Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 16/08 4:33 am - UCI World Cup Marathon #1 full results


Posted by Editoress on 03/16/08
 

Nissan UCI Mountain Bike World Cup - Marathon Manavgat, Turkey

Photos by Frank Bodenmüller

Women
1. Pia Sundstedt (Fin) Rocky Mountain3:28:16
2. Annabella Stropparo (Ita) Topeakat 0:05
3. Esther Süss (Sui)7:23
4. Blaza Klemencic (Slo) Giant Italia Team11:09
5. Janka Stevkova (Svk)13:19
6. Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.Ch Bmc16:44
7. Monique Sawicki (Usa)17:21
8. Carina Ketonen (Fin)17:54
9. Fabienne Heinzmann (Sui) Dolphin-Trek Mountainbike Racing Team18:47
10. Kerstin Brachtendorf (Ger)20:10
11. Anna Ferrari (Ita)27:49
12. Myriam Saugy (Sui)29:29
13. Elisabeth Brandau (Ger)34:32
14. Annette Griner (Ger)34:50
15. Ivanda Eiduka (Lat)37:23
16. Heike Hundertmark (Ger)43:23
17. Sofia Shashova (Rus) Format-Udmurtia52:33
18. Senem Guler (Tur)57:41
19. Helle Qvortrup (Den)58:01
20. Esra Kurkcu (Tur)1:12:14
21. Asuman Burcu Balci (Tur)2:03:59
22. Serife Akcan (Tur)2:18:54
DNF. Tugba Ozdemir (Tur)
DNF. Melike Corlu (Tur)
DNF. Zeynep Bilgin (Tur)
DNF. Ozge Tinaz (Tur)
DNS. Serda Cicek (Tur)
DNS. Semra Yetis (Tur) Goldcity Alanya


Men
1. Thomas Dietsch (Fra) Gewiss Bianchi3:38:54
2. Alban Lakata (Aut) Dolphin-Trek Mountainbike Racing Teamat 0:21
3. Karl Platt (Ger) Team Bulls2:19
4. Stefan Sahm (Ger) Team Bulls2:20
5. Hector Leonardo Paez Leon (Col) Gewiss Bianchi3:15
6. James Ouchterlony (Gbr)6:55
7. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike7:37
8. Hannes Genze (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike9:03
9. Frank Schotman (Ned)9:34
10. Walter Costa (Ita)10:30
11. Johnny Cattaneo (Ita)10:31
12. Roland Stauder (Ita)12:13
13. Thomas Stoll (Sui)12:45
14. Paolo Alberati (Ita)13:55
15. Kevin Van Hoovels (Bel)13:57
16. Daniel Gathof (Ger)14:07
17. Flurin Riedi (Sui)14:08
18. Roland Golderer (Ger)14:08
19. Lukas Kubis (Ger)16:34
20. Martin Kiechle (Ger)17:01
21. Axel Bult (Ned)17:40
22. Balz Weber (Sui) Bikepark.Ch BMC18:23
23. Marzio Deho (Ita)18:26
24. Urs Huber (Sui)18:33
25. Ivan Rybarik (Cze)21:24
26. William Bjergfelt (Gbr)21:28
27. Bilal Akgul (Tur)21:34
28. Lukas Gerum (Ger)24:08
29. Julio Humberto Caro Silva (Col) Gewiss Bianchi25:09
30. Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team25:10
31. Uwe Hardter (Ger)27:12
32. Andre Ohndorf (Ger)29:53
33. Miguel Martinez (Fra)30:15
34. Alexander Pscheidl (Ger)31:45
35. Ramses Bekkenk (Ned)32:19
36. Johnni Junker Nielsen (Den)32:26
37. Marcus Kaufmann (Ger)32:45
38. Massimo De Bertolis (Ita) Full-Dynamix-It32:46
39. Christian Schneidawind (Ger)34:28
40. Michael Borup (Den)36:56
41. Gokhan Cigdem (Tur)36:59
42. Nuno Sabido (Por)37:03
43. Emil Lindgren (Swe) Full-Dynamix-It37:47
44. Evgeniy Pechenin (Rus) Format-Udmurtia37:48
45. Paolo Mencacci (Ita)37:48
46. Tudor Oprea Ovidiu (Rou)40:56
47. Wolfgang Mayer (Ger)41:06
48. Miroslav Suchar (Svk)41:15
49. Allan Bachmann (Den)42:17
50. Muammer Yildiz (Tur)45:05
51. Tomas Legnavsky (Svk)46:41
52. Frank Lehmann (Ger)46:42
53. Michal Mikyna (Cze)46:43
54. Yunus Yetkin (Tur) Goldcity Alanya46:43
55. Shaun Peschl (RSA)49:19
56. Samuel Faruhn (Ger)49:20
57. Jorg Scherle (Ger)49:51
58. Eyup Karagobek (Tur)52:25
59. Mehmet Kurt (Tur)52:26
60. Michael Schuchardt (Ger)53:14
61. Joao Serralheiro (Por)54:14
62. Vladimir Loginov (Rus) Format-Udmurtia55:38
63. Oguz Ozcelik (Tur)1:02:13
64. Julian Langer (Aut)1:02:50
65. Pierre-Yves Dubosson (Sui)1:05:39
66. Michael Storgaard Iversen (Den)1:11:09
67. Alexey Belokrylov (Rus) Format-Udmurtia1:14:01
68. Philipp Maximilian Daum (Ger)1:19:38
69. Mustafa Ozyilmaz (Tur)1:21:16
70. Yasin Yaman (Tur)1:21:19
71. Huseyin Balli (Tur)1:29:40
72. Huseyin Esengil (Tur)1:35:23
73. Besim Tel (Tur)1:35:24
74. Ibrahim Kucukdogan (Tur)1:37:59
75. Mehmet Silahsor (Tur)1:43:19
76. Ibrahim Sit (Tur)1:57:00
77. Gokay Konuk (Tur)1:57:24
78. Mustafa Cevdet (Tur)2:01:46
DNF. Yannick Lutz (Fra)
DNF. Aram Tabar (Tur)
DNF. Andreas Strobel (Ger)
DNF. Henrik Kirk (Den)
DNF. Alexandre Moos (Sui)
DNF. Kamil Alev (Tur) Goldcity Alanya
DNF. Vicente Romero Colomer (Esp)
DNS. Mehmet Latif Kavak (Tur)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login