Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

August 16/07 12:18 pm - International Sprint Grand Prix II: Joe Veloce wins, Travis Smith back in action after injury


Posted by Editoress on 08/16/07
 

International Sprint Grand Prix II August 14, Trexlertown PA
Report Courtesy Rob Good

Joe Veloce from Fonthill who won the Junior sprint competition at the Valley Preferred Cycling Centre (T-Town Velodrome) in Pennsylvania on Tuesday night. William Lampe from Toronto was 4th. The other Canadian Steve Meyer from Dorchester qualified a respectable 9th.

Joe set fast time at 11.4 in the Qualifying round of the Tournament. In the final in the best of 3 Joe lost the opening sprint and had to win the next 2 rounds which he did to come out on Top.

All the members of the Forest City Velodrome wish to congratulate Joe, Will and Steve for their strong showing at this very high profile Tournament.

Junior Men
200M qualifying
1. Joseph Veloce (Can) Aqua/Racer Sportif11.486
2. Daniel Walker (USA) NWCC11.708
3. Lanell Rockmore (USA) Young Medalists11.779
4. William Lampe (Can) Independent11.875
5. Ted Sheperd (USA) Young Medalists12.085
6. Andrew Harris (USA) FCS Cycling12.105
7. Clay Murfet (Aus) Fuji Salamander12.288
8. Matthew Holub (USA) Gotham Cyclists12.445
9. Stephen Meyer (Can) Coach Chris12.668
1/4 finals
Heat 1
1. Joseph Veloce (Can) Aqua/Racer Sportif12.29
2. Matthew Holub (USA) Gotham Cyclists
Heat 2
1. Daniel Walker (USA) NWCC12.447
2. Clay Murfet (Aus) Fuji Salamander
Heat 3
1. Lanell Rockmore (USA) Young Medalists12.234
2. Andrew Harris (USA) FCS Cycling
Heat 4
1. William Lampe (Can) Independent12.369
2. Ted Sheperd (USA) Young Medalists
Semi Finals
Heat 1
1. Joseph Veloce (Can) Aqua/Racer Sportif11.915
2. William Lampe (Can) Independent
Heat 2
1. Daniel Walker (USA) NWCC12.454
2. Lanell Rockmore (USA) Young Medalists
Final
Ride for 1-2
Heat 1
1. Daniel Walker (USA) NWCC11.483
2. Joseph Veloce (Can) Aqua/Racer Sportif
Heat 2
1. Joseph Veloce (Can) Aqua/Racer Sportif12.953
2. Daniel Walker (USA) NWCC
Heat 3
1. Joseph Veloce (Can) Aqua/Racer Sportif12.283
2. Daniel Walker (USA) NWCC
Ride for 3-4
Heat 1
1. Lanell Rockmore (USA) Young Medalists12.11
2. William Lampe (Can) Independent
Heat 2
1. Lanell Rockmore (USA) Young Medalists12.252
2. William Lampe (Can) Independent
5-8 finals
5. Andrew Harris (USA) FCS Cycling12.065
6. Clay Murfet (Aus) Fuji Salamander
7. Ted Sheperd (USA) Young Medalists
8. Matthew Holub (USA) Gotham Cyclists
Elite Men
200M qualifying
1. Roberto Chiappa (Ita) Gruppo Sportivo Fore10.414
2. Mark French (Aus) Australia National Team10.597
3. Ryan Bayley (Aus) Team Australia10.626
4. Josiah Ng (Mas) Momentum10.8
5. Adam Duvendek (USA) Momento Cycling10.805
6. Daniel Ellis (Aus) Australia National Team10.813
7. Jason Niblett (Aus) Australia National Team10.831
8. Matt Crampton (GBr) Great Britain10.837
9. Shane Kelly (Aus) Australia National Team10.897
10. Kasper Jessen (Den) Oldense10.913
11. Ryan Nelman (USA) T-Town Express10.937
12. Andy Lakatosh (USA) T-Town Express10.981
13. Travis Smith (Can) Momentum Cycling10.997
14. Jason Kenny (GBr) Great Britain11.003
15. Ben Barczewski (USA) T-Town Express11.048
16. Lawrence Leroux (Can) Team Canada11.09
17. Joel Leonard (Aus) Australia National Team11.102
18. Adam Stewart (NZl) New Zealand11.181
19. Tim Veldt (Ned) Schijf11.182
20. Gary Ryan (Aus) Verducci11.195
21. Simon Vanvelthooven (NZl) New Zealand11.213
22. Neil Campbell (NZl) New Zealand11.227
23. Teun Muelder (Ned) Netherlands11.229
24. Eric Beausejour (Can) Team Canada11.242
25. Leandro Bottaso (Arg) Argentina11.275
26. Andrew Lacorte (USA) Kissena11.346
27. Yannik Morin (Can) Team Canada11.431
28. Haseem Maclean (Tri) Trinidad11.547
29. Jonathan Lewis (NZl) New Zealand11.55
30. Raja Audi (Leb) Unattached12.117
31. Jonathan Rawlins (Tri) Trinidad/Tobago12.142
32. Eduardo Cocina (USA) Elite Cycling Fitnes12.472
DNS. Nathan Seddon (NZl) New Zealand
1/16 finals not provided
1/8 Finals
Heat 1
1. Roberto Chiappa (Ita) Gruppo Sportivo Fore11.039
2. Matt Crampton (GBr) Great Britain
Heat 2
1. Andy Lakatosh (USA) T-Town Express11.196
2. Mark French (Aus) Australia National Team
Heat 3
1. Ryan Bayley (Aus) Team Australia11.055
2. Kasper Jessen (Den) Oldense
Heat 4
1. Shane Kelly (Aus) Australia National Team11.355
2. Ben Barczewski (USA) T-Town Express
Heat 5
1. Ryan Nelman (USA) T-Town Express11.254
2. Jason Kenny (GBr) Great Britain
Heat 6
1. Jason Niblett (Aus) Australia National Team11.001
2. Daniel Ellis (Aus) Australia National Team
1/4 finals
Heat 1
1. Roberto Chiappa (Ita) Gruppo Sportivo Fore
2. Mark French (Aus) Australia National Team
Heat 2
1. Daniel Ellis (Aus) Australia National Team
2. Andy Lakatosh (USA) T-Town Express
Heat 3
1. Ryan Bayley (Aus) Team Australia
2. Jason Niblett (Aus) Australia National Team
Heat 4
1. Ryan Nelman (USA) T-Town Express
2. Shane Kelly (Aus) Australia National Team
Semi Finals
Heat 1
1. Roberto Chiappa (Ita) Gruppo Sportivo Fore
2. Ryan Nelman (USA) T-Town Express
Heat 2
1. Ryan Bayley (Aus) Team Australia
2. Daniel Ellis (Aus) Australia National Team
Final
Ride for 1-2
Heat 1
1. Roberto Chiappa (Ita) Gruppo Sportivo Fore10.938
2. Ryan Bayley (Aus) Team Australia
Heat 2
1. Roberto Chiappa (Ita) Gruppo Sportivo Fore10.874
2. Ryan Bayley (Aus) Team Australia
Ride for 3-4
Heat 1
1. Daniel Ellis (Aus) Australia National Team11.384
2. Ryan Nelman (USA) T-Town Express
Heat 2
1. Daniel Ellis (Aus) Australia National Team11.049
2. Ryan Nelman (USA) T-Town Express
5-8 finals
5. Jason Niblett (Aus) Australia National Team11.212
6. Mark French (Aus) Australia National Team
7. Shane Kelly (Aus) Australia National Team
8. Andy Lakatosh (USA) T-Town Express
9-12 finals
9. Jason Kenny (GBr) Great Britain11.563
10. Kasper Jessen (Den) Oldense
11. Matt Crampton (GBr) Great Britain
12. Ben Barczewski (USA) T-Town Express
13-18 finals
13. Tim Veldt (Ned) Schijf
14. Josiah Ng (Mas) Momentum
15. Joel Leonard (Aus) Australia National Team
16. Travis Smith (Can) Momentum Cycling
17. Lawrence Leroux (Can) Team Canada
18. Adam Duvendek (USA) Momento Cycling
19-21 finals
19. Simon Vanvelthooven (NZl) New Zealand11.719
20. Neil Campbell (NZl) New Zealand
21. Gary Ryan (Aus) Verducci
22-24 finals
22. Teun Muelder (Ned) Netherlands11.802
23. Leandro Bottaso (Arg) Argentina
DNS. Eric Beausejour (Can) Team Canada
Elite Women
200M qualifying
1. Anna Meares (Aus) Australia National Team11.638
2. Jenny Reed (USA) Momentum11.92
3. Kerrie Meares (Aus) Australia National Team11.96
4. Liz Reap (USA) T-Town Express12.176
5. Laura McCaughey (Aus) Salamander12.277
6. Cindy Lakatosh (USA) Tri State Velo12.317
7. Juliet Earle (NZl) Papanui Cycling12.507
8. Mindi Martin (USA) Plane Team Rev12.68
9. Jocelyn Rastrick (NZl) Papanui Cycling12.811
10. Colleen Hayduk (USA) Fuji/Salamander12.939
11. Shelby Allen (USA) Unattached13.023
12. Erica Allar (USA) Team Fuji13.042
13. Veronica Martinez (Arg) JVR Sports13.18
14. Joanna Wiersma (Can) PDQ13.194
15. Christin Walker (USA) Northwest Cycling13.23
16. Dana Feiss (USA) Young Medalists13.25
17. Julia Bradley (Can) Team R.A.C.E.13.442
1/8 Finals
Heat 1
1. Anna Meares (Aus) Australia National Team13.582
2. Erica Allar (USA) Team Fuji
Heat 2
1. Jenny Reed (USA) Momentum13.135
2. Shelby Allen (USA) Unattached
Heat 3
1. Kerrie Meares (Aus) Australia National Team13.201
2. Colleen Hayduk (USA) Fuji/Salamander
Heat 4
1. Liz Reap (USA) T-Town Express13.279
2. Jocelyn Rastrick (NZl) Papanui Cycling
Heat 5
1. Laura McCaughey (Aus) Salamander13.446
2. Mindi Martin (USA) Plane Team Rev
Heat 6
1. Cindy Lakatosh (USA) Tri State Velo12.878
2. Juliet Earle (NZl) Papanui Cycling
1/4 finals
Heat 1
1. Anna Meares (Aus) Australia National Team12.58
2. Mindi Martin (USA) Plane Team Rev
Heat 2
1. Jenny Reed (USA) Momentum12.553
2. Jocelyn Rastrick (NZl) Papanui Cycling
Heat 3
1. Kerrie Meares (Aus) Australia National Team12.878
2. Cindy Lakatosh (USA) Tri State Velo
Heat 4
1. Liz Reap (USA) T-Town Express13.036
2. Laura McCaughey (Aus) Salamander
Semi Finals
Heat 1
1. Anna Meares (Aus) Australia National Team14.114
2. Liz Reap (USA) T-Town Express
Heat 2
1. Jenny Reed (USA) Momentum12.675
2. Kerrie Meares (Aus) Australia National Team
Final
Ride for 1-2
Heat 1
1. Anna Meares (Aus) Australia National Team12.953
2. Jenny Reed (USA) Momentum
Heat 2
1. Anna Meares (Aus) Australia National Team12.767
2. Jenny Reed (USA) Momentum
Ride for 3-4
Heat 1
1. Kerrie Meares (Aus) Australia National Team12.335
2. Liz Reap (USA) T-Town Express
Heat 2
1. Kerrie Meares (Aus) Australia National Team12.529
2. Liz Reap (USA) T-Town Express
5-8 finals
5. Laura McCaughey (Aus) Salamander12.97
6. Cindy Lakatosh (USA) Tri State Velo
7. Mindi Martin (USA) Plane Team Rev
8. Jocelyn Rastrick (NZl) Papanui Cycling
9-12 finals
9. Juliet Earle (NZl) Papanui Cycling13.537
10. Colleen Hayduk (USA) Fuji/Salamander
11. Shelby Allen (USA) Unattached
12. Erica Allar (USA) Team Fuji


Team Sprint
Qualifying
1. Team Momentum (Josiah Ngh/Travis Smith/Adam Duvendek)1:03.390
2. Team Australia (Daniel Ellis/Shane Kelly/Joel Leonard/Jason Niblett)1:04.488
3. Team Great Britian (Matt Cramptont/KJason Kenny/Andrew Lacorte)1:05.582
4. Team Netherlands (Tim Veldt/Teun Muelder/Kasper Jessen)1:05.799
5. Team New Zealand (Neil Campbell/VSimon Vanvelthooven/Jonathan Lewis)1:06.183
6. T-Town Express (Ben Barczewski/Ryan Nelman/Andy Lakatosh)1:06.582
7. Young Medalist (Lanell Rockmore/Andrew Harris/Daniel Walker)1:09.696
REL. Team Canada (Lawrence Leroux/Yannik Morin/Eric Beausejour)
Final
1-2 Ride
1. Team Momentum (Josiah Ngh/Travis Smith/Adam Duvendek)1:03.099
2. Team Australia (Daniel Ellis/Shane Kelly/Joel Leonard/Jason Niblett)1:04.066
2-3 Ride
1. Team Netherlands (Tim Veldt/Teun Muelder/Kasper Jessen)1:04.920
2. Team Great Britian (Matt Cramptont/KJason Kenny/Andrew Lacorte)1:05.149


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login