Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

March 24/08 3:09 am - Trofeo Alfredo Binda: Women's World Cup #2


Posted by Editoress on 03/24/08
 

Trofeo Alfredo Binda - Women's World Cup #2 Cittiglio ITA

121km
1. Emma Pooley (GBr) Team Specialized Designs3:11:12
2. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherungat 1:07
3. Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Manhattan
4. Miho Oki (Jpn) Menikini-Selle Italia
5. Oenone Wood (Aus) Team High Road Women
6. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
7. Emma Johansson (Swe) AA-Drink Cycling Team
8. Marta Bastianelli (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan
9. Lorian Graham (Aus) Vrienden Van Het Platteland
10. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
11. Nicole Brändli (Sui) Bigla Cycling Team
12. Joanne Kiesanowski (NZl) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling
13. Jolanta Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo
14. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team
15. Regina Bruins (Ned) Dutch National Team
16. Alison Powers (USA) USA National Team
17. Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung
18. Priska Doppmann (Sui) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling
19. Sofie Goor (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
20. Nicole Cooke (GBr) Team Halfords Bikehut
21. Kristin Armstrong (USA) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling
22. Amber Neben (USA) Team Flexpoint
23. An Van Rie (Bel) Vrienden Van Het Plattelandall s.t.
24. Judith Arndt (Ger) Team High Road Women1:12
25. Anita Valen De Vries (Nor) Team Flexpoint1:38
26. Kirsten Wild (Ned) AA-Drink Cycling Team
27. Oxana Kozonchuk (Rus) Menikini-Selle Italia
28. Tatiana Guderzo (Ita) Gauss RDZ Ormu
29. Elodie Touffet (Fra) Gauss RDZ Ormu
30. Chantal Beltman (Ned) Team High Road Women
31. Dorte Lohse Rasmussen (Den) Team Cmax Dila
32. Irene Van Den Broek (Ned) AA-Drink Cycling Team
33. Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
34. Fabiana Luperini (Ita) Menikini-Selle Italiaall s.t.
35. Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girl Fassa Bortolo Raxy Line2:14
36. Sarah Düster (Ger) Cervelo-Lifeforce Pro Cyclings.t.
37. Grete Treier (Est) Gauss RDZ Ormu 2:19
38. Martine Bras (Ned) Vrienden Van Het Platteland
39. Andrea Bosman (Ned) Team DSB Bank
40. Emma Rickards (Aus) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling
41. Annemiek Van Vleuten (Ned) Vrienden Van Het Platteland
42. Marta Vila Josana Andreu (Esp) Team Cmax Dila
43. Catherine Hare (GBr) Team Halfords Bikehut
44. Liesbeth De Vocht (Bel) Vrienden Van Het Platteland
45. Monia Baccaille (Ita) Fenixs
46. Alona Andruk (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
47. Karin Aune (Swe) Team Uniqa
48. Lauren Franges (USA) USA National Team
49. Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team
50. Iosune Murillo Elkano (Esp) Bizkaia-Durango
51. Lieselot Decroix (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
52. Daiva Tuslaite (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox
53. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini-Selle Italia
54. Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuanian National Team
55. Monika Schachl (Aut) Team Uniqa
56. Paulina Brzezna (Pol) AA-Drink Cycling Team
57. Janildes Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
58. Rasa Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo
59. Laure Werner (Bel) AA-Drink Cycling Team
60. Verónica Leal Balderas (Mex) Gauss RDZ Ormu
61. Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
62. Tina Liebig (Ger) Team DSB Bank
63. Malgorzta Jasinska (Pol) Pol-Aqua
64. Kristen Lasasso (USA) Team Specialized Designs
65. Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu
66. Claudia Häusler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
67. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs
68. Luise Keller (Ger) Team High Road Women
69. Loes Sels (Bel) Belgian National Team
70. Giorgia Bronzini (Ita) C. Team Titanedi-Frezza Acca 2 O
71. Francesca Tognali (Ita) Top Girl Fassa Bortolo Raxy Line
72. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherungall s.t.
73. Elena Berlato (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan4:31
74. Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Roxs.t.
75. Carmen McNellis (USA) USA National Team4:49
76. Sanne Van Paassen (Ned) Dutch National Teams.t.
77. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Safi-Pasta Zara Manhattan5:56
78. Sara Mustonen (Swe) Team Cmax Dila6:17
79. Tatiana Antoshina (Rus) Fenixs
80. Jessica Allen (GBr) Team Halfords Bikehut
81. Sylwia Kapusta (Pol) Pol-Aqua
82. Maria Rosario Rodriguez (Esp) Spainall s.t.
83. Maaike Polspoel (Bel) Belgian National Team6:19
84. Pascale Schnider (Sui) Cervelo-Lifeforce Pro Cyclings.t.
85. Ana Garcia Antequera (Esp) Bizkaia-Durango8:58
86. Angela Brodtka (Ger) Team DSB Bank
DNF Christina Ruiter (USA) USA National Team
DNF Megan Gaurnier (USA) USA National Team
DNF Ina Teutenberg (Ger) Team High Road Women
DNF Madeleine Sandig (Ger) Team High Road Women
DNF Rochelle Gilmore (Aus) Menikini - Selle Italia
DNF Sigrid Corneo (Slo) Menikini - Selle Italia
DNF Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Xin Liu (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Li Ping Zhang (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Wenxia Wang (Chn) Giant Pro Cycling
DNF Tina Pic (USA) Vrienden Van Het Platteland
DNF Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Emma Silversides (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Sharon Van Essen (Ned) Team DSB Bank
DNF Linda Van Riejen (Ned) Team DSB Bank
DNF Noortje Tabak (Ned) Team DSB Bank
DNF Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team
DNF Sereina Trachsel (Sui) Bigla Cycling Team
DNF Emma Trott (GBr) Team Halfords Bikehut
DNF Suzanne Van Veen (Ned) Team Flexpoint
DNF Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint
DNF Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
DNF Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Safi - Pasta Zara Manhattan
DNF Luisa Tamanini (Ita) Safi - Pasta Zara Manhattan
DNF Alessandra Borchi (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
DNF Simona Frapporti (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
DNF Eleonora Patuzzo (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Cycling Team Titanedi-Frezza Acca Due O
DNF Latoya Brulee (Bel) AA-Drink Cycling Team
DNF Uenia Fernandes DaSouza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
DNF Tereza Hurikova (Cze) USC Chirio Forno d'Asolo
DNF Lisa Brennauer (Ger) German National Team
DNF Romy Kasper (Ger) German National Team
DNF Corinna Thumm (Ger) German National Team
DNF Lena Kockerling (Ger) German National Team
DNF Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
DNF Virginia Hennig (Ger) German National Team
DNF Anne Eversdijk (Ned) Dutch National Team
DNF Sissy Van Alebeek (Ned) Dutch National Team
DNF Arenda Grimberg (Ned) Dutch National Team
DNF Bertine Spijkerman (Ned) Dutch National Team
DNF Edita Janeliunaite (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Agne Bagdonaviciute (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Agne Miliskeviciute (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Agne Sukutyte (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Erika Vilunaite (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Maribel Moreno Allue (Esp) Spanish National Team
DNF Leticia Gil Parra (Esp) Spanish National Team
DNF Silvia Tirado Marquez (Esp) Spanish National Team
DNF Belen Lopez Morales (Esp) Spanish National Team
DNF Maria Diez De Ulzurrun Alvarez (Esp) Spanish National Team
DNF Anne Arnouts (Bel) Belgian National Team
DNF Sjoukje Dufoer (Bel) Belgian National Team
DNF Karen Steurs (Bel) Belgian National Team
DNF Katrien Van Looy (Bel) Belgian National Team
DNF Monika Furrer (Sui) Team Specialized Designs For Women
DNF Sarah Grab (Sui) Team Specialized Designs For Women
DNF Mirjam Hauser-Sann (Sui) Team Specialized Designs For Women
DNF Samantha Galassi (Ita) Fenixs
DNF Jessica Cocchi (Ita) Fenixs
DNF Nadejda Vlasova (Rus) Fenixs
DNF Eugenie Mermillod (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Brei Gudsell (NZl) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Carissa Wilkes (NZl) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Joy Courault (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
DNF Rasa Leleivyte (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Lina Skujaite (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Yulia Blindyuk (Rus) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Maja Adamsen (Den) Team Cmax Dila
DNF Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila
DNF Arien Torsius (RSA) Team Cmax Dila
DNF Helen Wyman (GBr) Swift Racing
DNF Alice Monger Godfrey (GBr) Swift Racing
DNF Lien Beyen (Bel) Swift Racing
DNF Louise Moriarty (Irl) Swift Racing
DNF Ine Beyen (Bel) Swift Racing
DNF Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Sara Muccioli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Anna Zugno (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Arantzazu Azpiroz (Esp) Bizkaia - Durango
DNF Mireia Epelde (Esp) Bizkaia - Durango
DNF Catrine Josefsson (Swe) Bizkaia - Durango
DNF Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia - Durango
DNF Katharina Blum (Ger) Elk Haus
DNF Martina Ruzickova (Cze) Elk Haus
DNF Karin Pauer (Aut) Elk Haus
DNF Manuela Grunzweil (Aut) Elk Haus
DNF Katarina Uhlarikova (Svk) Elk Haus
DNF Stefanie Degle (Ger) Elk Haus
DNF Corinna Kreidl (Aut) Team Uniqa
DNF Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa
DNF Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa
DNF Bernadette Schober (Aut) Team Uniqa
DNF Magdalena Zamolska (Pol) Pol-Aqua
DNF Aleksandra Wnuczek (Pol) Pol-Aqua
DNF Agnieszka Ryczek (Pol) Pol-Aqua
DNF Natalia Fraczek (Pol) Pol-Aqua
DNS Zulfiya Zabirova (Kaz) Bigla Cycling Team
DNS Veronica Alessio (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
World Cup Standings
1. Emma Pooley (GBr) Team Specialized Designs75
2. Katheryn Curi Mattis (USA) Webcor75
3. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nurnberger Versicherung74
4. Emma Rickards (Aus) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling50
5. Miho Oki (Jpn) Menikini-Selle Italia40
6. Diana Ziliute (Ltu) Safi-Pasta Zara Manhattan35
7. Ina Teutenberg (Ger) Team High Road Women35
8. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini-Selle Italia30
9. Oenone Wood (Aus) Team High Road Women27
10. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung27
11. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu24
12. Emma Johansson (Swe) AA-Drink Cycling Team21
13. Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team21
14. Marta Bastianelli (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan18
15. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung18
16. Lorian Graham (Aus) Vrienden Van Het Platteland 15
17. Gina Grain (Can) Webcor15
18. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung11
19. Sarah Düster (Ger) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling11
20. Nicole Brändli (Sui) Bigla Cycling Team10
21. Priska Doppmann (Sui) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling10
22. Joanne Kiesanowski (Nzl) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling9
23. Peta Mullens (Aus) Australian National Team9
24. Jolanta Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo8
25. Carly Hibberd (Aus)8
26. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team7
27. Regina Bruins (Ned) Dutch National Team6
28. Vicki Whitelaw (Aus)6
29. Alison Powers (USA) USA National Team5
30. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling5
31. Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nurnberger Versicherung4
32. Carissa Wilkes (Nzl) New Zealand National Team4
33. Carlee Taylor (Aus)3
34. Sofie Goor (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam2
35. Tina Mayolo Pic (USA) Vrienden Van Het Platteland 2
36. Nicole Cooke (GBr) Team Halfords Bikehut1
37. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling1


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login