Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

July 10/07 9:43 am - Canadian National Road Championships: Day 6 full results


Posted by Editoress on 07/10/07
 

Canadian Road Nationals

The Canadian Road Nationals Day 6 in St. Georges, Quebec with the Road races for U23 Men & Women

U23 Men - 137 km
1. Christian Meier (BC) Symmetrics3:33:51
2. Ryan Anderson (BC) Trek Red Truck Racings.t.
3. Éric Boily (QC) EVA-Devinci1:20
4. Max Plaxton (BC) La-Z-Boy Cycling1:30
5. Jamie Lamb (QC) Garneau-Crocs1:32
6. David Veilleux (QC) The Jittery Joe's Pro Cycling Team1:39
7. Keven Lacombe (QC) Équipe du Québec1:42
8. Gavriel Epstein (ON) CRCA/Sakonnet Technology U251:45
9. Matthew Guse (ON) Calyon / Litespeed2:03
10. Brandon Crichton (ON) Symmetrics2:52
11. Bradley Fairall (BC) SuperSport 35 ACNC3:11
12. Zach Garland (NL) Masi-Adobe3:24
13. William Goodfellow (QC) Équipe du Québec3:28
14. Joël Dion-Poitras (QC) EVA-Devinci3:32
15. Jean-Michel Lachance (QC) Garneau-Crocs3:55
16. Adam Thuss (ON) Team R.A.C.E.com3:57
17. Jean-Sébastien Perron (QC) Calyon / Litespeed5:11
18. Keir Plaice (ON) Team Ontario5:20
19. Jonathan Prosser (ON) Aquila Racing/Racer Sportif6:37
20. Philippe Abbott (AB) Ital Pasta Transport Belmire6:39
21. Frédéric Boivin (QC) EVA-Devinci6:46
22. Charles Bryer (ON) Spin 126:55
23. Dave Brooks (SK) Team Saskatchewan7:01
24. André Tremblay (QC) Volkswagen/Trek7:07
25. Jackson Beuhler (BC) Trek-Red Truck Racing7:07
26. Aaron Schooler (AB) E.R.T.C. / Redbike7:16
27. Jay Hawranik (MB) Team Integrale 7:40
28. Nathan MacDonald (BC) Trek-Red Truck Racing7:56
29. Dave Vukets (BC) Trek-Red Truck Racing12:25
30. Christian Deshaies (QC) Volkswagen/Trek12:25
31. Mark Batty (ON) Team R.A.C.E.com13:56
32. Charly Vives (QC) Calyon / Litespeed16:07
DNF. Mark Pozniak (ON) Team R.A.C.E.com
DNF. Stephen Ferris (BC) ERTC Redbike
DNF. Tim Clarke (NB) AtlanticCyclingCenter.com
DNF. Matthew Bell (ON) Team Ontario
DNF. Sebastian Porten (ON) Team Ontario
DNF. Jean-François Landry (QC) Élicycle Sport Expert
DNF. Bryson Bowers (ON) Jet Fuel Coffee
DNF. David Bergeron (QC) Équipe Bluberi - Martin Swiss - Special
DNF. Kevin Hazzard (ON) Team Ontario
DNF. Zack Morris (ON) Jet Fuel Coffee
DNF. Michaël Joanisse (QC) Garneau-Crocs
DNF. Brook Boocock (ON) Calyon / Litespeed
DNF. Ryan Belliveau (NB) Calyon / Litespeed
DNF. Vince De Jong (ON) Team Ontario
DNF. Dante D'Urbano (QC) West of Quebec Wheelers
DNF. Thomas Foster (ON) Team Ontario
DNF. Andrew Hunt (ON) Team R.A.C.E.com
DNF. Ian Manning (ON) Team Spin 12
DNF. Ben Rempel (SK) Team Saskatchewan
DNF. Erik Robertson (ON) Team R.A.C.E.com
DNF. Charles Thibault (QC) EVA-Devinci
DNF. Shaun Adamson (AB) Team Alberta
DNS. Louis-Charles Lacroix (QC) Ste-Foy Québec Métro
DNS. Frédéric Cusson (QC) Club cycliste Dynamiks de Contrecoeur
Women - 127km
1. Gina Grain (BC) Team Expresscopy.com3:42:24
2. Marni Hambleton (BC) Symmetricsat 0:03
3. Moriah MacGregor (BC) AE Sport Development0:09
4. Émilie Roy* (QC) Vinci Specialized Menikini0:17
5. Alison Testroete (BC) Team Expresscopy.com0:39
6. Alex Wrubleski (SK) Colvaita Sutter Home 0:47
7. Leigh Hobson (ON) Cheerwine0:49
8. Erinne Willock (BC) Team Expresscopy.com0:51
9. Felicia Gomez (NS) Aarons/L5Flyers0:55
10. Julie Beveridge* (AB) Team Alberta0:55
11. Betina Hold (QC) Team cheerwine1:02
12. Joëlle Numainville* (QC) Team Expresscopy.com1:02
13. Johanne Cyr (QC) Équipe Cascades1:05
14. Leah Guloien (BC) Team Giant1:41
15. Jennifer Stephenson (ON) Team Ultralink1:47
16. Anne Samplonius (QC) Team Expresscopy.com2:08
17. Elisa Gagnon (QC) Team Advil-ChapStick2:45
18. Joanie Caron (QC) Équipe Cascades2:45
19. Lila Fraser (QC) Équipe Cascades2:49
20. Rebecca Nelson (ON) Mazurcoaching.com2:52
21. Kelly Murray (NB) Radical Edge Fredericton2:57
22. Magali Tisseyre (QC) Marinoni-Cadence3:04
23. Natasha Elliott (ON) The Cyclery3:08
24. Catherine Hogan* (QC) Espoirs Laval3:10
25. Heather Davidson-Meyn (ON) Mazurcoaching.com3:38
26. Laura Yoisten (AB) Webcor Builders Cycling Team3:39
27. Julie Marceau (QC) Marinoni-Cadence3:44
28. Alena Radomsky (BC) Giant Bicycles Canada3:44
29. Laura Brown* (BC) Giant Bicycles Canada3:44
30. Karol Ann Canuel* (QC) Vinci Specialized Menikini3:50
31. Marie-Pier Bédard* (QC) Vinci Specialized Menikini3:54
32. Stéphanie Roorda* (AB) Synergy3:57
33. Allison Lampi (QC) Euro-Sports.ca3:57
34. Alyssa Weninger* (SK) BCW4:17
35. Jenny Trew (BC) Giant Bicycles Canada4:35
36. Caroline Montminy (QC) Équipe Cascades4:40
37. Naomi Cermak (ON) Team Ontario5:00
38. Krystal Jeffs (ON) Team Ontario5:01
39. Anne-Marie Lefrançois (BC) Team Integrale5:38
40. Heidi King (NB) Radical Edge Fredericton6:03
41. Karine Tessier (QC) Marinoni-Cadence6:31
42. Alyssa Mellon (ON) OTTAWA BICYCLE CLUB6:41
43. Lucie Poulin (QC) Le yéti7:38
44. Jessica Burns (QC) Équipe Cascades9:28
45. Marie-Ève Racicot (QC) La Cabosse d'Or9:51
46. Andrea J. Bunnin* (SK) Team Saskatchewan10:54
DNF. Merrill Collins (ON) La Bicicletta
DNF. Sarah Coney* (ON) EMD Serono Cycle Logik Racing
DNF. Geneviève Gagnon (QC) Team Ultranik
DNF. Julie Bellerose (QC) Aberdeen
DNF. Carmen Diges (ON) Indépendant
DNF. Kim Lambert-Gosselin* (QC) La Cabosse d'Or
DNF. Amanda Shan (ON) Team Expresscopy.com
DNF. Jennifer Simpson (ON) EMD Serono Cycle Logik Racing
DNS. Sue Schlatter (ON) The Cyclery
DNS. Jessica Spence (ON) Mazurcoaching.com


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login