Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

June 9/07 12:09 pm - Champery World Cup: 4X Qualifying


Posted by Editoress on 06/9/07
 

Champéry World Cup Switzerland

Coverage sponsored by Maxxis, and Vélirium

4x Qualification

Women

1. Jill Kintner (USA) GT Bicycles
2. Rachel Seydoux (Sui)
3. Fionn Griffiths (GBr) Norco/Griffiths
4. Anneke Beerten (Ned) Bikepark.Ch Tui
5. Mio Suemasa (Jpn)
6. Lucia Oetjen (Sui)
7. Elisa Canepa (Ita) Playbiker - Iron Horse
8. Diana Marggraff (Ecu) Zenith
9. Patarina Tothova (Cze)
10. Laura Brethauer (Ger)
11. Melissa Buhl (USA) KHS
DNS. Eva Castro Fernandez (Esp)

Men

1. Brian Lopes (USA) GT Bicycles
2. Michal Prokop (Cze) Author
3. Mickael Deldycke (Fra)
4. Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain Uk
5. Bryn Atkinson (Aus)
6. Gee Atherton (GBr) Animal Commencal
7. Jared Graves (Aus)
8. Michael Hannah (Aus) Cannondale The Cut
9. Dominik Gspan (Sui)
10. Jurg Meijer (Ned) Dolphin Bike Team
11. Romain Saladini (Fra)
12. Filip Polc (Svk) Gravity Group
13. Thomas Todtli (Sui)
14. Guido Tschugg (Ger) Ssangyong-Fusion Pro Team
15. Kamil Tatarkovic (Cze) Kona Les Gets
16. Dan Atherton (GBr) Animal Commencal
17. Johannes Fischbach (Ger) Ghost International Racin
18. Cédric Gracia (Fra) Commencel/Oakley
19. Matej Vitko (Svk)
20. Reto Schmid (Sui)
21. William Evans (GBr)
22. Manuel Rauch (Sui)
23. Matej Stapic (Slo)
24. Roger Rinderknecht (Sui)
25. Dale Holmes (GBr)
26. Elias Somvi (Ita) Playbiker - Iron Horse
27. Adrian Kiener (Sui)
28. Joey Van Veghel (Ned)
29. Sidney Gerber (Sui)
30. Robin Wallner (Swe)
31. Sascha Meyenborg (Ger)
32. Grzegorz Borodajko (Pol)
33. Daniel Yeomans (GBr)
34. Nigel Page (GBr) Stendec Racing
35. Carmine Falco (Fra) Bicron Club De Dardit
35. Rudiger Jahnel (Aut)
37. Georg Sieder (Aut)
38. Tilen Frank (Slo)
39. Jakub Pytlik (Cze)
40. Arne Tschugg (Ger)
41. Jakub Hnidak (Cze)
42. Stefan Scherz (Ger)
43. Dimitri Jeziorek (Fra)
44. Peter Fernbach (Aut) Arbö Rsp Downhill Racing
45. Zdenek Nasinec (Cze)
46. Georg Engel (Aut)
47. Reon Boe (NZl)
48. Martin Frei (Sui)
49. Ludovic Gadois (Fra)
50. Steve Atkins (GBr)
51. Thomas Warmuth (Aut) Team Hotec / Rsp
52. Guido Dracone (Ita)
53. James Norton (GBr) Stendec Racing
54. Ghislain Ricci (Fra)
55. Duncan Ferris (GBr)
56. Jordan Gould (GBr) Stendec Racing
57. Peter Roschner (Aut)
57. Martin Ogden (GBr) Stendec Racing
59. Luca Alvarez De Lara (Esp)
60. Tom Dowie (GBr)
61. Luke Strom (Aus) Ssangyong-Fusion Pro Team
62. Nicolas Gspan (Sui)
63. Richard Cunynghame (GBr) Mtb-Direct.Co.Uk
64. Stephen Taylor (GBr) Stendec Racing
65. Will Longden (GBr) Team Mbuk Santacruz
66. Daniel Prijkel (Ned)
67. Premek Tajchman (Cze)
DNS. Joost Wichman (Ned) Gravity Group
DNS. Aurélien Giordanengo (Fra)
DNS. Andrew Neethling (RSA)
DNS. Michael Garcia (Ned)
DNS. Dave Wardell (GBr) GT / Burgtec
DNS. Greg Minnaar (RSA) Team G-Cross Honda
DNS. Chris Kovarik (Aus) Ms-Intense Factory-Racing


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login