Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

October 20/07 7:17 am - Masters Track Worlds: Day 3


Posted by Editoress on 10/20/07
 

Masters Track Worlds - Sydney, Australia

Day 3

Scratch Race

Qualifying

Men - 35-39, 5km Scratch Race Heats

Heat 1
1 Matt Poyner (Aus)
2 Mitchell Stock (Aus)
3 Chris Eichler (Aus)
4 Aderito Da Cruz (Fra)
5 Edgardo Giovanini (Arg)

Heat 2
1 Gavin White (Aus)
2 Mario Nell (RSA)
3 Carlos Anibal Varese (Arg)
4 Paul Connor (Aus)
5 Hossein Eslami Kouhpayeh (Irn)

8 Scott Laliberte (Can)

Men - 40-44, 5km Scratch Race Heats

Heat 1
1 Stephen Hill (USA)
2 Bert Glennon (USA)
3 Mike Zwingenberger (Ger)
4 Stuart Vaughan (Aus)
5 Charles Gascoyne (Aus)

Heat 2
1 David Klipper (USA)
2 Alex Frame (Aus)
3 Donald Gillmore (Can)
4 Robert Veroba (Can)
5 Russell Tucker (Aus)

19 Paul Becher (Can)

Men - 45-49, 5km Scratch Race Heats

Heat 1
1 Ricardo Pereyra (Arg)
2 Mark Harris (Aus)
3 Philippe Vernet (Fra)
4 Clint Mcdonell (Aus)
5 Robert Upton (Aus)

8 Stephane Lebeau (Can)

Heat 2
1 Craig Taylor (Aus)
2 Peter Verhoeven (Aus)
3 Byron Tucker (Aus)
4 Roberto Mattei (Ita)
5 Geoffrey Willmot (Aus)

Men - 50-54, 5km Scratch Race Heats

Heat 1
1 Didier Ramet (Fra)
2 Alan Dudderidge (Aus)
3 John Arthur Kennedy (Aus)
4 Aubrey Gordon (USA)
5 Scott Butler (USA)

Heat 2
1 Brent Emery (USA)
2 Bernardo Figueroa (Col)
3 Chris Hunt (Aus)
4 Mark Oakley-Browne (Aus)
5 Peter Ganss (Aus)

Men - 70+, 5km Scratch Race Final

1 Otto Altweck (Ger)
2 Denis Robinson (Aus)
3 Delroy Walters (USA)
4 Alan Sandford (Aus)
5 Albert Kolybin (Rus)

Men - 65-69, 5km Scratch Race Final

1 Keith Oliver (Aus)
2 Victor Copeland (USA)
3 Brian Dew (Aus)
4 Martin Peeters (Aus)
5 Guido Lupo (Ita)

Men - 60-64, 5km Scratch Race Final

1 Ron Boyle (Aus)
2 Jeff Smith (Aus)
3 Michael Goldie (Aus)
4 Geoff Cooke (GBr)
5 Graham McClymont (Aus)

Men - 55-59 7.5km Scratch Race Final

1 Dennis Bowen-Day (Aus)
2 Jim Veal (Aus)
3 Patrick Gellineau (USA)
4 John Hunt (Aus)
5 Brian Radcliffe (Aus)

14 Douglas Cameron (Can)
16 Christopher J. Anstey (Can)

Men - 50-54 7.5km Scratch Race Final

1 John Arthur Kennedy (Aus)
2 Scott Butler (USA)
3 David Moreland (Aus)
4 Bernardo Figueroa (Col)
5 Chris Hunt (Aus)

Men - 45-49 10km Scratch Race Final

1 Philippe Vernet (Fra)
2 Roberto Mattei (Ita)
3 Hilton Mcmurdo (Aus)
4 Byron Tucker (Aus)
5 Sepp Hribar (NZl)

7 Stephane Le Beau (Can)

Men - 35-39 10km Scratch Race Final

1 Matt Poyner (Aus)
2 Robert Darley (Aus)
3 Gavin White (Aus)
4 Stewart Campbell (Aus)
5 Scott Laliberte (Can)

Men - 40-44 10km Scratch Race Final

1 Charles Gascoyne (Aus)
2 David Klipper (USA)
3 Christian Jsger (Ger)
4 Graeme Allbon (Aus)
5 Donald Gillmore (Can)

8 Robert Veroba (Can)

Men - 30-34 10km Scratch Race Final

1 Tim Decker (Aus)
2 Juan Martfn Ferrari (Arg)
3 Marcos Sendra (Arg)
4 Randy Mclain (USA)
5 Juan Pablo Villarruel (Arg)

7 Keith Thorarinson (Can)

Team Sprint

Men 750m Team Sprint

Qualifying

1 Great Britain (David Le Grys, Ivor Reid, Steve Cronshaw) 0:49.22
2 Australia (John Arthur Kennedy, Andrew Burne, Ron Boyle) at 0:00.26
3 Australia (Geoff Stoker, Paul Parker, Grant Law) 0:00.35
4 Australia (Peter Barnard, David Willmott, Alan Townsend) 0:00.56
5 USA (Mark Pelletier, Rich Voss, Stephen Hill) 0:00.65

16 Canada (Keith Thorarinson, Stephane Le Beau, Norm Kalmanovitch) 0:03.87

Final

Gold medal ride

1 Australia (John Arthur Kennedy, Andrew Burne, Ron Boyle) 0:49.08
2 Great Britain (David Le Grys, Ivor Reid, Steve Cronshaw) 0:01.60

Bronze medal ride

3 Australia (Peter Barnard, David Willmott, Alan Townsend) 0:49.91
4 Australia (Geoff Stoker, Paul Parker, Grant Law) 0:50.14

Women

Women - 45+, 5km Scratch Race Final

1 Patrizia Spadaccini (Ita)
2 Donna Meehan (Aus)
3 Desrae Cameron (Aus)
4 Kim Trzebiatowsky (RSA)
5 Henao De Figueroa Olga (Col)

Women - 30-44, 5km Scratch Race Final

1 Megan Blatchford-Peck (NZl)
2 Amanda O'Connor (Aus)
3 Michelle Ferris (Aus)
4 Michelle King (Aus)
5 Michelle Crawford (Aus)

10 Sara Laliberte (Can)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login