Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

October 23/07 4:31 am - World Masters Championships: Day 5 & 6 results: Canucks take home medals!


Posted by Editoress on 10/23/07
 

World Masters Championships Sydney, Australia

The final 2 days of the Masters Track Championship in Sydney saw a couple of medals for Canadians.

Keith Thorarinson (a regular at the Forest City velodrome) took silver in the Men' s 30 To 34 Sprint.

Courtesy OGC

Stéphane Le Beau, riding an Opus bicycle, won a gold medal for Canada Sunday at the World Masters` Track Cycling Championships in Sydney, Australia in the 20km Points Race Final.

Competing in the 45 -49 years age group, Stéphane also finished 7th in the 750m time trial and 6th in the 3000m individual pursuit qualification earlier in the championships.

Le Beau is also Opus Bicycles' Road Program Brand Manager based at Outdoor Gear Canada's head office in Montréal.

Day 5

Women - 55+ Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Linda Miller (USA), 15.370
2 Desrae Cameron (Aus)

Bronze Final
3 Charlene Smith (Aus), 15.354
4 Gai Monahan (Aus)

Women - 45 To 54 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Donna Smith (USA), 14.106
2 Ann Marie Love (USA)

Bronze Final
3 Emi Wachi (Jpn), 12.540
4 Jane Chateaubriand (USA)

Women - 30 To 39 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Michelle Ferris (Aus), 12.973
2 Michelle Crawford (Aus)

Bronze Final
3 Jessica Laws (Aus), 12.981
4 Trudy Van Der Straaten (Aus)

Men - 70+ Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Denis Robinson (Aus), 14.260
2 Alan Sandford (Aus)

Bronze Final
3 Neil Wray (Aus)
DNS Delroy Walters (USA)

Men - 60 To 64 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Ron Boyle (Aus), 12.139
2 Geoff Cooke (GBr)

Bronze Final
3 Graziano Pantosti (Ita), 12.991
4 Graham Mcclymont (Aus)

Men - 55 To 59 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Peter Gumbley (Aus), 12.283
2 Chip Berezny (USA)

Bronze Final
3 Patrick Gellineau (USA), 12.699
4 Marc Dangleterre (Fra)

Men - 50 To 54 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 John Arthur Kennedy (Aus) 12.005
2 David Willmott (Aus)

Bronze Final
3 Steve Cronshaw (GBr), 12.284
4 Aron Seiken (USA)

Men - 40 To 44 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Stephen Hill (USA), 11.646
2 Matthew Diefenbach (USA)

Bronze Final
3 Wikus Esterhuizen (RSA), 11.586
4 Grant Law (Aus)

Men - 35 To 39 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Michael Aisbitt (Aus), 12.021
2 Gavin White (Aus)

Bronze Final
3 Andrew Burne (Aus)

Men - 30 To 34 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Steven Sansonetti (Aus), 11.743
2 Keith Thorarinson (Can)

Bronze Final
3 Gael Gautier (Fra), 12.193
4 Randy Mclain (USA)

(Women - 40 To 44 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Michelle King (Aus), 13.289
2 Megan Blatchford-Peck (NZl)

Bronze Final
3 Julie Barnett (Aus), 13.398
4 Makiko Hamada (Jpn)

Men - 65 To 69 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Victor Copeland (USA), 13.442
2 Keith Oliver (Aus)

Bronze Final
3 Guido Lupo (Ita), 13.186
4 Martin Peeters (Aus)

Men - 45 To 49 Sprint Final

Gold & Silver Final
1 Peter Barnard (Aus), 11.802
2 Philippe Vernet (Fra)

Bronze Final
3 Gerard OConnell (Aus), 12.335
4 Michael Popplewell (Aus)

Day 6

Points Races


Women - 30 to 44 (12.5km) Final

1 Michelle Ferris (Aus), 16 pts
2 Michelle King (Aus), 14
3 Amanda O'Connor (Aus), 13
4 Jessica Laws (Aus), 8
5 Michelle Crawford (Aus), 3
6 Sonya Keay (Aus), 1
7 Trudy Van Der Straaten (Aus)
8 Julie Nevitt (USA)
9 Maddalena Cantoni (Ita)
10 Kathryn Wilder (USA)
11 Makiko Hamada (Jpn)
12 Sara Laliberte (Can)
DNS Julie Barnett (Aus)
DNS Linda Foti (USA)

Women - 45+ (10km) Final

1 Kim Trzebiatowsky (RSA), 32 pts
2 Desrae Cameron (Aus), 9
3 Tanya Bosch (Aus), 6
4 Patrizia Spadaccini (Ita), 6
5 Donna Meehan (Aus), 5
6 Gai Monahan (Aus)
7 Jane Chateaubriand (USA), -14
DNF Fran Watson (Aus)
DNS Henao De Figueroa Olga (Col)

Men - 30 to 34 (30km) Final

1 Tim Decker (Aus), 79 pts
2 Juan Pablo Villarruel (Arg), 58
3 Marcos Sendra (Arg), 45
4 Randy Mclain (USA), 37
5 Giuseppe Mascherpa (Ita), 27
6 Russel Palm (RSA), 13
7 Ettiene Retief (RSA), 12
8 Keith Thorarinson (Can), 7
9 David Browne (Aus), 4
10 Andrew Mills (Aus), -20
11 Abdul Quayum Davids (RSA), -20
DNF Stuart Harrington (Aus)
DNF Juan Martfn Ferrari (Arg)
DNF Cristian Bettinelli (Ita)
DNF Ryan Catzel (Aus)
DNF Luke Hurdman (Aus)
DNS Nosh Mistry (Aus)
DNS Steven Sansonetti (Aus)


Men - 35 to 39 (30km) Final

1 Grant Fraser (Aus), 21 pts
2 Sergio Fabian Gili (Arg), 15
3 Wolfgang Kotzmann (Aut), 14
4 Tony Scott (USA), 12
5 Dean Heathcote (Aus), 10
6 James Kelly (Aus), 10
7 Jayson Austin (Aus), 9
8 Jean-Philippe Meret (Fra), 8
9 Carlos Anibal Varese (Arg), 7
10 Aderito Da Cruz (Fra), 5
11 Daniel Hennessy (Aus), 3
12 Matt Bazzano (Aus), 3
13 Mario Nell (RSA), 2
14 Andrew Fillery (Aus), 2
15 Paul Connor (Aus), 1
16 Mitchell Stock (Aus)
17 Paul Butler (Aus)
18 Scott Laliberte (Can)
19 Hossein Eslami Kouhpayeh (Irn), -16
DNF Stewart Campbell (Aus)
DNF Michael Aisbitt (Aus)
DNF Robert Darley (Aus)
DNF Stewart Thomas (NZl)
DNF Gavin White (Aus)

Men - 40 to 44 (20km) Final

1 Russell Tucker (Aus), 19 pts
2 Mike Zwingenberger (Ger), 19
3 Graeme Allbon (Aus), 17
4 Michael O'Brien (Aus), 10
5 Steve Carrell (USA), 7
6 Donald Gillmore (Can), 4
7 Adam Rourke (Aus), 3
8 Christian Jsger (Ger), 2
9 David Klipper (USA), 1
10 Scott Kasin (USA)
11 Andrew Kelk (Aus)
12 Alex Frame (Aus)
13 Tony Unicomb (Aus)
14 Mick Marshall (Aus)
15 Robert Veroba (Can)
16 Tony Simonelli (Aus)
17 Con Toparis (Aus), -60
DNF Charles Gascoyne (Aus)
DNF Peter Ettles (GBr)
DNF Fabio Alberti (Ita)
DNF David Stevens (Aus)
DNF Paul Worby (Aus)
DNF Anthony O'connor (Aus)
DNS Grant Wilson (NZl)

Men - 45 to 49 (20km) Final

1 Stephane Le Beau (Can), 28 pts
2 Hilton Mcmurdo (Aus), 27
3 Craig Taylor (Aus), 23
4 Byron Tucker (Aus), 13
5 Mark Harris (Aus), 8
6 Claus Christiansen (Den), 8
7 Roberto Mattei (Ita), 6
8 Warren Bennett (Aus), 4
9 Ricardo Pereyra (Arg), 3
10 Robert Upton (Aus)
11 Clint Mcdonell (Aus)
12 Mark Arnold (Aus)
DNF Sepp Hribar (NZl)
DNF Geoffrey Shaw (NZl)
DNF Peter Verhoeven (Aus)
DNF Geoffrey Willmot (Aus)
DSQ Vicente Florio Zoric (Arg)

Men - 50 to 54 (15km) Final

1 David Moreland (Aus), 59 pts
2 Scott Butler (USA), 48
3 Bernardo Figueroa (Col), 48
4 Aubrey Gordon (USA), 33
5 Chris Hunt (Aus), 23
6 Brent Emery (USA), 23
7 Claudio Scabbia (Ita), 21
8 Fred Roland Landon (Aus), 5
9 Didier Ramet (Fra), 4
10 Eduardo Daniel Grigioni Fischman (Arg), 2
11 Rick Adams (USA)
12 Malcolm Hayes (Aus)
13 Mark Oakley-Browne (Aus)
14 Nestor Torres (Arg)
15 Hiroshi Hatori (Japan)
16 James Gray (Aus)
DNF Alan Dudderidge (Aus)
DNF Michael Thomson (RSA)
DNF Graham Tierney (Aus)
DNS John Arthur Kennedy (Aus)
DNS Steven Moran (Aus)

Men - 55 to 59 (15km) Final

1 Juan Carlos Haedo (Arg), 20 pts
2 Peter Gumbley (Aus), 12
3 Steve Davies (GBr), 10
4 Rene Grignon (Fra), 8
5 Chip Berezny (USA), 5
6 Jim Veal (Aus), 4
7 Brian Radcliffe (Aus), 4
8 Patrick Gellineau (USA), 1
9 John Hunt (Aus)
10 Douglas Cameron (Can)
11 Walter Machado (Aus), -18
12 Christian Muselet (Fra), -20
DNF Ross Hayter (Aus)
DNF James Larcombe (Aus)
DNF Malcolm Cochrane (RSA)
DNF Terry Cromer (Ireland)
DNF Charles Dalrymple-Hay (Aus)
DNF Billy Thompson (USA)
DNS Christopher J. Anstey (Can)
DNS Dennis Bowen-Day (Aus)
DNS Gordon Bradshaw (Aus)
DNS Carlos Enrique Reybaud (Arg)
DNS Alex Verdi (Aus)

Men - 60 to 69 (10km) Final

1 Keith Oliver (Aus), 14 pts
2 Martin Peeters (Aus), 11
3 John Moss (RSA), 5
4 Darrell Wheeler (Aus), 4
5 Jeff Smith (Aus), 3
6 Victor Copeland (USA), 3
7 Terry Skinner (Aus), 2
8 Hugh Davis (Ireland)
9 Max Pendleton (GBr)
10 Michael Goldie (Aus)
11 Robert Wilson (RSA)
12 David Gee (NZl)
13 Michel Briat (Fra), -18
14 Geoffrey Worthington (Aus), -40
DNF Hugh Gray (Aus)
DNF Karl Erik Jensen (Den)
DNF Graham Mcclymont (Aus)
DNF Stephen Reed (Aus)
DNF Brian Dew (Aus)
DNF Colin Rossiter (Aus)
DNF David South (Aus)
DNF Rod Wagner (Aus)
DNS Geoff Cooke (GBr)
DNS Ferdy Hamers (Aus)
DNS Stephen Spinks (Aus)

Men - 70+ (10km) Final

1 Otto Altweck (Ger), 18 pts
2 Albert Kolybin (Russia), 8
3 Garry Humpherson (NZl), 7
4 Mark Nicholls (Aus), 6
5 Delroy Walters (USA), 3
6 Donald Talintyre (Aus), 2
7 Denis Robinson (Aus)
DNF Brian Kennedy (Aus)
DNF Des Kidd (Aus)
DNF Patrick O'Brien (Aus)
DNF Neil Wray (Aus)
DNS Vincent Amos (Aus)
DNS Owen Duffy (NZl)
DNS Peter Hull (Aus)
DNS Alan Sandford (Aus)
DNS Denis Blunden (Aus)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login