Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 15/07 11:12 am - Ontario Criterium Championships


Posted by Editoress on 07/15/07
 

Ontario Criterium Championships Ottawa Ontario

Presented by (BRO) BikeRace Ottawa

Cadet Men - 38.4 km
1G. Matteo Dal-Cin (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RMU17)0:59:36
2S. Trevor Damen (Ottawa Bicycle Club - RMU17)
3B. Matthew Laing (St. Catharines Cycling Club - RMU17)
4. Marc- Olivier Helms (Espoirs Laval - RMU17)
5. Brody Pasciullo (Cyclepath - RMU17)
6. Sam Loud (Black Sheep Cycling Club - RMU17)
7. Michaël Dalterio (Espoirs Laval - RMU17)all s.t.
8. Brett Auger (St. Catharines Cycling Club - RMU17)5:41
9. Trevor Dickenson (St. Catharines Cycling Club - RMU17)5:41
10. Kiernan Orange (Ride With Rendall, Ride With R - RMU17)6:26
DNF. Christopher Bradbury (Cyclissimo Cycling Club - RMU17)
DNF. Ryan Damen (Ottawa Bicycle Club - RMU15)
DNF. Conor O`Brien (Ride With Rendall - RMU17)
Master D Men - 38.4 km
1G. Gary Romkey (Ride With Rendall - RMM.2)
2S. Brian Neilson (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.3)7:02
Master C Men - 38.4 km
1G. Doug Corner (Bike Race Ottawa - RMM.2)0:59:35
2S. Ed Campbell (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
3B. Peter Kofman (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.1)
4. Leo St. Germain (Mississauga Bicycle Racing Clu - RMM.2)
5. Joel Katz (Ride With Rendall - RMM.2)
6. Peter Schuck (Ride With Rendall - RMM.2)
7. James Laird (Ti Cycle Racing - RMM.1)
8. Bruce Camacho (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.2)
9. Michel Lalonde (Ti Cycle Racing - RMM.2)
10. Ray Balcom (Ride With Rendall - RMM.3)
11. Harry Musson (West Of Quebec Wheelers - RMM.3)all s.t.
12. Ken Deering (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.3)1:38
13. Larry Sargent (Ottawa Bicycle Club - RMM.3)s.t.
14. Peter Kraiker (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.3)9:36
Cadet Women - 37.2 km
1G. Krista Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWU17)1:00:18
2S. Florence Laplante-Lamarche (Ottawa Bicycle Club - RWU17)5:26
3B. Catherine Harnden (Independent - RWU17)9:20
Junior Women - 37.2 km
1G. Celeste Jones-Baumgardt (Mazurcoaching.Com - RWE.2)1:00:15
Master A Women - 37.2 km
1G. Liza Miranda (Midweek Cycling Club - RWMA)1:00:15
2S. Vicki Thomas (Ride With Rendall - RWMA)s.t.
3B. Andrea Bowker (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RWMA)0:05
4. Karuna Govind (Invita Racing - RWMA)5:43
Master B Women - 37.2 km
1G. Elizabeth Mansfield (Les Rouleurs De L'outaouais - RWMB)1:00:21
2. GAIL Wozny (Juventus - RWMB)2:04
3S. Corinne Roos (Independent - RWMB)5:23
Senior Women - 37.2 km
1G. Natasha Elliott (The Cyclery - RWE.1)1:00:12
2S. Jennifer Stephenson (Team Ultralink - RWE.1)at 0:02
3B. Julia Bradley (Team R.A.C.E - RWE.1)
4. Heather Davidson-Meyn (Mazurcoaching.Com - RWE.1)
5. Sophie Matte (The Cyclery - RWE.2)
6. Aimee Allen (Maple Leaf Cycling Club - RWE.3)
7. Vanessa Godbehere (Marinoni-Cadence - RWE.3)
8. Allison Lampi (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RWE.3)
9. Tricia K. Spooner (The Cyclery - RWE.2)all s.t.
10. Sarah Coney (Emd Serono Cycle Logik Racing - RWE.2)0:23
11. Celeste Merey (Team R.A.C.E - RWE.3)10:55
DNF. Chloe Saint-Arnaud-Watt (Emd Serono Cycle Logik Racing - RWU23.3)
DNS. Diana Joness (Team R.A.C.E - RWE.2)
Junior Men - 38.4 km
1G. Michael Hruska (Mazurcoaching.Com - RMJ)0:58:42
2S. Matthew Stein (Maple Leaf Cycling Club - RMJ)
3. Maximilien Benjamin (Haut Richelieu/Megavolt - RMJ)both s.t.
4B. Andrew Dadds (Cyclepath Oakville Race Team - RMJ)0:08
5. Chadwick Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMJ)4:23
6. Derek Harnden (Independent - RMJ)6:35
DNF. Thomas Hums (Sudbury Cycling Club - RMJ)
Senior 3 & 4 Men - 38.4 km
1. Ugo Lapierre (Le Yéti - RME.3)0:58:43
2. Michael Flavell (Emd Serono Cycle Logik Racing - RME.3)
3. Douglas Van Den Ham (Independent - RME.4)
4. Ciro Viviano (Maple Leaf Cycling Club - RME.3)
5. Jean- Charles Lambert (Vélo 2 Max (T-R) - RME.3)
6. William Fu (Pedal Performance - RME.3)
7. Michael David Bennett (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RME.3)
8. Sean Lajeunesse (Haut Richelieu/Megavolt - RME.3)
9. Shawn Clarke (West Of Quebec Wheelers - RME.3)
10. Peter Tregunno (Ottawa Bicycle Club - RME.3)
11. Michael Cumming (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.3)
12. Jason Henrie (Independent - RME.3)all s.t.
13. Greg Allen (Maple Leaf Cycling Club - RME.3)0:14
14. Dante D'urbano (West Of Quebec Wheelers - RMU23.3)0:18
15. Josh Gillingham (The Cyclepath Thunder Bay - RME.3)0:22
16. Simon Donato (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.3)0:47
DNF. Andrew Davy (Ottawa Bicycle Club - RME.4)
DNF. Matt Deluco (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RME.3)
DNF. West Edwards (Sepp's Cycling Team - RME.3)
DNF. Adam Eikenberry (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RME.4)
DNF. Tovi Heilbronn (Midweek Cycling Club - RME.3)
DNF. Duncan Jackson (Mazurcoaching.Com - RME.3)
DNF. Ted Kemper (Cyclissimo Cycling Club - RME.4)
DNF. Ryan Phelps (Ottawa Bicycle Club - RME.3)
DNF. Thomas Skinner (Espoirs Laval - RME.3)
DNF. Greg Zuliani (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RME.3)
DNF. Jimi Ritchie (Sepp's Cycling Team - RME.3)
DNF. Todd Olynick (Sepp's Cycling Team - RME.3)
DNF. Dominic Guiver (Emd Serono Cycle Logik Racing - RME.3)
DNF. Mathieu Beaulieu (Bluberi-Martin Swiss Cycling T - RMU23.3)
Master B Men - 39.6 km
1G. Brent Aquino (Invita Racing - RMM.1)0:59:18
2S. Dan Lefebvre (Team R.A.C.E - RMM.1)at 0:15
3B. Kevin Davis (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
4. Fernand Rooseboom (Cycle Patrick - RMMB)
5. Eduardo Maset (Invita Racing - RMM.1)
6. Craig Burge (Ottawa Wheelman - RMM.2)
7. Ian Dalling (The Cyclery - RMM.1)
8. Adrian Jackson (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
9. Mark Polsinelli (Invita Racing - RMM.1)
10. Claude Samson (Ste-Foy-Qc Métro - RMMB)
11. Jeffrey Chow (Hooters/Reynold Cycling Team - RMM.1)
12. Erik Davis (Cycle 4 Ms - RMM.1)
13. Jon Gee (Ti Cycle Racing - RMM.1)
14. Greg Hill (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RMM.2)
15. Patrick Dooling (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)
16. James Layfield (Team R.A.C.E - RMM.1)
17. Thomas Schmidt (Zm Cycling Club - RMM.1)
18. Bruno Grossi (Invita Racing - RMM.1)
19. Ron Amos (Ride With Rendall - RMM.2)
20. Bradley Martel (Ride With Rendall - RMM.1)
21. Edward Renkema (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMM.1)
22. Bernard Durand (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RMM.2)
23. Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
24. Stephen Basiren (Ti Cycle Racing - RMM.2)
25. David Bilenkey (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RMM.2)
26. Phill Vermette (Caboto Velo/Cane Creek Cycling - RMM.2)all s.t.
27. Paul Hornak (Cycle 4 Ms - RMM.1)0:29
28. Bruce Krip (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)0:32
29. Paul Heffler (Independent - RME.3)1:37
DNF. Paul Choquette (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.2)
DNF. Ian Mackellar (Cycle 4 Ms - RMM.1)
DNF. David Starrs (Independent - RMM.3)
DNF. Gregoire Crevier (Les Rouleurs De L'outaouais - RMM.2)
DNF. Bryan Gormley (The Cyclery - RMM.2)
Master A Men - 40.8 km
1. Jonathan Wood (Ertc/Redbike - RMM.1)0:59:05
2. Dominic Chalifoux (Quilicot- Rackultra - RMMA)
3G. Robert D`Amico (Invita Racing - RMM.1)
4S. Steve Heck (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)
5B. Paolo Eugeni (Hooters/Reynold Cycling Team - RMM.1)
6. Marc Boudreau (Ride With Rendall - RMM.1)
7. William Hurley (The Cyclery - RMMA)
8. John Fee (The Cyclery - RMM.1)
9. Christopher Paton (Cycle 4 Ms - RMM.1)
10. James Brooks (Ottawa Wheelmen - RMMA)
11. Michael M. Moore (Team Race.Com - RMM.1)
12. Marc Lapointe (Ride With Rendall - RMMA)
13. Hans Loeffelholz (Khs Bicycles Canada - RMMA)
14. Frédéric Bélanger (Quilicot- Rackultra - RMMA)all s.t.
15. Warren Macdonald (Ride With Rendall - RMM.1)0:07
16. Stirling Mcarthur (Cycle 4 Ms - RMM.1)0:10
17. Miguel (Mike) Novo (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)0:16
18. Peter Meier (Brockville Cycling Club - RMM.1)
19. Paul Skafel (Gearsracing.Com - RMM.1)
20. W. Drew Robertson (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)
21. David Munden (Ride With Rendall - RMM.1)
22. Kerry Abols (Sudbury Cycling Club - RME.3)
23. Marten Mann (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.1)
24. Jean- Francois Gagné (Quilicot- Rackultra - RMMA)
25. Fred Perez (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)
26. Oscar Retamal (Independent - RMM.2)
27. Benedict Ayson (Cycle 4 Ms - RMM.1)
28. Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMM.1)
29. Jon Barnes (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)all s.t.
30. Craig Mccarthy (Open Access/ Grg Road Racing - RMM.1)0:29
31. Stuart Mckay (Cycle 4 Ms - RMM.1)
32. Antonio Liokossis (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.1)
33. Imad Elghazal (Independent - RMMA)all s.t.
DNF. Robert C.n. Anderson (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.3)
DNF. Matthew Berridge (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMM.1)
DNF. Glenn Cameron (Sound Solutions - RMM.1)
DNF. Paul Chedore (Emd Serono Cycle Logik Racing - RMM.1)
DNF. Piers Davidge (Cycle 4 Ms - RMM.1)
DNF. Dennis Giobbe (Invita Racing - RMM.2)
DNF. Chris Kiziak (Sound Solutions - RMM.1)
DNF. Justin Rogers (Pedal Performance - RMM.1)
DNF. Steven Smith (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMM.1)
DNF. Pavle Stanojevic (Jamis Racing - RMM.1)
DNF. Kevin Stoppa (North Bay Cycling Club - RMM.2)
DNF. Bob Tomsic (Pedal Performance - RMM.1)
DNF. Tom Villano (Team Trek Store/Ride For Karen - RMM.1)
DNF. Chris Wood (Sound Solutions - RMM.1)
DNF. Gerard Yeates (Pedal Performance - RMM.1)
DNF. Peiro Zanetti (Invita Racing - RMM.1)
DNF. Steve Proulx (The Cyclery - RMM.1)
DNF. Brent Lowes (Sound Solutions - RMM.1)
DNF. Jay Lambert (Indépendant Rp - RMMA)
DNF. Francois Demers (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RMM.2)
DNF. Alistair Scott (Emd Serono Cycle Logik Racing - RMM.1)
DNF. Guy Lacroix (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RMM.2)
DNF. Charles Bougie (Les Rouleurs De L'outaouais - RMM.1)
DNF. Terrence Martineau (Ottawa Bicycle Club - RMM.1)
DNF. Pascal Fortin (Quilicot- Rackultra - RMMA)
DNF. Benoit Brisette (Quilicot- Rackultra - RMMA)
DNF. Stéphane Blais (Quilicot- Rackultra - RMMA)
DNF. David Sugden (Les Rouleurs De L'outaouais - RMMA)
DNF. Michael Feyko (Euro-Sports.Ca / Foodery Cycli - RMM.2)
Senior Men - 68.4 km
1G. Derrick St. John (The Cyclery - RME.1)1:39:14
2S. Daniele Defranceschi (Jet Fuel Coffee - RME.1)
3. Klebem Romos (Garneau Crocs - RME.1)
4B. Buck Miller (Team Race.Com - RME.1)
5. Greg Reain (Calyon/ Litespeed Pro Ct - RME.1)
6. Jeffery Schiller (Independent - RME.1)
7. Jason Valenti (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)
8. Ed Veal (Cyclissimo Cycling Club - RME.1)
9. Alex Bhogal (Mazurcoaching.Com - RME.2)
10. Aaron Fillion (Ottawa Bicycle Club - RME.1)
11. Osmond Bakker (The Cyclery - RME.1)
12. Dave Byer (Jet Fuel Coffee - RME.2)all s.t.
13. Tim Hucker (Garneau Crocs - RME.1)0:51
14. Peter Morse (Jet Fuel Coffee - RME.1)s.t.
15. Hugues Lapointe (Bluberi-Martin Swiss Cycling T - RME.1)0:56
16. Glen Rendall (Ride With Rendall - RME.1)2:08
17. Chris Atkins (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)3:21
18. Michael Dekelver (Ottawa Bicycle Club - RME.2)
19. Ian Bickis (Ottawa Bicycle Club - RME.2)
20. Michael Cowan (Independent - RME.2)
21. Blair Purvis (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)
22. Daniel Maggiacomo (Italpasta-Transport Belmire - RME.1)all s.t.
DNF. David Cramer (Jet Fuel Coffee - RME.2)
DNF. Matt Kings (Hamilton Cycling Club - RME.2)
DNF. James Macdonald (Cyclissimo Cycling Club - RME.1)
DNF. Bryan Rusche (Cyclissimo Cycling Club - RME.1)
DNF. Isaac Smith (J.V.R. De Betauwers - RME.1)
DNF. Justin Steeds (Aquila Racing / Racer Sportif - RME.2)
DNF. Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RME.1)
DNF. François Duhamel (Bluberi-Martin Swiss Cycling T - RME.1)
DNF. Peter Ladd (Garneau Crocs - RME.1)
Espoir Men - 68.4 km
1G. Brooke Boocock (Calyon / Litespeed Pro Cycling - RME.1)1:39:17
2. Jean- Michel Lachance (Garneau-Crocs-Ogilvy Renault - RMU23.1)s.t.
3S. Mark Pozniak (Team Race.Com - RME.1)0:09
4. Michael Joannisse (Garneau-Crocs-Ogilvy Renault - RMU23.2)0:55
5B. Mark Batty (Team R.A.C.E - RME.2)3:18
6. Adam Thuss (Team R.A.C.E - RME.2)
7. Craig Browne (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)
8. Keir Plaice (Emd Serono Cycle Logik Racing - RME.2)
9. Zack Morris (Jet Fuel Coffee - RME.1)all s.t.
DNF. Andrew Hunt (Team Race.Com - RME.2)
DNF. Eric Robertson (Team R.A.C.E - RME.2)
DNF. Mathew Bell (Cyclissimo Cycling Club - RME.2)
DNF. Andrew Bradbury (Cyclissimo Cycling Club - RME.2)
DNF. Vince De Jong (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)
DNF. Thomas Foster (Aquila Racing / Racer Sportif - RME.2)
DNF. Matthew Guse (Calyon/ Litespeed Pro Ct - RME.2)
DNF. Alexander Korten (J.V.R. De Betauwers - RME.2)
DNF. Bryson Bowers (Jet Fuel Coffee - RME.2)
DNF. Sebastian Porten (Aquila Racing / Racer Sportif - RME.2)
DNF. Jonathan Prosser (Aquila Racing / Racer Sportif - RME.2)
DNF. Charlie Bryer (Team Spin 12 - RME.1


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login