Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

August 10/07 1:10 am - BC Road Cup #7: Fresh Air Experience


Posted by Editoress on 08/10/07
 

The Fresh Air Experience - Fantastic Four Stage Race August 3-5, Kelowna BC

BC Cup #7, Fresh Air Experience "Fantastic Four" held this past weekend.

Friday: A 3.4 km climb up Knox Mountain Road
Saturday (AM) Road Race held on a 12 km circuit
Saturday (PM): An individual time trial on a rolling course along Old Vernon Rd from Airport Road to Acland Road with a total distance of 8.2 km
Sunday: Criterium on a 1.7km loop

Final GC

1/2 Men
1. Christian Meier (Symmetrics)4:06:51.64
2. Ryan Anderson (Trek - Red Truck Racing)4:07:01.67
3. Rob Britton (La - Z - Boy Cycling Team1/)4:10:35.17
4. Cory Forrest (Total Restoration)4:11:50.81
5. Will Routley (Symmetrics)4:11:54.87
6. Craig Richey (Ind)4:12:12.27
7. Jeff Sherstobitoff (Symmetrics)4:12:29.63
8. Nathan MacDonald (Trek - Red Truck Racing)4:12:47.34
9. Jonathan Gormick (Ind)4:12:59.37
10. Trevor Connor (Ind)4:13:07.26
11. Brandon Chrichton (Symmetrics)4:13:10.84
12. Daniel MacDonald (Masi - Adobe)4:13:32.05
13. Dave Brooks (La - Z - Boy Cycling Team1/)4:13:51.72
14. Mike Scheske (Escape Velocity / Devo)4:13:57.77
15. Hugh Trenchard (Ind)4:14:00.09
16. Owen Harrison (Total Restoration)4:14:03.39
17. Jonathan Page (Escape Velocity / Devo)4:14:05.93
18. Tyler Trace (La - Z - Boy Cycling Team1/)4:14:26.91
19. Gary Wade (Total Restoration)4:14:45.73
20. Brad Kerr (Total Restoration)4:19:54.76
21. Anthony Steenbergen (Ind)4:24:36.63
22. Paul Beard (Escape Velocity / Devo)4:24:59.43
23. Marcel Aarden (Ind)4:41:39.12
24. John Perkins (Ind)4:42:36.11
25. Steve Kraetzer (Fresh Air Experience)4:43:46.99
26. Carson Bannon (Ind)4:44:38.68
27. Maurice Worsfold (Ind)4:44:47.21
28. Shawn Howard (Ind)4:45:23.25
29. Zack Garland (Masi - Adobe)5:01:14.20
30. Larry Zimich (Ind)5:02:32.57
31. Carlos Capela (Total Restoration)5:02:38.82
32. Chris Reid (Masi - Adobe)5:03:03.73
33. Brett Boniface (Ind)5:22:24.11
34. Evan Flater (Ind)5:22:59.77
35. Matthew Cottrell (Ind)5:23:09.66
36. Ryan Olson (Ind)5:23:45.41
37. Jamie Sparling (Symmetrics)5:24:55.29
38. Ryan McNamara (La - Z - Boy Cycling Team)5:27:56.71
39. Trevor Haaheim (Total Restoration)5:40:23.88
40. Dave Vukets (Trek - Red Truck Racing Team)5:41:23.85
41. Thomas Skinner (Ind)5:41:50.91
42. Dan Skinner (Total Restoration)5:41:55.79
43. Sean Williams (Total Restoration)5:42:10.78
44. Tim Sherstobitoff (Total Restoration)5:43:41.81
45. Chris Worsfold 05:44:09.74
46. Shawn Taylor 06:04:03.20
47. Kevin Noiles (Trek - Red Truck Racing)6:21:41.56
48. Jackson Buehler (Trek - Red Truck Racing)6:22:35.12
49. Jefferey Castenmiller (Trek - Red Truck Racing)6:24:17.78
50. Kurtis Vallee 06:24:25.67
1/2/3 Women
1. Leah Goldstein (Symmetrics)3:18:17.26
2. Sarah Stewart (Symmetrics)3:21:28.08
3. Leah Guloien (Ind)3:22:03.92
4. Jenny Trew (Ind)3:24:03.13
5. Lisa Howard (Ind)3:25:10.91
6. Heather Kay (Ind)3:26:01.79
7. Laura Brown (Giant Bicycles Canada)3:26:23.96
8. Gillian Kornell (Total Restoration)3:26:54.29
9. Courtenay Albert (Trek - Red Truck Racing)3:27:57.86
10. Marie-Claude Gagnon (Ind)3:28:02.09
11. Lisa Tasa (Trek - Red Truck Racing)3:28:22.90
12. Fiona MacLeod (Trek - Red Truck Racing)3:29:00.45
13. Jennifer Schulz (Total Restoration)3:29:20.05
14. Barbara Zimich (Ind)3:29:41.27
15. Margaret Pugh (Ind)3:30:05.41
16. Karen Watson (Ind)3:30:09.96
17. Monica Nelson (Total Restoration)3:30:13.30
18. Sky Mitchell (Ind)3:30:23.38
19. Shosauna Laxson (Ind)3:30:44.44
20. Chelsea Bilsbarrow (Ind)3:32:22.41
3 Men
1. Michael Rothengatter (Escape Velocity / Devo)2:44:03
2. Jason Manning (Escape Velocity / Devo)2:44:23
3. Frank Woolstencroft (TRS Racing)2:44:24
4. Jesse van Oene (Kelowna Cycle / Opus)2:44:26
5. Chris McGarity (Ind)2:44:53
6. Clayton Sansbury (Ind)2:44:56
7. Bob Welbourn (Ind)2:44:57
8. Ellis Jordan (Ind)2:45:06
9. Zeb Pigott-Buggan (Ind)2:45:09
10. Hans Froese (Ind)2:45:10
11. Drew Kaiser (Kelowna Cycle / Opus)2:45:20
12. Wendell Challenger (Ind)2:45:40
13. Russell Stead (Escape Velocity / Devo)2:45:41
14. Brad Clifford (Ind)2:45:57
15. Roy McBeth (Ind)2:46:02
16. Dustin Gordon (Ind)2:46:06
17. Otto Kamstra (Team Whistler)2:46:09
18. Trevor Hopkins (Ind)2:46:29
19. Julian Base (Ind)2:47:28
20. Joshua Stott (Ind)2:50:42
21. Niels Steiner (Ind)2:54:07
22. David Kirk (Kelowna Cycle / Opus)2:54:58
23. Tom Birk (Steed Cycles)2:55:09
24. Kevin Thorpe (Escape Velocity / Devo)2:55:10
25. Mark Dormer (Escape Velocity / Devo)2:55:32
26. Austin Macdougall (Escape Velocity / Devo)2:55:59
27. Demian Seale (Ind)2:56:53
28. Tony Routley (Ind)2:59:04
29. Tim Harman (Ind)3:02:14
30. Mike Charuk (Ind)3:02:51
31. Bob McKerrell (Ind)3:12:11
32. Paul Cross (Atomic Racing Club)3:29:31
33. Rob Mulder (Steed Cycles)3:50:26
34. Erik Norlander (Ind)4:06:22
4/5 Men
1. Andrew Sellars (Ind)2:40:09
2. Cameron Thorpe (Escape Velocity / Devo)2:40:27
3. Jay Shockey (Ind)2:40:29
4. Jakub Wasiela (Escape Velocity / Devo)2:40:32
5. Andrzej Jerome (Ind)2:40:52
6. Chris McKillican (Kelowna Cycle)2:41:12
7. Todd Moore (Ind)2:41:13
8. Ben Jackson (Escape Velocity / Devo)2:41:14
9. Ryan Pannell (COBRA)2:41:19
10. Richard Machhein (Ind)2:41:19
11. Phil Hesse (Fresh Air Experience)2:41:26
12. Casey Charleson (Ind)2:41:27
13. Derek Ferguson (Ind)2:41:41
14. Jonas Sandstrom (Ind)2:41:42
15. Wes Ochitwa (Atomic Racing Club)2:41:51
16. Neil Perry (Ind)2:41:58
17. Erik Mulder (Steed Cycles)2:41:59
18. Kirk Draper (Ind)2:42:08
19. Rob Spiller (Ind)2:42:10
20. Jason Brooks (Ind)2:42:19
21. Rob Goetze (Ind)2:42:19
22. Rocky Crocker (Ind)2:42:29
23. Graham Pierce (Kelowna Cycle / Opus)2:42:39
24. Larry Welsh (Ind)2:42:41
25. Mark Rainer (Ind)2:42:54
26. Pat Klassen (Gerick Cycle / COBRA)2:42:56
27. Tim Mayer (Fresh Air Experience)2:43:24
28. Colin Campbell (Escape Velocity / Devo)2:44:44
29. Ian Fillinger (Ind)2:46:50
30. Brian Wong (Central Vancouver Cycling)2:47:28
31. David Nelson (Ind)2:50:52
32. DJ Manning (Escape Velocity / Devo)2:51:02
33. Jeremy Roles (Ind)2:51:07
34. David Duncan (Prince George Cycling Clu)2:52:34
35. Jak New (Ind)2:52:48
36. Norrie Henderson (Ind)2:53:55
37. Stephen Ushy (COBRA)2:55:08
38. Dominic Walsh (Atomic Racing Club)2:56:00
39. Colin Reddin (Steed Cycles) (Ind)2:56:18
40. Gavin Day (LazBoy Cycling Team)2:56:19
41. Gord McInnes (Ind)2:57:21
42. Joel Johnson (Escape Velocity / Devo)2:59:39
43. Taylor Lick (COBRA)3:00:01
44. Jacob Schwingboth (Escape Velocity / Devo)3:00:14
45. Anthony King (Ind)3:01:07
46. Jody Edgar (Ind)3:02:46
47. Scott Mulder (Steed Cycles)3:25:45
48. Tavis Schwingboth (Escape Velocity / Devo)3:27:51
4 Women
1. Elizabeth Hatch (Ind)2:36:04
2. Dana Lis (Dizzy Chicks)2:40:14
3. Kyla Giesbrecht (Escape Velocity / Devo)2:40:47
4. Jennifer Kohm (Dizzy Chicks)2:40:56
5. Barb Penner (COBRA)2:44:11
6. Sonja Heilmeier (Chicks Cycling Club)2:44:56
7. Sarah McMillan (Ind)2:45:29
8. Toria Whitney (Ind)2:46:14
9. Camille Nonis (Escape Velocity / Devo)2:50:48
10. Penny Hulbert (Ind)2:54:48
11. Karen Nakagawa (Ind)2:59:48
12. Sara Froese (Ind)4:24:58


RESULTS for individual stages

Photos can be viewed HERE

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login