Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

August 14/07 11:15 am - Trans Rockies: Stage 2


Posted by Editoress on 08/14/07
 

2007 TransRockies Challenge
Report Courtesy Paul Done

Photos Courtesy Dan Hudson and or TransRockies Challenge

Day 2 (August 13th): Invermere to Nipika Mountain Resort, 60km/1302m climbing

After a late-afternoon windstorm which blew through Invermere on Sunday, flipping tents and wreaking havoc in the rider village, conditions settled down for the evening and riders were treated to perfect cool mountain night to rest up for the second day of the TransRockies Challenge.

Leaving Invermere in a rolling closure provided by the local Royal Canadian Mounted Police, riders were launched into race mode after the first 3 neutralized km and the attacks came fast and furious as the top teams tested each other to see who had recovered after the first day's effort. Riders rode uphill for the next 20km climbing to the top of Bear Creek, first via logging road, then on some steep and technical jeep trails. The majority of the last 40km was raced on singletrack, varying from raw and precarious trails down from Bear Creek into the Kootenay River Valley, finishing on the buffed and perfect trails of Nipika Mountain Resort.

Day 1 winners Roddi Legga and Tim Heemskerk (United Cycles) looked to do some more damage to their rivals and launched an early attack which again shed all but the top group of teams. As they ground to the top, they managed to escape from the rest of the field and kept the pressure on, surviving a late race scare when Legga had a slow leak which wouldn't reseal. He ended up riding the last 5 km on a flat until they crossed the finish in 3:08:46 ahead of second place by 5 _ minutes. Their overall lead in GC is roughly 10 minutes and they're starting to establish the type of gap necessary to carry through the inevitable mechanicals which they had today and which are always a part of the TransRockies epic.

Behind them Team Rocky Mountain EA Sports and Team La Ruta were waging a UFC style battle for second. While Team La Ruta established a lead over the climb, the two Matts (Green and Hadley) of Team Rocky Mountain EA Sports used their superior downhill skills to catch them by the bottom of the Bear Creek descent. After Green broke his chain, the battle seemed to be over but La Ruta took a wrong turn and went off course for roughly five minutes allowing Green and Hadley to grab second place on the day in 3:14:16, the 'Ticos' crossed the line in 3:17:50 and are now just over 3 minutes adrift of second place on GC.

The most competitive racing so far has been in the Open Women's category with the top three teams coming in less than two minutes apart during stage 1 and battling closely again in stage 2. By the end, though Sue Haywood and Hillary Harrison of Team Giant/Trek Bicycles applied the pressure as Harrison began to felt better and they surged to a three minute gap by the time they crossed the line in 4:11:03. Behind them the Team Canwi Girls (Jenny Hillman/Jo Turnbull) stayed close and the British duo of Fi Spotswood and Meggie Bichard came in shortly after to keep the three-way battle alive.

One category which shows no sign of being competitive is the Open Mixed category in which the pair of Wendy Simms , one of Canada's premiere women's mountain bikers and her partner Norm Thibault, both based in beautiful Nanaimo, British Columbia, have put on a clinic with consecutive crushing wins and now lead the GC by over 32 minutes. .

As the sun set in idyllic Nipika Mountain Resort, all the riders bar a couple of injuries are through the first day nerves and settling into the eat, rest and ride rhythm of a stage race. With no cellphone coverage and very limited access to the outside world for the majority of the route, the hundreds of motivated type-A personalities who choose to take on this type of event are relearning how to just kick back and conserve energy for the next day's riding, which in this case covers as many KM as the first two days combined.

Stage 3 Preview: Nipika-Nipika, 90km/1500m climbing

For the first time in TransRockies history, a stage will start and finish at the same place and there couldn't be a more ideal setting than Nipika Mountain Resort, located deep in the Kootenay River Valley between peaks which soar to heights of 3000 metres, with base-to-peak elevations of 2000 metres.

The riders will be treated to 40km of real Rocky Mountain singletrack as they cross two major passes and skirts Banff and Kootenay National Parks for long stretches.

Open Men
1. United Cycle Team (Tim Heemskerk (Can)/Roddi Lega (Can)3:08:46.02
2. Rocky Mountain / EAsports (Matt Green (Can)/Hadley Matt (Can)3:14:16.08
3. La Ruta (Federico Ramirez (Crc)/Ivan Amador (Crc)3:17:50.60
4. Norefjell CK (Henning Dybendal (Nor)/Kristian Torgersen (Nor)3:18:38.71
5. Opus (Steve Gaffney (Can)/Brian Cooke (Can)3:19:32.60
6. Big Guy little guy (Kelly Servinski (Can)/Hazen Simson (Can)3:23:46.17
7. Scheffer Andrew Ltd. (Trev Williams (Can)/Charlie Cooper (Can)3:24:50.34
8. Midnight Sun Coffee (Daniel Sessford (Can)/Jonah Clark (Can)3:25:00.46
9. VisitPA.com (Ryan Leech (USA)/Chip Kogelmann (USA)3:26:44.70
10. Ridley's Cycle/ Deadgoat (Craig Stappler (Can)/Jon Nutbrown (Can)3:27:37.48
11. Frenetic-Volvo (Danilo Mathez (Sui)/Pierre Berberat (Sui)3:29:25.65
12. Specialized/Solo-GI (Mike Mckee (Can)/Erik Bakke (Can)3:30:22.46
13. Pearl Izumi-Scott Canada (Marc Leblanc (Can)/Ryan Draper (Can)3:30:32.28
14. 100% New Zealand (Angus Jennings (NZl)/Nick Ross (NZl)3:33:02.31
15. Team Mermaid (Adam Erritzoe (Den)/Thomas Dam (Den)3:34:04.14
16. Perfect Strangers (Werner Folscher (Can)/Mark Grimmett (Can)3:38:33.45
17. ARROWSMITH BIKES (Jeff Riemer (Can)/Chris Birch (Can)3:40:58.22
18. Team Sawtooth (Andrew Mclaren (RSA)/Menno Jongsma (Can)3:47:28.99
19. Devinci (Martin Delisle (Can)/Alexandre Boutin (Can)3:48:09.70
20. Rocky Mountain Bicycles/ Haywood Securities (Andreas Hestler (Can)/Kevin Calhoun (Can)3:50:08.46
21. Couloir/Aliance Sports (Colin Davis (Can)/John Firth (Can)3:50:31.48
22. Klondike Cog Cursers (Bill Slater (Can)/Ian Parker (Can)3:50:52.34
23. Hammermann (Pascal Mueller (Sui)/Daniel Schmid (Sui)3:51:10.57
24. www.extreme-endurance.com (Rob Lee (GBr)/Gavin Atkins (GBr)3:52:45.18
25. Donner Party (Justin Scharp (USA)/Jim Easterbrook (USA)3:54:13.43
26. Helly Hansen UK (Howard Lowe (GBr)/Mark Humphrey (GBr)3:55:48.08
27. Myers Mechanical (John Myers (USA)/Shey Lindner (USA)3:56:19.11
28. Austrian Grizzlies (Wolfgang Seidl (Aut)/Sebastian Kellermayr (Aut)3:58:06.17
29. Martin/Benson (Todd Martin (Can)/Scott Benson (Can)4:02:56.87
30. Source Endurance (Simon Koster (USA)/Ben Ollett (USA)4:06:48.18
31. Relentless & Runningfree (Harper Forbes (Can)/James Galipeau (Can)4:09:22.39
32. Kuhl Clothing (Steve Schwarz (USA)/Wolfgang Macholz (USA)4:10:10.82
33. Scat (Scott Nichols (USA)/Patrick Batten (USA)4:10:47.09
34. Scott - PowerBar - Magura (Mario Roma (Brz)/Odair Pereira (Brz)4:10:50.86
35. Ultimate Ride-AUS (Corey Gerdsen (Aus)/Ben Hodgson (Aus)4:10:57.00
36. livin the dream canada (Allen Deahl (USA)/Guy Orozco (USA)4:11:28.10
37. Canmorebound - BMO (Gary Buxton (Can)/Alaric Fish (Can)4:11:32.90
38. TekRacing (Kevin Curtis (USA)/Joseph Berg (USA)4:12:04.73
39. Team Cobra Beer (Ian Bester (GBr)/Franco Van Schalkwyk (GBr)4:13:11.26
40. Team Grognard (David Mccormick (USA)/Kayden Kelly (USA)4:13:52.12
41. Fuzzy Bunny (John Courtney (Can)/Johnathon Stamp (Can)4:14:36.77
42. Chicken Run (Reyno La Cock (Can)/Jacques La Cock (Can)4:14:43.91
43. Llikzzub (Chris Latura (USA)/Sam Allin (USA)4:14:50.28
44. CGI - Brown Brothers (Gary Brown (Can)/David Brown (Can)4:14:53.76
45. Dunham Bros (Brian Dunham (Can)/Peter Dunham (Can)4:15:58.26
46. Missouri Cattlemen (Ralph Bethea (USA)/David Delahay (USA)4:20:13.51
47. Baghdad Berzecas (Robert Mcclure (GBr)/Charles Pennington (GBr)4:20:15.75
48. Crook'dShanks (Kurtis Bond (Can)/Brent Rosvold (Can)4:20:31.68
49. Team Bodyfit (Dominic Gauvin (Can)/Stacey Mateika (Can)4:22:27.28
50. Mainfreight Mavericks (David Teirney (USA)/John Eshuis (NZl)4:22:48.11
51. Poison Oakers (Carter Busse (USA)/Brent Kline (USA)4:25:06.12
52. Team Catamount (Garin Frost (USA)/Kyle Rafford (USA)4:25:40.48
53. Afghan Hounds (David Wilson (GBr)/Adam Morris (GBr)4:27:59.01
54. team cyclepath vancouver (Chris Mcgregor (Can)/Joel Stiles (Can)4:28:08.34
55. Hvalsoe MTB-CANYON (Flemming Sorensen (Den)/Anders Joergensen (Den)4:29:25.82
56. Team Meltdown (Jeremy Schneir (USA)/Rich Coppola (USA)4:31:16.80
57. The Rifles (Mark Beaman (Can)/Jason Marriott (GBr)4:31:54.49
58. Higher Education 2 (Keith Berkoben (USA)/George Kenty (USA)4:33:11.77
59. Team Trinity Rooms (Evan Ryan (Irl)/Steve Haugh (Irl)4:33:41.73
60. Total Beasts (Martin Fisher (GBr)/Ben Crimp (GBr)4:38:04.37
61. Grandy (Andy Goss (GBr)/Graham Crabtree (GBr)4:42:53.67
62. les pachydermes (John Mcknight (Can)/Bailey Mcknight (Can)4:44:00.87
63. Team K2 Racing (Kevin Koopmans (Can)/Jason Koleba (Can)4:45:56.96
64. Team PG / SPF 45 (Stephen Wickham (Can)/Matt Janzen (Can)4:47:48.75
65. Big RED (Josh Davies (USA)/John Maguire (USA)4:50:55.42
66. Ready Made Llamas (James Lewis (Can)/Bill Hoyne (Can)4:51:12.38
67. Big Hearts, Small Brains (Dennis Marineau (Can)/Dan Sigouin (Can)4:51:25.73
68. Team Hannibal´s Army (Kyler Rendle (USA)/Mark Stephenson (Can)4:51:31.98
69. Team TB-1 Foot (Paul Trumpelmann (GBr)/David Helm (GBr)4:51:53.08
70. Team Chelsea (Nicholas Winfield (Can)/Brian Henderson (Can)4:52:25.40
71. SIMply do it (Ricco Friedrich (RSA)/Claude Van Cuyck (RSA)4:52:30.35
72. Spinnin' and Grinnin' (Rodney Hill (USA)/Brian Deason (Can)4:52:31.52
73. Big Fat Misfit (Marc Risdale (Can)/Mark Lepper (Can)4:53:19.81
74. London Phoenix (Dan Jenkins (GBr)/Dick Smith (USA)4:53:35.27
75. Comfortably Numb (James Parris (GBr)/Joel Winter (GBr)4:55:29.42
76. Toyota Never Quit Team (Robert Champagne (Can)/Colin Champagne (Can)4:57:48.08
77. Prdel Racing (Chris Petrik (Can)/David Petrik (Can)4:58:54.08
78. Peaks (Henry Geddes (USA)/Adnan Kadir (USA)4:59:03.54
79. Hoss (Daniel Mutz (USA)/Mark Malatesta (USA)4:59:12.47
80. Fly Boys (Niall Mcgrath (Can)/Sean Bartlett (Can)4:59:26.88
81. Transrookies (Jay Pelletier (USA)/Sid Rappe (USA)5:00:05.21
82. United Cycle Team IV (Adrien Regimbald (Can)/Dan Mccarthy (USA)5:02:40.09
83. BradyGames/AutoQuest (Doug Walsh (USA)/Brett Foster (USA)5:03:26.00
84. Let's Deux This (Branden Johannesen (USA)/Tom Harrington (USA)5:04:34.28
85. Furmivall Scullers (Christopher Morris (Can)/Randal Wichuk (Can)5:04:36.64
86. Celtic Bikers (Paul Tennant (GBr)/Ian Harty (GBr)5:04:47.20
87. Irish Bear Wrestling Team (Matty Blayney (GBr)/Duane Mccreadie (GBr)5:06:28.69
88. Misfit Psycles (Gordon Brown (Can)/Jeff Verheyen (Can)5:07:12.31
89. Team Bootygrabber (Steve Champa (USA)/Fritjof Pameijer (USA)5:07:31.31
90. Jua Kali (Steven Scott (Ken)/Rob Doyle (Can)5:09:12.90
91. stevens_ (Lucas Stevens (Ned)/Emiel Stevens (Ned)5:09:26.88
92. Brainchild/Cyclepath Oakv (Peter Gowthorpe (Can)/Hung Lehong (Can)5:09:50.46
93. Runningfree.com (John Yip (Can)/Bill Trayling (Can)5:12:32.54
94. deep fried mars bars (Andreas Pfaffenbichler (Aus)/Max Quatember (Aus)5:14:17.92
95. ZerieUSA (Andres Rojas (Col)/Carlos Zuluaga (USA)5:14:29.97
96. Farm Boys in Lycra (Danny Reimer (Can)/Steffan Reimer (Can)5:14:51.40
97. Team Elkford (Matthew Wilkie (Can)/Rocky Culver (Can)5:21:11.26
98. Dutch in the Rocks (Bart Rutten (Ned)/Roald Hulshof (Ned)5:21:42.40
99. John Henry Memorial Fund (James Watson (GBr)/Thomas Credland (GBr)5:23:03.30
100. Sprocket and Hubs (Dominic Limb (GBr)/David Pickford (GBr)5:23:09.97
101. United Cycle V (Jim Seethram (Can)/Marcelo Lafuente (Can)5:23:37.23
102. Peanut (Michael Whitbread (GBr)/David Harris (GBr)5:30:49.20
103. Wandering Chimps (Andrew Hieghton-Jackson (GBr)/Jonathan Beck (GBr)5:31:02.96
104. Passion Trail Team (Michael Hironimus (USA)/John Gray (USA)5:34:38.81
105. gearhead.ca (Kevin Mcdonald (Can)/Terry Drew (Can)5:36:10.62
106. Brothers in the Backyard (Christopher Buckman (Can)/Ryan Buckman (Can)5:37:40.10
107. Kemakol Brothers (Philip Lett (Can)/Dean Neville (Can)5:38:26.06
108. J squared (James Johnson (USA)/Jason Cronk (USA)5:43:56.82
109. Hector's Heroes (David Watt (GBr)/James Roberts (GBr)5:45:18.84
110. New Grad, New Dad (Michael Plata (Can)/Keith Batstone (Can)5:49:05.07
111. bikedress.de (Heiko Wild (Ger)/Michael Dotterweich (Ger)5:55:26.33
112. Team HolmesPlace Portugal (Nuno Duarte (Por)/Joao Elvas (Por)5:57:07.45
113. Shoganai (Neil Sheppard (Jpn)/David Potter (GBr)5:57:45.18
114. UBHRFC (Padraic O`Brien (GBr)/Willoughby Morgan (GBr)5:58:16.83
115. BEAR SCARERS (Greg Standish (GBr)/Anthony Clifford (GBr)5:59:50.26
116. The Terrible Ivans (David Ivanko (Can)/Sean Ivanko (Can)6:02:15.10
117. Team Twinkie 2 (Tom Ashworth (Can)/Colin Fisher (Can)6:02:42.99
118. YeRen ASR (William Moffett (USA)/James Elliott (USA)6:10:01.98
119. T and K Adventures (Kent Stuckert (Can)/Tim Nelson (Can)6:10:56.23
120. Team Baz and Daz (Andrew Barrett (GBr)/Darren Wild (GBr)6:14:38.70
121. Chaos (Jon Aston (GBr)/Steven Thompson (USA)6:16:53.64
122. WESTERN SPIRIT (David Nile (GBr)/Shane Kinkennon (USA)6:19:01.65
123. Realfrost (Randar Real (GBr)/Warren Frost (GBr)6:19:02.93
124. Puffin Dragons (Darren Lloyd (GBr)/Chris Dance (GBr)6:23:24.15
125. Missing Bag (Christian Egan (USA)/Marco Marchese (USA)6:23:58.32
126. Team Fuddy (Neil Pennock (GBr)/James Young (GBr)6:52:37.96
127. Team EKHO (Kevin Flanders (USA)/Cory Mortensen (USA)6:54:21.37
128. M.A.D (Joe Wilson (GBr)/John Wilson (GBr)7:03:18.08
129. Team Twinkies 1 (Rob Sandolowich (Can)/Brian Betsworth (Can)8:23:43.64
130. Ridley's Chinook (Jody Reid (Can)/Thomas Bounds (Can)8:29:12.92
131. national team of bavaria (Thomas Woeckener (Ger)/Christian Westermeier (Ger)12:00:00.00
Open Mixed
1. Frontrunners-KONA (Normon Thibault (Can)/Wendy Simms (Can)3:38:32.65
2. shoair/rockandroad/xfusio (Louise Kobin (USA)/Eric Warkentin (USA)3:50:20.77
3. Ergall (Paola Albertoni (Sui)/Luca Ruffa (Sui)3:51:29.88
4. Wilson MountainSports/EAS (Steven Johnson (Can)/Margie Smith (Can)3:54:34.99
5. Schmoe Racing too (Elsa Dahlie (Can)/Brian Carson (Can)3:58:41.74
6. Fearless Beavers (Cyd Fraser (Can)/Leighton Poidevin (Can)3:59:46.56
7. Lessard - Cycle Lamberts (Michel Bujold (Can)/Mireille Montminy (Can)4:01:03.65
8. Team MOBI (Madelaine Bate (Can)/Lonn Bate (Can)4:15:38.80
9. Team Scandal (Catriona Morrison (GBr)/Richard Jennings (GBr)4:15:48.70
10. TnT (Terry Schinkel (Can)/Tracey Schinkel (Can)4:19:15.20
11. let's just ride (Ric Fields (USA)/Wendy Lyall (USA)4:22:26.18
12. West Point/Steed Cycles (Duhane Lam (Can)/Kathy Mckay (Can)4:30:16.36
13. amashova (Alberto Puddu (RSA)/Landy Puddu (RSA)4:35:06.19
14. RAM (Marisa Tosi (Can)/Roy Custodio (Can)4:49:42.67
15. DEKIRU (Bryant Hebert (Can)/Yoko Kodama (Can)4:52:02.88
16. BlitzPrint (Nathalie Friebel (Can)/Peter Friebel (Can)4:52:54.81
17. Team Berry (Derick Berry (Can)/Heidi Berry (Can)4:56:45.82
18. Fat Tired (Lewis Crawford (GBr)/Jo Crawford (GBr)5:01:20.72
19. TEAM OUTLYNE (David Randall (Ger)/Victoria Smith (Ger)5:04:15.82
20. ScapeGoat Racing (Carrie Williamson (Can)/Trevor Sutherland (Can)5:09:18.74
21. AURELIAN ECUADOR (Amanda Purtschert (Ecu)/Daniel Espinosa (Ecu)5:35:19.43
22. Team GoGo (Mack Tilling (USA)/Shanti Tilling (USA)5:41:39.04
23. Blumberg Dagan LLP (Sam Dagan (USA)/Dan Williams (USA)5:46:14.74
24. Giant Innuendo (Lesley Kirkwood (GBr)/James Rigby (GBr)6:01:57.24
25. Team Hayland Tiling (Nik Ringwood (GBr)/Hilary Catchpole (GBr)6:19:50.46
26. Team Trebur (Norman Bernt (Ger)/Anna Bernt (Ger)6:28:02.01
27. Grumpy Boots (Richard Sinclair (Aus)/Rebecca Wolfe (NZl)6:28:12.87
28. The Vegemites (Sam Ervin (Can)/Krista Sutton (Can)6:48:07.00
29. Stubble Jumpers (Drew Bell (Can)/Angela Spence (Can)6:48:40.63
30. Go Van Go (Tina Horsley (Can)/John Ashby (Can)7:02:18.53
31. Team Hoot (Rob Hand (GBr)/Victoria Hand (GBr)8:24:19.98
32. Middle-Age Kamikaze's (Allan Kendall (Can)/Lori Mccullagh (Can)12:00:00.00
Open Women
1. Trek VW - Giant (Hillary Harrison (USA)/Susan Haywood (USA)4:11:03.72
2. CANIWI GIRLS (Jenny Hillman (Can)/Jo Turnbull (NZl)4:14:23.83
3. Minx/Extreme Endurance (Fi Spotswood (GBr)/Meggie Bichard (GBr)4:19:36.25
4. Guidi-up (Amy Guidinger (Can)/Josee Hull (Can)5:14:20.97
5. Team Hilly Hell (Hilary Bloor (GBr)/Helen Lambert (GBr)5:18:25.50
6. Team Pulse (Tori Fahey (Can)/Cindy Koo (Can)5:38:55.67
7. We're 40! (Jen Galbreath (USA)/Catherine Talbot (USA)5:40:41.39
8. Alice Spring Chickens (Nicole James (Aus)/Claire Stevens (Aus)6:11:40.89
9. Portman blues (Lee-Ann Nessman (Can)/Joanne Porta (Can)6:27:04.93
10. Like Fine Wine......... (Nichola Sartisson (Can)/Hanne Nielsen (Can)7:06:47.08
100+ Open Gender
1. Zootallures (François Amyot (Can)/Daniel Auclair (Can)3:38:36.38
2. Syngenta Prairie Boys (Bill Benson (Can)/Don Sissons (Can)3:53:01.26
3. Team R.A.C.E. / Kamikaze (Hamish Gordon (Can)/Steve Varga (Can)3:58:48.52
4. Team Kiwi (Pete Madden (NZl)/Steve Wilson (NZl)4:19:48.73
5. Couloir, RBCDS,Cannondale (Joey Cowan (Can)/Roy Moe (Can)4:31:00.49
6. Südtirol (Zenone Giacomuzzi (Ita)/Michael Gruener (Ita)4:44:58.40
7. Super Elliott (Simon Parker (Can)/Clive Burke (Can)4:48:12.81
8. Fidas (Cam Thomas (Can)/Derek Fidler (Can)4:58:44.24
9. Fernie Goats (Pat Gilmar (Can)/Ron Clark (Can)5:04:06.94
10. Team Twin-100 (David Eckersley (GBr)/Ronald Eckersley (Can)5:11:26.21
11. Road Rash (Robert Wurm (USA)/John Dunn (USA)5:12:20.32
12. WHYNOT (Peter Sizemore (USA)/Blair Fackler (USA)5:15:08.59
13. Tough Lumber (Gary Pelletier (Can)/Marty Halprin (Can)5:17:14.01
14. THIS 2 SHALL PASS (Tom Collins (Can)/Les Davidson (Can)5:17:30.24
15. mcbike riders (David Stewart (Can)/Willie Muller (Can)5:18:56.86
16. Team Velocity (Dieter Sartisson (Can)/Ron Spencer (Can)5:20:25.32
17. Canmore Boyz (Clive Rubens (Can)/Peter Roginski (Can)5:23:29.35
18. Rubber Side Down (Dave Moroz (Can)/Russ Strilchuk (Can)5:40:52.80
19. team holland 2 (Peter Van Der Velden (Ned)/Gerard Casteleijn (Ned)5:46:38.92
20. Ultracats (David Innes (USA)/Robert Barrett (USA)5:51:53.23
21. Le Soprano Bike Team (Alex Muehlbauer (Ger)/Andreas Klier (Ger)5:54:04.49
22. Too Much Fun (Gord Lawrence (Can)/Blaine Nester (Can)6:08:53.75
23. Boulevardiers De La Buisson (Russell Mackinnon (Can)/John Homer (Can)6:20:00.51
24. Woodbury (Richard Woodbury (USA)/Laurie Woodbury (USA)8:20:19.59
80+ Men
1. Deadgoat/FitzgeraldRacing (Tim Brezsnyak (Can)/Mike Piker (USA)3:47:22.62
2. Gyldne Tider (Staale Hoegden (Nor)/Terje Sirevaag (Nor)3:47:24.88
3. Deadgoat Racing (Edward Roddy (Can)/Pat Doyle (Can)3:47:49.37
4. Centra Performance (Christian Stabell Eriksen (Nor)/Ole Kristian Silseth (Nor)3:48:32.06
5. Team Tamarack Resort Idah (Jon Gould (USA)/Scott White (USA)3:49:28.05
6. Capitol Subaru Cycling (Evan Plews (USA)/Steve Yenne (USA)3:54:02.06
7. The Riders of Graymont (Mike Cavaliere (Can)/Stan Magee (Can)3:56:10.00
8. Team Pedal / Kona (Paul Newitt (Can)/Dean Irvine (Can)4:00:02.17
9. Makgadikgadi Cubs (Pieter Van Rooyen (USA)/George Oertel (RSA)4:04:27.20
10. Fightin' Bobas / Gianni (Erin Walker (USA)/Dan Harting (USA)4:05:54.85
11. GONGSTERS (Robert Watson (Aus)/Ryan Lennox (Aus)4:09:03.25
12. Baja Racers (Trever Bushnell (USA)/Art Macfarland (USA)4:10:48.02
13. TransRocky Horror Show (Paul Donnelly (GBr)/Andrew Jackson (GBr)4:12:11.42
14. Steed Cycles/Dark Horse Racing (John Ramsden (Can)/Trevor Stone (Can)4:12:18.72
15. Pedals Without a Cause (Darryl Mekechuk (Can)/Yuri Lipkov (Can)4:13:11.76
16. Schmoe Racing (Steve Walsh (Can)/Kevin Walsh (Can)4:14:21.91
17. Astoria De'd Dogs (Andy Aufschnaiter (Can)/George Andrew (Can)4:14:34.67
18. Deadgoat Racing / Bow Cyc (Gerry Mccuaig (Can)/Lloyd Murray (Can)4:15:37.41
19. Starship Troopers (Klaus Pauly (Ger)/Ingo Kemsies (Ger)4:18:45.60
20. LittleMan Sporting Club (Geoff Jones (USA)/Scott W. Witthoff (USA)4:19:32.92
21. Mudmen (Tom Ebbern (Can)/Darrell Jones (Can)4:19:36.99
22. Hardline (Brad Pochay (Can)/Dirk Dorenbos (Can)4:20:23.77
23. TEAM WEVA / BIONICON (Alfons Breu (Ger)/Wolfgan Zauritz (Ger)4:22:44.68
24. 2XU (Kevin Cadieux (USA)/Lance Polloreno (USA)4:28:05.20
25. United Cycle Team III (Trevor Pombert (Can)/Roger Clemens (Can)4:29:45.92
26. Idaho Two Wheels Vertical (Shawn Taylor (USA)/Tom Lamphier (USA)4:34:41.92
27. Fernie Grizzlies (Arthur Sombrowski (Can)/Brendan Morgan (Can)4:35:32.51
28. Team Hunsrück (Thomas Henn (Ger)/Werner Vollrath (Ger)4:36:49.11
29. Team Milo (Antony Gray (GBr)/Brian Trill (GBr)4:40:18.42
30. Go Buddy Go (Mark Leeper (Hnk)/Andrew Thomson (Hnk)4:41:38.22
31. Mountain View (Nathan Uskosky (USA)/Rob Robson (USA)4:43:10.02
32. DreamCatcher Chalets (Andy Harris (Can)/Greg Thompson (Can)4:44:08.88
33. Swiss Animals (Lothar Schaer (Sui)/Andy Roethlisberger (Sui)4:45:59.75
34. Little Lebowski Urban Ach (Jeff Kelley (USA)/Jim Kelley (USA)4:46:16.96
35. MISFIT PSYCLES (Peter Keiller (Can)/Michael Cranwell (Can)4:46:44.28
36. Team Labora (Greg Mook (GBr)/Mark Wynn (GBr)4:47:18.42
37. Fernie Wolverines (Sean Staplin (Can)/Todd Loewen (Can)4:48:18.07
38. Pain in the Kootanies (Dave Burwash (Can)/Tim Girvin (Can)4:48:24.73
39. Team Lemonade Sparkle (Richard Wilson (GBr)/Gary Baum (GBr)4:48:40.62
40. Mex y Can (Jim Baker (Can)/Armando Dattoli (Mex)4:48:41.11
41. RB Squared (Robert Bessette (Can)/Richard Bourbonniere (Can)4:49:26.69
42. Glenburnie Trails (Grant Snyder (Can)/Rob Sangers (Can)4:50:00.47
43. Roasted Salty Nuts (Richard Davies (Can)/Dave Macdowell (Can)4:50:17.17
44. VeloEpic (Bruno Normand (Can)/Stefan Muller (Can)4:51:15.90
45. Wish You! (Don Keller (USA)/Sebastian Hargrove (USA)4:51:47.86
46. Nucking Futs (Oggie Sokolovic (Can)/James Irwin (Can)4:54:46.97
47. Rocky Mountain Pulskiller (Christian Denfeld (Ger)/Frank Schuckhardt (Ger)4:55:24.45
48. OUT OF AFRICA (Ben Swart (RSA)/Tjaart Van Nieuwenhuizen (RSA)4:56:38.79
49. Team Syklisten (Gary Bruce Turner (Nor)/Per Oskar Jr. Ternsten (Nor)4:58:05.15
50. Cyclepath Oakville - N4S (Jeff Shikaze (Can)/Greg Shikaze (Can)5:00:23.30
51. Old & Slow (Michael Borneo (USA)/Steve Quinlan (USA)5:04:28.76
52. Cyclepath Calgary (Steve Swenson (Can)/Dennis Smaggus (Can)5:08:31.35
53. MRC (Jeff Scott (Can)/Travis Wolfe (Can)5:08:59.59
54. KANIMAMBO (Charles Steyn (RSA)/Charles Jnr Steyn (RSA)5:09:04.54
55. London Dynamo (William Gilbert (GBr)/Chris Ward (GBr)5:09:54.43
56. Karma Rocks the Rockies (Dale Mcallister (Can)/Larry Michienzi (Omn)5:12:16.86
57. Sportmind (Ashley Scott (GBr)/Nigel Wilkinson (GBr)5:13:33.99
58. Big Sugar (Robert Kelly (Can)/Jeff Mckague (Can)5:14:56.51
59. Painted Shorts (John O'shannassy (Can)/Brad Loewen (Can)5:17:34.40
60. Sitka Developments (Fraser Ross (Can)/Craig Bartlett (Can)5:19:32.81
61. Mud Life Crisis (Dave O'neill (Can)/Kevin Harris (Can)5:20:03.04
62. Cyclelogical Problems (Jason Grinstead (USA)/Chris Handy (USA)5:22:13.35
63. St James Connection (Aaron Snively (Can)/Eric Ravnaas (Can)5:27:20.93
64. Flyin 40's (Keith Dodds (Can)/Alex Hiddink (Can)5:31:51.06
65. NAFI (Gert Du Plessis (Can)/Christopher Allen (Can)5:34:21.81
66. Brazilian Boys (Ivam Melo (Brz)/Mauricio Goncalves (Brz)5:35:06.72
67. Num Nutz (David Knox (GBr)/Darrell Boult (GBr)5:38:11.23
68. Shuggmiester (Jeff Shugg (Can)/Keith Shugg (Aus)5:40:51.84
69. Hart Attak (Peter Hart (GBr)/John Hart (GBr)5:43:16.19
70. Racing Snails (Nir Heler (Can)/Mike Carter (Can)5:43:27.24
71. Team Holland 1 (Erik Nieuwerth (Ned)/Aad Van Der Velden (Ned)5:51:23.68
72. PelotonTwo GB (Tony Dallimore (GBr)/Mike Yates (GBr)5:54:51.20
73. One Less Car (Michael Glass (USA)/Mark Neumann (USA)5:55:55.08
74. Square Wheels (Kevin Holliday (GBr)/Rob Shaw (GBr)5:58:17.30
75. Garden City Trailblazers (Carlo Rebolini (USA)/Mike Heedles (USA)5:59:30.61
76. Nickel Minors (Keith Dunleavy (GBr)/Steve Reece (GBr)6:08:17.56
77. SABWAMP (Rick Cunningham (GBr)/Stuart Kane (Aus)6:15:38.48
78. Tail Gunners (Dan Wray (Can)/Lake Arapakis (Omn)6:16:44.14
79. Caution: Frequent Stops (Ted Staib (USA)/Randy Clough (USA)6:18:50.63
80. McZee (Michael Zymowski (USA)/Larry Mcdonald (USA)6:19:13.13
81. the jaffamen (Philip Kujawa (GBr)/Jason Thomas (GBr)6:24:02.99
82. ROOKIES (Christo Koen (Can)/Kevin Hanes (Can)6:51:50.85
83. kf-dyna (Peter Henderson (Can)/Keith Evans (Can)7:20:23.19
80+ Mixed
1. Kona/Le pédalier (Gilles Morneau (Can)/Isabelle Cantin (Can)4:06:55.84
2. Deadgoat Racing (Trish Grajczyk (Can)/Dave Ford (Can)4:10:20.30
3. Gemini Goats (Linda Green (Can)/Brendan OConnell (Can)5:09:57.45
4. chipoltle titus/mashoogs (Kim Pardoe (USA)/Aaron Miripol (USA)5:16:22.77
5. Los Bandidos / Ghost Team (Gerhard Kiessling (Ger)/Kerstin Loeffler (Ger)5:16:51.13
6. Pebbles & Bam-Bam (Annie Rogoschewsky (Can)/Evan Harbinson (Can)5:26:10.35
7. Edgeheads (Jill Parry (Can)/Rob Lubig (Can)5:26:30.51
8. Over the Hill (John Manning (Can)/Laddie Hannam (Can)5:38:43.87
9. Cariboo Fools Gold (Monte Mckelvie (Can)/Bridget Nowakowski (Can)5:57:11.37
10. Married with Children (Michelle Klapatiuk (Can)/Chris Klapatiuk (Can)6:42:03.42
11. Red Planet Bikes (John Platt (GBr)/Freddie Platt (GBr)6:47:52.13
12. Misfitpsycles (Anthony Hannem (Can)/Kendra Olsen (Can)6:57:02.15
13. Unknown7:18:02.38
Unclassified
1. Raven (Solo) (Nikki Kassel (Can)3:44:17.58
2. alpine sun and shower (Solo) (Heinz Schauer (Ger)/Barbara Gleske (Ger)5:23:24.45
3. The Tortiose (Harvey Brust (Can)/Melissa Brust (Can)
4. Hydrate or Die! (Cindy Mohn (Can)/Joel Brazeau (Can)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login