Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 24/08 2:34 am - Tour de Normandie: Prologue


Posted by Editoress on 03/24/08
 

Tour de Normandie France

Mondeville Prologue: 5.8km 1. Maxime Bouet (Fra) Agritubel7:21
2. Jos Van Emden (Ned) Rabobankat 0:06
3. David Le Lay (Fra) Bretagne Armor Lux0:07
4. Bram Schmitz (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:08
5. Lars Petter Nordhaug (Nor) Joker Bianchi0:08
6. Jacob Moe (Den) Team GLS - Pakke Shop0:11
7. Kirstoffer Nielsen (Den) Team GLS - Pakke Shop0:11
8. Alexader Kristoff (Nor) Joker Bianchi0:12
9. Klaas Lodewyck (Bel) Rabobank0:12
10. Maarten De Jonge (Ned) Beveren 2000 - Quick Step0:12
11. Guillaume Le Floch (Fra) Bretagne Armor Lux0:13
12. Andreas Henig (Ger) Atlas-Romer's Hausbacker.0:13
13. Guillaume Malle (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:13
14. Mathieu Deschenaux (Sui) Atlas-Romer's Hausbacker.0:13
15. Thom Van Dulmen (Ned) Team Kuota - Senges0:14
16. Sven Schelling (Sui) Atlas-Romer's Hausbacker.0:14
17. Benoit Sinner (Fra) Agritubel0:14
18. Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:15
19. Aleksejs Saramotins (Lat) Rietumu Bank - Riga0:16
20. Antoine Dalibard (Fra) Bretagne Armor Lux0:16
21. Coen Wermeltfoort (Ned) Rabobank0:16
22. Rikke Dijkshoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:17
23. Jerome Fremin (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:17
24. Felix Odebrecht (Ger) Atlas-Romer's Hausbacker.0:17
25. Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand Horsens0:18
26. Jerome Baugnies (Bel) Davitamon Lotto Jong Vla.0:18
27. Arnold Jeannesson (Fra) Auber 930:19
28. Mateusz Mroz (Pol) Ccc Polsat Polkowice0:19
29. Stign Neirynck (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:19
30. Mart Ojavee (Est) Rietumu Bank - Riga0:19
31. Steve Chainel (Fra) Auber 930:21
32. Ricar. Van Der Velde (Ned) Rabobank0:21
33. Gaylord Cumont (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:22
34. Laurent Didier (Lux) Team Kuota - Senges0:22
35. Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:23
36. Bert De Backer (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:23
37. Sven Jodts (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:23
38. Kime Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:23
39. Ryan Roth (Can) Team R.A.C.E. Pro0:23
40. Jean Luc Delpech (Fra) Bretagne Armor Lux0:23
41. Franck Charrier (Fra) Nogent Sur Oise0:24
42. Tomasz Lisowicz (Pol) Ccc Polsat Polkowice0:24
43. Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi0:25
44. Cedric Coutouly (Fra) Agritubel0:25
45. Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank0:25
46. Christophe Diguet (Fra) Auber 930:26
47. Steven Le Hyaric (Fra) Normandie0:26
48. Thomas Kristiansen (Den) Team GLS - Pakke Shop0:26
49. Joachim Bohler (Nor) Joker Bianchi0:27
50. Thomas Berkhout (Ned) Rabobank0:27
51. Kalvis Eisaks (Lat) Rietumu Bank - Riga0:27
52. Christophe Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop0:27
53. Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens0:27
54. Dennis Kreder (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:28
55. Frederik Wilmann (Nor) Joker Bianchi0:30
56. Brice Feillu (Fra) Nogent Sur Oise0:30
57. Logan Hutchings (NZl) Beveren 2000 - Quick Step0:30
58. Frederic Lecrosnier (Fra) Normandie0:30
59. Steven Caethoven (Bel) Agritubel0:31
60. Florian Morizot (Fra) Auber 930:31
61. Gregory Joseph (Bel) Davitamon Lotto Jong Vla.0:31
62. Marek Wesoly (Pol) Ccc Polsat Polkowice0:31
63. Dan Timmerman (USA) Team R.A.C.E. Pro0:31
64. Roy Hegreberg (Nor) Team GLS - Pakke Shop0:32
65. Niels Brouzes (Fra) Auber 930:32
66. Martin Pedersen (Den) Team GLS - Pakke Shop0:32
67. Anthony Ravard (Fra) Agritubel0:33
68. Tomasz Keindys (Pol) Ccc Polsat Polkowice0:33
69. Alexey Kunshin (Rus) Katyusha0:33
70. Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbacker.0:34
71. Dmitry Kosyakov (Rus) Katyusha0:35
72. Roman Klimov (Rus) Katyusha0:36
73. Stephane Bonsergent (Fra) Bretagne Armor Lux0:36
74. Jeremie Galland (Fra) Auber 930:36
75. Raphael Lesage (Fra) Nogent Sur Oise0:36
76. Igor Leonovich (Tkm) Atlas-Romer's Hausbacker.0:36
77. Danill Komkov (Rus) Katyusha0:38
78. Arturs Ansons (Lat) Rietumu Bank - Riga0:38
79. Pawel Szaniawski (Pol) Ccc Polsat Polkowice0:38
80. Tony Cavet (Fra) Normandie0:39
81. Julien Mesnil (Fra) Normandie0:39
82. Piotr Zielinski (Pol) Bretagne Armor Lux0:39
83. Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:40
84. Guillaume Blot (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:40
85. Alexis Bodiot (Fra) Nogent Sur Oise0:40
86. Ludovic Capelle (Bel) Rietumu Bank - Riga0:42
87. Benoit Daeninck (Fra) Nogent Sur Oise0:42
88. Alexandre Lemair (Fra) Normandie0:43
89. Justas Volungevicius (Ltu) Rietumu Bank - Riga0:44
90. Antoine Dy (Fra) Normandie0:45
91. Florenz Knauer (Ger) Team Kuota - Senges0:45
92. Dustin MacBurnie (Can) Team R.A.C.E. Pro0:45
93. Mark Walters (Can) Team R.A.C.E. Pro0:45
94. Stijn Joseph (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:47
95. Jacob Kodrup (Den) Glud & Marstrand Horsens0:47
96. Grzego. Zoledziowski (Pol) Ccc Polsat Polkowice0:47
97. Buck Miller (Can) Team R.A.C.E. Pro0:48
98. Joachim Tolles (Ger) Team Kuota - Senges0:48
99. Lars Croket (Bel) Davitamon Lotto Jong Vla.0:49
100. Alexandre Bosquain (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:49


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login