol) Halls Professional Mtb Te
DNF. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik
DNF. Martin Kraler (Aut) Gewiss Bianchi
DNF. Marcin Karczynski (Pol) Halls Professional Mtb Team
DNF. Kris Sneddon (Can) Kona Les Gets
DNF. Olivier Maignan (Fra) Bh-Sr. Suntour
DNF. Martin Fanger* (Sui)
DNF. Simon Richardson (GBr)
DNF. Quincy Vens* (Bel)
DNF. Joris Boillat (Sui)
DNF. Andreas Tiberi* (Ita) Ktm International Team
DNF. Zaher El Hage (Lib)
DNF. Calle Friberg (Swe)
DNS. Philip Spencer (GBr) Subaru-Gary Fisher
DNS. Jeff Hall (USA)



*=U23

World Cup Standings

1. Julien Absalon (Fra) 700 pts
2. Christoph Sauser (Sui) 490
3. José Hermida (Esp) 480
4. Cédric Ravanel (Fra) 420
5. Roel Paulissen (Bel) 380

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login