Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

June 23/07 5:49 am - Mont-Ste-Anne World Cup: Men's XC Full results


Posted by Editoress on 06/23/07
 

Mont-Ste-Anne World Cup

Coverage sponsored by Maxxis, and Vélirium

Men

1. Julien Absalon (Fra) Orbea1:54:49
2. José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Teamat 0:23
3. Geoff Kabush (Can) Maxxis1:26
4. Christoph Sauser (Sui) Specialized1:56
5. Nino Schurter* (Sui) Swisspower Mtb Team2:44
6. Fredrik Kessiakoff (Swe) Cannondale-Vredestein2:53
7. Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein4:44
8. Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein5:36
9. Florian Vogel (Sui) Swisspower Mtb Team5:43
10. Jakob Fuglsang* (Den) Cannondale-Vredestein5:56
11. Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre International6:29
12. Wolfram Kurschat (Ger)7:08
13. Filip Meirhaeghe (Bel) Versluys-Landbouwkrediet7:35
14. Seamus Mcgrath (Can) Rocky Mountain Haywood7:41
15. Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea7:47
16. Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International8:10
17. Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea8:10
18. Milan Spesny (Cze) Merida Biking Teamam8:23
19. Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International8:28
20. Max Plaxton* (Can) Rocky Mountain Haywood8:36
21. Stefan Sahm (Ger) Team Bulls8:43
22. Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team8:57
23. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher9:22
24. Todd Wells (USA) GT9:33
25. Burry Stander* (RSA) GT9:35
26. Ricky Federau (Can)9:36
27. Emil Lindgren* (Swe) Gewiss Bianchi9:49
28. Michael Weiss (Aut) Bikin'cyprus Int'l Mtb Te10:26
29. Jader Zoli (Ita) Asd Ktm International Tea10:56
30. Bas Peters (Ned)11:13
31. Ricardo Pscheidt (Bra)11:34
32. Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team11:52
33. Jelmer Pietersma (Ned)12:00
34. Christoph Soukup (Aut)12:01
35. Marti Gispert Labarta (Esp) Spiuk-Tau Ceramica12:10
36. Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik12:16
37. Mathieu Toulouse (Can) Maxxis12:27
38. Carlos Coloma Nicolas (Esp) Spiuk-Tau Ceramica12:27
39. Valeriano Rubens Donizeti (Bra)12:27
40. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik12:48
41. Marco Aurelio Fontana (Ita)12:54
42. Alexandre Moos (Sui) Bmc Racing13:04
43. Sergiy Rysenko (Ukr)13:10
44. Hannes Metzler (Aut)13:13
45. Christof Bischof (Sui) Bikin'cyprus Int'l Mtb Te13:20
46. Jan Skarnitzl* (Cze)13:44
47. Andrew Watson (Can)13:58
48. Nicolas Filippi (Fra) Scott Valloire Galibier14:14
49. Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team14:20
50. Derek Zandstra (Can)14:25
51. Neal Kindree* (Can) Kona Les Gets14:30
52. Michael Broderick (USA)14:36
53. Jeff Hall (USA)14:44
54. Karl Platt (Ger) Team Bulls15:44
55. Jiri Friedl* (Cze) Merida Biking Teamam-1Lap
56. Miha Solar (Slo)-1Lap
57. Oleksandr Yakymenko* (Ukr)-1Lap
58. Olivier Maignan (Fra) Bh-Sr. Suntour-1Lap
59. Benoit Simard (Can)-1Lap
60. Klaus Nielsen (Den) Team Alb-Gold Mountainbik-1Lap
61. Filip Eberl (Cze)-1Lap
62. Raphael Gagne* (Can) Rocky Mountain Haywood-1Lap
63. Tim Heemskerk (Ned)-1Lap
64. Carl Decker (USA) Giant Mountain Bike Team-1Lap
65. Edivando Cruz (Bra)-1Lap
66. Samuel Schultz* (USA) Subaru-Gary Fisher-2Laps
67. Sam Jurekovic* (USA)-2Laps
68. Nicolas Bazin (Fra) Bh-Sr. Suntour-2Laps
69. Giuseppe Lamastra (Ita)-2Laps
70. Pierre Lebreton (Fra) Bh-Sr. Suntour-2Laps
71. Lee Williams (GBr)-2Laps
72. Frederic Bussieres (Can)-2Laps
73. Matthew Hadley (Can) Rocky Mountain Haywood-2Laps
74. Stuart Houltham (NZl)-2Laps
75. Kenji Takeya (Jpn)-2Laps
76. Eric Drower (NZl)-2Laps
77. Cristobal Silva (Chi)-2Laps
78. Colin Cares* (USA)-2Laps
79. Martin Lazarski (Can) Rocky Mountain Haywood-2Laps
80. Spencer Paxson (USA)-2Laps
81. Adam Snyder (USA)-2Laps
82. Andreas Kugler (Sui) Fischer-Bmc-2Laps
83. Christian Favata (USA)-2Laps
84. Kris Sneddon (Can) Kona Les Gets-3Laps
85. Troy Wells (USA)-3Laps
86. Roddi Lega (Can) -4Laps
87. Justin Price (NZl)-4Laps
88. Sid Taberlay (Aus) Dolphin Bike Team-4Laps
89. Chris Jongewaard (Aus) Dolphin Bike Team-4Laps
90. Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher-4Laps
91. Andrew Freye (USA)-4Laps
DNF. Jean-Christophe Peraud (Fra) OrbeaDNF
DNF. Rudi Van Houts (Ned) Dolphin Bike Team
DNF. Balz Weber (Sui) Bikepark.Ch Tui
DNF. Clinton Robert Avery* (NZl)
DNF. Mike Garrigan (Can)
DNF. Simon Richardson (GBr)
DNS. Stefan Widmer (Can)
DNS. Bart Brentjens (Ned) Dolphin Bike Team
DNS. Jeremiah Bishop (USA) Trek-VW
DNS. Peter Riis Andersen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike/td>


*= U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login