Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 17/07 12:55 pm - CCA Announcements: BMX, Para and Junior Teams for World Championships


Posted by Editoress on 07/17/07
 

Canadian Team For BMX World Championships

The Canadian Cycling Association is proud to announce the full team for the elite and junior classes at the 2007 BMX World Championships in Victoria, BC, which will take place from July 27 to 29.

The Canadian team is spearheaded by medal-favorite Samantha Cools of Airdrie, Alberta, who leads a group of 10 athletes chosen through the published selection criteria and evaluation by National BMX Coach Tanya Dubnicoff. These athletes will receive full support from the CCA's coaches, sport scientists and medical staff for the world championships:

Elite Women

Samantha Cools - AB
Christine Miller - AB
Danielle Brisson - BC

Junior Women

Layne Nyhaug - BC
Kaila Sweeney - AB

Junior Men

James Brown - AB
Michael Irwin - BC

Elite Men

Patrick Lebel - AB
Scott Erwood - BC
Nick Goertzen - BC


In addition, another 21 Canadians met the minimum performance standards and will be part of the worlds team. These athletes will receive a more limited level of support from the national team:


Elite Women

Rosemary Adams
Lee Ryckman

Junior Women

Lindsay Harrington
Jocelyn Rutko
Michilla Negenman
Karin Newcombe
Pascale Rousseau

Junior Men

Karsten Millman
Scott Bernacki
Jean-Sebastien Dufresne
Brian Martel
Joey Trudeau
Tyler Simpson

Elite Men

Kevin Hill
Kyle Michell
Damian Lachance
Adam Muys
Aaron Lepp
Cory Banks
Mischa Partridge
Christopher Dasilva


A further 461 Canadians, ranging in age from 5 to 54 will compete in the challenge classes in Victoria. A full list of registered Canadians can be found at canadian-cycling.com.

The team will be supported by the following staff:

• Sean O'Donnell – manager
• Tanya Dubnicoff – head coach
• John Cools – assistant coach
• Brendan Arnold – assistant coach
• Ben Sporer – sports physiologist
• Richard Robinson – chiropractor
• Cara Ewert – doctor
• Bruce Pinel – mental trainer
• Troy Woodburn – mechanic
• Sue Morrow – challenge class manager
• Chantale Philie – challenge class assistant manager
• Deborah Negenmann – challenge class assistant manager
• Karen Benetti – challenge class assistant manager


Para Worlds Selection

The Canadian Cycling Association is pleased to announce the composition of the Canadian team for the Para-Cycle world championships, to be held in Bordeaux, France, from August 19th to 27th.

Selections were based on performances at the national championships and international rankings.

• Daniel Chalifour / Alex Cloutier (QC) – men's tandem (road race, time trial, pursuit, kilo)
• Stéphane Côté / Pierre-Olivier Boily (QC) – men's tandem (road race, time trial, pursuit)
• Brian Cowie (BC) / Devon Smibert (AB) – men's tandem (time trial, pursuit, sprint, kilo)
• Gene Della Siega (BC) / Craig DeVeer (ON) – men's tandem (road race, kilo)
• Jean Quévillon (QC) – men's CP3
• Braydon McDougall (AB) – men's CP3
• Eric Bourgault (QC) – men's LC2
• Mark Beggs (QC) – men's HCB
• Rico Morneau (QC) – men's HCB
• Lisa Stowe (AB) – women's LC1

The team will be accompanied by the following support staff:
• Vincent Jourdain – head coach / manager
• Eric van den Eynde – assistant coach
• Susan Labrecque - doctor
• Sylvie Trudel – soigneur
• TBD – soigneur
• Sam Thibodeau – mechanic
• TBD - mechanic


Junior Road And Track Worlds Selection

The Canadian Cycling Association is pleased to announce the composition of the Canadian team for the junior road and track world championships, to be held in Aguascalientes, Mexico, from August 4th to 12th.

Selections were based on performances at the national championships in the road and track events.

The following athletes have been selected for the men's road race:

• Stéphane Cossette - QC
• Matt Potma - BC
• Guillaume Boivin - QC
• Spencer Smitheman - AB


The two time trial athletes will be nominated from among Potma, Boivin and Smitheman by the coach closer to the date of competition.

Two athletes have been nominated as reserves: Simon Lambert-Lemay (QC) and Cody Campbell (BC).

The following athletes have been selected for the women's road race and time trial:

• Danielle Kenney - AB
• Denise Ramsden – ON (pending recovery from a broken wrist)


The following athletes have been selected for the track competitions:

• Stéphane Cossette – QC (men's sprint events)
• Matt Potma – BC (men's endurance events)

• Monique Sullivan – AB (women's sprint events)

The team will be supported by the following staff:

• Vincent Jourdain – head coach
• Andrew Feenstra – assistant coach
• Jonathan Boisvert – mechanic
• Martin Zollinger – soigneur

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login