Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

April 27/99 11:41 am - B.C. Results, Ontario Results, Euro Results


Posted by Editor on 04/27/99
 

Gary Lund Classic, B.C.

Sunday was the Gary Lund Classic Road Race in Sooke BC. Great day, challenging course, lots of sunshine and about a 30km head wind! Thanks to all the bike shops - Physical Culture, Oak Bay Bikes, Fort Street Cycles, The Bike Cellar, Performance Cycles, & Sooke Cycle & Surf - for supporting this race and making it possible. Thanks to Sidney Velos & The Victoria Wheelers for all your volunteers. And thanks to the racers for coming out & providing some exciting racing!

Jennifer Burton
Race Director

Men
Cat 1/2 - 140km

1. Min Van Velzen Trek/VW
2. Scott Goqueu Trek
3. Ross Hooker Acheson & Co.
4. Hugh Trenchard Physical Culture
5. Bryce McCallum Campione

Cat 3 - 140km

1. Jamie Douglas OGC/Fisher/Cyclepath
2. Carter Hovey Riders Cycles
3. Stewart Scott Independant
4. Greg Harris Pacific Rim
5. Gregory George Radical Edge

Cat 4 - 80km

1. Matt Delany Juan de Fuca
2. Chris Hancoch Copper Canyon Cycles
3. Gerald Prive Nanaimo Bike Club
4. Steve Fecho Juan de Fuca
5. Yves Gagnon Independant

Vets - 80km

1. Ian SmithNanaimo Bike Club
2. Steve Dinning Physical Culture
3. Dave MacLeod Physical Culture
4. Duane Martindale Independant
5. Mike Sevcov Nanaimo Bike Club

Junior - 80km

1. Angus Errington Victoria Wheelers

Women - 80km

1. Amber Chorney Fisher/Saab/OGC/Oakley
2. Leah Goldstein Physical Culture
3. Gina Grain Physical Culture
4. Marni Hambleton Stevenson/Giant/Brown Bros.
5. Charlene Waldner Because


Ontario Cup Standings (Road)
(courtesy Val Davidge)

1. Maggiocomo, Dan Jet Fuel 20 points
2. Shea, Patrick Ind. 13 points
3. Davison, Bruce Sudbury 9 points
Hansen, Matt Jet Fuel
5. Varghesse, Antoine Kissena 8 points
Munroe, Malcolm Kiro
7. Rego, Paul Saeco 7 points
Rusche, Brian Saeco
9. Guiliano, Joe Jet Fuel 6 points
10. Davidge, Piers Mississauga/Volvic 5 points
11. Caird, Andrew Exit Realty 4 points
Hansen, Jeff Ital Pasta
13. Fry, David RNH 3 points
Cockburn, Heath Jet Fuel
15. Duggan, Ray Saeco 2 points
16. Kramer, Stephan St. Catharines 1 point
17. Cavannah, Greg Mississauga/Volvic

Women

1. Jarvis, Amy Intersports 18 points
2. Kim Langton Elita 17 points
3. Julia Farrell RNH 15 points
4. Bradley, Julia Up Your Bike 13 points
5. Radecki, Sophie RNH 11 points
6. Black, Chloe Intersports 8 points
7. Simonsen, Linda Ind. 7 points
8. Miller, Kathleen Intersports 6 points
Neskar, Maureen Jet Fuel
10. Robbins, Kirsten Ind. 4 points
11. Pyjor, Magosha Up Your Bike 3 points
12. Hiseman, Sarah Up Your Bike 2 points

Masters

1. Abramavicious, Tony Schwinn 20 points
2. Thomas, Graham Halton R & T 14 points
3. Clarke, Gord Newmarket Eagles 13 points
4. Chewter, Brian Hamilton CC 9 points
5. Derochers, Desi Schwinn 8 points
Rob Cheskey Hamilton CC
7. Laycock, Glen Ind. 7 points
Parkinson, John Newmarket Eagles
9. Scully, Gary Halton 6 points
10. Shropshire, Percy Newmarket Eagles 4 points
Kocemba, Ian Ind.
Darch, Jay Halton
13. Roy, Patrick OBC 3 points
14. Bain, Douglas Ind. 2 points
15. Mrvelt, Bobby D'Ornellas CC 1 point


Midweek Club Monday Novice Criterium
(courtesy Peter McCaffery)

The first novice event of the year saw a record 26 entries with no less than 4 rider coaches and a number of the Wednesday regulars having a "rest" day. The format was the same as last year, with the riders divided into 4 teams.

Rider coaches Jeff Archbold & Mike Ybanez form Mississauga B.C., Jet Fuel's Matt Hansen And Neil Ross from Earls took their respective teams for a few preliminary laps to develop some cornering skills, the the race proper started with the first four laps ridden together to give the new riders a taste of bunch riding.

After the end of lap 4, the strong north east wind began to take its toll and the less fit and experienced started to string out behind the main group, which remained at 12 strong for the rest of the race. Drew Robinson of Earl's moved out on his own for the final five laps and finished 49 seconds up on Matt Chater, Boyd's Racing, with Green Line's Walter Gabovac taking the bunch sprint for 3rd. place 4 seconds further back.

Of note were Tina Mayberry's 5th. Place and cadet Ryan De Boer finishing in the pack in ninth place.

OCA Vice President and ORC Chair, Ralph Neumann also graced us with his presence but his lack of fitness showed as he struggled in, well back from the action.

Thanks to Schwinn Canada for merchandise prizes and to the Mississauga club who came out in force to support the race.

EVENT #1 DATE: 04 26 1999
DISTANCE: 22 KM 10 LAPS
WEATHER: SUNNY, COOL, STIFF NE WIND

PositionNameClubCategoryTimeTeamPoints
1Drew RobinsonEarl'sS338-20G12
2Matt ChaterBoyd's RacingS339-05Y11
3Walter GabovacGreen LineVB39-09B10
4Simon McNallyIndep[endentS3s.t.R9
5Tina MayberryIndWs.t.G8
6Ted VannestInd.S3s.t.Y7
7Marcus PeronInd.S3s.t.R6
8Mustafe JamalMississaugaS3s.t.Y5
9Ryan De BoerMississaugaCADs.t.4
10s.t.3
11s.t.2
12Pat MalaesInd.S339-511
13Greg RaffaranoInd.S3s.t.1
14Rudolph VeranoBramptons.t.1
15Arnie JohnstonMississaugaMD40-261
16Kate ArchibaldUp Your BikeWs.t.1
17Jim ElzingInd.MB40-551
18Tara MultacInd.Ws.t.1
19Tom NewellRocky MountainS341-071
20Ralph NeumannNewmarketVBs.t.1
2141-131
22Kirsten RabinsInd.W41-241
23Stephen ElzingInd.CAD41-351
26 Starters23 FinishersTeam - Yellow



UCI Road Rankings

Points rankings after Amstel Gold

1. Michele Bartoli (Ita) 2,722 points
2. Davide Rebellin (Ita) 2,199
3. Marco Pantani (Ita) 2,156
4. Michael Boogerd (Ned) 2,154
5. Abraham Olano (Esp) 2,049
6. Laurent Jalabert (Fra) 2,007
7. Frank Vandenbroucke (Bel) 1,628
8. Oscar Camenzind (Sui) 1,583
9. Andrea Tafi (Ita) 1,524
10. Peter Van Petegem (Bel) 1,325


Giro di Trentino, Italy

Stage 1 - Lienz 205 km

1. Paolo Savoldelli (Ita) Saeco-Cannondale 6:05:36
2. Jens Heppner (Ger) Telekom at 0:05
3. Cristian Gasperoni (Ita) Cantina Tollo-Alexia
4. Nicola Miceli (Ita) Liquigas-Pata
5. Francesco Secchiari (Ita) Saeco-Cannondale
6. Oscar Camenzind (Sui) Lampre-Daikin
7. Daniel Clavero (Esp) Vitalicio Seguros
8. Andrei Zintchenko (Rus) Vitalicio Seguros
9. Serguei Honchar (Ukr) Vini Caldirola-Sidermec
10. Roberto Sgambelluri (Ita) Cantina Tollo-Alexia all s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login