Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

August 19/07 10:59 am - 2007 Trans Rockies Final GC


Posted by Editoress on 08/19/07
 

2007 TransRockies Challenge

Final GC

Open Men
1. United Cycle Team (Tim Heemskerk (Can)/Roddi Lega (Can)24:39:23
2. La Ruta (Federico Ramirez (CRc)/Ivan Amador (CRc)at 26:17
3. Rocky Mountain/EAsports (Matt Green (Can)/Hadley Matt (Can)1:26:29
4. Frenetic-Volvo (Danilo Mathez (Sui)/Pierre Berberat (Sui)1:52:12
5. Norefjell CK (Henning Dybendal (Nor)/Kristian Torgersen (Nor)1:52:21
6. Scheffer Andrew Ltd. (Trev Williams (Can)/Charlie Cooper (Can)1:54:50
7. 100% New Zealand (Angus Jennings (NZl)/Nick Ross (NZl)2:10:40
8. Big Guy little guy (Kelly Servinski (Can)/Hazen Simson (Can)2:25:22
9. VisitPA.com (Ryan Leech (USA)/Chip Kogelmann (USA)2:49:16
10. Midnight Sun Coffee (Daniel Sessford (Can)/Jonah Clark (Can)3:06:30
11. Specialized/Solo-GI (Mike McKee (Can)/Erik Bakke (Can)3:16:47
12. Ridley's Cycle/Deadgoat (Craig Stappler (Can)/Jon Nutbrown (Can)3:17:23
13. Team Mermaid (Adam Erritzoe (Den)/Thomas Dam (Den)3:18:34
14. Hammermann (Pascal Mueller (Sui)/Daniel Schmid (Sui)4:12:54
15. Team Sawtooth (Andrew McLaren (RSA)/Menno Jongsma (Can)5:13:08
16. ARROWSMITH BIKES (Jeff Riemer (Can)/Chris Birch (Can)5:26:01
17. Helly Hansen UK (Howard Lowe (GBr)/Mark Humphrey (GBr)5:31:46
18. Perfect Strangers (Werner Folscher (Can)/Mark Grimmett (Can)5:38:42
19. Donner Party (Justin Scharp (USA)/Jim Easterbrook (USA)5:39:30
20. www.extreme-endurance.com (Rob Lee (GBr)/Gavin Atkins (GBr)5:43:15
21. Austrian Grizzlies (Wolfgang Seidl (Aus)/Sebastian Kellermayr (Aus)5:50:35
22. Devinci (Martin Delisle (Can)/Alexandre Boutin (Can)6:22:47
23. TekRacing (Kevin Curtis (USA)/Joseph Berg (USA)6:40:09
24. Martin/Benson (Todd Martin (Can)/Scott Benson (Can)6:44:36
25. Source Endurance (Simon Koster (USA)/Ben Ollett (USA)7:01:28
26. Klondike Cog Cursers (Bill Slater (Can)/Ian Parker (Can)7:06:27
27. Myers Mechanical (John Myers (USA)/Shey Lindner (USA)7:10:31
28. Ultimate Ride-AUS (Corey Gerdsen (Aus)/Ben Hodgson (Aus)7:12:50
29. Scat (Scott Nichols (USA)/Patrick Batten (USA)7:14:04
30. Scott - PowerBar - Magura (Mario Roma (Bra)/ Odair Pereira (Bra)7:18:07
31. Relentless & Runningfree (Harper Forbes (Can)/James Galipeau (Can)7:24:19
32. Canmorebound - BMO (Gary Buxton (Can)/Alaric Fish (Can)7:28:05
33. Kuhl Clothing (Steve Schwarz (USA)/Wolfgang Macholz (USA)7:30:38
34. Team Cobra Beer (Ian Bester (GBr)/Franco Van Schalkwyk (GBr)7:48:37
35. Fuzzy Bunny (John Courtney (Can)/Johnathon Stamp (Can)7:59:52
36. Team Trinity Rooms (Evan Ryan (Irl)/Steve Haugh (Irl)8:13:10
37. Dunham Bros (Brian Dunham (Can)/Peter Dunham (Can)8:18:58
38. Team Catamount (Garin Frost (USA)/Kyle Rafford (USA)8:19:05
39. Team Bodyfit (Dominic Gauvin (Can)/Stacey Mateika (Can)8:31:57
40. Team Grognard (David McCormick (USA)/Kayden Kelly (USA)8:43:22
41. Mainfreight Mavericks (David Teirney (USA)/John Eshuis (NZl)9:16:32
42. Llikzzub (Chris Latura (USA)/Sam Allin (USA)9:21:24
43. Chicken Run (Reyno La Cock (Can)/Jacques La Cock (Can)9:24:20
44. Missouri Cattlemen (Ralph Bethea (USA)/David Delahay (USA)9:27:53
45. Afghan Hounds (David Wilson (GBr)/Adam Morris (GBr)9:35:14
46. Baghdad Berzecas (Robert McClure (GBr)/Charles Pennington (GBr)9:46:47
47. Poison Oakers (Carter Busse (USA)/Brent Kline (USA)10:20:38
48. The Rifles (Mark Beaman (Can)/Jason Marriott (GBr)10:21:11
49. Couloir/Aliance Sports (Colin Davis (Can)/John Firth (Can)10:27:56
50. livin the dream canada (Allen Deahl (USA)/Guy Orozco (USA)10:30:13
51. Team K2 Racing (Kevin Koopmans (Can)/Jason Koleba (Can)10:35:26
52. Hvalsoe MTB-CANYON (Flemming Sorensen (Den)/Anders Joergensen (Den)10:36:49
53. Team Bootygrabber (Steve Champa (USA)/Fritjof Pameijer (USA)10:44:18
54. Farm Boys in Lycra (Danny Reimer (Can)/Steffan Reimer (Can)10:47:07
55. Big RED (Josh Davies (USA)/John Maguire (USA)11:08:33
56. Team Meltdown (Jeremy Schneir (USA)/Rich Coppola (USA)11:33:37
57. Big Hearts, Small Brains (Dennis Marineau (Can)/Dan Sigouin (Can)11:41:27
58. Spinnin' and Grinnin' (Rodney Hill (USA)/Brian Deason (Can)11:43:40
59. BradyGames/AutoQuest (Doug Walsh (USA)/Brett Foster (USA)11:44:37
60. Higher Education 2 (Keith Berkoben (USA)/George Kenty (USA)11:47:50
61. Team PG/SPF 45 (Stephen Wickham (Can)/Matt Janzen (Can)12:15:11
62. Hoss (Daniel Mutz (USA)/Mark Malatesta (USA)12:16:36
63. London Phoenix (Dan Jenkins (GBr)/Dick Smith (USA)12:18:58
64. Ready Made Llamas (James Lewis (Can)/Bill Hoyne (Can)12:23:48
65. Team Hannibal´s Army (Kyler Rendle (USA)/Mark Stephenson (Can)12:31:31
66. les pachydermes (John McKnight (Can)/Bailey Mcknight (Can)12:43:43
67. team cyclepath vancouver (Chris McGregor (Can)/Joel Stiles (Can)12:52:33
68. Grandy (Andy Goss (GBr)/Graham Crabtree (GBr)12:58:42
69. SIMply do it (Ricco Friedrich (RSA)/Claude Van Cuyck (RSA)13:01:06
70. United Cycle Team IV (Adrien Regimbald (Can)/Dan Mccarthy (USA)13:09:38
71. Team Chelsea (Nicholas Winfield (Can)/Brian Henderson (Can)13:13:29
72. Big Fat Misfit (Marc Risdale (Can)/Mark Lepper (Can)13:25:27
73. CGI - Brown Brothers (Gary Brown (Can)/David Brown (Can)13:33:19
74. John Henry Memorial Fund (James Watson (GBr)/Thomas Credland (GBr)13:37:21
75. stevens2 (Lucas Stevens (Ned)/Emiel Stevens (Ned)13:51:35
76. Let's Deux This (Branden Johannesen (USA)/Tom Harrington (USA)13:54:53
77. Furmivall Scullers (Christopher Morris (Can)/Randal Wichuk (Can)13:56:22
78. Brainchild/Cyclepath Oakv (Peter Gowthorpe (Can)/Hung Lehong (Can)13:59:20
79. Irish Bear Wrestling Team (Matty Blayney (GBr)/Duane Mccreadie (GBr)14:09:57
80. Jua Kali (Steven Scott (Ken)/Rob Doyle (Can)14:28:07
81. Runningfree.com (John Yip (Can)/Bill Trayling (Can)14:30:06
82. Passion Trail Team (Michael Hironimus (USA)/John Gray (USA)14:52:24
83. Peaks (Henry Geddes (USA)/Adnan Kadir (USA)14:54:31
84. Toyota Never Quit Team (Robert Champagne (Can)/Colin Champagne (Can)14:56:03
85. Misfit Psycles (Gordon Brown (Can)/Jeff Verheyen (Can)14:59:38
86. Celtic Bikers (Paul Tennant (GBr)/Ian Harty (GBr)15:25:41
87. deep fried mars bars (Andreas Pfaffenbichler (Aus)/Max Quatember (Aus)15:30:33
88. Sprocket and Hubs (Dominic Limb (GBr)/David Pickford (GBr)15:58:09
89. Comfortably Numb (James Parris (GBr)/Joel Winter (GBr)16:16:24
90. Brothers in the Backyard (Christopher Buckman (Can)/Ryan Buckman (Can)16:34:29
91. Transrookies (Jay Pelletier (USA)/Sid Rappe (USA)16:34:56
92. Team TB-1 Foot (Paul Trumpelmann (GBr)/David Helm (GBr)16:37:56
93. Prdel Racing (Chris Petrik (Can)/David Petrik (Can)16:40:58
94. The Terrible Ivans (David Ivanko (Can)/Sean Ivanko (Can)17:05:45
95. Dutch in the Rocks (Bart Rutten (Ned)/Roald Hulshof (Ned)17:11:55
96. United Cycle V (Jim Seethram (Can)/Marcelo Lafuente (Can)17:52:31
97. ZerieUSA (Andres Rojas (Col)/Carlos Zuluaga (USA)18:01:53
98. Hector's Heroes (David Watt (GBr)/James Roberts (GBr)18:14:52
99. Wandering Chimps (Andrew Hieghton-Jackson (GBr)/Jonathan Beck (GBr)18:38:15
100. Team Elkford (Matthew Wilkie (Can)/Rocky Culver (Can)18:40:04
101. New Grad, New Dad (Michael Plata (Can)/Keith Batstone (Can)19:39:57
102. bikedress.de (Heiko Wild (Ger)/Michael Dotterweich (Ger)19:55:04
103. Shoganai (Neil Sheppard (Jpn)/David Potter (GBr)20:36:13
104. Blumberg Dagan LLP (Sam Dagan (USA)/Dan Williams (USA)21:07:03
105. national team of bavaria (Thomas Woeckener (Ger)/Christian Westermeier (Ger)21:07:45
106. UBHRFC (Padraic O`Brien (GBr)/Willoughby Morgan (GBr)21:17:34
107. Kemakol Brothers (Philip Lett (Can)/Dean Neville (Can)22:34:18
108. Peanut (Michael Whitbread (GBr)/David Harris (GBr)23:27:56
Open Mixed
1. Frontrunners--KONA (Normon Thibault (Can)/Wendy Simms (Can)28:06:20
2. shoair/rockandroad/xfusio (Louise Kobin (USA)/Eric Warkentin (USA)at 1:57:21
3. Ergall (Paola Albertoni (Sui)/Luca Ruffa (Sui)2:20:23
4. Fearless Beavers (Cyd Fraser (Can)/Leighton Poidevin (Can)3:02:56
5. Schmoe Racing too (Elsa Dahlie (Can)/Brian Carson (Can)3:30:01
6. Team Scandal (Catriona Morrison (GBr)/Richard Jennings (GBr)4:25:34
7. TnT (Terry Schinkel (Can)/Tracey Schinkel (Can)4:44:19
8. Team MOBI (Madelaine Bate (Can)/Lonn Bate (Can)4:46:20
9. Lessard - Cycle Lamberts (Michel Bujold (Can)/Mireille Montminy (Can)5:25:42
10. let's just ride (Ric Fields (USA)/Wendy Lyall (USA)6:42:23
11. amashova (Alberto Puddu (RSA)/Landy Puddu (RSA)8:16:24
12. RAM (Marisa Tosi (Can)/Roy Custodio (Can)9:04:03
13. AURELIAN ECUADOR (Amanda Purtschert (Ecu)/Daniel Espinosa (Ecu)9:29:42
14. West Point/Steed Cycles (Duhane Lam (Can)/Kathy Mckay (Can)10:26:54
15. BlitzPrint (Nathalie Friebel (Can)/Peter Friebel (Can)10:51:26
16. ScapeGoat Racing (Carrie Williamson (Can)/Trevor Sutherland (Can)11:23:57
17. TEAM OUTLYNE (David Randall (Ger)/Victoria Smith (Ger)12:06:05
18. Team Berry (Derick Berry (Can)/Heidi Berry (Can)12:23:57
19. Fat Tired (Lewis Crawford (GBr)/Jo Crawford (GBr)13:42:43
Open Women
1. Trek VW - Giant (Hillary Harrison (USA)/Susan Haywood (USA)32:26:35
2. CANIWI GIRLS (Jenny Hillman (Can)/Jo Turnbull (NZl)at 45:21
3. Minx/Extreme Endurance (Fi Spotswood (GBr)/Meggie Bichard (GBr)2:50:08
4. Team Hilly Hell (Hilary Bloor (GBr)/Helen Lambert (GBr)8:04:53
5. Guidi-up (Amy Guidinger (Can)/Josee Hull (Can)8:59:48
100+ Open Gender
1. Syngenta Prairie Boys (Bill Benson (Can)/Don Sissons (Can)28:57:57
2. Zootallures (François Amyot (Can)/Daniel Auclair (Can)at 25:06
3. Team R.A.C.E./Kamikaze (Hamish Gordon (Can)/Steve Varga (Can)2:11:21
4. Team Kiwi (Pete Madden (NZl)/Steve Wilson (NZl)5:13:28
5. Südtirol (Zenone Giacomuzzi (Ita)/Michael Gruener (Ita)6:24:35
6. Fernie Goats (Pat Gilmar (Can)/Ron Clark (Can)8:50:46
7. mcbike riders (David Stewart (Can)/Willie Muller (Can)10:02:22
8. Super Elliott (Simon Parker (Can)/Clive Burke (Can)10:19:58
9. Fidas (Cam Thomas (Can)/Derek Fidler (Can)10:31:29
10. Road Rash (Robert Wurm (USA)/John Dunn (USA)11:23:27
11. Team Twin-100 (David Eckersley (GBr)/Ronald Eckersley (Can)13:28:14
12. Team Velocity (Dieter Sartisson (Can)/Ron Spencer (Can)13:52:50
13. team holland 2 (Peter Van Der Velden (Ned)/Gerard Casteleijn (Ned)14:19:28
14. Canmore Boyz (Clive Rubens (Can)/Peter Roginski (Can)14:21:03
15. WHYNOT (Peter Sizemore (USA)/Blair Fackler (USA)15:11:59
80+ Men
1. Centra Performance (Christian Stabell Eriksen (Nor)/Ole Kristian Silseth (Nor)28:44:38
2. Team Tamarack Resort Idah (Jon Gould (USA)/Scott White (USA)at 8:23
3. The Riders of Graymont (Mike Cavaliere (Can)/Stan Magee (Can)23:23
4. Capitol Subaru Cycling (Evan Plews (USA)/Steve Yenne (USA)37:58
5. Deadgoat Racing (Edward Roddy (Can)/Pat Doyle (Can)1:38:59
6. Deadgoat/FitzgeraldRacing (Tim Brezsnyak (Can)/Mike Piker (USA)2:01:06
7. Fightin' Bobas/Gianni (Erin Walker (USA)/Dan Harting (USA)2:37:52
8. Pedals Without a Cause (Darryl Mekechuk (Can)/Yuri Lipkov (Can)2:39:46
9. GONGSTERS (Robert Watson (Aus)/Ryan Lennox (Aus)3:01:40
10. Starship Troopers (Klaus Pauly (Ger)/Ingo Kemsies (Ger)3:14:35
11. Schmoe Racing (Steve Walsh (Can)/Kevin Walsh (Can)3:22:19
12. TransRocky Horror Show (Paul Donnelly (GBr)/Andrew Jackson (GBr)3:30:36
13. Baja Racers (Trever Bushnell (USA)/Art Macfarland (USA)3:44:36
14. Steed Cycles/Dark Horse Racing (John Ramsden (Can)/Trevor Stone (Can)4:06:14
15. Mudmen (Tom Ebbern (Can)/Darrell Jones (Can)4:12:20
16. United Cycle Team III (Trevor Pombert (Can)/Roger Clemens (Can)4:24:45
17. TEAM WEVA/BIONICON (Alfons Breu (Ger)/Wolfgan Zauritz (Ger)4:27:22
18. Astoria De'd Dogs (Andy Aufschnaiter (Can)/George Andrew (Can)4:32:37
19. Team Pedal/Kona (Paul Newitt (Can)/Dean Irvine (Can)4:47:43
20. LittleMan Sporting Club (Geoff Jones (USA)/Scott W. Witthoff (USA)4:50:39
21. 2XU (Kevin Cadieux (USA)/Lance Polloreno (USA)5:25:04
22. Go Buddy Go (Mark Leeper (Hkg)/Andrew Thomson (Hkg) 5:41:19
23. Pain in the Kootanies (Dave Burwash (Can)/Tim Girvin (Can)5:58:27
24. Hardline (Brad Pochay (Can)/Dirk Dorenbos (Can)6:07:18
25. Deadgoat Racing/Bow Cyc (Gerry McCuaig (Can)/Lloyd Murray (Can)6:23:46
26. Team Milo (Antony Gray (GBr)/Brian Trill (GBr)6:27:41
27. OUT OF AFRICA (Swart Ben (RSA)/Tjaart Van Nieuwenhuizen (RSA)6:58:44
28. Fernie Wolverines (Sean Staplin (Can)/Todd Loewen (Can)7:11:37
29. Swiss Animals (Lothar Schaer (Sui)/Andy Roethlisberger (Sui)7:21:28
30. Little Lebowski Urban Ach (Jeff Kelley (USA)/Kelley Jim (USA)7:42:25
31. Nucking Futs (Oggie Sokolovic (Can)/James Irwin (Can)7:51:59
32. Idaho Two Wheels Vertical (Shawn Taylor (USA)/Tom Lamphier (USA)8:07:58
33. W&R (Nathan Uskosky (USA)/Rob Robson (USA)8:16:32
34. Cyclepath Oakville - N4S (Jeff Shikaze (Can)/Greg Shikaze (Can)8:21:24
35. MISFIT PSYCLES (Peter Keiller (Can)/Michael Cranwell (Can)8:25:08
36. Wish You! (Don Keller (USA)/Sebastian Hargrove (USA)8:26:37
37. Rocky Mountain Pulskiller (Christian Denfeld (Ger)/Frank Schuckhardt (Ger)8:40:20
38. Team Lemonade Sparkle (Richard Wilson (GBr)/Gary Baum (GBr)8:45:35
39. Mex y Can (Jim Baker (Can)/Armando Dattoli (Mex)9:00:03
40. Big Sugar (Robert Kelly (Can)/Mckague Jeff (Can)9:03:33
41. Team Syklisten (Gary Bruce Turner (Nor)/Per Oskar Jr. Ternsten (Nor)9:14:56
42. VeloEpic (Bruno Normand (Can)/Stefan Muller (Can)9:42:32
43. Team Labora (Greg Mook (GBr)/Mark Wynn (GBr)10:31:52
44. RB Squared (Robert Bessette (Can)/Richard Bourbonniere (Can)10:39:09
45. London Dynamo (William Gilbert (GBr)/Chris Ward (GBr)10:39:50
46. Cyclelogical Problems (Jason Grinstead (USA)/Chris Handy (USA)10:45:14
47. Roasted Salty Nuts (Richard Davies (Can)/Dave Macdowell (Can)11:09:36
48. Old & Slow (Michael Borneo (USA)/Steve Quinlan (USA)11:17:03
49. KANIMAMBO (Charles Steyn (RSA)/Charles Jnr Steyn (RSA)11:19:53
50. Mud Life Crisis (Dave O'Neill (Can)/Kevin Harris (Can)11:27:37
51. DreamCatcher Chalets (Andy Harris (Can)/Greg Thompson (Can)11:35:52
52. Cyclepath Calgary (Steve Swenson (Can)/Dennis Smaggus (Can)11:48:37
53. Karma Rocks the Rockies (Dale McAllister (Can)/Larry Michienzi (OMN)12:10:38
54. Sitka Developments (Fraser Ross (Can)/Craig Bartlett (Can)13:16:36
55. Painted Shorts (John O'Shannassy (Can)/Brad Loewen (Can)14:00:46
56. MRC (Jeff Scott (Can)/Travis Wolfe (Can)14:57:28
57. One Less Car (Michael Glass (USA)/Mark Neumann (USA)15:34:42
58. Flyin 40's (Keith Dodds (Can)/Alex Hiddink (Can)16:22:47
59. McZee (Michael Zymowski (USA)/Larry Mcdonald (USA)18:44:16
60. Hart Attak (Peter Hart (GBr)/John Hart (GBr)19:50:51
80+ Mixed
1. Kona/Le pédalier (Gilles Morneau (Can)/Isabelle Cantin (Can)31:40:49
2. Deadgoat Racing (Trish Grajczyk (Can)/Dave Ford (Can)at 5:24
3. Los Bandidos/Ghost Team (Gerhard Kiessling (Ger)/Kerstin Loeffler (Ger)6:03:00
4. Edgeheads (Jill Parry (Can)/Rob Lubig (Can)6:43:44
5. Gemini Goats (Linda Green (Can)/Brendan Oconnell (Can)7:49:42
6. Pebbles & Bam-Bam (Annie Rogoschewsky (Can)/Evan Harbinson (Can)10:34:53
7. Over the Hill (John Manning (Can)/Laddie Hannam (Can)10:45:17
8. chipoltle titus/mashoogs (Kim Pardoe (USA)/Aaron Miripol (USA)11:05:42
Unclassified
1. Opus (Steve Gaffney (Can)/Brian Cooke (Can)25:47:26
2. Rocky Mountain Bicycles/Haywood Securities (Andreas Hestler (Can)/Kevin Calhoun (Can)at 2:55:50
3. Raven - Solo (Nikki Kassel (Can)3:34:52
4. Makgadikgadi Cubs (Pieter Van Rooyen (USA)/George Oertel (RSA)6:03:02
5. DEKIRU (Bryant Hebert (Can)/Yoko Kodama (Can)8:50:43
6. kf-dyna (Peter Henderson (Can)/Keith Evans (Can)12:52:41
7. Sportmind (Ashley Scott (GBr)/Nigel Wilkinson (GBr)12:57:06
8. THIS 2 SHALL PASS (Tom Collins (Can)/Les Davidson (Can)14:13:09
9. J squared (James Johnson (USA)/Jason Cronk (USA)17:12:58
10. alpine sun and shower (Solo) (Heinz Schauer (Ger)/Barbara Gleske (Ger)19:05:20
11. YeRen ASR (William Moffett (USA)/James Elliott (USA)20:11:31
12. Boulevardiers De La Buisson (Russell Mackinnon (Can)/John Homer (Can)20:24:52



 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login