Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

October 2/07 1:16 am - Willow Beach Cross


Posted by Editoress on 10/2/07
 

Willow Beach Cross Sunday, September 30th, Port Hope ON.Courtesy Howard Knapp, Impala Bicycles race team

U17 Men & Women
1. Noah Summer (Newmarket Eagles - Minime)
2. Emile Cabardos (Ind - Minime)
3. Alain Cabardos (Ind - Cadet)

Senior 3/4 Beginner Men
1. Tim Plunkett (speedriver.com - S3)
2. Thomas Lees (Speedriver - S4)

Master 3 Men
1. Tim Matthews (Peterborough)
2. Adam Trimble (Independent)
3. Sexsmith Scott (Peterborough CC)
4. Philip Harvey (Independent)
5. Sean Wheldrake (Independent)
6. Will Winn (Impala)
7. Jan Kocemba (Ziggy's)
8. Anthony Whetham (Impala)
9. David Tuttle (Independent)
10. Simpson Brian (Team Race)
11. Andrew Haysdorf (Independent)
12. Jason May (Cycllissmo)
13. Phil Harper (Newmarket)

Junior Men & Women
1. Bennett Winn (Impala - JR)
2. Jared Stafford (HB Cycling - JR)
3. Karson Linton (Peterborough cc - JR)
1w. Laura Bictola (3 Rox - JR Woman)

Women
1. Christina Bouchard (Independent - Sr)
2. Briana Illingworth (Midweek CC - Sr)
3. Eva Grabinski (True North - Sr)
1m. Carolyne Haill (Chain Reaction - M)
2m. Kim Haagmans Hawke (Impala Bicycles - M)
3m. Dawn Hamel (Velocity B&M - M)
4m. Pat Crosscombe (Cycle Solutions - m)

Master 2 Men
1. Donald Gain (Barrie CC - M2)
2. Wes Stephenson (Rapid City Cycle - M2)
3. Zachary Steinman (True North Cycles - M2)
4. Mark Pagell (Independent - M2)
5. Rudy Ziegler ( - M2)
6. Peter Hennessy (Independent - M2)
7. David Unrau (True North Cycles - M2)
8. Joel Largo (Independent - M2)
9. Franz Wichmann (Team RACE - M2)
10. Joel Rose (The Hub Bicycle Club - M2)
11. Ron Spencer (Velocity - M2)
12. Rick Meloff (La Bicicletta - M2)
13. Alex Sanna (The Hub Bicycle Club - M2)
14. Jason Mottaz (Independent - M2)
15. Darko Antic (Open Access - M2)
16. Raymond Tse (Independent - M2)
17. Richard Wade (Newmarket Eagles - M2)
18. Dave Tompkins (The Hub Bicycle Club - M2)
19. Kris Tobias (Trek Store Ride for Karen - M2)
20. Pierre Perrin (Cycle 4 MS - M2)
21. Jason Fitzsimmons (Trek Store - M2)
22. Eric Saunders (Aquila - M2)
23. John Bietola (Pedal Performance - M2)
24. Tim Taha (Cyclissmo - M2)

Master 1 Men
1. Paul Greene (Chain Reaction - M1)
2. Steve Heck (Trek Store - M1)
3. David Dermont (True North - M1)
4. Andrew Croutch (True North - M1)
5. Glenn Cameron (Sound Solutions - M1)
6. Jonathan Wilby (Independent - M1)
7. Brian Haum (Pierik's - M1)
8. Doug Hinian (Peterborough CC - M1)
9. Chris Kiziak (Sound Solutions - M1)
10. Brent Lowes (Sound Solutions - M1)
11. Gord Woolley (Sound Solutions - M1)
12. Ernesto Alvarez (Mazur Coaching - M2)
13. Mark Summers (Sound Solutions - M1)
Dnf. Roderick Olliver (Open Access - M1)
Dnf. Brad McCutcheon (Independent - M1)

Senior Men
1. Andrew Watson (Barrie CC - S2)
2. Kyle Douglas (3 Rox Racing - S2)
3. Peter Morse (Jet Fuel Coffee - S1)
4. Justin Hines (Rapid City Cycle - S2)
5. Mark Batty (Team R.A.C.E. - S2)
6. Marco Li (Cycle Solutions - S2)
7. Jonathan Wood (ERTC - S2)
8. Mike McCaghey (Pierik's/Elite Heatth - S3)
9. William Fu (Pedal Performance - S2)
10. Stephane Marcotte (Cycle Solutions - S3)
11. Michael Dennis (speedriver.com - S2)
Dnf. Mark Sugita (Independent - S3)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login